Patriota, czy kolaborant?

Obrazek użytkownika kryska
Kraj

Mam dylemat.
Po przeczytaniu wywiadu z J.M.Rymkiewiczem w tygodniku "Uważam rze" nie wiem kim jest miłościwie nam panujący "TUSKU, musisz".

Tusk o Polsce i polskośći:

- Polskość to nienormalność — takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?), wypaliły znamię i każą je z dumą obnosić. Więc staję się nienormalny, wypełniony do granic polskością, i tam, gdzie inni mówią człowiek, ja mówię Polak; gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pieniądz, ja krzyczę Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą); kiedy inni budują, kochają się i umierają, my walczymy, powstajemy i giniemy. I tylko w krótkich chwilach przerwy rozważamy nasz narodowy etos odrobinę krytyczniej, czytamy Brzozowskiego i Gombrowicza, stajemy się normalniejsi.-

- "Jak wyzwolić się od tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od narodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń?
Polskość to nienormalność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu.-

http://www.kapitalizm.org/?action=show_article&art_id=2367

Jarosła Marek Rymkiewicz

... - Bo polskość jest straszliwie atrakcyjna. Ogromnie ciekawa. Niezwykle pociągająca. Wspaniała jako miejsce, w którym człowiek może się ulokować. Polska to przygoda dająca poczucie szczęścia. Ja jestem człowiekiem szczęśliwym.... Ale jestem szczęśliwy właśnie dzięki temu, że szedłem polską drogą...że wszystkie moje umiejętności i talenty pisarskie, od pewnego momentu, oddałem polskości. To uczyniło mnie właśnie człowiekiem szczęśliwym. Patrioci są szcześliwi."
W narodzie patriotów marzenie o wielkości Polski jest wciąż żywe.... Przeżył, ponieważ pamięta, że kilkaset lat temu był wielki i potężny.

http://uwazamrze.pl/2011/07/polskosc-to-nasze-szczescie/

Przemyślenia premiera IIRP budzą u mnie wątpliwości.
Czy władzę w Polsce trzyma patriota, czy kolaborant?

Brak głosów

Komentarze

Ja nie mam wątpliwości co do miłościwie nam panującego premiera.
Gdy oprócz jego przemyśleń, dorzucić jeszcze praktykę, wszystko staje się jasne, jak słońce Peru ;)

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

ander

#168398

Gawronski Rafzen
Dylemat u nas nie istnieje, ponieważ wiemy że oni nas mordują i okradają.
Szczęście Rymkiewiczowi chce skraść totalitarna kostucha Agora.

Vote up!
0
Vote down!
0

Gawronski Rafzen

Uwaga! Zawarte treści są zakazane dla wszelkich patriotów z okrągłego stołu.

#168480

zawsze przyjmowałam za lepszy niż jest w rzeczywistości.
Przeszło mi to 10-go kwietnia 2010 r., gdy zginął mój Prezydent mojego kochanego kraju.

Vote up!
0
Vote down!
0
#168488