Tomasz Lis udziela rad polskiemu Kościołowi

Obrazek użytkownika zygmuntbialas
Kraj

Tygodnik "Wprost" uderza z impetem w Kościół katolicki, zamieszczając kilka artykułów i wywiadów krytycznych (i złośliwych) wobec tej instytucji. Wraz z sukcesem wyborczym RPP "głosy innowierców, świeckich filozofów, feministek, mniejszości seksualnych, ateistów, prostych antyklerykałów czy nowej lewicy wyszły, by tak rzec, z podziemia" - objaśnia Kazimiera Szczuka w wywiadzie.

Dalej twierdzi 'myślicielka', iż Polacy nie ufają sobie, nie współczują i nie współpracują. Kościół ich tego nie nauczył, tak jak nie nauczył tolerancji, szacunku dla starości czy choroby. "Mężczyźni wciąż piją i biją mimo katechezy i niedzielnych mszy".

Niejaki John L. Allen, przedstawiony jako ekspert CNN, twierdzi, że "dziś chrześcijaństwo na Zachodzie zaczyna stanowić subkulturę. (...) Chrześcijanie będą musieli przyzwyczaić się do tego, do czego Żydzi są przyzwyczajeni od wieków". Tenże 'ekspert' wypowiada się też na temat krzyża w polskim Sejmie: "Moja długoterminowa prognoza dla Polski jest taka, że krzyż pewnego dnia zostanie zdjęty" - mówi z pełnym przekonaniem.

Redaktor naczelny gazety Tomasz Lis w swym wstępniaku wytyka błędy, które miał popełnić polski Kościół: "Ponad 20 lat tkwił on w błogostanie i w letargu uśpiony zbyt łatwymi triumfami. (...) Zamiast obrazu kościelnej rzeczywistości mieliśmy więc iluzję dosłodzoną wadowicką kremówką. Zamiast trzeźwej oceny Kościoła mieliśmy sentymentalną składankę wspomnień i wzruszeń".

Najgorzej było oczywiście - według Lisa - po 2005 roku, gdy Kościół wykazywał "wyłącznie troskę o bezkarność ojca dyrektora. A w ostatnich latach większość biskupów i księży wpadła jeszcze w objęcia PiS". Lis jest przejęty losem Kościoła, któremu "bije dzwon". Udziela rad (tak, tak! - nieprawdopodobnie wielka jest pycha i mania wielkości u niektórych ludzi).

Kościół powinien więc otworzyć się na to, co jest "śmiałe, progresywne i tolerancyjne", powinien "zaproponować rozmowę, a nie kazanie". Biskupi mają podziękować Palikotowi, że budzi tę instytucję do życia. "Kościół nie powinien wracać do stanu samouspokojenia. Przeciwnie, powinien pielęgnować w sobie twórczy niepokój i zabrać się do roboty" - podsumowuje Lis.

Dodajmy tu, że na stronie wprost.pl są jeszcze inne artykuły związane z atakiem na tę instytucję. Możemy przeczytać więc o "rozleniwionym, zrydzykowiałym (bezczelność niektórych dziennikarzy też nie zna granic - przypis mój) i upolitycznionym" polskim Kościele i o "naczelnym antyklerykale III RP" Romanie Kotlińskim.

Takie nagromadzenie jednolitych w warstwie ideologicznej tekstów (nie wszystkie wymieniłem) jest dla jednych czytelników zastanawiające, dla innych po prostu nie na miejscu.

Brak głosów

Komentarze

Kościołowi jest zwykłą bezczelnością . Ciekawe, że doradza bez wynagrodzenia. Może to jest rodzaj ideologicznego wolontariatu spod znaku czerwonego sztandaru. Jego sprawa z kim trzyma. Ale od Kościoła wara. Kościół wie, na czym stoi i co ma robić. Bez Lisiej propagandy.

Szpilka

#194222

gazety "Wprost" i za program w TVP na kanale promującym Nergala. To są bardzo wysokie wynagrodzenia. Za takie pieniądze wielu się sprzeda.
Lis uważa się za wierzącego. Dzisiaj atakuje Kościół z całą mocą. Jest to faktycznie ideologia komunistyczna.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#194264

Szczęściem, Kościół, w odróżnieniu od niektórych Hierarchów, nie musi kierować się sowiecką doktryną.
Hierarchów jest garstka, a Kościół nadal jet wielki.
Pozdrawiam

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma

#194223

jeszcze miliony, którzy dbają o tę wielkość. Katolicy przetrzymali już niejedną groźniejszą nawałnicę.

Pozdrawiam także.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#194269

deilza

Popełniamy duży błąd myśląc o Kościele jako o hierarchii. To co knują wszelkiej maści tęczowe i czerwone koty wymierzone jest w każdego należącego do tego Kościoła bez względu na to czy chce tego czy nie, czy odcina się od hierarchów czy też nie. Jeżeli mamy dokonywać jakiś zmian, reform muszą one wypływać z wnętrza Kościoła. Tak działo się zawsze w przeszłości. Pojawiali się święci, którzy naprowadzali nas na właściwą drogę.
"Troska" Lisa o dobro Kościoła przypomina "troskę" lisa o dobro kurnika, który mu oddano w zarząd.

Pozdrawiam

deilza

#194224

"Troska" Lisa o dobro Kościoła przypomina "troskę" lisa o dobro kurnika, który mu oddano w zarząd". - Oczywiste jest, że to fałszywy doradca. Dyrektywy płyną z góry; atakować Kościół, może uda się wyprowadzić religię ze szkół. Lis, który zarabia duże pieniądze, wykonuje polecenia - pisze i zleca pisanie innym, chociaż ponoć jest człowiekiem wierzącym.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#194276

Tak. Właśnie wczoraj od rana wp.pl zamieszczało te teksty z Wprost. Ciekawe, że akurat niedzielę wybrali. Ot tak- przypadkiem pewnie;)

#194241

Portal wp.pl nie jest jednak tak złowieszczy jak obecny "Wprost". Obok artykułów Waldemara Kuczyńskiego znajdziemy teksty prof. Staniszkis lub przedruki z "Gazety Polskiej".

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#194280

Przyznać muszę, iż Szczuka szczeka prawdę tym razem. "Głosy innowierców, świeckich filozofów, feministek, mniejszości seksualnych, ateistów, prostych antyklerykałów czy nowej lewicy wyszły, by tak rzec, z podziemia". Biedronie, Kastrowane Ryśki, Palikoty, Holocausto, Urbany, Stolzmany, Michniki e tutti quanti, to regionalna mieszanka bluźnierczo-satanistyczna, która już nie tylko podnosi łeb niczym mityczna hydra ale paskudzi gdzie popadnie i zbiera aplauz przy wymownym milczeniu wiernych i kościelnych oficjeli. Jeden pomruk niezadowolenia z powodu fircyka Holocausto nie jest w stanie przysłonić zmowę milczenia przy tysiący innych powodów aby Kościół mówił jednym, zdecydowanym głosem- Non Possumus! Czas chyba powrócić w rekolekcjach do kwestii piekła i zacząć stosować i egzekwować kary kościelne ale czy Kościół jest na tyle silny aby temu podołać?

              

#194242

Można dołożyć M.Środę, Wojewódzkiego, Senyszyn,... Jest ich faktycznie dużo, gotowych przyjść do TVN w każdej chwili, by pluć na Polskę i polską tradycję.
"Czy Kościół jest na tyle silny aby temu podołać?" - pyta Pan. Myślę, że przechodził już większe kryzysy. I nie w tym rzecz, by stosować siłę, bo to dzisiaj jest niemożliwe. Wiara w Boga i porządek świata odwrócą tę zewnętrzną przemoc.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#194285

Niedługo takie prowokacje, jak ta Polsatu pod Jasna Górą, czy pląsy motylka w czasie procesji, pojawią się w kościołach. Przecież tam może wejść każdy. I nachalnie filmować modlących się albo beztrosko hasać. Wszelka próba uspokojenia będzie natychmiast filmowana i zgłaszana na policję jako akt agresji.

A potem pozostaną już katakumby. Tak jakoś czarno to widzę. Obym się myliła.

#194254

i prowokacje przeminą. W Polsce jest ponad 90% katolików i chociaż znaczna część uległa ideologii neoliberalnej, to nie da się walczyć na kilku polach; w tej sprawie z większością.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#194288

Niestety brak reakcji Kościoła na wyczyny palikotowców na Krakowskim Przedmieściu (i wiele innych sytuacji wcześniej i później) dał taki efekt jaki dał. Nie zawsze nadstawianie drugiego policzka jest dobrym wyjściem.
W przypadku części wysokich hierarchów można nawet powiedzieć o judaszowych srebrnikach.
A ilu jest takich, dla których zamknięcie ust ks. Isakowiczowi-Zalewskiemu było na rękę?
Nie łudźmy się pod latarnią jest najciemniej.

„Naród, który nie ma siły i woli powiedzieć łotrom, że łotry, nie wart być narodem." Aleksander Fredro

#194255

na wiele wyczynów palikotowców oraz innych im podobnych. Ale Kościół nie ma batalionów i armat. W sytuacji, gdy aparat państwowy stwarza lub toleruje antykatolickie rozróby, Kościół może być bezsilny. Przynajmniej do czasu.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#194289

Redaktor Lis ma trochę racji pisząc, że kościół zachłysnął się sukcesem. Myśle też, że mająw tym swój udział i PRL-owskie spec-służby - tak nagle dotychczasowi ateiści zaczęli zasiadać w pierwszych ławkach w kościołach, tak łatwo zaczęli oddawać kościelne majątki (interesy KK w Komisji Majątkowej reprezentował były funkcjonariusz SB), dawać ulgi finansowe, wprowadzać religię do szkół i innych rzeczywistości życia publicznego. Tak jakby komuś zależało na tym, aby obywatele poczuli PRZESYT obecności Kościoła i w konsekwencji zaczęli domagać się dla tego Kościoła ograniczeń. Niestety, wielu duchownych, zwłaszcza wojskowych kapelanów, dało wciągnąć się w tą pułapkę.

#194286

Kościół polski wyróżnia się jednak pozytywnie w Europie pod wieloma względami, np. liczebnością wiernych. Nie zauważyłem jednak zachłyśnięcia się Kościoła sukcesem. To jest jednak wielka i różnorodna zbiorowość, więc nasze spostrzeżenia muszą być z konieczności wyrywkowe.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#194295

Lis pogwalcil pewna zasade - widac tendencyjnosc w wyborze ekspertow.. kolejna sprawa, ze koscielne mlyny miela powoli i jak na razie 2k. lat to funkcjonuje.

problemem nie jest rydzyk czy palikot. problem polega na tym, ze o rzeczach najistotniejszych wcale sie nie dyskutuje.

obecna debata sluzy glownie temu, aby dokopac przeciwnikowi. i to jest faktyczny problem. A skoro postuluje sie odlaczenie panstwa i kosciola, to osoby z poza kosciola nie powinny mowic kosciolowi jak ma wygladac. lekki blad logiczny.

inna kwestia, to mniejszosc nie moze dyktowac reszcze co ma byc. mi sie wydaje ze te 10% palikota to tak zawiedzeni i osoby, ktore niewiele sie orientuja w policyce. chocby sam biedron, co nie wie co to konwent seniorow.. taki z niego politolog, jak z koziej d... traba...

#194456

Nie jest już dziennikarzem, lecz funkcjonariuszem tego systemu. Pisze Pan: "obecna debata sluzy glownie temu, aby dokopac przeciwnikowi". - Proszę zwrócić przy tym uwagę, że jest to debata jednostronna i to kopanie też w jedną stronę. Myślę też, że Palikot jest problemem. Czy jest on zjawiskiem trwałym na scenie? - Ciągle liczę, że nie.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#194580

wymagających szerszego dowodu:
1. Lis zawsze był przede wszystkim pijarowcem, od pewnego czasu jako dyrektor w dużych firmach PR. "Redaktor" to trochę chałtura dodatkowa, być może cenna ponieważ dawała mu możliwość dającej dodatkowy dochód ekspresji tez, za których upowszechnianie brał pieniądze z dwóch źródeł.
2. Jako pesymista, niewymownego nie uważam za błąd w sztuce lecz za element którego wprowadzenie było dokładnie przemyślane. Gdyby to miał być przypadek, nie zapoznawałby się z Bulem bo po co? "Na scenę" wprowadził towarzystwo które będzie ślepo mu lojalne, bo zaistniało dzieki niemu. Przy okazji zlikwidował kłopot (z pedrylami) jaki miało SLD. Więc SLD jest mu wdzięczne, zapewne.

#195619

Można i tak nazwać. Dla mnie jest jednak nieuczciwym dziennikarzem, który nie przestrzega najprostszych norm zawodowych. Nie tylko nie jest obiektywny, ale jest niesprawiedliwy w swych sądach, atakuje polityków z jednej opcji. Atakuje np. J. Kaczyńskiego i hołubi Wałęsę (TW Bolka).
Nie wiem, czy rozumiem dobrze punkt drugi. - Lis przestał być dziennikarzem, a stał się funkcjonariuszem tego systemu, który nam coraz bardziej doskwiera.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#195624