Komunikat o błędzie

Notice: Undefined index: safe_value w similar_handler_argument_nid->query() (linia 310 z /var/www/niepoprawni2/sites/all/modules/similar/views/similar_handler_argument_nid.inc).

[recenzja]Cezary Gmyz "Zawód: Dziennikarz śledczy"

Obrazek użytkownika Budyń78
Kraj

Książka szalenie wciągająca, bardzo ciekawa i, niestety, cholernie frustrująca. Dla osób interesujących się kulisami III RP – lektura obowiązkowa.

Są to wszystko sprawy bardzo bulwersujące i opisane w sposób bardzo wciągający. Czuć tutaj starą szkołę opowiadania Jerzego Jachowicza, którego Gmyz uważa zresztą za jednego ze swoich mistrzów. Czemu zaś lektura tego wszystkiego tak człowieka przygnębia? Cóż, w kraju utrwalonej demokracji każda z opisanych spraw skończyłaby się wielkim skandalem, solidarnym oburzeniem mediów, społecznym naciskiem i dymisjami osób odpowiedzialnych, które skompromitowane nie miałyby już czego szukać w polityce czy – tym bardziej – sądownictwie chociażby. U nas nic takiego się nie dzieje, media dbają, by przedstawicielom zblatowanych z nimi elit włos z głowy nie spadł, uchodzący za „w miarę uczciwego” minister sprawiedliwości po spotkaniu z biznesmenami w trybie pilnym zmienia ustawę, sąd zaś uniewinnia kolejnego oczywistego kłamcę lustracyjnego. Jeśli ktoś ma kłopoty, to piszący o tych sprawach dziennikarz.

Gmyz bardzo dokładnie opisuje śledztwo CBA w sprawie małżeństwa Kwaśniewskich i ukręcenie jej łba przez wystraszonych najwyraźniej wynikami śledztwa decydentów z PO i PSL; przypomina historię kariery Tomasza Turowskiego; w bardzo wstrząsającym rozdziale opisuje myśliwskie zwyczaje Bronisława Komorowskiego. Z tej części tekstu dowiadujemy się, że kwestia, że prezydent jest myśliwym, jest mniejszym problemem (cóż, nie dla każdego jest to dyskredytujące), niż to, jakie preferuje, nazwijmy to eufemistycznie, techniki polowania. O towarzystwie nie ma nawet co wspominać… Dużo miejsca wreszcie poświęcone jest lustracji. O ile u Sakiewicza sporo mogliśmy przeczytać o abp Wielgusie, o tyle z książki Cezarego Gmyza dowiemy się, jak (od razu napiszę, raczej nie psując niespodzianki – niedobrze) wyglądało to w innych kościołach, w tym w macierzystym dla dziennikarza kościele ewangelickim.

A to przecież nie wszystko, co w książce znajdziemy. Tak więc piszę z czystym sumieniem, kupować, czytać, w miarę możliwości chodzić na spotkania z autorem. Prędzej czy później przynajmniej część z tych bomb musi wybuchnąć.

"Zawód: dziennikarz śledczy", z Cezarym Gmyzem rozmawia Piotr Gociek, Fronda 2013

http://niepoprawni.pl/blog/394/ksiazka-spotkaniacezary-gmyz-zawod-dzienn...

http://niepoprawni.pl/blog/394/spotkania-z-cezarym-gmyzem-aktualizacja

Brak głosów

Komentarze

W pełni zgadzam się z opinią. Książkę skończyłem czytać wczoraj, zacząłem w sobotę. Świetnie napisana. choć faktycznie ogromnie przygnębiająca.

Vote up!
0
Vote down!
0

<p>Bechis</p>

#351148

Też przeczytałam w dwa dni.
Teraz czekam na następną, w której mają być materiały, które nie zmieściły się w tej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#351222

Kiedy zniknę , :)
to że autor jest w prawdzie a cały świat krzyczy nie , biedny autor osamotniony. Nie zgadzacie się, co zrobiliście by było inaczej?

Vote up!
0
Vote down!
0

<p>po co to komu</p>
<p> </p>

#351225

Nie wiedziałem, że w domu bez klamek masz dostęp do komputera, w dodatku podpiętego do sieci internetowej... trollu!!!

Vote up!
0
Vote down!
0
#352096

Super książka...ogrom wiedzy

Vote up!
0
Vote down!
0
#351237

W klubie Hybrydy odbyła się 5 kwietnia premiera książki Cezarego Gmyza "Zawód: dziennikarz śledczy". Gośćmi autora byli: historyk Sławomir Cenckiewicz i dziennikarz Jerzy Jachowicz. Spotkanie prowadził Piotr Gociek, który miał duży wkład w powstanie tej książki, która ma formę wywiadu. (...)

http://blogpress.pl/node/16370

Spotkanie w Klubie Ronina (38 minut) - http://blogpress.pl/node/16428

Vote up!
0
Vote down!
0
#352179