"Uczciwe wybory.pl"

Obrazek użytkownika JacekSwiat
Kraj

Wybory to ukoronowanie demokracji. Jej istota. Praca wszystkich elementów systemu demokratycznego znajduje finał w akcie wyborczym. To prawda, jeśli inne elementy tej maszynerii nie działają – takie jak możliwość samoorganizacji, swoboda działania partii politycznych, wolność i pluralizm debaty publicznej – wówczas demokracja może stać się fasadą. Jednak dopóki można przeprowadzić uczciwe wybory, dopóty demokracja może się obronić.
Nieprawidłowości czy nadużycia w tracie wyborów były, są i będą. Do niedawna jednak nie miały istotnego wpływu na ostateczne wyniki. Przez 20 lat uznawaliśmy, że wybory w Polsce po prostu są czymś normalnym, funkcjonującym sprawnie i niewartym specjalnej troski. Ostatnie kilkanaście miesięcy zburzyło ten sielski obraz.
Szokiem stały się wybory samorządowe w Wałbrzychu. Przed sądem wykazano, że skala oszustw była na tyle duża, iż konieczne się stało powtórzenie wyborów prezydenta miasta. Pojawiło się też kilka aktów oskarżenia.
Sprawa wałbrzyska uruchomiła lawinę. Okazało się, że podczas II tury wyborów prezydenckich na karcie głosowania kratka przy nazwisku Komorowskiego była nieco większa niż przy nazwisku Kaczyńskiego. Nosiło to cechy oddziaływania podprogowego, skądinąd zabronionego w reklamie. Niedawno odkryto przypadkiem pakiet z kilkuset kartami do głosowania w wyborach prezydenckich, które zamiast do komisji wyborczej trafiły do bagażnika samochodu osoby podejrzanej o przestępstwa kryminalne. Warto zapytać, co trafiło do komisji wyborczej jako załącznik protokołu? Do rangi symbolicznej urasta przekręt dokonany w lokalu wyborczym umieszczonym w konsulacie w Brukseli, a więc swoistej stolicy Unii Europejskiej. Tam do urny dosypano 98 kart.
Były też inne niepokojące sygnały. Podczas wyborów prezydenckich wydano ok. 800 tys. zaświadczeń o głosowaniu poza miejscem zamieszkania. To 4 razy więcej niż zwykle. Zaświadczenia te nie są w żaden sposób ewidencjonowane i kontrolowane. Zdumiewa, że podczas ostatnich wyborów do sejmików odnotowano aż 12% głosów nieważnych. Zwykle głosy nieważne nie przekraczają 3%. A że zasady głosowania nie są zbyt skomplikowane, trudno uwierzyć w taką ilość pomyłek.
Wiele wskazuje, że to tylko czubek góry lodowej. Wystarczy przejrzeć fora internetowe. Ilość sygnałów o nieprawidłowościach jest ogromna. Jeśli tylko cząstka z nich jest prawdziwa, i tak wystarczy, żeby bić na alarm.
Przekonanie o konieczności działania zrodziło się równolegle w kilku środowiskach. Ruch im. Lecha Kaczyńskiego i Solidarni 2010 połączyli siły. Tak zrodziła się akcja Uczciwe Wybory.
Chcemy, by najbliższe wybory parlamentarne były czyste. Żeby były uczciwe. Jedynym skutecznym sposobem jest kontrola wyborów już na szczeblu komisji obwodowych. Tę kontrole mogą zapewnić mężowie zaufania. Dobrze, żeby byli przy każdej komisji, a jeszcze lepiej, żeby było ich więcej niż po jednym .Ich obecność to nie tylko szansa na złapanie oszustów. To przede wszystkim oddziaływanie prewencyjne. Wybicie z głowy mataczom, że w ogóle warto próbować.
Idea kontroli wyborów zrodziła się w środowiskach prawicowych. I to one podjęły konkretne inicjatywy. Nie przypadkiem. To właśnie władzy trzeba szczególnie wnikliwie patrzeć na ręce. Po pierwsze dlatego, że sprawujący władzę mają większe możliwości manipulowania wynikami. Po wtóre dlatego, że wszystkie najgłośniejsze przypadki fałszerstw dziwnym trafem związane są z działalnością Platformy Obywatelskiej.
Chciałbym jednak uczciwych wyborów bez przymiotników. Żeby nikomu nie przyszło na myśl manipulować głosami, niezależnie od barw politycznych, przekonań i motywacji. Sam startując w wyborach do Sejmu nie wyobrażam sobie, by tolerować takie „wspomaganie”.
Akcja Uczciwe Wybory wymaga zaangażowanie się tysięcy ludzi dobrej woli. Dlatego zapraszam na stronę www.uczciwewybory.pl. Tam można odnaleźć wszystkie niezbędne informacje oraz zgłosić swój udział. Czekamy. Polska czeka.

Brak głosów

Komentarze

Jerzy Pietraszko
Wałbrzyskie wybory sfałszowała PO. W samochodzie kryminalisty- policjanta w Warszawie ...
Jako współanimator akcji zastanów się, czy na starcie nie popełniacie największego błędu. Chcecie dopuścić do akcji również platformersów. I mają oni być mężami zaufania z ramienia ... PiS. Czy można im jeszcze bardziej ułatwić zadanie ? Czy naprawdę chcesz wystartować aby przegrać ? Czy chcesz utrudnić dostanie się do parlamentu i innym z naszej listy ?

Vote up!
0
Vote down!
0

Jerzy Pietraszko

#172142

Mix
pomysłem że wszyscy mogą się zgłaszać.Przekonuje pan ludzi do akcji i prosi o zgłaszanie.
Jeżeli w kierownictwie akcji są osoby które zamierzają startować do sejmu i popierają akcję na tych zasadach to ja takich posłów patriotów w nowym sejmie nie chcę widzieć. Kompromitacja panowie.Mając takie zdolności analizy i przewidywania zostańcie lepiej na własnych podwórkach.

Vote up!
0
Vote down!
0

Mix

#172213

ale co uprawnia taką krytykę - jakie działanie?

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#172229

Mix
interes partyjny większości naszych posłów nad interesem narodowym, historia ostatnich 35 lat, która jak widać nie uczy,doświadczenie na własnym przykładzie,
własne działanie dla Polski kosztem pozycji, przywilejów ,co prywatnie i zawodowo wykluczyło mnie poza nawias społeczeństwa.

Vote up!
0
Vote down!
0

Mix

#172335

i dlatego nie wolno rozwalać tej inicjatywy. Musimy iść do przodu, a nie obrzucać się błędami z przeszłości!

Jeżeli są jakieś błędy,  nie widzę przeszkód, aby włączyć się do  akcji i pomóc.

Każdy sprzeciw i próba zdyskwalifikowania akcji jest dywersją.

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#172456

Mix

Trzeba szukać w środowiskach patriotycznych, czytelników Gazety Polskiej, polskich kibiców, ludzi ze stron internetowych patriotycznych - bezpośrednio.
Również zwolennicy TV Trwam i w części kościół i księża.
POWODZENIE AKCJI ZALEŻY OD WERYFIKACJI UCZESTNIKÓW I TO WERYFIKACJI DOKŁADNEJ.

Brak weryfikacji jest weryfikacją patriotów. Ludzie o poglądach patriotycznych nie chcą uczestniczyć w akcji gdzie będzie pełno zwolenników PO SLD PJN PSL.Czas tych ugrupowań powinien się skończyć, a wy ich zapraszacie do akcji uczciwe wybory. Odstraszacie tym prawdziwych patriotów.

Vote up!
0
Vote down!
0

Mix

#172472

Jerzy Pietraszko
Iść do przodu przy błędnym kierunku na starcie ? To przecież tylko powiększanie błędu!
A słowo dywersja jest mocne. Dotyczyć powinno przede wszystkim tych, którzy nie rozumiejąc powagi sytuacji ani nie mając poczucia rzeczywistości tworzą niszowe komitety. Na to liczy właśnie PO. W ten sposób na ostatnich wyborach we Wrocławiu SLD zdobyło miejsce w Sejmiku Samorządowym kosztem PiS. Tam zadziałał Polski Kierunek, teraz Ojcowizna.
A zajęty Tolą ani Bronek też tej pomocy nie docenią.
Swoją drogą powstawanie takich grup rozbijających prawą stronę może zagwarantować uczciwe wybory. Po co mieliby fałszować, skoro sami się zagryzamy i wycinamy ?

Vote up!
0
Vote down!
0

Jerzy Pietraszko

#172499

to wygląda jak marketingowe zbieranie danych osobowych. w NSZZ "S" było 10% SB-ckich szpicli i to nas musi coś nauczyć w końcu ;/

"Nie odzywając się w towarzystwie ryzykujesz uznanie za głupka, odzywając się rozwiejesz wszelkie wątpliwości" O. Wilde

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#172286

Xenia
ale podobno nEKRAN przygotowuje swoich ludzi i informatyków do pilnowania wyborów. U nich akcja jest zakrojona na szeroką skalę.Mam nadzieję, że nic nie kombinują bo ostatnio czytałam same złe wypowiedzi o nEKRANIE, a nawet mój avast i comodo nie chce mnie tam teraz wpuścić.

Vote up!
0
Vote down!
0

Xenia

#172323

nie ważne kto jak głosuje, ważne kto liczy głosy

Vote up!
0
Vote down!
0
#172339

Dzisiaj nie wiadomo jak jest. A panom krytykantom proponuję zobaczyć te tabuny chętnych zapisujących się do akcji. Chcecie zobaczyć jak jest to się zgłoście.

Proszę nie łączyć Uczciwewbory.pl z działaniami Nowego Ekranu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#172376

Mix

Trzeba uruchomić ludzi w terenie. Jak ich nie ma to powodem jest to ze nie podjęto odpowiednio wcześniej próby zjednoczenia . Zasada wszyscy by tylko doszło do akcji jest błędna.A dlaczego ludzi brakuje- dlatego że wymyślono zasadę braku weryfikacji - tym samym zrobiono weryfikację. Patrioci się nie zgłoszą.Nie na takich zasadach. Pierwszy przykład to JA.

Vote up!
0
Vote down!
0

Mix

#172380

 

JEST WYBÓR !

GRUPA ROBOCZA POWOŁUJE KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW "OJCOWIZNA"
http://www.aferyprawa.eu/Ogloszenia/GRUPA-ROBOCZA-POWOLUJE-KOMITET-WYBORCZY-WYBORCOW-OJCOWIZNA

 

Uczciew wybory popiera WZZW

Społeczna Akcja Ochrony Wyborów Parlamentarnych 2011
przed oszustwami i manipulacjami wyborczymi
 

 

 

Polska czeka …
http://wzzw.wordpress.com/

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#172467