CBA do likwidacji? Wyrok TK już dziś

Obrazek użytkownika Jaku
Kraj

Trybunał Konstytucyjny ma dziś na wniosek SLD zbadać, czy CBA jest służbą istniejącą w zgodzie z polską konstytucją. Politycy Sojuszu po raz kolejny wysunęli argument, iż służba pod przewodnictwem Kamińskiego jest ,,policją polityczną''.

Wyświechtany już slogan o gestapo w rękach władzy którym rzekomo jest Centralne Biuro Antykorupcyjne posłużył jako zarzut względem cywilnej służby jako jedynej zdolnej do kontroli szczytów władzy. Nic dziwnego, że wałkarzom z SLD przeszkadza autokontrola organów władzy możliwa dzięki istnieniu tej służby, lecz argumentacja wniosku do TK jest wręcz niepoważna.

Sojusz obawia się też rzekomo szerokich uprawnień CBA, które pozwalają na szeroką inwigilację oraz ingerencję w życie obywateli. Z mojej wiedzy wynika, że uprawnienia operacyjne tej służby nie odbiegają zbytnio od uprawnień na ten przykład Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Analiza porównawcza ustaw dotyczących obu służb zapewne nie przyszła politykom lewicy do głowy a ich przekonania są oparte na zbitku hasełek propagandowych na temat Biura, na niczym wiecej. Nie ma tu mowy o merytorycznej krytyce.

To, że CBA mające w swych ustawowych zadaniach na pierwszym miejscu walkę z korupcją oraz monitoring poczynań polityków, a dziwnym trafem okazuje się, że co rusz wybuchają kolejne afery dotyczące delikatnie mówiąc nieprawidłowości w działaniach ludzi skupionych wokół obozu władzy i przychylnego mu Sojuszu, świadczy o stricte politycznym umotywowaniu wysunięcia wniosku przed Trybunał. I to jest prawdziwa przyczyna ataku.

CBA jest solą w oku elit bez przeszkód pasących się na III RP do czasu powstania owej służby. To wręcz truizm i fakt tak oczywisty, że nie będę się nad nim długo rozwodził. Niedorzeczny wniosek SLD jest kolejnym uderzeniem w ekipę specjalistów w służbie Rzeczpospolitej, wykonującą swoje ustawowe zadania. To, że Trybunał Konstytucyjny bierzę tak prymitywnie uargumentowany wniosek pod rozwagę świadczy o kondycji tego organu w obecnym składzie oraz o kiepskim stanie elit prawniczych w ogóle.

Nie jestem konstytucjonalistą. Ciekaw jestem w jaki sposób ustawa o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym jest niezgodna z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 roku. Jestem jednak pewien, że nieprzyjaźni wobec tej służby prawnicy będą się musieli nieźle powyginać intelektualnie, aby znaleźć haki na drużynę Mariusza Kamińskiego. Tak bardzo potrzebne zaniepokojonym politykom z SLD oraz PO. Wyrok już dziś.

Brak głosów

Komentarze

Przecież politycy są świętymi krowami nie podlegającymi kontroli. Dopuszczalne są oczywiście przecieki i oskarżenia o korupcję, ale wymyślone przez Nas, a nie odkryte u Nas.
Platforma tak głęboko władowała się już w dziwne układy z biznesem, że z pewnością powitałaby rozwiązanie CBA z ulgą. Oczywiście na wniosek SLD-owców zaprzyjaźnionych z "biznesmenami życzliwymi lewicy" (to Miller tak ich określił).
Wraca gierkowszczyzna, co przypominam przy każdej okazji.
Jedyną, choć marną pociechą jest, że żadna władza w stylu III RP nie potrafiła się utrzymać dłużej, niż 10 lat, a potem były strajki, brutalnie tłumione "rozruchy" i... pojawiała sie nowa klika.

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#23807

Nie bez powodu CBA jest atakowane właśnie teraz. Bondaryk i Palikot muszą mocno ściskać kciuki za Trybunał Konstytucyjny.

Vote up!
0
Vote down!
0
#23813

Platforma zamierza panować długo i... lukratywnie. Bez przeszkód.

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#23817

Zobaczymy czy Trybunał odważy się zamknąć CBA. To mogłoby nie przejść tak gładko.

Vote up!
0
Vote down!
0
#23819

pewne kręgi boją się, że mogą być przyłapane na łapownictwie. Szczególnie PO czy SLD, które są z oligarchią związane. Czy oni chcą, żeby wyszło, że chodzą na czyimś pasku, że pod to jest cała ichniejsza legislacja?

Istnieje wyraźna obawa, że CBA może się do czegoś dużego dokopać na miarę afery Rywina. Oznaczałoby to pogrzebanie obecnego gabinetu. Wtedy im nawet usłużne media nie pomogłyby.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Vote up!
0
Vote down!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#23820

Możliwe nawet, że CBA już teraz się do czegoś dokopuje. Napięcie jest bardzo duże.

Nowy Rywin wchodzi w grę.

Vote up!
0
Vote down!
0
#23821

Doskonałe rozwiązanie. Dla postkomuny.

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#23822

To było szersze działanie.

Zamiast CBA - nieudana komediantka Pitera bez potrzebnych uprawnień i zaplecza.

Zamiast Ministra Koordynatora ds. Służb Specjalnych samo Kolegium z Cichockim na czele także bez potrzebnych uprawnień.

Chodzi o stopniowe ściąganie kontroli nad polityką w postaci CBA oraz przeniesienie niekontrolowanej władzy nad służbami bezpośrednio w ręce polityków a docelowo Premiera.

Całkiem możliwe, że takie działania (jeśli będą kontynuowane) doprowadzą do powstania superministerstwa bezpieczeństwa. Wiele razy wypowiadał się na ten temat Wassermann.

Vote up!
0
Vote down!
0
#23827

Platforma ma zamiar rządzić długo i szczęśliwie, więc super-ministrstwo będzie miało jakąś ładną, Orwellowską, nazwę.

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#23830

Co ciekawe PiS w swoim programie również postuluje stworzenie ministerstwa zajmującego się pracą służb, jednak projekt nie zakłada skupienia w ręku ministra kontroli nad służbami a jedynie ich monitoring czyli nadzór. To zdecydowana różnica w filozofii politycznej oraz w politycznych motywacjach.

Vote up!
0
Vote down!
0
#23833

... ale też dlaczego, o co i jak?

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#23836

Rządy PO mają w sobie coś z Orwella i Zajdla. Media z PO, PO ze służbami, służby z mediami i "byznesem". Polska postpolityka przypomina coraz bardziej czasy saskie.
Coraz ciekawsza jest też ta "postpolityka w wykonaniu Donalda Tuska", prowadzona przy pomocy centrali w Berlinie. Aby to zobrazować można zacytować wypowiedź Migalskiego, która została przemilczana przez "media polskojęzyczne".
"Jeśli Donald Tusk przemilczał uderzającą w nasze interesy narodowe rezolucję CDU/CSU w imię zwiększenia szans Jerzego Buzka w staraniach o szefostwo PE, to czy gra warta była świeczki?"
Widać coraz wyraźniej, że polska polityka jest podporządkowana interesom centrali w Berlinie. Lokalne (polskie) interesy są coraz bardziej pomijane i przemilczane, wszak jesteśmy w NATO i w Unii...
To co się dzieje w polityce wewnętrznej i zewnętrznej to wynik nacisków grup mafijnych i służb specjalnych na bezwolne instytucje państwowe.
Reasumując, likwidacja CBA będzie wypadkową interesów służb działających w Polsce i doraźnych interesów grup mafijnych w IIIRP. TK to fikcja, tak jak i "polskie sądy" i aparat urzędniczy. Spodziewać się należy likwidacji CBA i dalszego przykręcania śruby.
Pozdro.

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#23834

Co do Buzka to jego zwycięstwo również leży w interesie Niemców więc Tusk realizuje go w tej sprawie podwójnie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#23835

...byle nie katolik. Nawet socjalistom odpowiada.
Swoją drogą namawianie Polaków, by głosowali na partyjnych kolegów CDU-CSU to niezłą hucpa. Jak widać, Polacy to kupili... Smutne.

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#23837

To rzeczywiście smutne i obawiam się, że obecnie Polacy kupią wszystko. A przynajmniej większość. Wystarczy uruchomić wpływ medialny i to wszystko.

Vote up!
0
Vote down!
0
#23841

jak dla mnie ciekawa jest sprawa stoczni w Szczecinie i Gdyni. Nabył to jakiś dziwny, szemrany kapitał arabsko-izraelski. To jest o tyle zagadkowe, bo kupnem zainteresowany był jeden ze światowych gigantów, konkretnie Hyundai Heavy Industries. Dlaczego nie sprzedali przyzwoitej firmie?

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Vote up!
0
Vote down!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#23831

Tutaj możemy jedynie spekulować. Sprawa jest w każdym razie podejrzana.

Jeśli stoi za tym mossad to transakcja mogła być porozumieniem na poziomie służb specjalnych. Niewykluczone, że Polacy chcieli coś na tym ugrać. Ale to oczywiście tylko spekulacje.

Vote up!
0
Vote down!
0
#23832

tucję!
Co to dla nich za problem, np dla takiej rpo z czasów jaruzela!

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#23825

Hehe sam Trybunał jest obecnie niekonstytucyjny bo nie realizuje swoich konstytucyjnych zadań - zamiast tego jest narzędziem politycznym w rękach postkomunistów oraz różowych. W zależności od potrzeb. Choć jak wiadomo u gruntu to jedno środowisko.

Vote up!
0
Vote down!
0
#23828

racja. Najpierw zbadać konstytucyjność Trybunału, później zlustrować sędziów, zmniejszając ich liczbę o połowę. Później niech orzekają, ale niech nie interpretują konstytucji, bo czytać ze zrozumieniem jeszcze, póki co, umiemy.

Vote up!
0
Vote down!
0

MagdaF.

#23838

Ja bym w ogóle zaczął od napisania lepszej konstytucji:)

Vote up!
0
Vote down!
0
#23842

Trybunał debatuje nadal. Wyrok jutro.

Vote up!
0
Vote down!
0
#23857

słyszałam fajne powiedzenie, że komisja ds. nacisków zdołała jedynie zbadać nacisk Kalisza na krzesło.

A co do CBA. SLD mało gramotne, skoro dopiero po 3 latach działalności wykryło niekonstytucyjność. Ot, grunt pali się pod nogami.

Vote up!
0
Vote down!
0

MagdaF.

#23859

Nie wiem kiedy zgłosili wniosek. Może być tak, że tuż po stworzeniu CBA ale to trybunał odłożył na później takie beznadziejne zarzuty.

Komisja ds. nacisków znajduje się teraz w stanie totalnej inercji. Ostatnie zmiany w ustawie jej dotyczącej sprawiły, że szefem wbrew tradycji może zostać człowiek z partii rządzącej, zmieniła się również arytmetyka głosowania poprzez zmianę liczby członków komisji. Wałek na wałku. A wszystko dla realizacji marzeń o władzy absolutnej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#23863

Struktura władzy powinna podlegać zasadzie podziału władzy Monteskiusza.
Rząd powinien być kontrolowany przez parlament - wszelkie takie kontrolowanie rządu przez były rząd to patologiczne rozwiązanie, tym bardziej że nie zawsze będzie tak że CBA będzie w rękach opozycji.
Pisałem o tym http://prawica.net/node/14894

Żeby jednak parlament dobrze kontrolował rząd musi być niezależnie wybierany.
Pisałem o tym http://niepoprawni.pl/blog/404/prezydencki-model-rzadu

Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#23866

CBA jest w rękach aparatu państwowego. Kaczyński nie zarządza służbą specjalną RP;) To jest bzdura.

Zgadzam się z pomysłem na prezydencki model rządu. Z resztą tak jak Kaczyńscy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#23944

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie zagraża istnieniu CBA

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdził, że kluczowe przepisy stanowiące podstawę działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego są zgodne z Konstytucją - stwierdził szef CBA Mariusz Kamiński.
http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20090624&id=po51.txt

Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#23939

Niczego nie ogłaszałem. Jedynie zapowiadałem możliwość.

Zanim się osądzi, należy zapoznać się z przedmiotem osądu;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#23943