cd Naziemna Telewizja Cyfrowa

Obrazek użytkownika kowal_jan
Blog

Do prawidłowego odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej niezbędny jest sygnał o odpowiednim poziomie z anteny.

W zależności od tego w jakim miejscu jest nasze mieszkanie przedstawię kilka możliwych wariantów z którymi możemy się spotkać:

 • jeżeli mieszkamy domku wolno stojącym czy w zabudowie zamkniętej i korzystamy z własnej anteny umieszczonej w miejscu umożliwiającym odbiór sygnału dotychczas analogowej telewizji to po podłączeniu: 
  • nowego telewizora z tunerem cyfrowym i włączeniu automatycznego wyszukiwania kanałów telewizor umożliwi wybór kanałów cyfrowych oraz analogowych,
  • lub wykorzystując tuner zewnętrzny (np. Ferguson Ariva: T65, T55, T60 lub inne które są na rynku) który podłączamy do sprawnego telewizora analogowego który aktualnie posiadamy uzyskać kanały naziemnej telewizji cyfrowej za koszt około 200zł.
 • jeżeli aktualnie posiadamy zawieszoną antenę do odbioru telewizji satelitarnej to wykorzystując tunery  (np.  Arivą 120 Combo który łączy sygnały cyfrowej telewizji naziemnej i satelitarnej w jednym odbiornikuNajwyższa jakość obrazu zarówno w wysokiej rozdzielczości HD, jak i standardowej SD. Ariva 120 Combo to centrum domowej rozrywki dzięki USB z możliwością nagrywania, timeshift oraz obsługą MP3, OGG, FLAC, JPEG, MPEG, MKV. Pomimo, iż to odbiornik dwu-głowicowy (tzw. combo) to pobór prądu w stanie czuwania nie przekracza 1W. Dodatkowo czytnik kart ukryty pod klapką na przednim panelu umożliwia oglądanie dowolnej płatnej telewizji w wysokiej rozdzielczości HD. Ariva 120 Combo to najbardziej kompleksowe źródło cyfrowej telewizji naziemnej i satelitarnej HD,  lub inne które są na rynku .)  w tym wariancie po ustawieniu anteny satelitarnej na Satelita ASTRA 1H 19,2° East można także odbierać dodatkowo telewizję TRWAM,
 • jeżeli mieszkamy w bloku zarządzanym przez wspólnotę i istnieje okablowanie można wystąpić z wnioskiem o udostępnienie kanałów w lokalnej sieci antenowej ( będzie istniała możliwość zwiększenia ilości kanałów zlecając wykonanie usługi specjalistom) wykonana inwestycja bardzo szybko się zwróci szczególnie jeżeli aktualnie korzystamy z usług operatorów kablowych lub satelitarnych,
 • w lokalnej sieci można dodać sygnał satelitarny dostępny dla wszystkich po podłączeniu własnego tunera satelitarnego i w zależności czy włożymy do tunera kartę umożliwiająca odbiór kanałów płatnych lub tylko mieć dostęp do kanałów które nie są kodowane,
 • w budynkach mieszkalnych w których sieć okablowania posiadają operatorzy kablowi pozostaje napisanie petycji z wnioskiem o udostępnienie kanałów naziemnej telewizji cyfrowej i przykładowo telewizji TRWAM w podstawowym pakiecie oraz z informacją że jeżeli oczekiwania mieszkańców nie zostaną spełnione to wszyscy zrezygnujemy z ich usług,
 • pozostaje zaproponowania tej propozycji konkurencji, jeżeli i tu nie będzie pozytywnego odzewu pozostanie wykonanie własnej instalacji antenowej która po około roku się zwróci, w przypadku braku możliwości żadnego z powyższych wariantów pozostaje stworzenie własnego systemu antenowego w przypadku posiadania możliwości zamocowania na zewnątrz własnej anteny satelitarnej lub anteny do odbioru sygnału cyfrowego. Na balkonie lub na ścianie przy oknie.

W zdecydowanej większości przypadków zestaw antenowy odpowiedzialny za dotychczasowy odbiór sygnału analogowego z powodzeniem będzie sobie radził z odbiorem sygnału cyfrowego. Od strony kompatybilności technologicznej wymiana anten nie jest konieczna, a jedynym wymogiem i warunkiem niezbędnym w tym przypadku jest utrzymanie zestawu w należytej sprawności technicznej.

Zaleca się wymianę anten skorodowanych oraz niekompletnych. W szczególności sprawdzić należy stan mocowań anten – sygnał cyfrowy w stosunku do sygnału analogowego cechuje wiele zalet, jednak jego specyfika powoduje, iż istnieje dość wąska granica między obrazem i dźwiękiem idealnej jakości, a ich zupełnym brakiem.

Ograniczona moc emisji sygnału cyfrowego w okresie przejściowym (jednoczesnej emisji sygnału analogowego oraz cyfrowego – może on trwać do kilku lat) powoduje, iż w wielu miejscach odbiór DVB-T jest utrudniony.

W takich przypadkach, o ile to możliwe zaleca się wymianę anten, na modele o większym zysku energetycznym. Największą popularnością w instalacjach zbiorczych cieszą się obecnie anteny typu Tri-Digit. Łączą one w sobie dwie istotne cechy:

 • duży zysk energetyczny sięgający 18dBi w górnej granicy pasma UHF zapewniający dobre parametry sygnału na wejściu instalacji,
 • zwartą konstrukcję i niewielkie wymiary – wbrew pozorom jest to cecha istotna również dla anten montowanych na dachach dużych budynków.
Brak głosów