Komunikat o błędzie

Notice: Undefined index: safe_value w similar_handler_argument_nid->query() (linia 310 z /var/www/niepoprawni2/sites/all/modules/similar/views/similar_handler_argument_nid.inc).

Święta Bożego Narodzenia - symbole

Obrazek użytkownika kryska
Kultura

Wielu naszych rodziców pamięta jeszcze zielone, pachnące lasem drzewko rozświetlone migotliwymi ognikami świeczek, strojne w bombki i ozdoby, z gwiazdą betlejemską na wierzchołku. Wraz z pojawieniem się w naszych domach choinki zaczynały się kolejne święta Bożego Narodzenia- najpiękniejsze, ze wszystkich rodzinnych uroczystości. Tak jest i dziś, choć prawdziwą, zieloną choinkę często zastępują plastikowe drzewka, oplecione siecią elektrycznych lampek i obsypane puchem sztucznego śniegu. Ale wciąż jest choinka nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia, wnoszącym do naszych domów nastrój spokoju, szczęścia i radości.

Zawieszane na drzewku w wigilię ozdoby i smakołyki nie były dobrane przypadkowo. I tak:

* jabłka symbolizowały zdrowie i urodę,
* orzechy zawijane w złotko miały zapewnić dobrobyt i siły witalne,
* miodowe pierniki - dostatek na przyszły rok,
* opłatek umacniał miłość, zgodę i harmonię w rodzinie,
* łańcuchy wzmacniały rodzinne więzi
* lampki i bombki miały chronić dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości
* gwiazdka na czubku - to pamiątka gwiazdy betlejemskiej oraz znak mający pomagać w powrocie członków rodziny przebywających poza domem,
* dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie
* aniołki - to opiekunowie domu

Pierwsze wzmianki o bożonarodzeniowej choince pochodzą z Alzacji z końca XVw. W następnych wiekach zwyczaj ten rozprzestrzenił się w całych Niemczech, a do Polski dotarł poprzez zabór pruski na przełomie XVII i XIXw .Nie od razu choinka została życzliwie przyjęta.

Pomimo początkowej nieprzychylności Kościoła, doszukującego się w nowym zwyczaju pogańskiego rodowodu, urok świątecznej choinki przezwyciężył wszelkie opory. Wkrótce została powszechnie zaakceptowana w domach magnackich i szlacheckich.

Dziś trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez choinki.

Pierwsza gwiazdka i wigilia.
Wieczór wigilijny poprzedzający Święta Bożego Narodzenia jest nawiązaniem do Ostatniej Wieczerzy i spotkań pierwszych chrześcijan.

Na stole powinno znaleźć się 12 potraw – jest to liczba oznaczająca apostołów, ale także ilość miesięcy w roku. Jest również uznawana za przynoszącą szczęście. Jednocześnie 12 jest silnie związana z wierzeniami pogańskimi, a potrawy tradycyjnie występujące na naszym stole – orzechy, miód, ryby – to potrawy zostawiane na ołtarzach ofiarnych przez naszych przodków od tysiącleci. Z jedzeniem pyszności należy poczekać do zobaczenia na niebie pierwszej gwiazdki. Symbolizuje ona Gwiazdę Betlejemską i ma wskazać właściwą drogę do poznania Zbawiciela.
Pod białym obrusem, którego kolor symbolizuje czystość i niewinność zasiadających przy stole osób, ma znajdować się sianko. Stanowi ono pamiątkę po dawnych zwyczajach kładzenia na stół całych snopków siana. Symbolizuje ubóstwo i żłobek Jezusa, w którym Dzieciątko nie miało niczego.

Opłatek

Opłatek to specjalnie wypiekany chleb. Jest przede wszystkim symbolem Boga, a przełamanie się nim ma wprowadzić pokój i zgodę między ludźmi. Nie wolno składać życzeń nieszczerze, ani zasiadać do stołu będąc pokłóconym, bo zapowiada to problemy przez cały nadchodzący rok. Polska jest jednym z ostatnich krajów, gdzie zwyczaj łamania się opłatkiem przetrwał do dziś.

I obowiązkowo Św.Mikołaj.

Pierwotnie była to postać oparta na świętym Mikołaju, biskupie z Mirry, który najuboższym dzieciom rozdawał drewniane zabawki. Legenda głosi, że gdy usłyszał o biedzie pewnego mężczyzny, zamierzającego sprzedać swoje córki do domu publicznego, wrzucił mu przez komin sakiewki z pieniędzmi. Te wylądowały w suszonych pończochach dziewcząt. Tak narodził się zwyczaj wieszania skarpet na kominie.

Cóż to za Święta bez kolęd?

Pierwotnie były to przepełnione radością pieśni noworoczne. Wywodzi się prawdopodobnie od łac. calenadae. Tym określeniem Słowianie nazywali pierwszy dzień roku. Współcześnie jednak przyjmuje się to słowo jako określenie śpiewów bożonarodzeniowych. W Kościele śpiewa się je do święta Matki Boskiej Gromnicznej, czyli 2 lutego.
Z kolędowaniem wiąże się ludowy obrzęd wywodzący się z czasów pogańskich, czyli obchodzenie przez przebranych za diabły i anioły ludzi poszczególnych domostw.

Więcej
]]>http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/swieta-bozego-narodzenia-swieto-symboli...]]>

Niech Święta Bożego Narodzenia
i Wigilijny wieczór
upłyną Wam w szczęściu i radości
przy staropolskich kolędach
i zapachu świerkowej gałązki.

materiały z sieci

Brak głosów

Komentarze

Wieczerzy Wigilijnej w rodzinnej i milej atmosferze

oraz wszelkiej pomyslnosci w Nowym Roku zyczy Elzbieta7

Vote up!
0
Vote down!
0
#209253

Życzenia zdrowych i spokojnych Świąt dla Ciebie i wszystkich Niepoprawnych przesyła
jandop

Vote up!
0
Vote down!
0
#209324

Vote up!
0
Vote down!
0
#209343