Skoro inni mogą.....

Obrazek użytkownika Jurand
Kraj
No cóż wypadałoby sprostować pewną pomyłkę odnośnie Litwy. Otóż według starych źródeł dziesiejsze państwo uważające się za Litwę to wcale nie Litwa, to ŻMUDŹ, a język również jest zmodernizowanym językiem żmudzkim. Owszem w pewnym okresie Żmudź podlegała Litwie, a później Rzeczpospolitej Trojga Narodów, ale w dalszym ciągu była to Żmudź, nie Litwa. Krótko zatem mówiąc Żmudź podpięła się pod nazwę Litwa prawem kaduka. Należy zatem przyjrzeć się granicom historycznym i narodowym tzw Litwy, a tak naprawdę Żmudzi.  Na północy Żmudź graniczyła z dzisiejszą Łotwą, granicę z Litwą stanowiła linia od okolic Upity do Niemna, na południu granicą był dolny Niemen, a północną granicę tworzył Bałtyk od ujścia Niemna aż do rzeki Święta koło Połongi.
Patrząc na te granice Żmudź nie ma żadnych praw do Wilna czy Ziemi Wileńskiej. Nie mówiąc już północno-wschodnich terenach RP. No, ale cóż to szkodzi nazwać się Litwą, prawem kaduka, a raczej z nadania najpierw Rosji, a następnie Rosji sowieckiej, a przy okazji zachowywać się jak złodziej, który jak najszypciej chce położyć swój stempel na zagarniętym mieniu.
Hm, a jakoby tak Polska jako spadkobierca Sarmacji nazwała się Sarmacją? Jak wyglądałyby granice? Bardzo jasno. Zachód to rzeka Ren, wschód to Ural, Północ to Bałtyk, południe to linia Adriatyk, Grecja, Morze Czarne, Morze Kaspijskie. Absurd? No ale skoro inni mogą, to dlaczego nie Polska? ups, przepraszam. SARMACJA!!!
5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.4 (7 głosów)

Komentarze

Bo wiedzy historycznej nie dostają

Trwają w ogłupieniu nabierając buty

Jednak z czasem mogą wyznaczyć  marszruty

Gdzie im pozwolą na stałe zamieszkanie

Tylko gdzie to będzie rodzi się pytanie?

Pozdrawiam

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#418963

Tym bardziej, że jak wikipedia uczy:"...Charakterystyczną cechą społecznych stosunków w sarmackich plemionach jest ważna rola kobiety w społeczności. Stosunkowa duża liczba grobów uzbrojonych kobiet, zwłaszcza na cmentarzyskach zachodnich Sarmatów, świadczy o pewnych elementach matriarchatu..."

 

Pozdrawiam:))

#418971

 

Powinienem postawić 5 za dobre chęci i pałę za zawartość merytoryczną. Jak chcesz być precyzyjny to mów jak Polak na Litwie Auksztoci i Żmudzini, lub Auksztoto-żmudzini jak ich nazywa mój krewny w Wilnie.

Język żmudzki jest tylko jednym z dialektów spośród wielu używanych przez Auksztoto-żmudzinów. Dialekty Auksztocie są używane najczęściej, dialekty żmudzkie są na drugim miejscu. Nazwa Żmudzini (žemai – nisko) pochodzi od tego że plemiona te zamieszkiwały nizinne tereny. Mieszkańców obszarów wyżynnych, nazywano Auksztotami (aukštas, wysoki). Coś ta jak góral tylko że nie górski a wyżynny ;)

Pośród tej grupy Bałtów zamieszkujących obecne państwo litewskie Auksztotów jest więcej niż Żmudzinów.

Być może twoja pomyłka wynika stąd, że Żmudzinami określała się szlachta zamieszkującej Żmudź. Szlachta ta jednak używała języka polskiego i identyfikowała się z kulturą polską i z Rzeczypospolitą, mimo iż w jej ramach próbowała uzyskać pewną autonomię.

Pozdrawiam

 

#418973

Jak zaczniemy poić konie w Renie to wszystko się ułoży. Poza tym, Aż takim znawcą tematu to ja nie jestem. Chodziło mi tylko o to, że każdy zakreśla jak leci, każdy przyznaje się do tego co nie jego. Dlaczego my nie możemy poić koni w Renie czy Wołdze? Aha ok 30 lat temu widziałem bardzo fajną fotografię. Otóż pan towarzysz Adaś Szechter-Michnik został sfotografowany na tle herbów miast ukraińskich(prastarych), wyobraź sobie, że był tam herb Krakowa jako tego prastarego miasta ukraińskiego, jeszcze trochę a dowiemy się, że Płock, Katowice, Łódź i Warszawa to też prastare miasta. Tylko czyje? Rosyjskie, Ukraińskie, Niemieckie, a może Litewskie?

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#418975

Warto jednak być precyzyjnym bo młodzież czyta i się uczy. Auksztoci ze Żmudzinami kiedyś lubili się tak jak kibice Wisły z kibicami Cracovii.  Jeszcze w latach 80-tych jak chciałem jechać na Żmudź to wszyscy Auksztoci mi to odradzali. A ja chciałem poznać ludzi którzy w powstaniu styczniowym śpiewali: Dabar Lenkai ne prapuolei koi Žemaičiai (Jeszcze Polska nie zginęła gdy Żmudzini żyją).

#418978

się marzy spokój na granicy.......Polsko - Chińskiej ;) Pzdr

#418994

" A pannie Marysi ładnie jest w zielonym..." . Pamiętasz ?. Twój komentarz tej treści, napisany kiedyś pod notką pewnej bardzo inteligentnej i niezwykle mądrej blogierki,  idealnie pasuje do tego co tu napisałeś. Nie uważasz, że " w towarzystwie czasami lepiej byc uznanym za ... niż rozwiac wszelką wątpliwoś ?.

TYBERIUSZ

#419007

Masz rację. napisałem. Z tym, że teraz pannie Marysi ładniej jest w niebieskim. A tak swoją drogą to możesz mi wyjaśnić jak się ma zielony bardzo mądrej blogierki do ....towarzystwa?

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#419067