defekt cieplarniany

Obrazek użytkownika Shork
Świat

Przypadkowo wysłuchałem dzisiaj rano prognozy pogody w radio.
Zwykle nie interesuję mnie ani prognoza pogody, ani inne horoskopy, wróżby i zabobony. Już kiedyś porównywałem prognozę pogody do głównonurtowych analiz politycznych. Z tym że jeżeli przy prognozie można delikatnie wspomnieć o muśnięciu całości cieniem nauki, tak przy analizie politycznej po prostu stawiamy tezę i ją udowadniamy śmieciowymi argumentami.
Prognoza pogody proszę państwa się wycwaniła. Wprowadziła już dawno coś takiego jak wskaźnik sprawdzalności. Na przykład dzień wcześniej speaker powie "Jutro na wybrzeżu będzie wiał wiatr południowo-wschodni, spodziewane są opady deszczu i lokalne rozpogodzenia". Oczywiście na drugi dzień na wybrzeżu jest pochmurnie, wiatr wieje z zachodu, a deszczu pokapało tylko trochę, ale analitycy pogody rozpatrzą całość według klucza.
Wiał wiatr? Wiał! - 20% sprawdzalności.
Opady deszczu miały być spodziewane, co prawda nie było ale spodziewaliśmy się! 100% sprawdzalności.
Lokalne rozpogodzenia miały być, ale nie były, za to było zachmurzenia, a wiadomo że bez zachmurzenia rozpogodzenia być nie może - 20% sprawdzalności.
Przemnożyć przez wskaźnik, że to wybrzeże, dodać miesiąc księżycowy, odjąć minutę wschodu słońca i już mamy wynik. Pogoda sprawdził. się w 70%!
No kto nam może zarzucić nieprawdę?
Podobnie wskaźniki dotyczące naszej gospodarki liczy Rostowski. Co z tego, że żywność podstawowa podrożała w ciągu roku o 30% skoro wskaźnik inflacyjny wyliczany według wzoru na pół strony i uwzględniający wzrost wagi skrzeku żab w Brazylii pokazuje 4%?
Ale to nie wszystko o pogodzie. W pogodzie wycwanili się jeszcze bardziej. Podają prognozę pogody na teraz. Wyobraźcie sobie. Drogi jak jasna cholera czas antenowy poświęca się powiedzeniu ludziom o tym co widzą za oknem. Dzisiaj w trakcie wspaniałego spotu dowiedziałem się ,że w mieście aktualnie jest temperatura -10 stopni, Odruchowo spojrzałem na termometr było -9. Ok. Ale to co usłyszałem później opuściło mi szczękę na dobre pół minuty. "Synoptycy przewidują, że dzisiaj temperatura nie spadnie poniżej 5 stopni" Zaraz, moment już wynosi -10 ale nie spadnie poniżej -5?

Kiedy już dawno temu podważałem naukowość tak zwanego efektu cieplarnianego, a właściwie znaczącego wpływu działania człowieka na tenże, pukano się w czoła i podsuwano artykuły naukowe, które z radością, dysponując wiedzą z fizyki na poziomie przedmagdalenkowego liceum obalałem jeden po drugim. Nie docierało.
Kiedy z apogeum trąbienia sukcesów ograniczania emisji gazów cieplarnianych zaczęły się chłodne lata i długie zimne zimy. Ze śmiechem wskazywałem, że może już dość bo przesadzili z tymi ograniczeniami. Wiecie co słyszałem? Że to jest właśnie efekt cieplarniany! Efekt cieplarniany, którego objawem zewnętrznym jest gwałtowne ochłodzenie temperatury w Europie. To gdzie jest to ocieplenie?
No jak to gdzie? Średnio w Europie temperatura spadła o 5 stopni, a na Pacyfiku w miejscu zamieszkanym jedynie przez stworzenia wodne, podniosła się o 6 stopni. Jest efekt cieplarniany?

Podobnie jest z PKB. Czyli potocznym wskaźnikiem bogacenia się, który tak naprawdę można liczyć również jako sumę pieniędzy wydanych przez obywateli. Na ten przykład obywatel rok temu wydał na chleb 1000 złotych w ciągu roku a w tym już 1500 w ciągu roku. Hurra bogacimy się! Ale lepiej gdy jakiś współpracujący z rządem analityk, za podanie najbardziej przyjaznego dla urzędników odcienia asfaltu na parkingu przed ratuszem zainkasuje milion i kupi za ten milion autko to proszę zobaczyć jak nam wzrosło PKB! Lepiej się żyje? Patrz na wskaźniki wykoncypowane przez ministerstwo, a jak nie to w ryj!

Dzisiaj akcja gaszenia świateł dla Ziemi. Jakbyśmy nie odczytywali komunikatu jasno. Gaście światła - będzie zimniej. Inteligencją tłum cofnął się do oddawania czci piorunom. A może po prostu nadal nie ma dość bałwanów.

Brak głosów

Komentarze

Ja do lasu wybieram się po choinkę na święta,ustroje ją w pisanki, kurczaczki,baranki,zajączki,zamiast szklanych bombek i gwiazdy Betlejemskiej,-18 stopni w Poznaniu chyba pozwala na to.

A teraz poważnie,ciekawie czy oni przewidują i prognozują swoją klęskę,a może liczą że matriks dalej będzie trwał.

pozdrawiam

#345909

Z przyczyn "pogodowych" nastapily opoznienia w produkcji zywnosci i w zwiazku z tym, jestesmy zmuszeni "zacisnac pasa"...
Oczywiscie, ze "kreatorzy pogody" maja na celu jej rozreglulowanie, a HAARP jest jako narzedzie szantazu dla "niepoprawnych" globalnie politycznie...
=============================
jasiek z toronto

http://polskawalczaca.com

#345943

Może zamiast oszukańczych prognoz pogody należałoby wprowadzić rzetelną prognozę matrixu?

Np: Proszę państwa, dziś wszechogarniający nas MATRIX osiągnął 7 w 11 stopniowej skali Donalda. Na jutro spodziewamy się wzrost do 10 w związku z zapowiedzianym wystąpieniem w sejmie naszego ministra Vincenta. :-)

ość

-----------------------------------

gdy prawda ponad wszystko, życie bywa piękne

wtedy żyć się nie boisz i śmierci nie zlękniesz

#345950

klimatu. Tak lepiej.

Kazek

Kazek

#345946

Skoro tak lepiej... Coz, to niech i tak bedzie...

==============================
jasiek z toronto

http://polskawalczaca.com

#345951

ustaliliśmy, że skoro już jest wiosna, to to białe co leci z nieba to przebiśniegi. I tej wersji się trzymamy ;-)))

_______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#345957

He, he, he, ja nie gaszę bo....... nie mam :)
Chyba tak wielu może powiedzieć przy cenach elektryczności !
Na mojej klatce dwie rodziny nie mają, więc jak najbardziej walczą z efe.... nie defektem cieplarnianym !
Pozdrawiam

Podłe słowa bolą !

#345967

  "Na mojej klatce dwie rodziny nie mają"

To jak sobie radza? Maja gaz i ciepla wode?

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Lotna

 

#346077

Nie chcę być (zbytnio) upie...wy, ale z tymi prognozami pogody to trochę kulą w płot, szanowny Shorku, zwłaszcza z tymi krótkoterminowymi. Nie chcę reklamować portalu, na którym sprawdzam, czy lepiej zaplanować spacer z psem o 15. czy o 16., bo zanosi się po południu na deszcz. Te do 64 godzin rzadko nawalają.

Owszem, ci którzy (jak ja) pamiętają Wicherka, mają tendencję do dworowania sobie z wróżb meteorologów, ale prawda jest taka, że owa wyszydzona przez Ciebie sprawdzalność, jeśli się potyka, to o pięć stopni... kierunku wiatru. Bo już jeżeli chodzi o stopnie Celsjusza, to błąd jest rzadko większy, niż jeden, czy dwa. Przy czym pamiętać należy, że prognoza odnosi się nie do termometrów za naszymi oknami, czy w samochodach, ale do tych umieszczonych w takich białych drewnianych budkach, o znormalizowanej wysokości. W każdym razie skuteczność prognoz, czasem tych długoterminowych wciąż mnie powala, bo trochę wiem na temat mechaniki płynów (gaz to też płyn) i przewidywalności zjawisk zachodzących przy przepływach turbulentnych. Chapeu bas, panowie meteorolodzy!

Natomiast co do "prognoz" klimatycznych - tu pełna zgoda, ale one z nauką mają tyle wspólnego, co sztukatorstwo ze sztuką. By być sprawiedliwym - coś tam mają (ja bym na przykład takiego krasnala ogrodowego nie wyrzeźbił).

<p>ro</p>

#345969

Wicherek zamiast burzy powiedział,wszystko co złe w pogodzie idzie ze wschodu,i go wyrzucili z TVP,a wcale się nie pomylił.

pozdrawiam

#345978

uprzedzam, że mieszkam we Wrocławiu, które to miasto zachowuje się całkowicie inaczej niż jego otoczenie.
___________________________
spodziewaj się wszystkiego.

___________________________
spodziewaj się wszystkiego.

#345993

Pozdrawiam Wrocławianina:-) Rzeczywiście u nas jest inaczej, zazwyczaj cieplej.
_____________________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#345996

Tak i ja serdecznie pozdrawiam!

Taj mamciu, ta ja też ze Wschodu. :-)

<p>ro</p>

#346041

Tak ja nie ze Lwowa :-(

Mam trochę bliżej rodzinne strony - Kraina Podziemnej Pomarańczy ;-)))

Pozdrawiam serdecznie!
_____________________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#346047

Ze wstydem przyznaję, że kiedyś wierzyłem w efekt cieplarniany, podobnie jak ludzie, którzy wierzą, że Żydzi próbują schłodzić klimat za pomocą chmur kondensacyjnych z samolotów... Najwyraźniej Żydzi nas uratowali przed cieplarnią ;-)

A tu zdjęcia sprzed 20 minut:

]]>plus.google.com/u/0/photos/100584672420480546006/albums/5858589194137300497/5858589198370427218]]>

alchymista

===

Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#345989

zgasi lampy i wyłączy wszystko na godzinę. Taki wzorowy, no !
Przy następnej takiej akcji jak nic wyda zarządzenie by stanęły na godzinę elektrownie. A co - nie może ? Może !

A tak na poważnie - rozmawiałam raz z energetykiem z dużej elektrowni i powiedział, że to wszystko jest pic na wodę i żadnych oszczędności nie niesie bo gdy za godzinę wszyscy, którzy wyłączyli co tam mieli wyłączone nagle włączają to dla systemu energetycznego jest tak potężny kop, że usuwanie wszystkich awarii, wynikłych z wyłączenia kosztuje ogromną wielokrotność "otrzymanych oszczędności". Krótko mówiąc "zamienił stryjek siekierkę na kijek". Ale to do pustej mózgownicy matoła nigdy nie dotrze. Jewropa każe, matoł wykonuje.
W końcu musi zarobić na poklepanie po pleckach bo Polsce kto go poklepie ?
Ja bym bo poklepała. Kłonicą...

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#346008

Bo teraz stale oszczędzam [ze względu na kasę] ale zamierzam wtedy wszystko, co mam na prąd, włączyć!!!
;-)
**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#346017

Nie wyłączyłeś to oszczędziłeś - żarówki, lodówkę, kompa, telewizor i zrobiłeś dobrze Twojemu energetykowi bo przez Ciebie nie będzie jeździł na awarie.
Bardzo źle zrobiłeś matołowi bo stracił jednego klepa w marynarkę.
;);)

Pozdrawiam.
contessa

PS. Dopiero teraz widzę dwa byki w moim poprzednim komentarzu. Nie mam jak poprawić. :(:( Przepraszam.

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#346029

Rzecz nie w oszczędnościach, a w tresurze. Furda tam falowniki, dławiki, czy inne transformatory, albo czyjeś tam komputery. Ważne jest, że lemingi mogły się przez chwilę poczuć we wspólnocie myślenia.

Ja bym też się poczuł z Tobą Contesso i z Tomaszem A.S., w trochę innej wspólnocie - gdybym wiedział, że jest akcja, którą przyzwoitość wręcz każe zbojkotować. 

<p>ro</p>

#346046

koniecznie trzeba się skrzyknąć. Od razu się zobaczy gdzie swoi ;-)

_____________________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#346048

Gapa jestem ale dowiedziałam się o akcji wyłączania dopiero dziś pod wieczór, czyli w sumie musztarda po obiedzie.

Poza tym jak powiedzieć komuś - włącz o 19.30 na full wszystko co masz w domu i co korków nie wywali żeby płemiełowi zrobić na złość ? Powiedzą żem głupia bo kto za to zapłaci i będą mieli poniekąd rację. 10-ce mogę fundnąć te kilowaty w nadmiarze ale reszcie megawatów nie podołam.

Wiesz Ro - lepiej życzmy sobie by nastały czasy żeby żadnych akcji nie trzeba było robić. A jak jeszcze każdy na miarę swych możliwości zrobi coś żeby nastały szybciej. no to tylko zostaje powiedzieć - szczęść Boże !
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#346070