66. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego Wrocław 2010r.

Obrazek użytkownika Redakcja
Ogłoszenie

Rekonstrukcja łapanki i akcji rozbrojenia oficerów niemieckich oraz, po raz pierwszy we Wrocławiu, atak na powstańczą barykadę z użyciem Goliatha, robota - miny, która zdobyła tragiczną sławę w walkach w Warszawie

– 1 sierpnia we Wrocławiu przy ul. Świdnickiej odbędą się obchody 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas rekonstrukcji użyte zostaną syreny, broń hukowa, a także świece dymne.

Ale to nie jedyne atrakcje przygotowane przez organizatorów.

Z barykady o swoich losach opowiedzą uczestnicy Powstania, dziś wrocławianie: Zofia Dillenius „Jodła” oraz Zdzisław Jezierski „Zdzich", a z koncertem „Dzieci powstańczej Warszawy” wystąpi młodzież z wrocławskich domów kultury. Będzie też możliwość wspólnego śpiewania „zakazanych piosenek”, zaś na godz. 18.00 wszystkich chętni będą mogli wziąć udział w Mszy św. w intencji poległych Powstańców w Kościele Garnizonowym.

Organizatorem obchodów jest stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna we współpracy z Inicjatywą Obywatelską „Tak dla Pileckiego”, Stowarzyszeniem „Tak dla Wrocławia”, Grupą Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau oraz MDK-Śródmieście. Informacji udziela: Dominika Arendt-Wittchen Tel. 500 290 640

PROGRAM:

31 07 2010 (sobota)
Rozwieszenie siatki wielkoformatowej z powstańczym motywem (10/20 m) na budynku WBK Bank Zachodni S.A - Wrocław - Rynek.

01.08.2009 (niedziela)
Rynek / ul. Świdnicka (koło poczty)
Od 13.00 Rozpoczęcie budowy powstańczej barykady
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. W tym roku atrakcją „barykady” będzie wierna kopia „Goliata”. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau w przebraniu Powstańców rozdawać będzie „Biuletyn Powstańczy” informujący o rocznicy Powstania
16:00 – Cykl rekonstrukcji historycznych z lektorem
17.00 – Godzina „W” – „Zatrzymaj się”
17.05 - Wspomnienia weteranów Powstańców Warszawskich
17.15 - Koncert „Dzieci powstańczej Warszawy”
Grupa Piosenki Literackiej Im Presja (z MDK Śródmieście) i młodzież ze Studia Piosenki Klubu Garnizonowego II WOG-u. Młodzi wykonawcy zaprezentują program teatralno-muzyczny złożony z piosenek powstańczych oraz o Powstaniu Warszawskim. Spektakl wyreżyserowała Halina Bednarek, a muzycznie opracował Marcin Klarman.
Wspólne śpiewanie „zakazanych piosenek”
18.00 – Msza Święta w intencji poległych Powstańców
Bazylika Mniejsza pw. św. Elżbiety ( Kościół Garnizonowy)
20.00. Rozbieranie barykady

INFORMACJE DODATKOWE:

Koncert „Dzieci z powstańczej Warszawy”
Tegoroczny koncert będzie miał charakter bardziej refleksyjny. W piosenkach ukazane zostaną obrazki bohaterskich dzieci, które zginęły w obronie stolicy. W konkluzji ks. Jana Twardowskiego, zawartej w utworze pt. „Piosenka o powstaniu”, młodzi dokonają próby oceny powstania, starając się spojrzeć na nie z perspektywy współczesnego człowieka.

Młodzi wykonawcy: Barbara Tekieli, Aleksandra Krupa, Katarzyna Łęcka, Wojciech Makowski, Filip Małek, Michał Bryl i Marika Klarman, to osoby śpiewające od wielu lat pod opieką Haliny Bednarek, Krzysztofa Słupianka i Marcina Klarmana, mające na swoim koncie sukcesy na festiwalach piosenki literackiej i artystycznej, takich jak: „Pamiętajmy o Osieckiej” – konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej, Olsztyńskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy poezję” czy Studencki Festiwal Piosenki Krakowie.

Brak głosów

Komentarze

Cieszę się, że Wrocław się "ruszył", szkoda tylko, że tak późno podają jakiekolwiek informacje. Dopiero dziś usłyszałam o tym w radio.

Vote up!
0
Vote down!
0
#75835

ale gdzie reszta MIAST.......?

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#75841

 wszystkim którzy z organizowali i będą uczestniczyć w tych uroczystościach.

Vote up!
0
Vote down!
0
#76263

 Powiesiłem dzisiaj polską flagę,która będzie tak długo, jak trwało Powstanie Warszawskie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#76345

czekają nas obłudne mówki osób które sąprzeciwne 'całym sobą"uroczystościom które będą w sierpniu.Jak oni z tego wybrną?Będą musieli popierać coś, czemu są przeciwni.BĘDĄ NASTĘPNE SZCZYTY OBŁUDY! Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

staryk

#76353

jak zwykle powtarzane będą słowa o bierności rosji.
przecież to nieprawda,rosja była niezwykle aktywna,z tego co wiem na odsiecz Warszawie szły oddziały Armii Krajowej.
Żołnierze pierwszej armii wojska polskiego,na własną rękę
,bez wsparcia ,forsowali Wisłę.Ponosząc ogromne straty.
Sowieci zakazali lądować aliantom na "swoich" lotniskach
i w końcu pożal się Bożę "bohaterska armia czerwona" stojąca
za Wisłą. Gdyby choć jeden z tych czynników zadziałał powstanie mogło by się powieść. A gdyby wszystkie,trwało by trzy dni.

Vote up!
0
Vote down!
0
#76447

Jak mozna bylo liczyć na pomoc sowieta w wyzwoleniu Warszawy.To jest klamliwe zalozenie od podstaw.Wiemy ze socjalizm niemiecki i soviecki to bracia czy siostry.Nie mozna być tak naiwnym aby liczyć na pomoc sovieta przeciw niemcom.Tym bardziej jesli dzisiaj wiemy ze Stalin i Hitler byli masonoami.To znaczy byli podporzadkowani tzw rzadowi swiatowemu.itd Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#76448

Nikt o zdrowych zmysłach nie miał złudzeń co do intencji rosji.Z jednej strony nawoływali do powstania z drugiej głosili ,że w Warszawie nic się nie dzieje.Stanęli na drodze Żołnierzom AK.Piszę o cynizmie i obłudzie sowietów i o powtarzanym bełkocie o bierności tej zdradzieckiej dziczy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#76457

T - REX  Ciekawe , ze akurat Wroclaw, tylez tam potomkow tych co tak dobrze pomagali . No ale moze Wroclaw ma w tym przypadku byc jakas kwintesencja polskich miast ?

Tak poza tym , to duze i dobrze uzbrojone oddzialy AK nie tylko bynajmniej biernie powstrzymywano , gdy szly na pomoc , nie tylko  .  Nie wszystkich sie udalo wylapac , ale prawie wszystkich zatrzymac . Taka dobroduszna sojusznicza pomoc . A moze ktos wie gdzie sie oni potem podziali ?

To z lotniskami to tez prawda , a to bylo najwazniejsze , gdyby byly duze dostawy broni to by moglo to sie calkiem inaczej potoczyc , zrzuty z samolotow wpadaly w wiekszosci w rece Niemcow . No ale jak tu narzekac , gdy wreszcie tuz pod koniec Powstania uzyczono ich laskawie , szkoda ze  Powstanie sie juz wykrwawilo do ostatniej kropli .

Ale jakos grubaskowi z Anglii sie nie udalo przekonac wspolnie z prezydentem wodza narodow . Dla Europy to pewnie bylo dobrze , dla nas nie , jak zwykle chcialoby sie rzec . Pod Wiedniem uratowalismy ja przed turkami , w 1920 przed bolszewikami , a w 1944 przed sowietami .

Bo gdyby Powstanie zostalo wspolnymi silami wygrane - i to szybko , to powstaloby wiele dla europy i swiata niewygodnych sytuacji , glownie z nasza niepodlegloscia . Nie mowiac o tym ze sowieci zaszliby o wiele dalej na zachod , a kto by ich pozniej stamtad wyganial , i czym ?

Jak  juz gdzies niedawno pisalem , my jestesmy chyba jedynym Narodem  , ktory wierzy w sojusze i ich dotrzymuje , bez wzgledu na wszystko  . Bardzo nam sie to oplacilo przez wieki , prawda ? No , ale slowa danego nigdy nie lamalismy , szkoda tylko ze wszyscy inni to robili . Powstania nie moglismy wygrac  , bo nikomu oprocz nas to nie pasowalo w ich planach .

Pozdrowienia .

Vote up!
0
Vote down!
0

T - REX

#76463

Obchody zorganizowane przez Inicjatywę Historyczną we współpracy z grupą rekonstrukcji historycznej i mini koncertem "Dzieci powstańczej Warszawy" były bardzo udane i przyciągnęły sporo mieszkańców.
Władze miasta nie pomogły w niczym - jedynie udzieliły zgody na całkowicie "oddolne" zorganizowanie imprezy.
To nie wszystko: kolejny rok z rzędu, pod tym samym prezydentem miasta, pomimo już paroletniej tradycji w Polsce włączania syren o godzinie "W", we Wrocławiu nie odezwała się żadna syrena! (uruchomiono jedynie ręczną w ramach pokazów grupy rekonstrukcji historycznych).
Skandal tym większy, że w tym samym czasie ok. 200m dalej odbywała się impreza kibiców sportowych i tam o 17:00 ogłoszono ciszę i oczekiwanie na wycie syren - daremnie.

Niewykluczone, że prezydent Dutkiewicz nie chciał narazić się Niemcom i lokalnej GW - to już stało się normą - zatrudniony na uniwersytecie (d.Bolesława Bieruta) niemiecki doktor wprowadza dryl, używając w razie potrzeby lokalnego ścierwnika - GW. Sama GW nie daje się prosić i nie po drodze jej z patriotyczną wymową gestów typu rocznicowe wycie syren - zwłaszcza, że rocznica wydarzeń, o których jeśli już mówić to tylko tak jak oni potrafią.

Vote up!
0
Vote down!
0
#76465

Oddolnie zorganizowane obchody na fotografii (link przechwycony z rebelya.pl)

picasaweb.google.pl/107740760476335668397/PowstanieWarszawskie_WrocAw_2011#

Vote up!
0
Vote down!
0
#76470

Zapraszam do lektury swojej relacji z obchodów 66. rocznicy Powstania Warszawskiego we Wrocławiu-było na bogato! Pojawiło się mnóstwo osób z Solidarności Walczącej.Polecam szczególnie filmik!:

http://www.mmwroclaw.pl/10433/2010/8/2/powstanie-warszawskie-na-ulicach-wroclawia?category=news

Vote up!
0
Vote down!
0
#76602