Powstanie Styczniowe

Obrazek użytkownika ooone
Historia

22 stycznia mamy 150 rocznice Powstania Styczniowego. I, oczywiscie, utyskiwacze utyskuja nad stratami jakie nasz narod poniosl. Ze niby gdybysmy tak wiecej wazeliny nalozyli do kiszki stolcowej, to kacapski pan, przepraszam, gaspadin, okazalby wieksza laske i zaczeloby sie prosperity.
A ja wyroslem w innej tradycji pojmowania naszych dziejow. W tradycji w ktorej mieszcza sie wiekopomne slowa wypowiedziane duzo pozniej przez ministra Jozefa Becka: "My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor". Dlatego podoba mi sie, ze ci mlodzi Polacy, 150 lat temu, rozwalili to smierdzace ciepelko kolaboracji t.zw. "Krolestwa" i reszty zaboru.
Tak, porwali sie z motyka na slonce. Tak robi rycerski narod. A nie narod kunktatorow i sklepikarzy.
Wydawaloby sie, ze sztuka wojenna polega na obliczaniu, ilu trzeba zolnierzy, w ilu i jakich jednostkach, ile karabinow, ile armat itp. I na tym polega, albo - od tego sie wychodzi. Ale sztuka wojenna to nie buchalteria, to wlasnie to - sztuka. W niej bierze sie pod uwage
element ludzki. To rowniez rzucanie kosci. Gdyby tak nie bylo nie mielibysmy legendarnych bohaterskich przykladow z historii, jak chocby Termopile.
Dlatego ja, ta droga, z Los Angeles, wolam: czesc i chwala bohaterom!
Zalaczona mapa pokazuje osrodki dzialalnosci powstanczej, co jest wypadkowa zywotnosci elementu polskiego i warunkow terenowych. (To samo na Facebooku)

Brak głosów

Komentarze

nigdy nie wstanie z kolan gdyz ta pozycja jest jego naturalna pozycja malo tego bedzie opluwal wszytkich co maja wizje wolnosci.
Dla nich ,obsrywaczy Powstania Styczniowego i innych zrywow patryjotycznych,pojecie Bog, honor i ojczyzna (chociaz czasem modla sie jak trwoga)jest pojeciem obcym gdyz wylezli i chetnie by sie schowali spowrotem w razie zagrozenia do moskalkiej dupy.
Hucpa na powstania trwa nieprzerwanie na wszytkich frontach i stanowiskach POnstwowych.
Lewactwo i zydostwo, atakuje im nieznany patryjotyzm polski,bo ten delikatny nacjonalizm Polakow ktozry staja w obronie histori ,obyczajow ,moralnosci,wiary i kultury dla nich jest faszyzmem,ktory niepozwala im rozwinac bolszewickich skrzydel.

Powstanie Styczniowe jest kluczem do zrozumienia naszych dziejow!

Znana jest dobrze działalność Kronnenberga z okresu powstania i nie ma sensu jej tu przypominać, warto jednak nadmienić, że wyasygnował on na cele powstańcze 1 milion złotych rubli. Była to na owe czasy ogromna suma, za którą powstańcy kupowali m.in. broń za granicą. Ale też zaraz po zakupie Żyd warszawski Tugenhold, szpieg rosyjski, piastując funkcję sekretarza pułkownika Teofila Łapińskiego (dowodzącego wyprawą statku "Ward Jakson" w 1863 r.), zdradził Rosjanom szlaki przerzutowe broni i amunicji zakupionej w Anglii przez Rząd Narodowy, co uniemożliwiło zaopatrzenie powstańców w odpowiednią ich ilość (por. J. B. Pranajtis, "Chrześcijanin w Talmudzie żydowskim," s. 325).
10 IV 1864 dyktator Rządu Narodowego Romuald Traugutt został wydany żandarmerii carskiej przez Żyda Artura Goldmana, zatrudnionego w skarbowości powstańczej. W następstwie tego władze rosyjskie aresztowały wielu członków Rządu i z czasem poznały dokładnie wiele tajemnic powstańczych, a wśród nich rolę Kronnenberga i jego działalność na rzecz powstania. I o dziwo! Car odznaczył Leopolda Kronnenberga najwyższym rosyjskim odznaczeniem: Orderem św. Włodzimierza oraz przyznał mu dziedziczne szlachectwo (por. J. Polak, "Zbrodnicze plemię" s. 75; S.Dider,op.cit.s.28).
zwiń

#389368