ROZUMIEM LITWINÓW

Obrazek użytkownika RP
Świat

Litewską ksenofobię i atypolonizm częsty w elitach naszych bałtyckich sąsiadów – do pewnego stopnia jestem w stanie zrozumieć. Po pierwsze ma on oparcie w micie. Mit ten opiera się na wspomnieniu, że w XIV wieku Litwa była największym terytorialnie państwem Europy, które przyłączone zostało do Polski, po czterystu latach utraciło niepodległość, po czym wyszło z imperium rosyjskiego jako karzełek. To oczywiście mit, bo Wielkie Księstwo Litewskie było kolosem na glinianych nogach, zapóźnionym cywilizacyjnie i posiadającym na całym swoim terytorium jedynie dwa zamki zbliżone standardem do polskich, jakich wtedy było ponad sto. Średniowieczna litewska potęga to więc oczywisty mit bez żadnych faktycznych podstaw. Lecz jednak – z mitami trzeba się liczyć. Funkcjonując w szerokiej świadomości – także one kształtują rzeczywistość. Druga przyczyny litewskiego antypolonizmu ma bardziej uzasadnione podstawy a do tego – bardziej aktualne. Jednocząca się niegdyś z Litwą Polska była dla niej potężną siłą atrakcyjną. Ogromna część litewskiej elity błyskawicznie się w XV w. zasymilowała. Ta powszechna, dobrowolna i szybka polonizacja miała kształt wręcz „wessania Litwinów” w obręb narodowości polskiej. Nikt litewskiej szlachty do tego nie zmuszał. Można by rzec – „samo się stało” Lecz jednak – stało się i dziś uzasadnia litewskie uprzedzenia wobec Polski. Boją się nas i chociaż tak naprawdę my im nie straszni – mają pewne powody do swoich obaw.

 

Obrona mniejszości polskiej prześladowanej na Litwie powinna dziś dokonywać się w stałym dialogu z władzami Litwy. Niezbędne jest tu permanentne domaganie się respektowanie praw obwarowanych międzynarodowymi traktatami. Jeśli się ich nie będzie pilnowało – przeważą wciąż żywe antypolskie odruchy. Litwa umowy międzynarodowe i europejskie standardy respektuje, choć z trudem. I nagle rok temu – w ogóle przestała się nimi przejmować. Lituanizacja polskich imion i nazwisk, likwidacja polskich szkół, wstrzymanie restytucji polskiego mienia itd. itp. – wszystko to zaczęło się kilka tygodni po katastrofie smoleńskiej.

 

Na pytanie „dlaczego?” odpowiedź nasuwa się jedna: totalne i bezwarunkowe kapitulanctwo rządu Donalda Tuska, obnażone 10 kwietnia 2010” pokazało brak woli działania i troski o elementarne polskie interesy. A skoro rząd polski jest tak słaby i obojętny – nie trzeba się z nim liczyć. Na razie za tę politykę (czy raczej brak jakiejkolwiek polityki) zapłacili Polacy z Litwy. Jak jeszcze przyjdzie nam za kapitulanctwo Tuska płacić?

                                               Grażyna Adamska

Brak głosów

Komentarze

Zamach smoleński został dokonany przez smiertelnych wrogów Polski - ale takze Litwy. Wykorzystując ten zamach Litwini przyłączają się do naszych wspólnych wrogów. Z pewnością Litwini - jako naród mały - wyjdą na tym gorzej niż Polska.
oszołom z Ciemnogrodu

Vote up!
0
Vote down!
0

oszołom z Ciemnogrodu

#158475

Litwini wbrew promowanej u nas mocno tradycji "Rzeczpospolitej Obojga Narodów" nigdy specjalnie za Polską nie przepadali (piszę to mocno uogólniając i sterotypizując). Warto pamiętać, że Litwini byli trzecim (choć o nie wielkim znaczeniu) rozbiorcą ziem II RP.

Vote up!
0
Vote down!
0
#158481

Jan Bogatko

...myślimy o Starolitwinach, tyczasem takowych niemal już nie ma - Nowolitwini to nowy naród, wykreowany w 19. wieku na uniwersytecie w Królewcu w celu deoplonizacji Litwy.

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#158488

Jan Bogatko

...dla Polaków na Wileńszczyźnie jest autonomia zgodnie z normami, obowiązującymi w Unii Europejskiej, której Litwa jest członkiem dzięki zgodzie Polski.

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#158489

... UNIA! ;-)

Nie wiem - śmiać się, czy płakać, wobec takiego "pariotyzmu".

Jeszcze coś dorzuć o "Trybunale w Strasburgu"!

Przy takich patriotach naprawdę tego typu drobne problemy, jak niechęć Litwinów do Polski, wkrótce odejdą w bezpowrotną przeszłość.

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://triarius.pl - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Vote up!
0
Vote down!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#158501

Historia i stosunki polsko-litewskie są pod znaczącym wpływem naszych "słowiańskich braci".
Problemy i animozje są skrupulatnie rozgrywane przez Kreml. Trudno oceniać taki czy inny przebieg naszych wzajemnych relacji bez uwzględnienia tego właśnie - kluczowego - faktu.

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#158494

Z przyjemnością informujemy, że w związku z licznymi pytaniami, rozważamy wyprodukowanie smoleńskich krzyżyków zaprojektowanych jakiś czas temu przez Ma (wygląd krzyżyka przedstawia ilustracja).

Decyzja zależy od tego ilu z Was chciałoby taki mały (25mm wysokości), posrebrzany, patynowany, emaliowany krzyżyk w formie wpinki mieć? W związku z koniecznością oszacowania przez nas możliwości i ilości produkcji prosimy chętnych o podanie deklarowanych ilości w 2 wariantach:

1. Cena 7zł za krzyżyk + jednorazowy (niezależny od ilości krzyżyków) koszt przesyłki w wysokości 5zł.
2. Cena 9zł za krzyżyk + jednorazowy (niezależny od ilości krzyżyków) koszt przesyłki w wysokości 5zł.

Na podstawie tych danych będziemy mogli zadecydować czy i jaką ilość krzyżyków będziemy w stanie wyprodukować.

Bardzo prosimy o wypełnienie poniższego formularza: