Nie lubią nas i nie chcą na Zachodzie

Obrazek użytkownika zygmuntbialas
Świat

Nie darzą nas tam sympatią i - słusznie lub nie - obwiniają o różne przestępstwa i przewinienia. W ubiegłym tygodniu holenderska współrządząca Partia Wolności Geerta Wildersa założyła stronę internetową "Zbiegowisko wschodnich Europejczyków". Rodacy Vincenta van Gogha mogą tam zgłosić swoje skargi na emigrantów zarobkowych z krajów byłej demokracji ludowej. Specjalny formularz obejmuje dwie kategorie zażaleń:

--- naprzykrzanie się obcych i tu ujęte są takie wykroczenia jak hałasowanie, pijaństwo czy łajdaczenie się;

--- utratę pracy na rzecz Polaków, Bułgarów, Rumunów oraz innych Europejczyków ze Wschodu.

Skargi te mają być później wysłane do holenderskiego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych. W portalu tym ukazują się też artykuły prasowe pod następującymi tytułami: "Bezwstydni złodzieje", "Wrasta ilość przestępstw dokonanych przez Polaków, Bułgarów i Rumunów". Można przy okazji zadać sobie pytanie, co robią (w Holandii czy też na opisywanej stronie) mieszkańcy Bułgarii i Rumunii, skoro niderlandzki rynek pracy będzie otwarty dla nich dopiero od 2014r.

Działania Partii Wolności wywołały falę krytyki - pisze prasa w Niemczech. - Polska ambasada w Hadze mówi o nagannej inicjatywie. Dziesięciu ambasadorów z państw Europy Środkowowschodniej wysłało list otwarty do rządu holenderskiego. Także przedstawiciele Komisji Europejskiej zabrali głos w tej sprawie. Skrytykowali postępowanie Geerta Wildersa, jednakże stwierdzili, iż treści umieszczone na jego stronie internetowej nie wykraczają poza prawo Unii Europejskiej.

Dodajmy jeszcze obszerny artykuł pt. "Otwarte granice radują szczególnie przestępców", wydrukowany w portalu welt.de. Czytamy tu, iż "wraz ze zniesieniem granic wschodnich wzrastają ciągle takie przestępstwa jak handel narkotykami i bronią, kradzież samochodów, włamania i paserstwo. Wzdłuż niemiecko - polskiej granicy znikają 'w wielkim stylu' auta, maszyny budowlane i nawet traktory". W Brandenburgii skradziono w ubiegłym roku 3547 pojazdów, podczas gdy cztery lata temu było takich 2469 sztuk.

Dyrektor przygranicznego 2500-hektarowego gospodarstwa rolnego twierdzi, iż we wrześniu ub.r. skradziono mu dwa traktory wartości 95 tys. euro. "Traktory jadą wprawdzie maksymalnie 40 km/godz. - mówi Niemiec - ale granica jest tak blisko, że złodzieje mogli zniknąć w sąsiednim kraju".

Poszkodowani chronią się przed utratą mienia, ponosząc dodatkowe koszty finansowe - pisze autor tekstu. - Przerywają na noc dopływ paliwa w swoich pojazdach itp. Niektórzy traktorzyści zabezpieczają swe maszyny, nakładając wieczorami specjalne blokady. "Przedsiębiorcy płacą za wolną i otwartą Europę dość wysoką cenę" - podsumowuje niemiecki dziennikarz.

Autorowi tej notki pozostaje tylko zwrócić uwagę, iż w artykule brakuje konkretnych danych liczbowych, które wskazywałyby na Polaków jako sprawców wzrostu opisywanych przestępstw.

Brak głosów

Komentarze

Europejskie elity społeczno - polityczne nie darzą sympatią nas, Polaków. Owa niechęć sięga korzeniami dziewiętnastego stulecia, kiedy to na czele każdej rewolucji społecznej w Europie, wymierzonej w owe elity, jedne z głównych ról (o ile nie główne) grali własnie Polacy - emigranci po naszych powstaniach narodowych (słynne : "Za wolność naszą i waszą"). Zachodnie elity tak miały nas już dosyć, a tym samym sprawy polskiej, że sprawę suwerenności ziem polskich, uznały podczas I wojny światowej, za wewnętrzną sprawę sojusznika Ententy - Rosji.

Ten stosunek zachodnich elit do Polaków i ich państwa, utrzymuje się do dziś. Najnowszy przykład "nieodpowiedzialności" i "nieobliczalności" Polaków, to ich protest przeciwko umowie ACTA, którym to protestem owi "nieodpowiedzialni" i "nieobliczalni" Polacy ("warchoły!" - jak raczył był stwierdzić Winston Churchill) zarazili pół Europy.

#226721

także w XVIII wieku. Przyczyny były różne, przede wszystkim te opisywane przez Pana. Dokładają się inne, np. ubogość Polaków i szukanie pracy.
Mój tekst jest pewną formą odpowiedzi na hasła polskich "Europejczyków", który nasz dom upatrują w całej Europie. A przecie najlepiej jest w domu, nawet jeśli jest on nazbyt biedny.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#226817

To nie Wilders jest tu najbardziej winny, tylko „nasze” małpy, przez które Polacy muszą się tułać za pracą.
Takie akcje, mogą nam jednak wyjść na dobre. Skutecznie obnażają one, jaką fikcją są pogadanki na temat cywilizacyjnej wyższości, takich euro-wzorcowych, liberalnych krajów, jak Holandia. Polacy w końcu zrozumieją, że trzeba mieć, że trzeba zacząć budować, swoje własne państwo.

#226738

że trzeba budować własne państwo. Ci jednak nie rządzą, więc postkomuniści i neoliberałowie pozbawili nas majątki, zlikwidowali miliony miejsc pracy. Może niektórzy słusznie podejrzewają, czy to nie była celowa robota.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#226823

Myślę, że gdyby większość naszych rodaków miała faktycznie pro-państwowe marzenia, to byśmy tu nie musieli rozmawiać, a złodziei i oszustów by już dawno z Polski pogoniono.

#226911

- Myślę, iż rzecz w tym, że tylko część społeczeństwa interesuje się polityką. Do wyborów może pójść każdy uprawniony. Tu jest olbrzymie pole dla propagandy, czego konsekwencją są wyniki wyborów. Tak jest też na Zachodzie, ale skutki nie tak widoczne.
Potem już tylko jak w Rosji: trzeba wygrać, by mieć władzę. By jednak wygrać, trzeba mieć władzę.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#226951

- "populista Geert Wilders zrobił z Polaków kozłów ofiarnych" (http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/594671,faz_populista_wilders_zrobil_z_polakow_kozlow_ofiarnych.html)

Po drugie
- niedawno widziałem niemiecki film dokumentalny o niemieckich oszustach wyłudzających odszkodowania z firm ubezpieczeniowych. Część tych "polskich" kradzieży do takich należy. Poszkodowany zgłasza kradzież dokonaną jakoby wczoraj, a już przedwczoraj cieszy się nim nabywca w Moskwie.

Po trzecie
- za tymi ohydnymi Polakami tęsknią niemieccy pracodawcy zarzucając swojemu rządowi błąd w zbyt późnym otwarciu rynku pracy, bo najlepsi polscy pracownicy są już na Wyspach, a im pozostają tylko resztówki i to w znikomych ilościach.

Po czwarte
-wyobrażam sobie ten jazgot, gdyby tak Czesi, Rumuni albo Węgrzy założyli taką stronę o Cyganach...eee..Romach.

O muzułmanach na wszelki wypadek donosić nie należy, szkoda samochodów i wysiłków strażaków. O Polakach, póki co, można.

#226754

o Geercie Wildersie.
Ad 2. Nie śledzę szczegółowo tych spraw, ale wyraziłem dzisiaj w S24 przypuszczenie o współdziałaniu części Niemców.
Ad 3. Przegapili Niemcy znaczną część polskiej siły roboczej. Zapewne nie przewidzieli, iż UE przyczyni się w tak dużym stopniu do rozwoju ich gospodarki.
Ad 4. Ten jazgot z powodu Cyganów w Czechach był niedawno. Pisze Pan z ironią: "O muzułmanach na wszelki wypadek donosić nie należy". Krytycznie pisał ustosunkowany w SPD bankier Sarrazin. Wydał książkę, po czym musiał przejść na emeryturę.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#226832

Pracując praktycznie w całej Polsce, w SKR i Spółdzielniach Produkcyjnych, PGR i Stadninach Koni, miałem znakomitą okazję poznać nasze społeczeństwo dokładnie!. Od dwudziestu lat mieszkam na Mazurach, gdzie przeniosłem się po ucieczce od warszawskich korzeni. Rozumiem ludzi, którzy wycierają sobie Polakami gęby!. Rzadko która nacja, potrafiła tak fatalnie się przeistoczyć pod rządami komuny jak my!. Moje osobiste doświadczenia są straszne. Pomimo wielkiej miłości do Polski i Polaków, często myślałem o moich niektórych rodakach, jak o podludziach. Roszczeniowość przeciętnego mieszkańca prowincji i jego przebiegłość w wyłudzaniu świadczeń, można porównać tylko do koryta otoczonego przez wieprze. Żyjąc w takim środowisku, człowiek doznaje zupełnie nowych uczuć. Dominuje niestety pogarda i wściekłość!. Ci ludzie, nadal mentalnie żyją w głębokiej komunie. Nie zauważają, że lekarz na kontrakcie/moja żona/ to nie jest jak kiedyś, przestraszony urzędas i jak oni to ładnie mówią: do roboty jak du.. do sra...Dla nich dopłata do świadczenia, to obelga i próba okradzenia. Moje życie przypomina więc skansen, a nie realny świat. Jeśli takie cwaniactwo i złodziejstwo, pijactwo i kanciarstwo wyjechało na dorobek, to ja rozumiem te opinie!...One są całkowicie na miejscu!. Wejdźcie do Banku na prowincji w dniach wypłaty zasiłku. Posłuchajcie z konieczności tych dyskursów. Nigdy więcej, nie powtórzycie tego doświadczenia!....

#226762

W pewnej mierze zgadzam się z Panem, ale mało o tym piszę, by nie przyłączać się do chóru "pedagogów" z Gazety Wyborczej.
Z drugiej strony myślę, że wszędzie są różni ludzie, że bieda też swoje odciska. Łatwiej jest być porządnym człowiekiem i obywatelem, gdy ma się trochę grosza w kieszeni i nie ma się pojęcia, czym była komuna.
Mieszkałem w Zagłębiu Dąbrowskim, studiowałem w Katowicach i Krakowie, a teraz żyję w Opolu. W życiu spotykałem różnych ludzi, mądrych i głupich, dobrych i złych. Tak - myślę - jest też w innych krajach.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#226842

 Trudno zachować "człowieczeństwo", kiedy walczy sie o przeżycie. Jak  nisko upadali ludzie w obozach koncentracyjnych, gdy sprawą nadrzędna stawała sie walka o egzystencję.

 Ktoś powie, że złe porównanie, a ja na to: adekwatne do sytuacji. Tamci walczyli o siebie, obecni nędzarze, zrobią wszystko, by wykarmić swoje głodne dzieci.

 Wystarczy popatrzec na program Elżbiety Jaworowicz.

 

 Celowo użyłam słowa " wykarmić", a nie  - nakarmić. Niesie bowiem nieco inne znaczenie, jakby ciągłość w tego procesu. dziecko dorasta długo. Można to przeliczyć na kalorie...

 Pozdrawiam

#226995

Nie wiem, czy to komplement w moją stronę, ale odpowiem jako autor tego bloga. Moje uwagi o zachowaniu się człowieka i grup ludzi opieram na podstawie obserwacji. Czasem o tym pisałem, także o biedzie polskiej i ubogich rodzinach, które nie potrafią lub nie chcą prosić o pomoc. Ich nie widać, więc państwo Tuska, które "lideruje w Europie", ma problem z głowy.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#227052

Pomimo Panskich irytacji prosze nie wylewac
"dziecka z kapiela"...

Prosze pogrzebac w naszej historii i skupic sie na bochaterach, a nie na zdrajcach...
Mamy "bolka"?
, ano mamy!
Mamy ksiazke o bolku?
ano mamy!
I mamy wiele, wiele wiecej...
Wiec prosze...

Naturalnie, ze komuna wyorala bruzde...,
do tego mamy bezustanne "zasilki z zewnatrz"...,
a i wewnatrz ta jemiola sie nadal reprodukuje...

Prosze sie otrzasnac,
przeczesac przedzialek zwojow mozgowych ;-),
i zamienic rozgoryczenie na konstruktywne -jezeli juz nie dzialanie, to przynajmniej spojrzenie na te garstke naszego Narodu, ktora zyje, jest obecna i walczy...

W przeciwnym razie, gdy nadal bedzie Pan wypisywal w chwilach rozgoryczenia teksty o podludziach,
to bede zmuszony napisac Panu,
iz "nie potrafi odroznic gowna od twarogu..."

Bez urazy prosze, ale prosze wyjac "rece z kieszeni",
zakasac rekawy i...cos poruszyc...,
a nie sikac po nogawkach.
Nie tylko, ze po swoich, ale i po naszych...

Kazdy ma swoje doswiadczenia z komuny.
Co Pan mysli, ze my , to Marsjanie???

Ostatnia wojna byla hekatomba, wymordowano inteligencje,
zlikwidowano ziemianstwo...
Od 44` mamy makiete panstwa...,
to kogo Pan chce miec na tej prowincji???
Einsteinow???

Prosze sie opamietac.
pzdr.

chris

#242434

to było coś , dziś widzimy co to za gie , tzn widzieliśmy zawsze ale by wydobyć się z szamba trzeba mieć nadzieję nawet płonną
obecne czasy nie dają żadnej nadzieji

#226828

żadnej nadziei". - Nie przyznam Panu racji. Bywało gorzej, a ludzie przeżyli. Niezgoda na ten świat jest też pewną formą życia i sensem. Bo co by było, gdyby ludzie dobrej woli 'odpuścili'? - Wtedy dopiero byłoby beznadziejnie.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#226843

sa podobne do rozbiorow...

A nadzieje, to prosze Pana trzeba sobie stworzyc i to na bazie wlasnego patryjotyzmu i oddania dla
Najjasniejszej Rzeczpospolitej...

Gdyby nasi dziadowie robili za takie mimozy,
to by dzisiaj nawet sladu nie bylo po tej naszej panstwowosci.
A jednak mielismy okres miedzywojenny.
Mielismy ten krotki oddech wolnosci...

Rzecz w tym prosze Pana, ze wolnosc trzeba sobie wywalczyc, bo nikt nam jej nie podaruje...

Dzisiaj sa takie czasy, ze trzeba sobie postawic proste pytanie:

czy oddalbys zycie dla Rzeczpospolitej???

Oddalbys???

Ostatnio Mord Smolenski, byl kolejnym barometrem obecnej polskiej rzeczywistosci.

Trzeba wiec patrzec takimi kategoriami,
a nie mrzonkami o nadzieji...

Na jakiekolwiek nadzieje, to my ani czasu nie mamy,
ani sily..., tu jest miejsce jedynie na walke i to na roznych poziomach i w roznej przestrzeni...

chris

#242436

 Drzewiej bywało, że zapuszczano się po sasiedzku na pobliskie posiadłości i łupiono je zbrojnie, a i jasyr stosowny uprowadzano...

  Mamy kolejny przykład na to, że każdy kij ma dwa końce. Wiadomo było od początku, że otwarcie granic miało ułatwić życie naszym bogatym sąsiadom. Poza niewinnymi interesikami opartymi o handel podstawowymi artykułami, gdzie rodziny niemieckie mogły dokonać znakomitych oszczędności, zaopatrując się w polskich sklepach, zaczęto wykorzystywać bezproblemowy przejazd dla innych, niecnych dla odmiany, celów.

 Od nas może nie wywozi sie ciemną noca traktorów, czy innych pojazdów, jednak wiele wskazuje na to, że "jasyr" kwitnie w najlepsze. Wystarczy prześledzić strony policyjne, czy poczytać ogłoszenia Itaki.

 O przemycie zakazanych towarów nawet nie chcę pisać, bo to temat rzeka, a i wykluczyć nie można, że główna przyczyna zniesienia granic...

 O bzdurach związanych z prowadzeniem się Polaków na obczyźnie, też nie napiszę, bo i tamci na Zachodzie - autochtoni , mają sporo za uszami, jak to się zwykło mówić:)

 

 

#226990

Zgadzam się, tak jak z innymi Pani uwagami. Są ludzie w Holandii, Niemczech czy innych bogatych krajach, którzy tworzą problem, bo taki jest ich osobisty interes. Nie pomyślą przy tym, że ich towary znajdują zbyt w naszym kraju.
Nie pomyślą też, jak zachowują się ich krajanie za granicą.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#227057

że Holandia to taki mały kraj w Europie, który ukradł nam ładnych parę miliardów dolarów - patrz Eureco.

#229210

Sprawa ta świadczy też, co się w Polsce działo i dzieje.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#229218

nie lobią nas bo robimy wysoki  akord na świecie,prześcigamy się kto zrobi więcej; przykładem może być praca sezonowa niemcy 2012 warto przeczytać.

#241733

takiego stanu rzeczy.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Zygmunt Białas

#242429

Moze nie lobią ale muszą akceptować. Polacy muszą wyjeżdżać z Polski bo nie da się żyć i pracować do setki w Polsce. Nowa Fala Emigracji 2012 już wkrótce wyruszy po Euro 2012 zobaczycie

#266899