Andrzej Czuma o wynikach pracy komisji do spraw nacisków

Obrazek użytkownika zygmuntbialas
Kraj

Były minister sprawiedliwości, szef komisji śledczej do spraw nacisków Andrzej Czuma działał często nietypowo w swoim życiu. W tym miesiącu przedstawił mediom wyniki wieloletniej pracy komisji, które zaskoczyły polityków wszystkich partii. "Nie było nacisków członków rządu PiS na podległych im współpracowników w celu nakłonienia ich do przekroczenia uprawnień" - mówił Andrzej Czuma.

Ten wniosek powtarza szef komisji w obszernym, dwuczęściowym wywiadzie udzielonym portalowi onet.pl. Nie wyklucza on nieformalnych działań władzy w latach 2005 - 2007, "jednakże konkluzje pracy komisji - twierdzi - nie mogą opierać się na poszlakach, podejrzeniach, plotkach czy gazetowych insynuacjach, ale na dowodach".

Także przy "aferze gruntowej" nie było nacisków. "Podjęcie przez CBA operacji kontrolowanego zakupu w stosunku do Kryszyńskiego i Ryby było uzasadnione. To nie była z góry zaplanowana przez rząd PiS operacja obalenia Leppera - ocenia rozmówca. - W tej sprawie podzielam opinię CBA oraz Jarosława Kaczyńskiego. Znam sprawę jak mało kto i nie widzę tutaj pola innej interpretacji".

Poseł PO jest krytyczny wobec Prawa i Sprawiedliwości oraz jej prezesa. Mówi na przykład do dziennikarza: "Jeśli pan prześledzi historię polityczną III RP, to zauważy pan, że nikt nigdy nie wyszedł dobrze na koalicji z Jarosławem Kaczyńskim". - To jest już sfera poglądów, a nie faktów, a te są jednoznaczne. O sprawie byłej posłanki PO Beaty Sawickiej szef komisji mówi:

"Chętnie powiedziałbym, że PiS polował na panią Sawicką. Ale w świetle materiału dowodowego wszystko wskazuje na to, że pani Sawicka jeszcze przed poznaniem agenta Tomka - oględnie mówiąc - wyrażała rozmaite oczekiwania materialne z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami".

"Nie będę głosował za postawieniem Kaczyńskiego i Ziobro przed Trybunał Konstytucyjny, bo nie ma ku temu żadnych podstaw" - podsumowuje Andrzej Czuma. I chociaż możemy stwierdzić, że szef komisji naciskowej odkrywa fakty, o których dawno już wiedzieli rozsądni ludzie, to jednak jego chęć dążenia do prawdy oraz "ponadpartyjna" postawa zasługują na szacunek.

Brak głosów

Komentarze

komisje sejmowe to zwykła farsa i kpina.Zastanawia mnie po co w ogól są ,żadna nic nie wykryła .Poza tym że kosztowały .I to z nasze pieniądze dobrze się bawili posłowie mam na myśli komisje hazardową . której jeden z głównych podejrzanych .Został marszałkiem sejmu a przed komisją został usunięty z funkcji wicepremiera .Tzn.awansował Polska to taki dziwny kraj .skazani i podejrzani są na topie .Chcesz chłopie pilnować na budowie potrzebne świadectwo nie karalność, posiadasz to owszem możesz .Patrząc na naszą polityczne, scenę .To obywatel nie wie tak naprawdę nic, politycy kłamią bo mogą ,cel uświęca środki ,a co będzie po wyborach ,to jak wróżenie z fusów po kawie.I na kogo oddać głos ,wszyscy obiecują a nie realizują.Czy warto w ogóle chodzić na wybory .Jeśli nic to nie zmienia ,chyba nie szkoda czasu .

Vote up!
0
Vote down!
0

krenpel

#178263

to zwykła farsa i kpina". - Zgadzam się z Panem całkowicie. Żal tych pieniędzy publicznych, które wydano na udowodnienie nieprawdziwych tez, których zresztą nie udowodniono.
Pyta Pan: "Czy warto w ogóle chodzić na wybory?" - Mimo wszystko tak - myślę.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#178264

gość z drogi

Gazeta Polska 3 sierpnia 2011

"To Beata Sawicka inspirowała dziaąłnia prowadzące do przestępstwa.Zażądała 100tys zł w zamian za pośrednictwo w nielegalnym nabyciu działki na Helu.zeznał  w sądzie

Mariusz Kamiński,były szef CBA"

re pytania czy warto chodzić na wybory

TAK,warto

i na dodatek pilnować,by nie sfałszowali

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#178266

Wiemy, dlaczego, i tu zgadzamy się całkowicie. Trzeba też pilnować, by nie sfałszowali. Prawda - zwycięstwo tak blisko. Trzeba się zmobilizować.

Pozddrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#178284

gość z drogi

na szczęscie tak myślących jest nas prawie Połowa GŁOSujących,ta 

połowa,której nie lubi platforma

i pilnować,by wszystko było w porządku,TEZ

pozdr z dychą 

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#178393

czytelników "Niepoprawnych" zagłosuje na PiS. Choćby z tego powodu warto zachęcać tu do pójścia na wybory (z żoną i dorosłymi dziećmi).

Pozdrawiam także.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#178407

gość z drogi

jestem wręcz pewna,w przeciwnym RAZie nie byłoby mnie TU

:)))

pozdr

/rodzina za uszy i do urny/

10

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#178409

być mężczyzną. Teraz już wiem, że jest płci żeńskiej.
Jeśli chodzi o mobilizację wyborczą, to wierzę, że zrobimy wszystko, by potem nie mieć sobie nic do zarzucenia.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#178415

gość z drogi

serd pozdrawiam z wiarą,ze damy Radę,wszak innego wyboru nie mamy :)

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#178421

Miałem zwyczaj pisać, że przegrana Tuska będzie znacznie większa od przewidywań. Teraz nic nie mówię, ale wypowiem się jeszcze parę razy na ten temat w ciągu najbliższych tygodni.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#178431

gość z drogi

Tuska przegoni rosnące niezadowolenie,które idzie przez cały świat,on tego nie widzi,bo strach mu padł na rozum,jeśli go kiedykolwiek miał

ale Koledzy od byznesów na cmentarzach wiedzą o tym i dlatego

łapią  się ostatniej deski ratunku,

szturmem ruszając do sejmu i senatu

licząc,ze dalej będą robić swoje interesy pod stołem a imunitety ochronią ich niczym tarcza

dziwne,ze płaksa beata jeszcze się tam nie zgłosiła

Kalisz też już zapomniał o Dramacie państwa Olewników,pamięć WYbiurcza

pozdrawiam z dychą w ręce :)

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#178474

To wcześniej czy później musi (niestety) przyjść, gdy prowadziło się politykę neoliberalną, a demokrację doprowadziło do stanu, gdy zjada ona swój własny ogon. Po części są to (wydaje mi się) zjawiska obiektywne, niezależne od woli społeczeństw i rządzących.
Smutne to, że pozbyto się w Polsce tyle własności publicznej za psie pieniądze, że tak makabrycznie rozkradziono i zadłużono kraj, w którym rządzą w tak dużym stopniu agenci służb komunistycznych.
Ale walczyć trzeba; wierzyć trzeba.

Pozdrawiam także.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#178546

Komisje sejmowe są farsą i kpiną tylko dlatego że platforma i makDonald do takiej roli je sprowadzili. W normalnych demokracjach to ważny element kontroli władz. Cyrkiem jest gdy złodziej będzie badał przestępstwa kolegi z własnej grupy przestępczej. Wtedy dopuszczamy do tego że przestępca może przed komisją kłamać i oskarżać tych co go złapali na złodziejstwie oskarżając ich o łamanie prawa.

Vote up!
0
Vote down!
0
#178276

nieco inaczej wyglądać. Opozycja powinna mieć większość. Wtedy nie dochodziłoby do takich cyrków jak w komisji hazardowej czy w sprawie Blidy. Komisje sprawdzają się np. w USA. Pańskie zarzuty w stosunku do PO i Tuska w tym zakresie są całkowicie uzasadnione.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#178285

dzięki za Twoją wyrocznię :
//Zakładam, że ponad 90% //
************************************
A mnie się wydaje ,że Nas z NP, będzie 95 %...
...... ale, ale wracając do Twojego "wpisu" >>>
Oczywiście wiem,że mi wybaczysz moją "zarozumiałość" ???...
Jestem, dość dobrym psychologiem .... lata pracy ..
Ale zastanawiam się , co taki Gość jakim jest A. Czuma, robi w PO ?? Jak On może podawać rękę takiemu Olszewskiemu, dlaczego nie stać Go .... aby Stefkowi tzw. "PODZIURAWIANEMU",do tej pory nie "przyjebał" z bańki ?
Jak On / ten Czuma A./, mógł zasiadać w jednej ławie Sejmowej razem z Palikotem ?
Wiem,że to są pyt. retoryczne ,ale wiesz ?... nie mogę zapomnić , jak Prezydent RP. Lech Kaczyński, na nominacji A. Czumy, na Min. Sprawiedliwości- gościł całą jego Rodzinę.
Pozdrawiam i wysyłam 10-tkę !!

Vote up!
0
Vote down!
0
#178481

liczebności służb w Polsce. To tak na marginesie.
Przyznam szczerze, że A.Czuma jest dla mnie nieodgadnionym człowiekiem. Kiedyś była akcja przeciwko niemu. To uczyniła postkomunistyczna "Polityka", co mi go uwiarygodniło. Teraz jednak są tacy (np. A. Ścios), którzy widzą w jego aktualnym działaniu drugie dno; miałby działać z nakazu władz PO.

Pozdrawiam także.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#178547