144 lata temu urodził się Józef Piłsudski

Obrazek użytkownika MD
Kraj

5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Józef Piłsudski. Niestrudzony Rycerz walczący o niepodległość Polski. Organizator Armii Polskiej i państwa polskiego. Jeden z najważniejszych polityków w naszych dziejach. Dane mu było cierpieć za Ojczyznę, cieszyć się z Jej tryumfów jak również przeżywać gorycz niepowodzeń.

Dziś Pierwszy Marszałek Polski patrzy od Tronu Najwyższego na nasze nieporadne działania i zapewne boleje nad losem
Tej, której poświęcił ziemskie życie. Gdzie już nie tylko prywata, ale i interesy obcych mocarstw dyktują kierunek polityki. Złajałby nas wielki Marszałek za to, że tak marnujemy kolejną względnie korzystną koniunkturę międzynarodową i sami wręcz pchamy się w objęcia obcych depcząc świętość niepodległej.

Wiele cierpkich słów usłyszelibyśmy od wielkiego Wodza za stan armii. Za to że sami się naiwnie rozbroiliśmy, gdy On znosząc wielkie przeciwności w trudzie tę siłę zbrojną budował.

Zasępił się na pewno stary Marszałek widząc, że wyrzekliśmy się i zapomnieliśmy naszych braci w Jego rodzinnej Wileńszczyźnie. On potrafił pokonać wielkie trudności i zdołał te ziemie utrzymać w polskości.

Nie zrzucajmy winy za to na złe rządy, bo sami je wybraliśmy. Widocznie nie byliśmy w "tej pracy dość pilni" i baczmy aby nie pozostał nam tylko "potomnych wstyd". Nie usprawiedliwiajmy się rządami Putina, Marszałek za przeciwnika miał i Trockiego i Lenina. I Niemcy też nie byli przyjaciółmi Jego polityki.

Panie Marszałku, nie pierwszy to raz Ojczyzna nasza w ciężkich jest terminach z winy własnych synów. Ciężko się podnieść z takiego upadku, gdzie nie tylko obcy, ale też własna słabość podcina nogi. Przed nami też stoi trudne zadanie wybicia się po raz kolejny na niepodległość. Prośmy wraz z wielkim Marszałkiem aby Najwyższy łaskawie pobłogosławił naszej pracy i pozwolił cieszyć się nam jej owocami.

Brak głosów

Komentarze

Pozwoliłem sobie zamieścić Twój wpis u siebie, tzn. na www.ciechanowiec.info - Ciechanowiec OnLine - Subiektywny Niecodziennik - oczywiście z odpowiednimi  przekierowaniami.

Mam nadzieję, że się nie pogniewasz

Trzeba trwać - na ile nas stać.

 

#205644

Bardzo się cieszę, że mogę zaistnieć na "Subiektywnym Niecodzienniku", oby mi tylko woda sodowa nie uderzyła do głowy ;)

A poważnie gratuluję serwisu, sam zastanawiam się nad czymś podobnym.
Pozdrawiam
MD

#205650

Fakt zaiste godny przypomnienia.

Poniżej zamieszczam link do wspaniałego opracowania na temat postaci Józefa Piłsudskiego autorstwa Andrzeja Wilczkowskiego.
Tekst powstał z okazji 143 rocznicy urodzin Marszałka i był publikowany na łamach Niepoprawnych w tamtym roku.

http://niepoprawni.pl/blog/228/pilsudski

Pozdrawiam!

#205656

Dzięki za przypomnienie,że z naszych ziemskich poczynań,
przyjdzie kiedyś złożyć sprawozdanie.
Także, przed NIMI.
Co wtedy przedstawimy, na Ich krew, rany i życie?
I nie będzie wytłumaczeń, bo patrzą na nas.
W każdej naszej chwili.
Pozdrawiam

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma

#205727

reżimowe wolały się emocjonować stuleciem Szpilmana, Marszałka ignorując gremialnie.

#205751