Pytania na temat realizacji misji przez TVP

Obrazek użytkownika kowal_jan
Blog

Koszty poniesione w 2009 r. na zadania związane z realizacją misji Telewizji Polskiej S.A. (stan na dzień 15 lutego 2010 r.) wyniosły 1 730,6 mln zł.

Działalność TVP S.A. była w niewielkim stopniu finansowana środkami abonamentowymi. Przychody TVP S.A. reklamowe w 2009 roku z reklamy i sponsoringu wyniosły 1 214 mln zł. W roku 2009 wpływy abonamentowe, osiągnięte przez Telewizję Polską S.A. (TVP S.A.) wyniosły 300,6 mln zł.

Lektura sprawozdania zarządu z wykorzystania przez Telewizję Polską S.A. wpływów z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej w 2009 roku. Załącznik do Uchwały Nr 189/2010 Zarządu Spółki TVP S.A. z dnia 11 marca 2010 roku nasuwa pytania:

  • dlaczego kanał TVP są kodowane na satelicie?
  • ile wynoszą opłaty licencyjne płacone przez: cyfrowy polsat, telewizja cyfrowa, telewizja n, telewizja satelitarna cyfra plus, Aster, Multimedia, Vectra, UPC i innych mniejszych operatorów kablowych.
  • za ile jest świadczona usługa wypożyczania sprzętu dla innych operatorów i ile jest płacone za programy nagrane wypożyczonym sprzętem. w sprawozdaniu jest skarżenie się że w ramach abonamentu otrzymano tylko 300,6 mln zł. a nie widzę pozycji która powinna być znacząca, operatorzy satelitarni i operatorzy kablowi wykorzystują wszystkie kanały TVP do celów komercyjnych, pobierają od swoich klientów opłaty wcale nie małe ( a Pan Prezes się nie chwali sukcesami a może po prostu do kanału na przykład TVP Sport dopłaca a zyski inkasują: cyfrowy polsat, telewizja cyfrowa, telewizja n, telewizja satelitarna cyfra plus, Aster, Multimedia, Vectra, UPC i innych mniejszych operatorów kablowych.
  • aktualnie w Warszawie nadawany jest sygnał cyfrowy naziemny TVP nadaje puste kanały testowe dlaczego nie są udostępniane kanał TVP Sport, TVP HD. Może kanał TVP Sport szykowany jest do kręcenia lodów w trakcie Euro 2012 oczywiście nie przez telewizję publiczną. nawet jeśli TVP Sport nie jest opłacany z abonamentu to niby jak oni to robią, przecież to jedna firma. Używają osobnych wozów transmisyjnych i osobnego sprzętu tego kupionego z abonamentu i tego kupionego z "prywatnej" puli?
  • Przyjmuje się, że przychody i koszty operacyjne nie zaliczone do działalności pozostałej zalicza się do działalności misyjnej i wykazuje w sprawozdaniach składanych do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zgodnie ze wspomnianym wyżej Rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 22 kwietnia 2008 r. Przy wyodrębnieniu kosztów związanych z pozostałą działalnością od kosztów stanowiących działalność misyjną stosuje się następujące zasady:
    • koszty ponoszone z założenia na realizację misji publicznej, a przynoszące również przychody z działalności pozostałej, są przypisywane do kosztów działalności misyjnej; w przypadku wykorzystywania tych samych zasobów Spółki (tj. pracowników, współpracowników, sprzętu, wyposażenia) na potrzeby działalności misyjnej oraz pozostałej działalności, w sytuacji niemożności bezpośredniego wyodrębnienia kosztów działalności pozostałej, wartość ich ustala się w wysokości kosztów, których Spółka nie poniosłaby w razie zaniechania działalności pozostałej.

Powyższy tekst znajduje się na 8 stronie Sprawozdanie zarządu z wykorzystania przez Telewizję Polską S.A. wpływów z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej w 2009 roku przychylne spojrzenie stacji komercyjnych na PO może też powodować, że organy uzależnione od tej partii (w tym nowa rada) niezbyt szybko będą angażować się w cyfryzację i odblokowanie kanałów na satelitach, która jest przecież wbrew interesom ekonomicznym Polsatu, TVN-u czy CANAL+, posiadającym własne platformy. W obecnym składzie rady nie spodziewałbym się w wyborze pozostałych nadawców rozwiązań mocno uderzających w nadawców komercyjnych.

Łatwo też wydedukować, ze koalicja PO-PSL-SLD nie przyzna koncesji naziemnej TV Trwam. Platforma TVP z satelity jest bardzo potrzebna.

W bardzo wielu miejscach w Polsce (i nie mówię o terenach górzystych itp.) oferta TV analogowej jest prawie zerowa, ze dwa programy z pewnymi odbiciami "w miarę" czysty odbiór, ze dwa z dużym śniegiem i to tyle. I za co oni chcą te opłaty (???) za posiadanie RTV (???).

Przecież TVP HD i wszystkie jej kanały należą się "jak psu buda" wszystkim płacącym podatki i abonament - jeśli jeszcze tacy istnieją.

W cuda z wdrożeniem DVB-T o pokryciu np. 95% kraju i np. przywróceniu działania Platformy TVP coraz mniej wierzę. Jak zwykle ktoś wyłoży kasę, ktoś weźmie i będzie na MAX wszystko odwlekane ... a czy to za sprawą dotychczasowych operatorów satelitarnych (???) każdy niech się domyśli sam. nie ma się co oszukiwać SLD i PSL to tylko maszynka do głosowania, mogą liczyć tylko na okruchy z POńskiego stołu. W zasadzie już wszystko jest rozdzielone.

SLD musi i zrobi wszystko by istnieć w kierownictwie mediów publicznych, nikt tam nie ma innej koncepcji poza propagandą. PSL istnieje tylko dzięki pewnym specyficznym układom gospodarczo politycznym, raczej poza wielkimi aglomeracjami miejskimi, więc skoncentruje się na regionach.

Rynek medialny został podzielony i dlatego TVP koduje kanały satelitarne aby stacje prywatne kręciły lody i dlatego PO zyskuje taką przychylność mediów. Platforma TVP musi powstać, jeżeli usługi mają być dla wszystkich obywateli. I wtedy społeczeństwo szczególnie wspólnoty mieszkaniowe mogły by tworzyć własne osiedlowe lub blokowe sieci antenowe do których można by podłączyć telewizję z kanałów TVP i byłby dostępny kanał TV TRWAM.

Ten wariant dawałby dużej części społeczeństwa której nie stać na opłaty drogich abonamentów miesięcznych od operatorów możliwość korzystania z TVP publicznej za którą płacą abonament a jak kogoś stać to by wykupywał sobie dostęp u wybranego operatora satelitarnego który był by dostępny w instalacji antenowej. wspólnoty przy instalacji sieci antenowej mogą stworzyć podstawy sieci internetowej które mogą negocjować cenę dostępu z dostawcami a nie każdy indywidualnie to też bardzo może obniżyć cenę internetu na osiedlu i w blokach.

Podobnie można zrobić monitoring blokowy lub osiedlowy dzięki czemu poprawia się bardzo bezpieczeństwo mieszkańców. Inwestycje poniesione zwrócą się mieszkańcom do pół roku gdy mieszkańcy będą oglądali telewizję z własnej sieci i przestaną ponosić opłaty miesięczne dla operatorów kablowych. w celu poprawy stanu dofinansowania TVP można by wprowadzić obowiązek jakiś opłat przez lokalnego operatora wspólnotowego i osiedlowego na rzecz TVP nawet przy opłatach symbolicznych dało by to spore pieniądze dla TVP. dodatkowym źródłem TVP były reklamy których ilość i wartość by wzrosła we wszystkich kanałach TVP, na pewno na tej inicjatywie by stracili by operatorzy satelitarni i operatorzy kablowi ale to nie nasza strata bo oni nie zachowują żadnych zasad przestrzeganych nawet w krajach z których pochodzą.

Co więcej manipulują społeczeństwem i działają na szkodę naszego kraju gdzie są służby odpowiedzialne za obronę interesu naszego kraju Polacy za granicą dzięki nie kodowanym kanałom TVP mają więcej prawdziwych informacji o życiu w Polsce i na świecie.

Dzięki TVP mogą mieć możliwość oglądać ulubione Polskie filmy, co skutkować może większym utożsamianiem się ze swoim krajem rodzinnym.

Umożliwi także poprawę wizerunku Polski w oczach naszych sąsiadów. z punktu widzenia telewidzów Polskich TVP nie jest telewizją publiczną.

Do tego dochodzi frustracja za co mamy płacić abonament RTV skoro nie korzystamy z usług współfinansowanych z naszych opłaty.

Dlaczego nie udostępnia się kanału edukacyjnego dającego dostęp do edukacji dla Polskiej młodzieży szczególnie z małych miejscowości, nie posiadającej środków aby studiować a mają predyspozycje i warunki tylko mają dostęp do ogłupiających pseudo programów i kabaretów (które pojawiły się w TVP tylko dlatego że obrażały naszego Prezydenta i społeczeństwo myślące wartościami narodowymi i mające zasady wartości drogie Polakom).

Ciekawe Linki które potwierdzają moje spostrzeżenia i obawy

http://blogi.satkurier.pl/50132-odkoduja-tvp-czy-bedzie-afera-telewizyjna.html http://www.krrit.gov.pl/bip/Wiadomo%C5%9Bci/KonsultacjeDVBT/tabid/305/Default.aspx http://www.emitel.pl/o-nas/udzialowcy http://telewizjanakarte.pl/fileadmin/pdf/Doladowania.pdf

Dowód na dogadanie się PO z TVN . 

Brak głosów