Szympans w klatce

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb
Kraj

Wypowiedź Adama Michnika dla „Komsomolskiej Prawdy” kojarzy mi się z rozwścieczonym lecz bezsilnym szympansem, któremu zostało już tylko ciskanie w zwiedzających odchodami.

I. Gdy „legendzie” puszczają hamulce.

Miałem programowo nie pisać osobnych notek o Adamie Michniku, jaki bowiem niegdysiejszy Oberredaktor jest, każdy widzi. Tym razem jednak nie wytrzymałem, bowiem wypowiedź dla „Komsomolskiej Prawdy”, którą nagłośnił portal „wPolityce.pl” to wyjątkowe świadectwo duchowo-intelektualnej degrengolady. Wyjątkowe choćby dlatego, że Michnik w swych wypowiedziach na użytek krajowy, wewnętrzny, z różnych powodów wykazuje pewną powściągliwość. Hamulce puszczają mu dopiero przy wypowiedziach udzielanych mediom zagranicznym, kiedy to w błogim przeświadczeniu, że w Polsce nikt ich nie przeczyta, a nawet jeśli przeczyta to zmilczy, w nieskrępowany sposób daje upust temu, co tak naprawdę gra mu w duszy.

Zacytujmy ów wykwit intelektu „legendy światowego dziennikarstwa, działacza publicznego i jednego z założycieli Solidarności", jak przedstawia „Komsomolskaja Prawda” omawianego tu osobnika. Podaję za „wPolityce.pl” w tłumaczeniu Maksyma Gołosia:

„Oczywiście część naszego społeczeństwa jest chora na rusofobię i ksenofobię. Cóż, wolność jest dla wszystkich, dla zdolnych/mądrych, głupców i dla swołoczy (swołocz - wg SJP: pogardliwie o osobie postępującej nieuczciwie lub podle albo o ludziach budzących odrazę swoim zachowaniem lub wyglądem – przyp. M.G.) Są idioci, którzy twierdzą, że niepodległej Polski nie ma, a jest niemiecko-rosyjski projekt. To ludzie z ogrodu zoologicznego i szaleńczym kompleksem antyrosyjskim." (wytłuszczenia moje – GG)

II. Od KOR-u do „NIE".

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe okoliczności towarzyszące temu nieprzytomnemu bluzgowi, mającemu dowodzić, że ci którzy nie kupują rosyjskiej wersji katastrofy smoleńskiej to rusofobiczna swołocz, natomiast osoby zatroskane o postępującą pod rządami PO utratę podmiotowości Polski na arenie międzynarodowej są zakompleksionymi egzemplarzami rodem z ogrodu zoologicznego (czyli, mówiąc wprost – zwierzętami, chyba że Oberredaktor chciał obrazić personel jakiegoś ZOO).

Okoliczność pierwsza. „Komsomolskaja Prawda” jest tabloidem, czyli prasopodobnym tworem, którym Adam Michnik – istny arystokrata ducha - na krajowym podwórku wielce się brzydzi. Więcej – jest najbardziej poczytną rosyjską gazetą, zatem w tamtejszych realiach musi być kontrolowana przez Kreml i prezentować punkt widzenia putinowskiego reżimu. Taki bojownik o wolność słowa, jak Adam Michnik musi to wiedzieć, chyba że wódka wychlana z Urbanem wyżarła mu do reszty mózgownicę (przepraszam za styl, ale wchodzę mimowolnie w poetykę „legendy światowego dziennikarstwa”). Pamiętam, sam czytałem relację na portalu „Gazety”, jak Michnik chwalił się, że na jakiejś imprezie Klubu Wałdajskiego zadał samemu Putinowi pytanie o stan praw człowieka w Rosji.

Ale to wszystko nieważne, jeśli idzie o dokopanie na zagranicznym forum znienawidzonej „swołoczy” (jak pięknie to współbrzmi z pamiętnym „bydłem” Bartoszewskiego, prawda?).

Okoliczność druga. Dla „Komsomolskiej Prawdy” wypowiedzieli się również Bartłomiej Sienkiewicz (dość umiarkowany) i redaktor Gadzinowski – były poseł SLD i współpracownik urbanowego „NIE”. Wypowiedź Michnika zdecydowanie bliższa jest Gadzinowskiemu, sądzę że Urban – kolega od kieliszka – mógłby ją spokojnie u siebie wydrukować. Nie odstawałaby ani od linii redakcyjnej ani od poziomu uszatego tygodnika. Jak to ujął celnie Kuki w komentarzu do notki Andrzeja Tatkowskiego „Ja, swołocz i idiota”: „Od biuletynu informacyjnego KSS KOR do "NIE" Urbana. AM znalazł się dokładnie w tym samym miejscu, co Gadzinowski.”

III. Michnik jak ZSRR.

Skoro już jesteśmy przy notce Andrzeja Tatkowskiego, to przytoczę nieco zmodyfikowany komentarz, który wtedy „na gorąco” zamieściłem. Otóż, wiedziony niezdrową ciekawością zajrzałem na portal „Wyborczej" i okazuje się, że „GW" jakoś tym wiekopomnym wywiadem swego pryncypała się nie chwali . Dziwne, wstydzą się obiektywnych i wyważonych opinii własnego Naczelnego?

Jest za to kabotyński list w którym Michnik solidaryzuje się z Andrzejem Poczobutem, białoruskim opozycyjnym dziennikarzem więzionym przez reżim Łukaszenki. Wisi również proudly szumny apel o jego uwolnienie.

Michnik zachowuje się jak ZSRR w czasach Zimnej Wojny, kiedy to Sowieci wspierali „demokrację" na zgniłym Zachodzie, finansując pacyfistów, zielonych i różnych „działaczy na rzecz praw człowieka” mających rozsadzić wraży „zapad” od wewnątrz, u siebie zaś wsadzając dysydentów do łagrów i psychuszek.

Podobnie Michnik - wojuje o wolność słowa na orbanowskich Węgrzech, gdzie zalęgli się, ani chybi, pisowcy „głupcy” i „swołocz” rodem z „ogrodu zoologicznego”. Walczy też o demokratyczne swobody na Białorusi, a w Polsce ściga polemistów procesami... z analogicznych niemal paragrafów! (Poczobut został oskarżony o znieważenie Łukaszenki, u nas Michnik via „Agora”... pozywa swych adwersarzy o zniesławienie!). Niegdyś zaś rzekł do Krzysztofa Leskiego coś takiego: „Krzysiu, jeśli ty chcesz tu robić wolną gazetę, to po moim trupie". Do Roberta Tekielego wysyczał natomiast jeszcze w latach ‘80 swoje słynne: „zniszczę cię, nie istniejesz”.

IV. Bezsilność i frustracja.

Ten pyszny jak sam diabeł Saruman (że tak bezczelnie zaszyję analogią autorstwa Ziemkiewicza) czuje jednak, że jego czas się kończy, że wpływy maleją – i to nawet we własnej gazecie, gdzie jest już tylko de facto „honorowym naczelnym”, który nie może nawet wywalić jakiegoś tam Domosławskiego za zbyt wnikliwą biografię Kapuścińskiego (aczkolwiek pisaną ze słusznych pozycji). Nie może również zablokować nagrody Dziennikarza Roku dla tegoż i musi poprzestać na bezsilnym piekleniu się z telebimu. Ziemkiewicz pisał w tym kontekście o tolkienowskim Sharkey’u, ja dodałbym jeszcze Czarnoksiężnika z Krainy OZ, któremu kolejne Dorotki zaglądają bezczelnie za kotarę.

Upadek Michnika ma również konsekwencje społeczno-polityczne. Mohery podnoszą swe kołtuny, PiS nie poszedł w rozsypkę i wciąż stanowi realną siłę polityczną. Wszystko wbrew życzeniom i zaleceniom Światłego Adama, co znając jego legendarną próżność, odbiera jako osobistą obrazę. Do tego Donald nie wykazuje należytej czołobitności, traktując Salon jako narzędzie, które nie ma wyboru jak tylko wspierać go ze strachu przed Kaczyńskim.

Co zostaje Michnikowi? Zostaje mu pajacowanie u Wojewódzkiego, tudzież wyładowywanie swej bezsilności i frustracji na zagranicznych, niechby i rosyjskich, putinowskich, tabloidalnych, forach. Gdzie te lata potęgi, gdy jedno słowo, jeden grymas, dezaprobujące skrzywienie warg, zwalniało Wildsteina z pracy w „Rzeczpospolitej’? Na dodatek tę potęgę potargał własnymi rękami, decydując się na ujawnienie afery Rywina z potencjału której najwyraźniej nie zdawał sobie sprawy. Sam wypuścił demony i świadomość tego nie może być dla niegdysiejszego Sarumana (Oz-a?) przyjemna.

Na zakończenie powrócę jeszcze do tej nieszczęsnej metafory z ZOO. Mnie osobiście z ogrodem zoologicznym kojarzy się wypowiedź Adama Michnika właśnie. Konkretnie – z tyleż rozwścieczonym, co bezsilnym szympansem, któremu zostało już tylko ciskanie w zwiedzających odchodami.

Gadający Grzyb

Brak głosów

Komentarze

Kiedyś cytowany przez Ciebie Ziemkiewicz określił był pana M. mianem błazna. Myślę, że to duża przesada, bo ja o błaznach mam całkiem dobre zdanie. Szympansa też uważam za niewłaściwe określenie - małpy się mogą obrazić! Osobiście najbardziej pasuje mi "pajac". Michnik jest pajacem, kukiełką, którą się steruje a która nawet nie wie, że ktoś to robi...

"Legenda światowego dziennikarstwa" będzie w przyszłości służyć adeptom tego zawodu za wzór. Oczywiście będą się oni na jego przykładzie uczyć jak nie należy postępować...

Pozdrawiam
-------------------------------
Samotny wilk w biegu

Vote up!
0
Vote down!
0
#152063

"Oczywiście będą się oni na jego przykładzie uczyć jak nie należy postępować..."

Obawiam się, że jesteś zbytnim optymistą. Mam znajomego, który jakiś czas temu pisał pracę semestralną, której tematem był opis najwybitniejszego współczesnego polskiego redaktora naczelnego. Zgadnij, kogo wybrał...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#152066

Poważnie? No to w takiej sytuacji muszę zweryfikować swój pogląd: przyszli dziennikarze POWINNI się na tym przykładzie uczyć jak nie należy postępować. Ale faktycznie, w chwili obecnej to hurraoptymizm...

Pozdrawiam
-------------------------------
Samotny wilk w biegu

Vote up!
0
Vote down!
0
#152074

Fajnie, że to wyciągnąłeś tu. To powinno być na SG, bo pokazuje Michnika w prawdziwym świetle: gościa, który ma serdecznie w tyle ideały do których uzurpuje sobie prawo, a mianowicie niezależności, tolerancji i obiektywizmu. No i na koniec, jeśli PiS (podobno) dzieli Polskę, to jak słusznie zauważył p.Gołoś, to jak nazwać to co takim stwierdzeniem robi Michnik?

Vote up!
0
Vote down!
0
#152068

Ależ AM "łączy" Polaków "ponad podziałami" - nie widać?

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#152070

i jego "Wybranej" rosnie popularnosc PiS ,dorzucilbym jeszcze pogodnego Stefana ,Kuca-Kutza . Kazdemu normalnemu czlowiekowi /a takich wbrew pozorom jest calkiem duzo/po wysluchaniu tych panow odchodzi ochota oddania glosu na PO.

Vote up!
0
Vote down!
0
#152078

Interesująca ta słownikowa definicja słowa "swołocz" - toż to wypisz wymaluj oberredaktor właśnie!

Vote up!
0
Vote down!
0

Dama Pik

#152071

Otóż to - AM nawet nie zauważył, jak spojony komsomolskim samogonem strzelił sobie w kolano...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#152085

Czy nie uważacie, że szkoda  czasu  na  dywagacje na  temat  tego odrażającego  typa ? Czy to nie za dużo honoru dla niego ?

Vote up!
0
Vote down!
0
#152075

Toteż zazwyczaj o nim milczę, ale w tym przypadku nie wytrzymałem. Tobie nigdy nie zdarzyło się "wyjść z nerw"?

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#152086

I nie tylko bundowców!
To żydokomunistyczne, antypolskie antypolskie ścierwo szkodzi Polsce od zawsze!
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#152080

A teraz "bundowcy" wracają do korzeni...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#152087

Po hasłach "zostawcie w spokoju generała", "nie płakałem po papieżu" i akcji przeciwko pochówkowi śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu nic mnie już nie zdziwi. Po prostu wyłącznie kijem tykam gazetę wydawaną na Czerskiej oraz jej pochodne (Metro, gazeta.pl), rękami tego g. nie ruszę. Zatykam uszy, kiedy przypadkiem słyszę głos AM w jakichś mediach, np. w miejscu publicznym, kiedy nie mam władzy wyłączyć radia.

Teraz to nawet zastanawiam się, czy Wyborcza nie przewyższyła radzieckiej (bo "rosyjska" to nie jest właściwe określenie) gazety pod względem nagromadzenia kłamstw i manipulacji. Zdaje się, że po katastrofie smoleńskiej rosyjskie media przedstawiały sytuację bardziej rzeczowo (była tam przynajmniej odrobina faktów, nie same kłamstwa) niż nasze "wiodące".

444Polska.bloog.pl

Vote up!
0
Vote down!
0

"Nasze miejsce po stronie odwagi bezbronnej" - Jan Pietrzak

#152092

"GW" - wiadomo. Zastanawia mnie jedno - media nabrały wody w usta w związku z tą wypowiedzią Michnika. Aż tak dały się sterroryzować widmem procesu?

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#152093

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#152180

Prawie tak dobre jak "Gówno Prawda" jako logo GW. A może nawet jeszcze lepsze... Warto to rozpropagować - jakieś nalepki, bannery itp.

444Polska.bloog.pl

Vote up!
0
Vote down!
0

"Nasze miejsce po stronie odwagi bezbronnej" - Jan Pietrzak

#152278

Piękne logo. Ściągnąłem sobie na dysk :)

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#152416

Cieszę się, że przypadło do gustu, róbcie z tym co się Wam podoba.
Mały drobiazg, po prawokliknięciu i "Pokaż obrazek" (FireFox, inne nie wiem jak) wyskoczy w większym rozmiarze. Ten tutaj jest zmniejszony do potrzeb wpisu.
Gdyby była potrzeba większej rozdzielczości to dajcie mi znać na PW (ten wątek pewnie niebawem stracę z oczu), coś się da zrobić bo Komsomolską Prawdę mam gdzieś chyba w jakimś bolszym rozmiarze.

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#152529

Zilustrowałem Twoim dziełem następną notkę: http://www.niepoprawni.pl/blog/287/anatomia-propagandy-strachu

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#152836

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#153496

Uważam, ze ten typek, spadkobierca idei Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, bardzo celnie opisał swą nikczemną osobę. Dokładnie zachowuje się, jak ten szympans (pan satyrus). Chyba posrał się ze strachu przed Polakami Antykomunistami, stąd amunicja.
Navigare necesse est

Vote up!
0
Vote down!
0

Navigare necesse est

#152138

Od dłuższego już czasu zauważam, że krytyka tego typa często przybiera formę ubolewania nad jego odejściem od ideałów. Mówi się o jakimś zagubieniu, o skręcaniu na lewo, o wspieraniu swoich niegdysiejszych antagonistów itp, itd. Ludzie! Przecież on nie reprezentował nigdy żadnych bliskich Polakom ideałów! Chyba, że uważacie za bliski nam socjalizm z ludzką twarzą? To żyd i trockista, to tacy jak on stworzyli rewolucję październikową i lutową w Rosji, to są jego ideały! To szkodnik i z punktu widzenia Polaka zwykły przestępca. Ja co do tego człowieka wątpliwości nigdy nie miałem, dziwi mnie więc, iż nawet człowiek, którego szanuję - R. Ziemkiewicz uprawia właśnie taką pokrętną krytykę tego parcha!

Vote up!
0
Vote down!
0
#152160

Aleksander Szumanski

Czy polska opinia publiczna zna przebieg konferencji prasowej w Stanisławowie we wrześniu 2009 roku w czasie której Michnik zażądał przyłączenia Polski do Ukrainy tworząc państwo o nazwie POL - UKR Materiały posiadam, proszę o nagłośnienie. Proszę się upomnieć u mnie o te materiały przez patriotycznych administratorów niepoprawni.pl
Pozdrawiam serdecznie
Aleszumm

TO MUSI BYĆ NAGŁOŚNIONE!!!!

Vote up!
0
Vote down!
0

Aleksander Szumanski

#152209

Polski do Ukrainy, czy Ukrainy do Polski? To ważne.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#152418