Gaz dla Polski

Obrazek użytkownika Bacz
Kraj

Jak zapewnić Polakom tani i dostarczany z jak najmniejszymi perturbacjami gaz w potrzebnych ilościach?

Sytuacja jest trudna ale nie beznadziejna

Przede wszystkim trzeba zawiązać koalicję państw-importerów rosyjskiego gazu, bo tak to Rosja rozgrywa partie z poszczególnymi państwami po kolei i łatwo każde państwo ogrywa. Koalicja powinna postanowić, że cena gazu z Rosji w miarę podpisywania nowych kontraktów ma dążyć do równego poziomu cen dla wszystkich odbiorców. Różnice cen moga być, ale tylko w zakresie jaki wynika z różnych kosztów transportu. Drugim celem koalicji powinno być odejście w kontraktach od klauzul:
1. płacić i bierz (lub przepada),
2. o zakazie odsprzedaży dalej.

Koalicja powinna zadeklarować, że w razie jak by Rosjanie nie chcieli z nią rozmawiać to narzuci na gaz u siebie dużą akcyzę tak że zużycie gazu spadnie i import z Rosji wyraźnie się zmniejszy lub nawet ten import przestanie być potrzebny.

Bacz

Inspiracja:

Gazowa oferta Rosjan nie do odrzucenia?

Rosja chce, by Polska zwiększyła import gazu. Jeśli ulegniemy, możemy zapomnieć o gazoporcie

Jak dowiedziała się „Rz”, nowe propozycje rosyjskiego Gazpromu pojawiły się w trakcie dotychczasowych wstępnych rozmów z naszym monopolistą Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG). Chodzi o zmianę tzw. kontraktu jamalskiego, który zawarto w 1993 r. przy okazji budowy gazociągu tranzytowego przez Polskę.

Zamiast planowanych 7,5 mld m sześc. gazu rocznie Polska miałaby kupować 10 mld (czyli przy dzisiejszych cenach gazu chodziłoby o dodatkowe 750 mln dolarów rocznie) – w okresie do 2014 roku, a w kolejnych ośmiu latach import jeszcze wzrósłby. Przyjęcie tej „oferty” oznaczałoby rezygnację z budowy gazoportu lub rurociągu do Danii, które miały nasz kraj częściowo uniezależnić od rosyjskich dostaw. – Ta propozycja nie powinna dziwić, strona rosyjska chce najwyraźniej po raz kolejny skorzystać z okazji, czyli niekorzystnej sytuacji, w jakiej Polska znalazła się jako importer gazu – mówi „Rz” były prezes PGNiG Andrzej Lipko.

Więcej: http://www.rp.pl/artykul/69745,283113.html

Brak głosów

Komentarze

Jestem za, to bardzo dobre pomysły. Kaczyński zaczął już budować tego typu koalicję ale bez wsparcia rządowego wiele nie zdziała. A jak wiadomo, na rząd w tej sprawie powinniśmy liczyć w ostatniej kolejności.

#16822

chyba po raz pierwszu twoje postulaty mi odpowiadaja

pzdr

#16824