KGHM będzie bankrutem?

Obrazek użytkownika bip
Gospodarka

Bieżące potrzeby (dziura w finansach publicznych ) ministra rostowskiego doprowadzą do upadku KGHM i całego regionu (Zagłębie Miedziowe)?

 

Wystarczy chyba tylko zacytować prezesa KGHM Herberta Wirtha:

 

„Zaprezentowana w projekcie ustawy formuła liczenia podatku budzi zastrzeżenia. Wydaje mi się, że jest to najbardziej restrykcyjna formuła podatkowa na świecie. W 2010 r. suma wszystkich opłat i podatków, wraz z dywidendą, wyniosła 2,5 mld zł. Z naszych symulacji wynika, że gdyby w takich warunkach doszedł podatek od kopalin i wynosiłby 1,9 mld zł, to suma ta urosłaby do 4,4 mld zł. To 97 proc. zysku. A gdzie pieniądze na inwestycje odtworzeniowe? Ta branża wymaga ciągłych inwestycji. Jeśli zaprzestalibyśmy ich realizacji, miałoby to katastrofalne skutki.

 

Mamy 18,6 tys. osób zatrudnionych w KGHM, kolejne 8 tys. w grupie kapitałowej. W sumie z KGHM, razem z podmiotami świadczącymi usługi dla koncernu, żyje ok. 100 tys. osób. W tym kontekście trzeba zadać pytanie o sensowność tak restrykcyjnych opłat. Zapewnią one budżetowi godziwe wpływy, ale tu chodzi o przyszłość całego zagłębia miedziowego.”

źródło: Gazeta Prawna

 

Opinia zarządu miedziowej spółki dotycząca podatku od miedzi i srebra zostanie dzisiaj przedstawiona w Ministerstwie Finansów.

 

Czy wybory lemingów (rządy PO) doprowadza do upadku naszej (polskiej) największej firmy, która ma aspiracje stać się pierwszą polską firmą globalną?

 

 

 

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/577867,podatku_od_kopalin_kghm_odda_panstwu_az_97_proc_zysku.html

http://www.pb.pl/2533898,28487,rynek-stoi-murem-za-herbertem-wirthem

http://www.lubin.pl/aktualnosci,17434,podoba_sie_rynkowi_ale_nie_ministrowi.html

http://mzb.nowyekran.pl/post/43201,wyrasta-nam-pierwsza-polska-firma-globalna

Brak głosów

Komentarze

Dopiero co czytałem że kondycja firmy jest bardzo dobra. Czy istnieje ktoś niezależny i kompetentny kto mógłby stwierdzić że opisany proces nie jest próbą zniszczenia firmy i przejęcia jej na zasadzie wykupu za symboliczną złotówkę? Czy pan Rostowski nie planuje w następnym podejściu np. sprzedania ("sprywatyzowania") kawałka Polski albo wejścia na rynek handlu niewolnikami (mógłby w ten sposób dokonać ostatecznego rozwiązania "problemu pisowskiego")? :-)))

Vote up!
0
Vote down!
0
#208872

jest obecnie można by powiedzieć "zajebista". Świadczy o tym chociażby próba przejęcia kanadyjskiej firmy górniczej Quadra FNX za GOTÓWKĘ (jeśli dojdzie do tej transakcji będzie to chyba największa akwizycja poza granicami kraju w historii Polski bez wspomagania się kredytem).

Nie wiem jakie są plany rostowskiego co do KGHM, ale "bieżączka" jest widocznie ważniejsza. Wybrały sobie lemingi takiego ministra to będą miały.

Dojna krowa jest po to żeby ją doić a nie myśleć o rozwoju i przyszłości. Smutne i prawdziwe.

Vote up!
0
Vote down!
0
#208879

Nie muszę nawet wchodzić w szczegóły, aby wiedzieć że PO-rząd chce zniszczyć perłę w koronie polskich firm. Ryży działa zgodnie z poleceniami jego przełożonych z Berlina, tak samo jak jego przodkowie. Niezłą dynastię agentów sobie szwaby wyhodowały.

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeden z Pokolenia JPII

#208905

No cóż, nie ma tak wielkiej zbrodni, której nie dopuściłby się skądinąd łagodny i liberalny rząd, gdy zabraknie mu pieniędzy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#208996

KGHM, nie tylko Solidarnosc Zaglebia Miedziowego, od lat glosuja za Kaczyzmem.

Jest zadra, nie tylko w oku, rzadzacej mafii. Nie zdziwie sie, jak oni "zalatwia" to przedsiebiorstwo. Chyba najwazniejsze z polskich firm !

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#209005