Polska bezdzietność

Obrazek użytkownika Landryna
Kraj

Ja dziś trochę z innej beczki :)

Jakiś czas temu mama powiedziała mi, że bodajże 30 procent młodych Polaków dzieci nie chce mieć w ogóle. Następne ileś tam procent tylko jedno. Kiedy dziś rano rozmawiałyśmy o mojej przyszłości, usłyszałam od niej takie zdanie: „Pomyśl o swoich dzieciach- w 2030 roku będą jeszcze całkiem młode. Już wtedy połowa polskiego społeczeństwa będzie miała pięćdziesiąt lat. Ktoś przecież na tych emerytów będzie musiał pracować. Zobaczysz, ile pieniedzy będą zabierać młodym, a to przecież i tak nie wystarczy.” Kurczę, faktycznie- rozmawiając z moimi znajomymi, często starszymi ode mnie o dwa, trzy lata, słyszę, że dobre 70 procent z nich nie chce mieć dzieci. Zawsze w takiej sytuacji myślałam sobie „ Idioci, kompletni idioci. Obyście wpadli!” Ale czy można im się dziwić? Każdy chciałby wychować swoje dzieci w jak najlepszych warunkach. A w naszym Kraju... no cóż, coraz rzadziej te warunki są.

I to wcale nie jest tak, że Polki marzą tylko o karierze, a dzieci odsuwają na dalszy plan. Przykład z mojego najbliższego otoczenia: kobiety, które mają pieniądze i warunki do tego, by urodzić, decydują się na dzidziusia nawet kiedy nie są już najmłodsze. Panie około lat czterdziestu, mające często już dwójkę, czasem trójkę dzieci. Dostają około dziesięciu miesięcy na odchowanie malca, rodzą w spokoju i cieszą się macierzyństwem. Według norweskich statystyk w niektórych gminach, szczególnie na północy Norwegii, liczba urodzeń dzieci pochodzenia polskiego przewyższa liczbę urodzeń Norwegów. A ci mało dzieci nie mają :) Zawsze patrząc na te wszystkie Polki z wózkami serce mi rośnie. Wśród tutejszej Polonii do mody wracają piękne stare imiona, jak na przykład Zofia czy Stanisław. I tu jest ten paradoks- pomimo, że ludzie ci mieszkają za granicą, to mają szansę na to, by być bardziej polscy niż Polacy w Ojczyźnie. Duża rodzina, dobre warunki. Ech, czemu w Polsce nie może tak być? Najbardziej smutno mi na myśl, że dzieciaczki te będą w przyszłości pracować na pożytek Norwegii, nie Polski...

Jakiś czas temu w telewizji mówiono, że w Warszawie odbyła się jakaś konferencja demograficzna, czy coś w ten deseń. Oczywiście Hrabia Komorowski i Szlachcina Kopacz wypowiadali się- ale o czym, to nie mam pojęcia. Coraz trudniej zrozumieć mi to masło maślane w ich wykonaniu. Śmieszy mnie to, ile czasu te „wielkie” postaci mogą rozprawiać nad jakimś problemem- a efektów jak nie było, tak nie ma. Najlepiej by popatrzyli na Polki za granicą oraz kraje, które prowadzą politykę pro-rodzinną, a nie anty-rodzinną. W takich krajach, jak chociażby Norwegia właśnie kobiety nie mają podstaw do tego, by bać się, że stracą pracę, jeśli zajdą w ciążę. Nie dostają śmiesznego tysiąca złotych becikowego. Dziecko w trakcie najtrudniejszych nawet studiów nie jest problemem. A i te najmłodsze matki nie są pomijane- od 16. roku życia mają prawa do swojego dziecka. Jeżeli zdarzy się, że dziewczyna w liceum zajdzie w ciążę, natychmiast otrzymuje wyższe stypendium oraz wszelką pomoc socjalną. Nie musi usuwać, ani oddawać maleństwa do adopcji...
Ja wiem, że Polska nie jest bogatym krajem. Naszego państwa nie byłoby stać na te wszystkie „udogodnienia”. Ale jeśli natychmiast czegoś się z tym nie zrobi to będzie koniec, koniec wszystkiego... Dla mnie, więtrzącej wszędzie wszelakie teorie spiskowe, wygląda to na celowe działanie. Ktoś chce, żeby Polacy wymarli. Żond zamiast gdakać powinien działać. Ale oni potrafią tylko podnosić wiek emerytalny i minimalizować najważniejsze przedmioty w szkołach. Zatracać w nas poczucie polskości. Czy jeszcze będzie do czego wracać?

"Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym."
— Phil Bosmans

Całuję Was serdecznie Drodzy Niepoprawni,
Kinga

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

Może to trochę off topic, ale tylko trochę.

Śp.prof. Ireneusz Roszkowski, wybitny polski ginekolog, żołnierz kampanii wrześniowej i ruchu oporu, a po wojnie długoletni kierownik katedry położnictwa warszawskiej AM i ordynator szpitala położniczego na Karowej miał zwyczaj mawiać, że młode pierwiastki to te, które rodzą przed ukończeniem 18 roku życia. Po osiemnastce były tylko stare pierwiastki*

Profesor był doskonale świadomy strat demograficznych społeczeństwa polskiego podczas II wojny i znaczenia przyrostu natralnego dla odbudowy potencjału kraju. 

Pozdrawiam.

*Pierwiastki to kobiety rodzące po raz pierwszy w życiu.  

Vote up!
1
Vote down!
0
#244933

Takie off topic'i są najbardziej interesujące :) Teraz nawet 40-sto latki zwą się młodymi mamami. Świat staje na głowie.

Właśnie- cały czas ponosiliśmy straty. A teraz, kiedy mamy już tę wolną, niepodległą Polskę, należałoby to przerwać. Tylko komuś to nie w smak.

Również pozdrawiam serdecznie :)

Vote up!
1
Vote down!
0
#244945

A my cieszymy się już szesnastoma wnukami!
Już, bo nasze dzieci "nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa".
Czy należy się poddawać pesymizmowi?
Mój młodszy brat, rocznik 1942, siedział na Pawiaku w łonie swej Matki!
**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
[ts@amsint.pl]

Vote up!
1
Vote down!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#244949

Jejku, gratuluję tylu wnuków! Zawsze marzyłam o wielkiej rodzinie, a ta Pańska musi być niezwykła :)

Pozdrawiam cieplutko.

Vote up!
1
Vote down!
0
#244979

... oczywiście masz sporo racji z tymi pierwoporodami ,40 letnich Mam... ale nie przesadzajmy , nie jest to duży procent.
Tylko dlatego ,że się "znamy" / mam na myśli bytność na NPPL / kilka miesięcy, to Tobie życzę z całego serca - najpierw zakończ Szkołę , następnie jak będziesz miała możliwość , przytulenia niemowlaczka / nawet swojej koleżanki / do swojego serca i poczujesz taki dziwne uczucie - to jesteś gotowa...
Następnie proś nas na chrzciny OK ?

Przysięgam , najzdrowsze i najśliczniejsze Dzieci , rodzą młode Mamy ..... ale musi być spełniony podstawowy warunek -
MIŁOŚĆ !!
pozdrawiam
Marek
.... miło Cię " widzieć"- Landrynko ...

Vote up!
1
Vote down!
0
#244971

Oczywiście, że najpierw w planach mam skończenie szkoły :) To najważniejsze. Na chrzciny oczywiście zaproszę, byłabym zaszczycona :)

Ja też się cieszę, że miałam okazję wpaść tu na chwilę. W szkole ostatnio tyle pracy, że ledwo się wyrabiam. Ale już niedługo wakacje- całe spędzę w Polsce! Nie mogę się doczekać.

Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
0
Vote down!
0
#244982

.... Cudne Dziecko :-))), powiedz proszę .... czy dużo jest takich Dziewcząt na tym świecie ??
Twoi Rodzice, to chyba rodzeni w "czepku"..?
ps.
opowiedz coś o Norwegii... tak bardzo tęsknię za tym Krajem, ichnimi Polonusami ... chyba zabiorę pewną Joannę, i jeszcze raz tam - osiądę !
ps.
Landrynko- jesteś fantastyczną Dziewczyną !
Marek

Vote up!
1
Vote down!
0
#244995

Czy dużo? Właśnie nie. Czasami czuję się jak jakiś wybryk natury ;D Interesuję się polityką, chcę mieć czwórkę dzieci, lubię się uczyć, kocham słowiańskie klimaty, a zachód mnie nie podnieca- czyli jestem zupełnym przeciwieństwem dzisiejszej, przeciętnej dziewczyny :) A rodzice... cóż, czasami mają ze mną krzyż pański, potrafię dać się we znaki :)

Dziękuję serdecznie za ostatnie zdanie.

A co do Norwegii... cóż, ostatnio coraz częściej zastanawiam się, czy warto tutaj studiować. Kraj się rozwija, jest coraz bogatszy. w szkołach coraz wyższy poziom. Mam dylemat, i to wielki. Serce rwie się do Domu, a rozsądek nakazuje najpierw zarobić tutaj, a dopiero potem wracać. "Diabeł krzyczy do ucha, a anioł szepcze,i kogo słuchać by pomysły były mądrzejsze?"
A z tą tęsknotą to prawda :) I Polska i Norwegia mają w sobie coś takiego, że po jakimś czasie się tęskni do nich. Akurat ja trafiłam na straszną Polonię, ale to może takie miejsce. Osadzenie się tu każdy musi rozpatrzyć sam, ale w odwiedziny- Kinga Joanna zaprasza ;)

Pozdrawiam jeszcze raz!

Vote up!
1
Vote down!
0
#245014

.... dlaczego jesteś taka "slodka", fajna , cudna. ?
Tak miło powiedzieć coś do miłej Dziewczyny.
Proszę uwierz.... dla Chłopaka, który ukończył 20 lat, najważniejsza jest świadomość czy jego Dziewczyna jest - kobieca !!!
Alle, napewno Twój Tata już Ci to mówił.... ?
Królewna "Lanndrynka " .... no OK !
PROSZĘ SŁUCHAJ , TYLKO DOBREJ MUZYKI!
pozdrawiam,
Marek

Gloria ,jest dla Ciebię !!!

Może jeszcze to, dojdzie do Twego Serca :

Marek

Vote up!
1
Vote down!
0
#245041

Żadna królewna :) Co do muzyki to staram się słuchać tylko najlepszej, a klasyki uwielbiam! Oba te kawałki przypadły mi do gustu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#245063

Autorko,

Nie neguję teorii spiskowych, w wielu kryje się prawda. Niestety z Twoją jest jeden drobny problem...Twierdząc, że komuś zależy na wyginięciu narodu polskiego zakładasz zapewne, że jest on w jakiś sposób wyjątkowy. Ta polska martyrologia niestety jest niestety jednym z naszych największych problemów, zaraz obok fanatyzmu religijnego.
Nie chcę mieć dzieci, chociaż według wojennych ginekologów jestem już zapewne potencjalną babcią (30 lat). Nie zostałam do tej bezdzietności zmuszona, ani nie wpłynęło na mnie żadne lobby kryjące się pod enigmatycznym skrótem "ŻOND". Po prostu w przeciwieństwie do wielu kobiet ze starszych pokoleń mam wybór! Gdyby 100 lat temu kobiety miały takie możliwości antykoncepcyjne jak dziś, ludzi na świecie byłoby już teraz o połowę mniej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#244998

Każdy naród jest "w jakiś sposób wyjątkowy". Nasz też, a raczej przede wszystkim.
A ja nie neguję osób, które nie chcą mieć dzieci. Nigdy nie wolno krytykować kogoś bezpośrednio, a jedynie jego przekonania i czyny. Oczywiście każdy z nas jest wolny, i ma prawo robić to, co chce. Może i lepiej, że niektóre kobiety nie decydują się na posiadanie pociech, gdyż dzieciaczki te byłyby pokrzywdzone :)

Pozdrawiam.

Vote up!
1
Vote down!
0
#245025

Witam nową Komentatorkę! Serdecznie. Ale niestety, już na początku muszę wytknąć błąd, który zakradł się do Twojego tekstu. Otóż nie zauważyłem, aby ktoś tu zakładał wyjątkowość narodu polskiego.

Każdy, najzwyklejszy ze zwykłych narodów dąży do przetrwania. W sensie politycznym, kulturowym, a także demograficznym. W historii to proces  normalny i nie podlega żadnej wykładni ideologicznej. 

Gdzie tu martyrologia? Gdzie teoria spiskowa? Czy chcesz zanegować historyczny i statystyczny fakt ogromnych strat demograficznych Polski w latach 1939-45?

Prof. Roszkowski, którego tak lekceważąco określasz mianem "wojennego ginekologa" był twórcą polskiej, powojennej  szkoły położniczej, docenianym nawet - wyobraż sobie - przez Gazetę Wyborczą. A że taki męska, szowinistyczna świnia z niego... cóż, nie każdy rodzi się Biedroniem.

Oczywiście, że masz wybór. I to jest Twój wybór. Mnie nic do niego.

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#245029

mawiał także, że rodzenie należy zakończyć po 32 roku życia. Powiedział mi to osobiście. Posłuchałam go :-)

Vote up!
0
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#264797

... nikt mnie nie zmusi do urodzenia dziecka ponieważ tego nie potrzebuję. Mam dość radykalne poglądy na temat macierzyństwa.
Pamiętajcie kobiety - nie każda z nas ma instynkt macierzyński i nie każdej z nas jest pisanie urodzenie ubezwłasnowolnionej istoty tak aby zaspokoić zachcianki społeczeństwa w imię zasady "bo tak wypada".

I żeby nie być gołosłownym odsyłam na stronę www.childfree.pl - zobaczycie drodzy rodacy, że nas więcej niż jesteście w stanie sobie to wyobrazić.

I proszę tylko o jedno - o nie wyzywanie nas od egoistycznych świń i ludzi bez uczuć - bo z takimi opiniami też się już spotkałam.

Pozdrawiam - Joanna O. ;-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#244948

WSPÓŁCZUJĘ!
**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
[ts@amsint.pl]

Vote up!
0
Vote down!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#244950

... że Pan mi współczuje ;-)...

Widocznie lubi Pan jak kobieta przedstawia swoim poziomem matkę polkę i kobietę uwiązaną do mężczyzny bez swojego zdania, poglądów i pasji życiowych ;-).

Vote up!
0
Vote down!
0
#244951

Musi byc Pani bardzo młoda albo... wolę nie kończyc. Myśli Pani schematami. Z tego się wyrasta (choćby obserwując rzeczywistośc), dlatego podejrzewam młody wiek.

Vote up!
0
Vote down!
0
#244954

... to Pani myśli schematami - kobieta nie zawsze ma ochotę na dziecko!

Vote up!
0
Vote down!
0
#244957

Po co ta aprioryczna reakcja? ;-)

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#244955

co do tego, co lubię.
To Pani pogląd, że Matka Polka (dużymi literami, zwłaszcza Polka) to kobieta uwiązana do mężczyzny bez swojego zdania, poglądów i pasji życiowych.
Moje córki i synowa to, jak Pani określiła, "kobiety przedstawiające swoim poziomem" nieco inne wartości, i są dlatego szczęśliwe.

**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
[ts@amsint.pl]

Vote up!
0
Vote down!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#244958

... a to że Pana córki i synowa są szczęśliwe to jest zupełnie inna historia ;-)...

Ja jestem szczęśliwa w swoim życiu. Inni bezdzietni też. Proszę wejść na stronę którą poleciłam. Wtedy Pan może przejrzy na oczki.

Vote up!
0
Vote down!
0
#244961

dobreze, że sobie z tego zdajesz sprawę, że nie każda kobieta

ma instynkt macierzyński, bo jeszcze by nogi z d.... powyrywała

Nie musisz się tak rzucać jak pchła na uwięzi i obrażać tych, których prowokujesz 

pozdrawiam stara czarownica xana

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrawiam
stara czarownica
xana

#244959

... uświadamiam Wam drodzy krajanie, iż w Polsce istnieją nie tylko osoby wyznania chrześcijańskiego i z dziećmi, ale także ateiści oraz bezdzietni ;-).

Ach troszkę przykre, iż w społeczeństwie polskim jest tyle jadu i nietolerancji ;-).

Vote up!
0
Vote down!
0
#244963

kto na kogo .............

pozdrawiam stara czarownica xana

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrawiam
stara czarownica
xana

#244967

Jakoś nie zauważyłem tego jadu i nietolerancji w dotychczasowym przebiegu dyskusji. Coś mi się wydaje, że intencją Pani jest sprowokowanie erupcji owego jadu i nietolerancji. Zamierza się w nich Pani wykąpać, jak Poppea w oślim mleku, albo Erzbeht Bathory we krwi? ;-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#244969

Porozmawiamy za 10-15 lat...

Vote up!
0
Vote down!
0
#244952

Zakładając że jesteś kobietą - dziwne. Bardzo dziwne.

Ale po co się z tym obnosisz? Po co to robisz? To przecież bardzo prywatna sprawa i właściwie to nic nikomu do tego. Nie chcesz, taki Twój wybór, no to nie i tyle. Jeśli jednak wrzeszczysz na cały głos, a taką wymowę ma publikacja Twojego tekstu na internecie, to znaczy że chcesz wywołać czyjąś reakcję. A zatem albo chcesz odreagować swoje problemy (jakie, pominę) albo chcesz kogoś do swoich racji przekonywać. A jeśli przekonywać (podajesz linka) to pytam: PO CO? Po co propagujesz zaprzeczające człowieczeństwu idee? Co chcesz tym sposobem osiągnąć? Nic Tobie do tego co robią inne kobiety i dlaczego. Skoro sama stawiasz siebie poza nawias kobiet pojmujących macieżyństwo jako potrzebne to znaczy że opowiadasz się za istnieniem w sensie negatywnym, okaleczonym brakiem dopełnienia jakim dla kobiety jest macieżyństwo. Sama dobrowolnie zubożyłaś swoje życie w doznania pozytywne i chcesz odebrać prawo do nich innym. Kto lub co daje Ci prawo do propagowania negatywnych postaw, odbierających innym prawo do pełni życia? Propagowanie idei negatywnych jest zajęciem ze wszech miar w opozycji do świata w którym żyjemy. Każda wartość pozytywna wymaga wysiłku. Wartości negatywne to właściwie system zaniechań, łatwych do realizacji i owocujących - niczym.

Vote up!
0
Vote down!
0
#244970

Mogę pisać w necie co chcę. Tak samo jak Wy katolicy możecie namawiać nas "innych" do rzeczy których nie chcemy robić.
Może po części to jest i prowokacja mająca wywołać Wasze opinie i przemyślenia. Katolicy na każdym kroku mnie upominają, iż robię źle. A może to wy dzietni i wierzący powinniście się powtrzymać o idealizowania swojej wiary polegającej na straszeniu, szczuciu i wylewania hektolitrów jadu ;-).

Taak wartości są nijakie niby - ale gdyby nie te wartości, które są nijakie czyli własne zasady byłabym nikim. A tak - jest cudownie, iż mogę porozmawiać z tak "światłymi i otwartymi" ludźmi jak Wy.

W zasadzie też jestem Niepoprawna - bo idę pod prąd ;-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#244974

Dlaczego w Pani komentarzach jest ciagle "jad", "nienawiść", "szczucie", "straszenie". To całkiem jak Tusk i tuskoidalni o przeciwnikach, nawet zepchniętych do narożnika.

Naczytała się Pani, nasłuchała się go/ich i sie udzieliło? Szkoda, bo dyskusja mogłaby być ciekawa. Od tego momentu trudno traktować Panią jako poważną dyskutantkę, a dotąd tak robiłam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#244980

... telewizji też nie oglądam bo już dawno telewizor wyrzuciłam ;-).

Jestem bezpartyjna, więc trudno mi powielać ich standardy zachowania. A co do tych przymiotników - widocznie mam dobrych nauczycieli w postaci batalionów moherowych pana rydzyka ;-).

Proszę tak do siebie nie brać moich słów, bo w każdym zdaniu istnieje pewna doza ironii...

Vote up!
0
Vote down!
0
#244984

Pani Joanno, znowu tkwi Pani w stereotypach. Proszę powiedzieć, w których audycjach mediów o. Rydzyka znalazła Pani jad, nienawiść i inne takie cudeńka? Założę się, ze Pani wcale ich nie słucha/ogląda.Pani wie z góry.Jest Pani karmiona oszczerstwami na ich temat. Te oszczerstwa otaczają nas wszędzie. To już prawie dogmat, nie podlegający dyskusji. Był czas, że też traktowałam ot poważnie, jako wiarygodne. Ale przejrzałam. I właśnie dzieki tym mediom chyba stałam się lepszym człowiekiem. Oczywiście nie twierdzę, że już dobrym.

Warto czasem mieć własne zdanie, oparte na faktach.

Vote up!
0
Vote down!
0
#244986

... nasłuchałam się radia maryja u mojej cioci staruszki jak się nią opiekowałam. I starczy mi - szczególnie po telefonach słuchaczy. Więc moja opinia nie jest do końca stronnicza i oszczercza.

Vote up!
0
Vote down!
0
#244988

Moze Pani by coś zacytowała? Ja wiem, ze trudno przywołać z pamięci. I równie trudno udowodnić, ze tak było. Myślę, że po prostu były to wypowiedzi nie pasujące do Pani wyobrażenia o naszej rzeczywistości politycznej. I one się Pani w głowie nie mieściły, bo wg Pani takie wypowiedzi mogą być powodowane tylko straszną nienawiścią - a nie trzeźwą oceną rzeczywistości. Której to oceny i Pani życzę.

Vote up!
0
Vote down!
0
#244996

... po co. Temat jest o bezdzietności a nie imperium pana rydzyka.

Skoro uważa Pani, że to ja wypowiadam się z nienawiścią, a to tak naprawdę szczerość do bólu to więcej się nie wypowiadam. Bo mój światopogląd widocznie nie pasuje do tej stronki i do państwa, którzy są wyjęci z zupełnie innej bajki.

Mówię pas. I tak oto rzekome "dobro" zwyciężyło nad zepsutą ateistką ;-).

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#245002

Durnaś- i tyle.

Jeden z batalionów.

"Nie lękajcie się!" J.P.II

Vote up!
0
Vote down!
0

"Nie lękajcie się!" J.P.II

#245003

Witaj! Właśnie wróciłam do domu,po dwunastogodzinnym obcowaniu z mamami, tatami i dziećmi.Jak się czyta te wypowiedzi,to ma się wrażenie,że to nie ,,żółte kamizelki" tu piszą tylko osobnicy z ,,żółtymi papierami".

Tylko jak Ty się tu znalazłeś między ,,onemi" ?

Dzisiaj skierowałam na ten portal  kolejnych Polaków.Młody tata,który miał przy sobie laptopa wprost oczy przecierał,że jest takowy portal.Toteż pokażmy klasę!!!

Damy radę skowronek,damy radę!!!!

              Pozdrawiam!

Vote up!
0
Vote down!
0
#245032

 

Zdenerwowało mnie poważne traktowanie prowokatorki i dyskusja z nią.Przecież każdy średnio inteligentny powinien  znać O.Wilde,a:Nigdy nie dyskutuj z idiotą,bo ściągnie cię do swego poziomu i pokona doświadczeniem.

I tyle.Pozdraiam również

"Nie lękajcie się!" J.P.II

Vote up!
0
Vote down!
0

"Nie lękajcie się!" J.P.II

#245036

W mojej wypowiedzi nie ma żadnego jadu ani odniesień do żadnej religii. Ewentualnie są jakieś odniesienia do uniwersalnych zasad jakie dotąd panowały w świecie ludzi którzy pojmowali swoje życie w tym macieżyństwo, wprost. Bez niedomówień i podtekstów, cokolwiek miałoby to znaczyć.

Natomiast w Pani tekście jest mnóstwo emocji które prowadzą Panią do niewłaściwej interpretacji mojego tekstu. Miałem nadzieję na wymianę argumentów odnoszących się do meritum sprawy, macierzyństwa. Zamiast, zaoferowała mi Pani pyskówkę i posądzenia odonoszące się do ogółu polskich katolików. A ja o tym wcale nie mam zamiaru dyskutować, tym bardziej w tonie emocjonalnym.

Publikuje Pani swój pogląd na bardzo delikatny i trudny temat, wystawiając się na krytykę. Ma Pani to czego mogła się spodziewać z całą pewnością. Szkoda że nie skorzystała Pani z okazji wymiany rzeczowych argumentów. Byłem zainteresowany Pani motywami które stoją za świadomym pozbawieniu siebie jednej z podstawowych czynności w życiu człowieka jakim jest macieżyństwo. Ale skoro woli Pani pyskówki, to ja rezygnuję zawczasu i przepraszam za niepotrzebne emocje jakie u Pani wzbudziłem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#245001

A gdyby tak moja Mama,nie miała nas(dwie córki),to kto dziś(90 lat)pielęgnowałby Ją.I wyobraź sobie p.Joanno,że dożywasz tej 90-tki,masz niesprawne nogi,możesz tylko siedzieć,albo leżeć.Nie wspomnę już o potrzebach fizjologicznych,kiedy nie jesteś w stanie samodzielnie użyć,przepraszam,papieru toaletowego.Do tego masz marną emeryturkę,więc nie zatrudnisz opiekunki,bo nie będzie Cię stać.Nie chcę powiedzieć,że tylko do tego potrzebne są dzieci.Ale ok.nie każda kobieta ma instynkt macierzyński.Życzę Pani,aby nigdy nie potrzebowała tego rodzaju opieki.I niech Pani nie napada(słowem)na osoby mające lub chcące mieć dzieci.Pani wybór,Pani sprawa.

Vote up!
0
Vote down!
0

Janowa

#244977

... za bardzo cenię sobie swoje zdrowie, mobilność i samodzielność abym myślała o tak późnej starości.
Niech Pani nie bierze mnie pod włos - bo nigdy nie wiadomo co stanie się podczas przebiegu naszego życia.

Vote up!
0
Vote down!
0
#244978

co kryje się za poglądem na macierzyństwo. Egoizm i wygoda. Można się domyślać stylu życia jaki Pani preferuje, ale mnie nic do tego. Tylko proszę o jedno, skoro oczekuje Pani szacunku dla poglądów ludzi o poglądach zbliżonych do Pani poglądów, to oczekuję tego samego od Pani w stosunku do tej części społeczeństwa która ma poglądy krańcowo odmienne, na zasadach wzajemności. Wojujący odmieńcy będą zawsze wzbudzali niechęć u większości. Środowisko blogerów na NP nie jest tu wyjątkiem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#245009

Nikt nie pomyśli, że młodzi nie mają pracy,

ajak już ją zdobędą to na umowach śmieciowych 

nie gwarantujących stabilizacji ani odrobiny pewności za zaś......

Ludzie pod pięćdziesiątkę to o zatrudnieniu mogą marzyć - bo tych się pracowadcy pozbywają.......

Trzydziestolatki niby mają pracę i robią karierę, ale ile jest takich co zbyt wcześnie pochwaliły się, że starają się o dziecko i sa na bezrobociu...........

Kto nie mając minimalnej stabilizacji będzie myślał o dziecku

jak sam płemierr twierdzi, że naj ekonomiczniejsze jest gospodarstwo bez dzieci.......

Nic nasze władze nie robią by ten krach zmienić , a raczej go pogłębiają ..........

pozdrawiam stara czarownica xana

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrawiam
stara czarownica
xana

#244953

Ja mam 30 lat, jestem osobą pracującą dorywczo. Mój partner owszem pracuje - ale wynajęcie mieszkania i podstawowe środki do przeżycia nie wystarczyłyby do posiadania małej, nieporadnej istoty. Poza tym nie czuję jakoś strasznie chęci posiadania dziecka.

Kiedyś były inne czasy - kobiety miały bardzo mało do powiedzenia w sprawach macierzyństwa. Musiałaś mieć dziecko czy chciałaś tego czy nie. Teraz możemy decydować o sobie i naszym życiu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#244956

Ja w Pani wieku myślałam podobnie, choć mieszkanie i męża miałam. A wiec byłam od Pani jeszcze bardziej radykalna. Ale z wiekiem sie dojrzewa, jak nie kobieta, to mąz/partner przychodzi po rozum do głowy.

Stąd tyle położnictwa geriatrycznego.

Vote up!
0
Vote down!
0
#244962

... porozmawiamy o tym za parę latek ;-).

Vote up!
0
Vote down!
0
#244965

Nie bardzo zrozumiałam, w jakim sensie. Bo ja juz dzieci mam i jestem na etapie (oczekiwania) wnucząt. Ale porozmawiam chętnie :-) Mam nadzieję, ze Niepoprawni nie będą juz wtedy musiały (musieli?) być drugim obiegiem !!! :-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#244968

.... dopiero teraz dotarło do mnie,że jesteś "Bossa -Nova".
Joasiu , na tym portalu, większość, to wspaniali Ludzie
Błagam nie "opowiadaj",że chcesz się, gdzieś "oddalać" :- Są tutaj,Przyjaciele, którzy, jeśli ich poprosisz ?! to wejdą za Tobą w ogień- "pzysłowiowy", ogień !
naprawdę !
Marek
ps.
.... może te słowa - dotrą ... ?
Marek

Vote up!
0
Vote down!
0
#245037

pozwala oderwać się od ziemi 8i polatać w obłokach,

marzyć i pragnąć czegoś więcej i tęsknić za takim maluchem co

czasem nie pozwala spać , plącze się pod nogami , czasem wyprowadza z równowagi, ale jest nasz i my w nim żyjemy...................

życzę z całego serca bo to jest cudne mimo że mnie nie dane

pozdrawiam stara

nawet bardzo stara

i sama samiuśka czarownica xana

Vote up!
1
Vote down!
0

pozdrawiam
stara czarownica
xana

#244966

... a takie słowa jak Pani jakoś do mnie nie przemawiają ;-)...

Ja mam - pasję czyli fotografię i podróże. Ale cóż niektórzy nie zrozumieją jak w tym kraju można nie mieć dzieci.

No cóż szkoda mojej pisaniny bo do niektórych nie dotrą pewne sprawy i będą szli w zaparte i przekonywali na siłę że dzieci są "cudem".

Pozdrawiam ;-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#244972

....proszę uwierz mi ... " magnetyzmem", dla mnie jest Twoje piękne imię. Mam tutaj, na tym Portalu , najukochańszego , cudnego Przyjaciela..., która też ma na imię Joanna....
Alle, do istoty zagadnienia . Te pasje to jest coś fantastycznego... tylko ,wiesz może przyjść taki moment,że zadasz sobie pytanie - może teraz JA !??
pozdrawiam
Marek

Vote up!
1
Vote down!
0
#244981

takie pytanie. Po prostu nie czuję, po prostu nie chcę mieć takiego "cudu". I niech Pan zrozumie, iż nie wyobrażam sobie siebie w roli matki bez potrzeby posiadania dziecka.

Vote up!
0
Vote down!
0
#244985

Xano, nie jesteś samiuśka tak całkiem, do imentu. Bo wprawdzie tylko myślami, wirtualnie, ale jestem całym sercem z Tobą. Pozdrawiam!

Vote up!
1
Vote down!
0
#244976

fakt jestem sama , samiusieńka - cała rodzinka na cmentarzu........

to jednak nie znaczy, że jestem samotna 

po domku kręci się kot a czasem i znajomi

net to dobre okienko na świat - nie do zastąpienia

 

bardzo serdecznie

pozdrawiam stara czarownica xana

Vote up!
1
Vote down!
0

pozdrawiam
stara czarownica
xana

#245045

Oj jak brzydko się dziś wyrażasz Xano...
Sama, samiuśka?
A my?
Pozdrówka serdeczne

Vote up!
1
Vote down!
0
#245030

ale to nie znaczy, że czuje się samotna i opuszczona to w tak znamienitym towarzystwie jest nie możliwe i nie prawdopodobne

serdecznie pozdrawiam

stara czarownica xana

Vote up!
1
Vote down!
0

pozdrawiam
stara czarownica
xana

#245046

Jest takie przysłowie, które bardzo sobie cenię:
Kiedy Pan Bóg daje dzieci...daje i na dzieci.

U mnie było tak, że z każdym kolejnym dzieckiem, moja sytuacja materialna poprawiała się znacznie.
Z pomocy państwa, typu zasiłek na dziecko,skorzystało tylko najstarsze, do momentu urodzenia się kolejnego.Był 1990 rok.

Pozdrawiam:)

Vote up!
1
Vote down!
0
#245031

Ech, tylko szkoda, że ten płemier sam ma dwójkę dorosłych już dzieci i wnuka. Nie rozumiem jak to się dzieje, że nadal ma on poparcie.

Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
1
Vote down!
0
#244989

Szanowni Państwo! Zechciejcie chłodnym okiem przeczytać komentarze @JoannyOrl i zdecydować, czy dyskusja z Nią ma jakikolwiek sens.

Pozdrawiam

Vote up!
1
Vote down!
0
#244999

... prowadzić dyskusji z ludźmi, którzy już mają wnuki ;-) i którzy pewnych spraw nie mogą zrozumieć.

No tak wynoszę się stąd.

Pozdrawiam ;-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#245007

Bóg zapłać! Miłych podróży i powodzenia!

PS. Nie mam wnuków. Ani dzieci - niestety.

Vote up!
1
Vote down!
0
#245010

 Witaj.Moje gratulacje.Twój artykuł wywołał wielkie zainteresowanie.Wybrałaś bardzo interesującą tematykę.Nieczęsto się pokazujesz, ale trafiasz zwykle w dziesiątkę.

Pozdrawiam.

Vote up!
1
Vote down!
0
#245005

A dziękuję :) Miło jest śledzić tak zażartą dyskusję pod swoim wpisem.
Nie pokazuję się często, gdyż szkoła + dojazdy po 100 km w jedną stronę zabierają mnóstwo czasu. Ale staram się zaglądać tu jak najczęściej.

Również pozdrawiam.

Vote up!
1
Vote down!
0
#245027

Mam nadzieję że nie. Bardzo ważny problem Pani poruszyła.
Zdecydowanie dranie przy sterach nienawidzą Polaków!!!
Składa się na to bardzo wiele czynników,ale jedno słowo oddaje znaczenie- BIEDA!
Dlatego Polki rodzą dzieci za granicą!
Jak można to zmienić?- tylko jeśli naszym krajem będą rządzić ludzie sprawiedliwi i prawi!
Teraz...niszczą nasz naród na wszelki możliwe sposoby.

Pozdrawiam serdecznie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#245016

Dokładnie, trafiła Pani w dziesiątkę.
Mam nadzieję, że kiedyś w końcu nastanie ten czas, a do władzy dojdą ludzie prawi i sprawiedliwi. Oby nie było wtedy za późno.
Ja również pozdrawiam gorąco.

Vote up!
0
Vote down!
0
#245028

Fundacja Republikańska zrobiła bdb konferencję w tym temacie, sporo pisał o tym Cezary Mech. Poza tym rząd prowadzi debilną politykę a generalnie temat ich nie interasuje. Rumunia ma o niebo lepszą politykę demograficzną a jest biedniejsza.
Na zadłużonych po uszy Węgrzech jak masz 3 dzieci, to praktycznie nie płacisz zadnych podatków.

Co większość wybrała, to wszyscy mają.

A w Anglii Polki rodzą 2 razy więcej dzieci niż w kraju.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#245033

... zapomniałem podziękować za fotografię , tego Cudnego Dzieciaczka, na Twoim Blogu....
Teraz się nie dziwię, że niektórzy , faceci chcą mieć , więcej tych Cudów od Boga... !!
Pozdr,
Marek

Vote up!
0
Vote down!
0
#245051

Uwielbiam takie słodkie maluchy :) A za ten utwór również dziękuję! Jest taki pozytywny.

Vote up!
0
Vote down!
0
#245070

niestety niszczą swych rodziców

Vote up!
0
Vote down!
0
#245055

A może to właśnie brak dziecka niszczy ludzi?

Vote up!
0
Vote down!
0
#245065

 Nie ma spisku w celu " wyginięcia " naszej nacji , nikomu to się nie opłaca ,a najmniej ewentualnym  " winowajcom " ( tania siła robocza , konsumeryzm , podatki etc.) .To filozofia liberalizmu sprawia ( vide p. Joanna:) i jak opisałaś brak polityki prorodzinnej .Wolność , wolność i jeszcze raz wolność - więc nie czas na odpowiedzialność i solidarność pokoleniową.

W związku ze świadomym , coraz częstszym wyborem odchodzenia od rodzicielstwa , proponowałabym wprowadzenie dodatkowych zapisów w regulacjach emerytalnych , tzn. osobom deklarującym bezdzietność nie należałoby pobierać składek emerytalnych , niech zadbałyby same o swój byt ekonomiczny po przejściu na emeryturę .Winno się je wykluczyć z systemu , gdyż z jakiej racji nie ich dzieci miałyby łożyć na ich uposażenie emerytalne ? Średnio ok. 200 tys. złotych muszą rodzice wyłożyć na potomka do czasu ukończenia przez nie 18 lat , o tyle więcej pozostaje w portfelu bezdzietnych , a teraz pomnóżmy tę kwotę przez dwoje, troje i więcej dzieci ... To wielki wysiłek , wyrzeczenie rodziców kosztem rozwijania pasji , podróży , komfortu życia . Dlaczego osoby bezdzietne mają w rownym stopniu korzystać ze składek emerytalnych  przyszłych pokoleń? Niech sobie sami odkładają w rozlicznych funduszach.

Pozdrawiam.

 

 

 

 

 

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Aleksandra

#245061

Te teorie spiskowe to taka moja przywara :)

Ale Pani spojrzenie jest bardzo trafne i realne. Ktoś mógłby pomyśleć nad odpowiednią ustawą.

Pozdrawiam serdecznie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#245068

.... If there is a Princess Queen -Kinga :-)))
Marek
dobrej Nocy , mam nadzieję,że Anioł Stróż -wie co ma robić ?!
Marek
ps.
.... wysyłam 10 * OK ?

Vote up!
0
Vote down!
0
#245072

Miło mi :)

Dobranoc

Vote up!
0
Vote down!
0
#245085

Przywódcy Unii Europejskiej..
Wydają dekret..nierząd natychmiast go wdraża
-Polki mają zakaz rodzenia dzieci przez 30-lat.
Jaka byłaby nasza liczebność?
To obecnie się odbywa-tylko nieco wolniej.
Przecież nie powiedzą "umierajcie szybciej!"
Trzeba powoli..

pozd,

Vote up!
0
Vote down!
0
#245077

Tak, to też jest ciekawa teoria, i jak na mój gust- całkiem realna.

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#245086

IstotNa sprawa Istot->NA wzór, wzorowo - ludzko z rozWagą, z troską, z odpowiedzialnością BaDanym, obejMOWAnym śWiecie drobin…

Skupionych w ciągi fizycznych doświadczeń pokoleń społecznych…
Mam, Ojczyzn - myśli ułatwiających przenoszenie skutków naszych działań, oRaz rezygNacji…

IstoTy pokoleń elimiNacji ZŁA / MANYych … (?)

POlska bez dzieci (EGOistot –> egoistów ?)i niewinnie POzbawionych dzieci...

bez dzieci , bez dziedziczności istotNości ...

-> przenoszenia Wartości Życia - dzieDziczenia kulTur naszych drobin przeŻyć …

Na bieżąco uwalniających myślOwe kwanty wariantów przyszłości -> Quo Vadis, Domine ? ...

co zdominuje panowanie (?) naszym współudziałem w CZASie naszych „możliwości”…

Pozdrawiam
J.K.

Vote up!
0
Vote down!
0
#245088

Ja również pozdrawiam serdecznie i dziękuję :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#245182

Joe Chal Juz prawie 5 mln. mlodych ludzi opuscilo Polske - za chlebem. Jeszcze 4 mln bo tak ktos sobie zalozyl. Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Joe Chal

#245141

Niż -> pierwiastków z NISZ proR/E/dukujących => POprzestępczo zorganizowane bezrobocie…

NIŻ ->NISZ intelektualnej odpowiedzialności obywatelskiej - za aktualne „rządzenie możliwościami rozwojowymi”…
NISZ - NISZczonymi WYŻem urzędUników …

Kar-Ery nieodpowiedzialności „obywatelskiej platformy” kariery robionej na POmnażaniu ilości grobów gospodarki państwa…

oGrodów śmierci POwodowanych POdejrzaną zaWartością (INTERnarodowych)POleceń „rządzenia państwem obywatelskim” niżu demokratycznego kontRolowania ZASADności TubylCoBójstwa i aktualnego ubóstwiania POlitycznego ubóstwa LUDności…

Pozdrawiam
J.K.

Vote up!
0
Vote down!
0
#245172

Dokładnie. A ja jestem jedną z tych pięciu milionów. I wiem, jak trudno, w praktyce, byłoby wrócić do Polki. Ilu z tych młodych ludzi wróci? Niewiele, tego jestem pewna...
Również pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#245183

miło Cię widzieć po dłuższej nieobecności. Aleś "namieszała" swoim wpisem. :-)

A na poważnie, dobrze że jesteś, że mimo młodego wieku masz tak dorosłe poglądy na życie, cenisz naukę i widzisz, że to ważne. Tak trzymaj. Możesz śmiało być i ambasadorem polskości w Norwegii i ambasadorem normalności i rozsądku dla takich stworów jak wyemancypowana do spodu towarzyszka JoannaOrl, dla której bujanie w "tu i teraz" jest najważniejsze (oby nie musiała zetknąć się z rzeczywistością, która ją brutalnie sprowadzi na glebę spod obłoków).

Gdybyś jeszcze, co nie jest zarzutem z mojej strony, poprawiła "żond" na "rząd" byłoby całkiem super.

Ja jestem starej daty i ze starej polskiej szkoły, kiedy to jeszcze ortografia była istotnym elementem edukacji, inaczej niż teraz, a ponieważ jesteś dumna ze swojej polskości, dbałość o ten element języka polskiego też na pewno jest dla Ciebie ważna.

Pozdrawiam Niepoprawnie

krisp

PS. Twój cichy wielbiciel od dawna. :-)

.

Vote up!
1
Vote down!
0
#245194

Dziękuję bardzo :) Co to tego błędu, to jest on celowy. Mama moja jest polonistką, więc poprawną ortografię mam niejako "we krwi" oraz porządnie wyćwiczoną :) W kwestii naszego wspaniałego Języka jestem perfekcjonistką.

A wpisem faktycznie namieszałam, nie spodziewałam się tego :) Co do tych "wyemancypowanych do spodu" to oczywiście nie życzę nikomu źle, i może lepiej, że kobiety takie nie mają dzieci. Wydaje mi się, że maluszki te mogłyby być nieco pokrzywdzone :) Jednakże sądzę, że kiedyś w każdej kobiecie obudzi się potrzeba posiadania takiego maleńkiego skarbu :)

Pozdrawiam cieplutko z deszczowej obecnie Norwegii.

Vote up!
1
Vote down!
0
#245201

patrząc na takie dziewczyny, jak wspomniana przeze mnie wcześniej przerośnięta pannica, wciąż nie mogę oprzeć się myśli, że mogą skończyć jak ulubienica "salonu" Maria Czubaszek, o której rodzicielce Gruby Maciek pewnie by powiedział jeden ze swoich mocnych tekstów o "wyskrobaniu".

Co do szczegółów, odsyłam do historii M. Brixena o niesfornych podstawówkowiczach ze "Świata za pięć lat" i kontynuacji opowieści o ich perypetiach aż po historie współczesne.

Pozdrawiam Niepoprawnie

krisp

Vote up!
0
Vote down!
0
#245270

Akurat Marii Czubaszek to mi żal. Widać, jak bardzo tymi wypowiedziami próbuje zasłonić ból wywołany jej wcześniejszymi czynami.

Pozdrawiam :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#245357

w tekście; "mieć synów dwóch". http://www.youtube.com/watch?v=z3_-OazB6Bw

Vote up!
0
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#264794