Ilu PRL-owskich szpiegów prowadzi polską politykę zagraniczną?

Obrazek użytkownika kryska
Kraj

Tomasz Turowski, ambasador tytularny w Moskwie, jest kłamcą lustracyjnym, uważa IPN.

Turowski był tzw. nielegałem wywiadu PRL, skierowanym jako szpieg do zakonu jezuitów w Watykanie. Dyplomata uchodzi za jednego ze współautorów zwrotu w stosunkach polsko-rosyjskich. Wymieniany był jako kandydat na ambasadora w Watykanie.
10 kwietnia br. Turowski był obecny na płycie lotniska Siewiernyj, gdzie oczekiwano na przylot Tu-154M z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Po katastrofie udzielił wywiadu rosyjskim mediom.
"Rzeczpospolita" określa go mianem jednej z najbardziej tajemniczych postaci polskiej dyplomacji. Zapisy rejestracyjne, zachowane w IPN świadczą, że do współpracy ze służbami specjalnymi został pozyskany jeszcze jako student rusycystyki. Do pracy w wywiadzie został wytypowany przez najbardziej elitarną strukturę wywiadu PRL - Wydział XIV Departamentu I, zajmujący się wywiadem z pozycji "N", czyli nielegalnych.
W 1975 r. Turowski już jako oficer wywiadu zgłosił się do zakonu jezuitów w Rzymie. Do nowicjatu przyjął go o. Antoni Mruk, który w zakonie był już od roku 1930 (święcenia kapłańskie przyjął w Rzymie w 1947 r.) i uchodził za jednego z najbardziej wpływowych Polaków w Watykanie.
Był ostatnim spowiednikiem Jana Pawła II. Zmarł w ubiegłym roku w wieku 95 lat.
O. Mruk, który w tym czasie był szefem Asystencji Słowiańskiej generała Jezuitów, powierzał Turowskiemu tłumaczenia najbardziej poufnych dokumentów. Ile z tajemnic Watykanu przekazało na Wschód źródło 9596, nie wiadomo. Jego raporty z tego czasu nie są dostępne w zasobie jawnym IPN.
Jeszcze w okresie kleryckim, nie zrywając kontaktu z Rzymem, Turowski zaczął pogłębiać wiedzę o Związku Radzieckim w wyspecjalizowanych ośrodkach jezuickich we Francji. Najpierw w Paryżu, potem w Meudon. W tym czasie nawiązał kontakty ze środowiskiem paryskich „Spotkań”.
W 1986 r., tuż przed zakończeniem dziesięcioletniego okresu poprzedzającego przyjęcie święceń, Turowski zrezygnował z kariery zakonnej. Zrzucił sutannę i się ożenił.

http://www.rp.pl/artykul/2,580731.html

Rozpoczął się proces lustracyjny Tomasza Turowskiego, groźnego szpiega PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa, działającego w Watykanie, Paryżu i w Kraju. W III RP Tomasz Turowski kontynuował swoją szpiegowską działalność będąc równocześnie dyplomatą w Moskwie i Hawanie. Ostatnią jego misją na zlecenie MSZ było przygotowanie wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. W trakcie posiedzeń Sądu Lustracyjnego Tomasz Turowski chroniony jest przez specjalne siły policyjne. Dlaczego Tomasz Turowski, zasłużony dyplomata III RP wymaga takiej eskorty. Co takiego wie, że strzegą go w sądzie funkcjonariusze cywilni i mundurowi?
Ilu PRL-owskich szpiegów prowadzi polska politykę zagraniczną?
Nad tym po raz ostatni w programie Jana Pośpieszalskiego zastanawiali się:
Cezary Gmyz - Rzeczpospolita
Prof. Zdzisław Krasnodębski – socjolog
Barbara Fedyszak Radziejowska – przewodnicząca kolegium IPN
Rafał Ziemkiewicz - Uważam Rze

http://www.youtube.com/watch?v=fPB2WKZK3LM

Brak głosów

Komentarze

Może chociaż nielicznej grupce oglądających otworzyły się oczy? A to przecież ułamek wydarzeń "międzynarodowych".

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#138111

przed szklanym ekranem...........WARTO było

ale chętnie jeszcze RAZ to obejrzę i posłucham......:)))

Kryska,

Dycha za  przypomnienie.....pozdr dla Pana Jana i Ekipy........

Warto było i Warto będzie,wrócicie,tylko najpierw musimy posprzątać,szczególnie,ze Ordynacka już tupie w przedsionku do WADZY........a wygłodzeni jak nigdy..........

wszelkie spółdzielnie TEZ

pozdr

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#138171

Ciekawe co na to prorok mniejszy Jacek Żakowski; jak tak bezczelnie można było w tym strasznym programie zszargać dobre imię drogiego Bronisława...?!

Niech mu ziemia lekką będzie; z JE Józkiem Filozofem jest im raźniej... 

__________________________________________________________________ "Nie martwcie się, jeśli nie stanowimy większości. Wszystko czego potrzebujemy, to mniejszość zamiłowana w rozpalaniu ognia wolności w umysłach ludzi." - Samuel Adams

Vote up!
0
Vote down!
0

________________________________________________________________ "Nie martwcie się, jeśli nie stanowimy większości. Wszystko czego potrzebujemy, to mniejszość zamiłowana w rozpalaniu ognia wolności w umysłach ludzi." - Samuel Adams

#138137

 Dziekuje za wstawienie " Rozmow ", tego programmu niestety nie moglem obejrzec w TV. Bardzo ciekawy i pouczajacy!

Vote up!
0
Vote down!
0
#138167

ale ilu z nimi wspłópracowało z obecnego rządu,to już jest pytanie za 10 pktów

Starym /moim/ zwyczajem zadam więc następne pytanie,a pan Tomasz Arabski

jaką rolę w tym pełnił........?

a Graś.....?

Raz na tydzień obiecałam sobie zadawać owe pytania,szczególnie,na tle moskiewskich spotkań marcowych Arabskiego......w pewnej knajpce,słynącej podobno

z dziwnych powiązań..........

dycha następna

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#138179

kto mu dostarczał przemówienia JPII, jeszcze przed ich wygłoszeniem, z naniesionymi uwagami bo przecież sam nie poszedł i nie wziął sobie.

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#138205

została zawarta jak zwykle "umowa o dzieło" , a ,że był fachowcem to już wszyscy wiemy.

Dzisiaj to całe "Towarzystwo" stoi w kolejce pod żyrandolem do odznaczeń, poklepując się nawzajem po plecach.

Wiadomo, że gnidę najszybciej wytępić przez strzyżenie na "zero".

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

komar

#138238

wczoraj zapomniałam to tak jak ci wszyscy, którzy nie przyznają się do znajomości ze szpiegiem, a bronek jego pamięc tez szwankuje???....10

Vote up!
0
Vote down!
0

Marika

#138269

Vote up!
0
Vote down!
0
#138372

masz racęe
porzadek musi być

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0
#138442