Polska - No Future? (Cz. III, ost.)

Obrazek użytkownika DoktorNo
Kraj

Na Niepoprawni.pl przetoczyła się dyskusja na temat ostatniego artykułu Ziemkiewicza w "Rzeczpospolitej" na temat dziedzictwa Romana Dmowskiego w współczesnej Polsce, stwierdzając że po prostu prawdziwych endeków w Polsce po 1989 roku nie ma.

Free Your Mind krytykuje RAZa za brak jego entuzjazmu wobec Radia Maryja i sugeruje, że Ziemkiewicz koniunkturalnie stara się wbić w łaski mainstreamu krytykując ojca dyrektora.

Ziemkiewicz, o czym zapomniał FYM, nigdy nie był koniuntkuralistą, wystarczy poczytać jego publikacje sprzed 10 i więcej lat. Radio Maryja, i ogólnie polską prawice krytykował tak samo w latach 90-tych jak i w bierzącej dekadzie nowego wieku. Używał do tego tych samych argumentów teraz: a to, że jest zbyt etatystyczna, albo że ludzie przywdziewający szyld Dmowskiego i jego myśli niewiele mają z nią wspólnego, pisząc o LPR tak:

(…)Jej popularność od początku opierała się na Radiu Maryja, które mimo uczynienia jednym ze swych lektorów Macieja Giertycha zanurzone jest w przeciwnej, Dmowskiemu najgłębiej obcej tradycji mesjanistyczno-powstańczej. Ojciec Tadeusz Rydzyk, w którym jego zwolennicy widzą kogoś w rodzaju współczesnego księdza Kordeckiego, jak i działacze, którym patronuje, wydają się wzięci wprost z galerii negatywnych typów, przeciwko którym pisane były "myśli staroświeckiego Polaka".

Kultywują oni wzorzec Polaka patrioty wariata, miotanego mistycznymi wzruszeniami, zamiast rzeczowej politycznej analizy. Ponieważ jednak bez przychylności toruńskiego redemptorysty nie sposób myśleć o pozyskaniu narodowo-katolickiego elektoratu, LPR-owska neodmowszczyzna, jak i jej konkurencja z rozmaitych postendeckich partyjek, na bieżący użytek ostrugały Dmowskiego do jego antysemickich i antymasońskich obsesji, jakim ulegał on zwłaszcza pod koniec życia.(…)

Nic dziwnego, że Gazeta Wyborcza, żyjąca wciąż wizją Polski jako kraju z natury endeckiego (co jest oczywistą nieprawdą) podchwytuje te motywy, strasząc inwazją moherowych beretów.

Używanie oskarżeń o antysemityzm przez GW doszło do takiego absurdy, że gdy chciano wprowadzić w Polskim Radio sekcje hebrajską w miejsce sekcji esperanto, to redaktorzy gazety zaczęli mieszać z błotem dyrektora PR i insynułować mu antysemityzm, bo niby to usunięcie esperanto ma podteksty antysemickie!

Wspominam o tym nieprzypadkowo, gdyż już wiele razy wcześniej mówiłem o tym, że Polsce brakuje medialnej reprezentacji w światowym "eterze". Rozgłośnia hebrajska, docierająca do Żydów na całym świecie, w szczególności w Izraelu, wydatnie przyczyniła by się do obalania złośliwych mitów i uprzedzeń w stosunkach polsko-żydowskich. Atak środowiska GW na tą inicjatywę doskonale pokazuje jego podejście do interesów państwa i jego wizerunku za granicą.

Wbrew pozorom powyższe rozważania nie są oderwane od głównego tematu. Przywołałem je po to, aby pokazać pewne manowce intelektualne w formułowaniu wizji rozwoju naszego kraju, jego miejsca w Europie i Świecie. Epoka dwóch trumien, Dmowskiego, narodowego demokraty, nacjonalisty, realisty, i Piłsudskiego, zwolennika multietnicznej Polski opartej na Wschodzie i czynów zbrojnych dobiegła moim zdaniem, definitywnie końca. Oba te obozy powstały w innych czasach i w innych warunkach geostrategicznych.

Co nam pozostało? Przez lata 90-te dominował nurt reprezentowany przez "Gazetę Wyborczą" i "korporacje Geremka" czyli wspominane w poprzednich częściach dostosowywanie Polski do integracji europejskiej przy jednoczesnym kontestowaniu tożsamości i wykręcaniu doświadczeń historycznych (vide postawa Michnika wobec Jaruzelskiego). W efekcie byliśmy znakomicie przygotowani na akcesje, ale już nie na radzenie sobie w ramach Unii, gdzie każdy, niezależnie od tego, czy jest to Francja, czy Hiszpania dba o swoje własne interesy, i nie wacha używać się do tego instytucji UE.

Opracowanie sensownej strategii wymaga znajomości reguł gry, dostępnych ruchów i rozeznania w zasobach własnych, sojuszników i przeciwników, oraz, co jest zawsze kluczowe, wyrażenie pewnego celu. Mój pesymizm wyrażony w tytule jest efektem tego, że potencjału intelektualnego do opracowania strategii dla Polski w XXI wieku nie ma ani wspomniane na początku środowisko Radia Maryja, ani "Gazeta Wyborcza", ani, co gorsza, aktualnie rządząca Platforma Obywatelska, która obrała drogę "zarządzania" krajem.

Dlatego tak więc postanowiłem zakończyć niniejsze rozważania, i postaram się w najbliższym czasie dokonać prezentacji podstawowych perspektyw na stosunki międzynarodowe, z szczególnym uwzględnieniem realizmu.

Do poczytania:

http://www.rp.pl/artykul/9157,245518_Pusta_trumna_Romana_Dmowskiego__.ht...

http://niepoprawni.pl/blog/74/blizej-michnika-niz-rydzyka

http://niepoprawni.pl/blog/287/jednak-blizej-dmowskiego…

Wojna o Polskie Radio - ABCNet

http://doktorno.boo.pl/content/polska-no-future-cz-ii

http://doktorno.boo.pl/content/polska-no-future

Brak głosów

Komentarze

Przepraszam, że piszę poza tematem.

Chciałem jednak prosić kierownictwo portalu o wsparcie inicjatywy w ważnej sprawie.

Jak pewnie słyszeliście na ekrany amerykańskich kin wszedł właśnie film "Defiance" z D.Craigiem w roli glównej, opowiadający historię "partyzantów" Tuwie Bielskiego znanych w Polsce głównie z masakry polskich cywilów w Nalibokach i innych zbrodni popełnionych w czasie wojny.

Blogerzy BM24 zainicjowali protest i zbieranie podpisów internautów przeciw temu skandalicznemu, obrażającemu Polaków filmowi.

Chciałem prosić twórców portalu niepoprawni.pl, a także blogerów i użytkowników, żeby również przyłączyli się do tej akcji.

Wiem że drogi niepoprawnych.pl i BM24 się rozeszły ale ta sprawa jest tak oburzająca, że wszelkie konflikty powinny zostać zapomniane jeśli chodzi o tę sprawę.

Żeby protest był słyszalny i dotarł do szerszej grupy ludzi musi być wsparty przez jak największą ilość portali i prawicowych środowisk.

Dlatego proszę aby administracja niepoprawnych.pl dołączyła do grona inicjatorów protestu i zamieściła na czołówce portalu treść protestu oraz żeby również zaczęła zbierać podpisy użytkowników z poparciem protestu.

Ta akcja jest ważna także po to żeby jak najwięcej nieznających historii ludzi usłyszało prawdę o masakrze dokonanej przez bandę Bielskiego w Nalibokach. Dlatego pod treścią protestu jest sporo linków do artykułów o tej zbrodni które również proszę abyście zamieścili.

Tu jest link do strony z przebiegiem dyskusji o proteście

http://blogmedia24.pl/node/7227

Tu jest treść protestu jaką ustaliliśmy na BM24

http://www.blogmedia24.pl/node/7910

#10745

Nasza ekipa już wcześniej zapoznała się z Twoim pomysłem na protest. W ten lub w inny sposób, z pewnością przyczynimy się do tej sprawy.

#10746

Serdecznie dziękuję.

Jest bardzo ważne żeby jak najwięcej portali wzięło udział w inicjatywie i wasza pomoc będzie bardzo potrzebna.

Pozdrawiam

#10750

na pewno zajmiemy się problemem. Mamy pewne pomysły jak problem ten uchwycić. Gdybyś miał dla nas jakieś wiadomości odnośnie tego tematu to pisz śmiało. Najlepiej do któregoś z nas prywatnie.

pozdro
Gawrion

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#10763

Oczywiście we wszystkich sprawach będę się starał z wami kontaktować.

Na początek prosiłbym tylko o wywieszenie na portalu w widocznym miejscu samego protestu żeby użytkownicy mogli się z nim zapoznawać i pod nim podpisywać.

Ponieważ protest ma także na celu poinformowanie Polaków, o prawdziwym charakterze "partyzantki" Tuwie Bielskiego proszę o załączenie linków z informacjami o Bielskim i szczególnie o Nalibokach.

To bardzo ważne ponieważ od roku Polacy są w tej sprawie tresowni propagandą "GW" i podobnych jej środowisk do "właściwej" reakcji na film, czyli uznania morderców polskich cywilów za "polskich bohaterów".

Gdyby ktoś znał jakieś nowe źródła o tej sprawie to proszę załączać linki do nich na stronie.

#10767

Ponieważ w czasie dyskusji o proteście padł ciekawy pomysł, żeby w jego ramach zrobić grafiki informacyjne, będące przeróbką plakatów reklamowych do filmu "Defiance" również proponuję dołączyć do tej akcji (jakby ktoś miał ciekawy pomysł na taki grafik i umiał go przygotować).

#10769

#10775

Ponieważ staram się ustalić nieco więcej faktów związanych z "partyzantami" Bielskiego mam pytanie czy ktoś wie coś może więcej w następującej sprawie.

Jak wiadomo nasze "autorytety" od Michnika i "GW", które tak zaciekle od 20 lat pałują świadomość Polaków i tresują nas w poczuciu winy i wstydu za zmyślone zbrodnie popełnione rzekomo przez Polaków na Żydach, same są dziećmi stalinowskich zbrodniarzy i sowieckich agentów.
Najsłynniejszy jest tu sam święty guru "GW" Adam Michnik, ale także cała czołówka "GW" (Rapaczyńska, Gebert, Łuczywo i inni).

Jednak w związku z filmem "Defiance" znalazłem naprawdę ciekawy związek rodzinny ze środowiska Michnika (choć nie z samej gazetki). Polecam tu zwrócić mianowicie uwagę na życiorys tatusia Aleksandra Smolara - jednego z tych kochanych dyżurnych "autorytetów" "Gazety Wyborczej"

Otóż Aleksander Smolar jest synem Hersza Smolara, który w sierpniu roku 1920 kiedy bolszewicy szli na Warszawę, aby zsowietyzować Polskę został członkiem komitetu rewolucyjnego w Zambrowie.

Z tego powodu po zwycięskiej bitwie warszawskiej uciekł z bolszewikami na wschód.

Natomiast najlepsze jest to że II wojnę światową przeżył w sowieckim "oddziale partyzanckim" w zgrupowaniu nalibockim.

Dobrze by było żeby w ramach promocji bohaterskich braci Bielskich i filmu "Defiance" ktoś zapytał nasz drogi "autorytet" co też tam robił w 1943 r. w puszczy nalibockiej jego tatuś.

Niestety póki co nic więcej poza krótką informacją na ten temat nie znalazłem.

Gdyby ktoś coś więcej na ten temat wiedział to proszę o informację.

#10770

W takich sprawach trzeba być bardzo precyzyjnym. W wikipedii jest podana data urodenia HS - 1905. Jego zaangażowanie w działalność komunistyczną autor W. datuje na rok 1918. Trochę wcześnie. O członkostwie w komitecie w Zambrowie - jest, o puszczy nalibockiej - nie ma. Na razie to wszystko. aw

#10774