Polak, Niemiec - dwa siostrzeńce

Obrazek użytkownika zygmuntbialas
Idee

Kilka lat temu minister Sikorski porównał budowę Gazociągu Północnego do paktu podpisanego przez Ribbentropa i Mołotowa, dotyczącego IV rozbioru Polski w 1939 roku. Wybuchła w kraju wrzawa, ale nie za duża, bo a nuż Polacy doszliby do wniosku, że może minister miał rację. Dzisiaj tenże Sikorski wygłasza przemówienie w Berlinie i udziela wywiadów w prasie polskiej i niemieckiej, przecząc nie po raz pierwszy swym wypowiedziom sprzed kilku lat.

Tak więc woła szef MSZ o więcej Europy. To byłoby - według niego - najlepsze lekarstwo na kryzys, który zapanował w krajach UE, w tym szczególnie w strefie wspólnej waluty. Dzisiaj premier Tusk, popierając tezy swego ministra, mówi o zwiększeniu roli Komisji Europejskiej oraz Centralnego Banku Europejskiego (z siedzibą we Frankfurcie), które nie są organami wybieranymi przez narody Starego Kontynentu.

Nie za taką wspólnotą głosowali Polacy w 2003 roku. Tamta wyidealizowana "Europa właśnie się kończy i upada pod własnym ciężarem - mówi poseł PiS, politolog, dr hab. Krzysztof Szczerski. - Zbyt głęboka integracja była politycznie wymuszona poprzez liczne regulacje, nakazy i zakazy. (...) Tak to jest, kiedy buduje się wielkie konstrukcje na bardzo wątłych podstawach".

Europa powinna - zdaniem Sikorskiego - stać się na wzór Stanów Zjednoczonych państwem federacyjnym, zarządzanym przez jednolite centrum. Przewodnią rolę w tym związku mieliby odgrywać Niemcy. Jako że koncepcja ta, odbierająca Polsce suwerenność, była już ostro krytykowana przez licznych polityków i znawców tematu, pozostało mi jeszcze wyrazić problem w skromnym wierszyku:

Polak, Niemiec - dwa siostrzeńce,

Więc Sikorski w swej podzięce

Polskę Niemcom chce darować

........................................ pocałować.

Wykropkowałem prawie w całości czwarty wers, bo wyrażenie zdało mi się niecenzuralne, a nie chodzi mi o łamanie przyzwyczajeń czytelników. Raczej martwię się o siebie i swych rodaków, którzy musieliby żyć w tej zjednoczonej Europie. Przychodzi mi na myśl Jan Białas (mój dziadek), który w latach 40-tych ubiegłego wieku nie potrafił przystosować się do praw narzuconych przez władzę 'europejską'. Nie zgadzał się u niego stan faktyczny trzody chlewnej ze stanem w dokumentach niemieckich, więc zawleczono go do więzienia. Nie podobało mu się w tym więzieniu, próbował uciec - rozstrzelano.

I jeśli ktoś będzie mi wmawiał, że to już tylko historia, że dzisiaj nie ma podłości, przemocy i chęci dominacji, które mogłyby spowodować nowe krwawe konflikty, to zalecam mu, by baczniej przyglądał się naszej europejskiej rzeczywistości. I by szanował swój kraj. Czasem go już nie było...

Brak głosów

Komentarze

Niestety,prawda co Pan pisze.Jedynym sposobem utrzymania suwerenności wskazane są masowe demonstracje,podobne do egipskich.Problem tylko,skąd wziąć tyle ludzi?W przeciwnym razie grozi Polsce całkowity demontaż,który możliwe już został dawno zaplanowany,o czym przekonamy się wkrótce.Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

someone

#204766

Chciałbym, by to, co piszę, było zbędnym krakaniem. Czasem oczekuję, że ta władza da znak: "My tylko tak gadamy, a swoje myślimy". Ale tak nie jest. Tusk i Sikorski liczą na unijne synekury i mają nas gdzieś.

Pozdrawiam także.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#204791

To nie tylko zdrajca interesów narodu polskiego,ale wraz
ze swymi żydowskimi kumplami,beszczeszczą największe
świętości.Zobaczcie.To jest coś niewyobrażalnego.
http://www.youtube.com/watch?v=4z6OzbFSzfs

Vote up!
0
Vote down!
0

JAN OLSZEWSKI

#204796

Pański film jest w treści podobny do mojej wypowiedzi. One się wzajemnie uzupełniają.

Pozdrawiam
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#204802

że w swojej wizji Europy federacyjnej widzi rządzenie tym tworem przez Niemców a nie przez Izraelitów. Ostatecznie gdy w grę wchodzi jakiś pieniądz oni potrafią najlepiej zachachmęcić. A przecież w tej całej radosnej twórczości unijnej właśnie o to chodzi.
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#204958

Niemcy rozdają teraz karty, nie Żydzi. Polski rząd ustawia się przy silniejszym, o którym mówią, że jest za silny na Europę i za słaby na świat. Coś jest w tym, że Brytyjczycy tak ciągle prognozują IV Rzeszę.

Pozdrawiam także.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#205083

 zdobyli nrd teraz pora na resztę

Vote up!
0
Vote down!
0
#205086

Ci, co wbijają Polakom, że są bezpieczni, powinni być wykluczeni z życia publicznego. Wszelkiej maści komuniści i inni postępowcy.

Pozdrawiam
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#205251