Polacy muszą znowu wychodzić na ulicę

Obrazek użytkownika zygmuntbialas
Kraj

Podczas manifestacji w Gdańsku Antoni Macierewicz powiedział, że w Polsce ma dziś miejsce "próba zamknięcia katolikom ust i pognębienia narodu polskiego". Były lider Solidarności Janusz Śniadek zwrócił uwagę, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji "niczym nie różni się od Radiokomitetu i telewizji Szczepańskiego". Demonstrujący, słysząc te słowa, zaczęli skandować: "Jeszcze gorzej".

W portalu stefczyk.info Janusz Śniadek rozwija swą myśl: "Sama konieczność, że Polacy muszą, tak jak kiedyś, wychodzić na ulicę, żeby domagać się swych praw, w tym wypadku prawa do pluralizmu medialnego, do istnienia telewizji katolickiej, to jest powrót bez mała do czasów PRL-u. (...) Jestem przekonany, że tej śnieżnej kuli protestów, która się toczy, nie da się już zatrzymać, że ona będzie rosła".

"Nie damy się lekceważyć ani przez rząd, ani przez jego marionetki nazywane Krajową Radą Radiofonii i Telewizji - mówił podczas demonstracji w Lublinie europoseł Mirosław Piotrowski. - Nie tak dawno rządząca Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, która lekceważyła robotników, została przez tych robotników zmieciona. Teraz Platforma, która nazywa się Obywatelska, musi pamiętać, że również przez tych obywateli może zostać zmieciona".

Wynotowałem te fragmenty wypowiedzi, w których porównano dzisiejszą rzeczywistość społeczna i polityczną do czasów komunizmu. Czy te porównania są uprawnione? Czy po 22 latach przemian wracamy do niechlubnych tradycji budowy państwa totalitarnego? - Jeszcze parę lat temu wyraziłbym różne wątpliwości i zastrzeżenia. Dzisiaj przychylam się do słów wypowiedzianych na demonstracjach w Gdańsku i Lublinie.

Mamy do czynienia z monopolem, który informację zamienił w propagandę posługującą się środkami manipulacyjnymi podobnymi do tych z epoki PRL. Trzy główne stacje telewizyjne, jednolite w treści, kształtują dziś świadomość kilkunastu milionów Polaków, podczas gdy względnie wolna prasa oraz internet docierają do dziesięciokrotnie mniejszej ilości osób.

Telewizja Trwam, nadająca na multipleksie cyfrowym, będzie miała szansę rozbić ten jednolity front ideologiczny. Obóz rządzący wie o tym, więc próbuje nie dopuścić do koncesji. W interesie Polaków, także tych, którzy są krytyczni wobec o. Tadeusza Rydzyka, jest osiągnięcie stanu, w którym główne nośniki informacyjne przekazują różne treści. Tego wymaga się od państwa demokratycznego. Dyktuje nam to zwykłe poczucie sprawiedliwości.

Brak głosów

Komentarze

Przecież mamy Eurodeputowanych i z PIS czy Solidarnej Polski,to niech trąbią na całą Unie Europejską,jak Tusk łamie demokracje w Polsce,zamykając usta opozycji,i nie zależnym mediom,nie po to tam pojechali aby tylko brać pensje,niech temat drążą aż do bólu,to wreście ktoś się zainteresuje,a POlszewia nie będzie miała wyjścia i będzie musiała przyznać konsesje dla tv Trwam,bo Europa będzie mu patrzyła na ręce,i chociaż krew ich będzie zalewać ze złości,to muszą udawać demokratów

pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#236989

Solidarnej Polski powinni działać tu bardzo zdecydowanie. Ale to jest UE - matka dzisiejszego porządku. Nie zainteresowała się tragedią smoleńską, zabawiła się w cenzora przy fotografiach ze Smoleńska; polskie media atakowały o.Tadeusza Rydzyka, gdy ten wspomniał o polskich realiach.
Ale trzeba walczyć wszelkimi sposobami.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#236993

Pozdrawiam PS

Vote up!
0
Vote down!
0
#237054

Wierzę, iż powstanie kraj na znacznie solidniejszych podstawach niż III RP.

Pozdrawiam Cię także.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#237127

Czy te porównania są uprawnione? Czy po 22 latach przemian wracamy do niechlubnych tradycji budowy państwa totalitarnego?

----------------------------------------------------------------------------

Na tak postawione pytanie odpowiadam TAK. 22 lata tzw. transformacji, pozwoliły komunistom zrobić wiele, aby nie zmienić nic. Jeśli nawet coś przypadkiem umknęło uwadze komunistów, to jest to już od dłuższego czasu sprowadzane na "właściwą" drogę. Magdalenka, rękami dawnych "opozycjonistów pierwszego szeregu", przyczyniła się do satysfakcjonującego komunistów przegrupowania sil i środków, dając im mnóstwo czasu. Dlaczego rząd Olszewskiego został potajemnie rozwiązany? Dlaczego śp. Kaczyński musiał zginąć, a rząd jego brata upaść? Dlaczego? Bo wymienieni ludzie byli spoza "grupy inicjatywnej". Nie byli na kursie i na ścieżce, co mogło spowodować zmianę sił w Polsce. Zostały przejęte instytucje, media, urzędy państwowe. Czy w Polsce ktoś poważnie traktuje demokrację, a w niej sejm, senat, czy tylko jako maszynki do głosowania? To nie jest totalitaryzm? No to jaka jest definicja totalitaryzmu?

Vote up!
0
Vote down!
0
#236991

Może jeszcze miękki, bo nie trzeba używać ostrzejszych środków. Na tyle miękki, by nazywać kraj demokratycznym i być dumnym, że nie jesteśmy na poziomie Białorusi.
Uważam podobnie jak Pan. Niewiele tu dodam. W notce starałem się przyjąć postawę "obiektywną", co zresztą mi się nie udało.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#236996

Nieśmiało przypominam, że kilka lat temu przedstawiciel PiS w radiokomitecie nie dopuścił przedstawiciela prawicy do studia tv na zapowiadany wcześniej program,w którym obok innych polityków miał wystąpić JKM...

Vote up!
0
Vote down!
0
#236992

to był incydent, który nie powinien się zdarzyć. Ten problem dzisiaj zdaje się mieć systemowy charakter.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#236998

gość z drogi

przecież Bruksela 

nagradza tych,ktorzy szkodzą POLSCE

Pan Buzek reformator i postać wyjątkowo niekochana w latach "dziwnej transformacji"

dziwnej 

bo czerwoni sekretarze i nauczyciele ze szkół partyjnych przeobrazali Polskę

i jej GOSPODARKĘ  w ruine

Polskie Cementownie

Polskie Cukrownie

Polskie Stocznie

Polskie Banki

Polskie Huty 

Polskie Szpitale

itd

wszelkie wąsacze i im POdobni,byli liderami ówczas

a nagminne było "przeobrażanie " kapitału Marksa na Kodeks Spółek Handlowych

więc nie w brukselce szukajmy nadzieii i poparcia

liczmy więc na NAS,na Ludzi podobnych TYM,którzy mieli wielką determinację by 

wziąć Udział  w Wielkim Wyjeżdzie na Węgry...Ludzie za własne pieniądze,poświęcając własny CZAS,potrafili zmobilizować się

TU tkwią prawdziwe siły, idzie Wiosna,a póżniej przyjdzie Jesień

serd pozdrawiam Autora z 10 :)

 

 

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#237004

gość z drogi

gdzie najwięcej jest podsłuchów i inwigilacji i to już nie tylko nasze słowa,to wynik badań przeprowadzonych przez "kogoś "nie nas

pozdr

10

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#237006

w pierwsze niewydrukowanej wersji notki. Proszę dodać do tego fatalny stan armii, policji, służby zdrowia, oświaty,... Proszę dodać zlikwidowane przejazdy PKP i PKS, domy kultury, poczty na wsiach. Tak długo być nie może.
Za swą robotę (w tym likwidację wielu kopalń) dostał Buzek stanowisko w PE. Tusk jest przewidziany podobno na następcę Barroso. Człowiek patrzy i nie wierzy.
Ale w WIOSNĘ wierzę.

Pozdrawiam także serdecznie.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#237130

Media peowskie wmawiają nam, że ludzie idą na wojnę w obronie mediów. Język jak z gadzinówek perelowskich. Ja i tysiące manifestantów pokojowo artykułują swoje poglądy, tak dotyczące TV TRWAM, jak i ACTA. Przypuszczam, że ten ostry język propagandy ma przygotować opinię społeczną do konieczności użycia siły. Oby tak się nie stało. Dlatego akcentujmy, gdzie się da. Żądamy swoich sprawiedliwych praw w ramach wywalczonej demokracji w sposób POKOJOWY  - terka

Vote up!
0
Vote down!
0

 - terka

#237014

Czy prowokują? Przecież postępowanie Dworaka wobec TV Trwam jest jedną wielką prowokacją. - Zmiany nastąpią. Czy drogą pokojową? - Oby tak było.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#237134

.

Vote up!
0
Vote down!
0
#237046

bo szykuje się jakieś spotkanie z TW Boni. Ale trzeba walczyć dalej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#237045

A co byłoby, gdyby nie było oporu? Szczególnie wobec takiej władzy.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#237135

że w Polsce nie ma demokracji. Demokracja bowiem nie posługuje się cenzurą, co ma u nas miejsce. Odmowa TRWAM multipleksu to nic innego jak zamknięcie ust myślącym inaczej niż kurs rządowy. Brak informacji o polskim obywatelskim oparciu węgierskim bratankom, to kneblowanie ust. Dla tego rządu demokracja kończy się przy urnie wyborczej.
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#237087

Niektórzy nazywają to demokraturą. Było ostatnio wiele wydarzeń (Smoleńsk, dziwne samobójstwa,...), które są jednoznacznym potwierdzeniem naszych wątpliwości.

Pozdrawiam także.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#237139

Bo od wielu lat usilnie wpaja się nam że jacyś robotnicy obalili komunę. Jacy? Gdzie? Kiedy?
Otóż nie. Do obalenia komuny w Polsce nie doszło z powodu wprowadzenia stanu wojennego.
Potem były już tylko Magdalenka i okrągły stół pod którym dokończono targu.
Żaden robotnik nie siedział przy okrągłym stole nie licząc tych który wówczas robili za zasłonę i parawan demokracji. Ale o tym nie ma co już mówić.

Skończmy wreszcie sami wmawiać sobie że robotnicy - chyba że ktoś ma na myśli niejakiego Wałęsę - cokolwiek ostatecznie wywalczyli. Owszem, byli przy tym, ale niewiele więcej. Cały ten przekręt zwany upadkiem komunizmu został mniej lub bardziej dokładnie zaplanowany i wykonany między innymi przez "człowieka honoru" i jego ludzi którzy to mieli się dogadać z koncesjonowaną "opozycją" rzekomo solidarnościową. Mamy od lat do czynienia z przekręcaniem historii. Wiem że chcielibyśmy mieć świadomość że się NAM udało. Żyłem w tamtych czasach i sam w tym uczestniczyłem. Wiem co mówię.

Przepraszam za odejście od tematu, ale wydaje się istotne wskazywanie na powtarzane już bez refleksji fałszywe kalki na temat historii najnowszej. Smutne jest to że robią to także ludzie z dzisiejszej opozycji.

Vote up!
0
Vote down!
0
#237100

Przyznaję Panu dużo racji. Myślę jednak, że bez robotników nic by nie było. Jednak oni są tą pierwszą siłą, potem dołączyły grupy inteligenckie, a także tajniacy. Gdyby robotnicy nie byli siłą, to nie byłoby zmian. Służby nakierowywały ruch w odpowiednim kierunku, co im się udawało lub nie. W ruchu oporu było wielu bohaterów: Anna Walentynowicz, Gwiazdowie, K.Wyszkowski (bez matury), Rozpłochowski,...
To są luźne moje uwagi. Zbyt mała tu moja wiedza.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#237144