Prof. Fedyszak Radziejowska ostro krytykuje Staniłkę

Obrazek użytkownika portal.arcana
Kraj

...za takie postulaty naprawy Prawa i Sprawiedliwości. Ba, znana socjolog nie nazywa tego nawet naprawą, a cały swój tekst, odpowiedź na opublikowany u nas Szkic, tytułuje ironicznie "Dyskretnym urokiem młodości".

Kaliber zastrzeżeń Fedyszak - Radziejowskiej jest poważny. "(...)W tej kwestii jego rola eksperta czyni go mało wiarygodnym" - zaznacza socjolog, komentując propozycję założenia wewnątrzpartyjnej fundacji. Czy to sugestia interesowności młodego autora? Zastrzeżenia idą także w innych kierunkach:

"To zabawne jak wielu młodych ludzi dało sobie wmówić, że związki = socjalizm = PRL. Gdyby to była prawda, to po co strajkowano tak dramatycznie o niezależne, samorządne związki zawodowe w 1980 roku? Gdyby „związkowość” była tak antyrozwojowa, to jak wytłumaczyć świetny stan gospodarki i infrastruktury Finlandii oraz Szwecji, gdzie do związków należy ok. 70% wszystkich pracujących? Skąd „młodzi” wzięli ten zestaw poglądów? Od Korwina Mikke? Od Tuska i Balcerowicza? Na miły Bóg..."

Ale są też wątki, w których socjolog i wiceprezes Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego zgadza się ze Staniłką. Wskazuje też, jej zdaniem, najrealniejsze zagrożenia dla partii Jarosława Kaczyńskiego.

Podczas lektury prosimy pamiętać, że tekst powstał na początku tego roku. Zachęcamy do zapoznania się z tym głosem w dyskusji, bo jest zupełnie odmienny od poprzedniej opinii.

Miłej lektury, roztropnych wniosków:
http://www.portal.arcana.pl/Dyskretny-urok-mlodosci,1670.html

Brak głosów

Komentarze

Która wersja bardziej Państwa przekonuje - ta, czy poprzednia?

Redakcja portal.arcana.pl

Vote up!
0
Vote down!
0

Redakcja portal.arcana.pl

#192473

dla zobrazowania niech to będzie Kubalonka.
http://niepoprawni.pl/blog/858/kubalonka-dzieli-polakow
z niej dwa kierunki Wisła lub Istebna (jest trzecia droga do pałacu Prezydenta RP).
Jeśli zostaniemy na przełęczy -śnieg nas zawieje i wilcy rozszarpią tej zimy :(
Stoi na stacji lokomotywa -
Ktokolwiek doczepi wagony z argumentami - wszystko zależy od lokomotywy .
I dalej Tuwimem - nie udżwigną? -taki to ciężar? .

Jakąkolwiek drogę wybierze Partyja - będzie dobra .
Teraz - Trwamy i tkwimy .

Vote up!
0
Vote down!
0
#192476

Problem z oceną jej wypowiedzi polega na tym, że pełnego tekstu Staniłki nie czytałam. Znam go jedynie z fragmentów i licznych, ale również fragmentarycznych przytoczeń.
Drugi problem jest taki, że prof. Fedyszak Radziejowską znam z innych, bardzo licznych wypowiedzi i jej argumentacja bardzo do mnie przemawia. Poza tym czuję w niej siłę, które odbieram jako przekonanie co własnych poglądów. W wielu dyskusjach potrafiła, mimo dojrzałego wieku, bardzo ostro przeciwstawić się czy to usłużnemu dziennikarzynie, czy powtarzającemu bzdury cytowane za GW rozmówcy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#192538

bo wie co mówi i umie argumentować . Do tego jest obdarzona przymiotami wzmacniającymi jej wiedzę (głos , refleks , uroda )

Racja a realne kierownictwo ?

"Powadził się raz kałamarz na stoliku z piórem,

Kto świeżo napisanej księgi był autorem.

Nadszedł ten, co ją pisał, rozśmiał się z bajarzów.

Wieleż takich na świecie piór i kałamarzów."
Ignacy Krasicki :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#192560

Powiem to tak. Po pierwsze dziękuję za inne spojrzenie na sprawę, jest to bardzo ważne ponieważ prowadzi do dyskusji a każda merytoryczna dyskusja ma szansę wyłonić najlepsze rozwiazanie.
Jeżeli chodzi o "Solidarność" 1980roku to jest to związek zawodowy który dla mnie był związkiem dzięki którem poczułem się chociaż częściowo wolny, mogłem powiedzieć co naprawdę czuję. Jeżeli chodzi o dzisiejsze związki zawodowe to są to bardzo etatystyczne struktury. Związki zabiła ustawa o związkach zawodowych gdzie lokal i szefów struktur zakładowych ma utrzymać dany zakład pracy. W tym momencie do władzy w związkach zaczęli pchać się alkoholicy, lenie itd. (Tak przynajmniej było na początku lat 90tych kiedy to po bliższym przyjrzeniu się "nowej" Solidarności dałem sobie spokój ze związkami zawodowymi). Należy przywrócić zasadę że związki zawodowe w danym zakładzie pracy są utrzymywane przez samych związkowców z ich składek. Wtedy to do związków znów zaczną napływać ludzie inteligentni, chcący zrobić coś dobrego dla danego zakładu pracy. A po drugie znikną związki zawodowe które są tylko po to aby ktoś nie stracił pracy lub mieć wpływ na kasę w danym zakładzie. Chyba najbardziej kuriozalnym związkiem zawodowym jest Związek Zawodowy Byłych Dyrektorów Poczty Polskiej.
Tak więc jeżeli chodzi o ZZ to przychylam się do opinii Staniłki. Nie zgadzam się ze Staniłką jeżeli chodzi o emerytów.
W sprawie biurokracji to mam pytanie do Pani - czy ktoś przeprowadził kiedyś badania nad wpływem głosowania w danym okręgu wyborczym w zależności od tego kto i jak długo sprawuje władzę w danej gminie, powiecie itp. Przecież to widać że PSL ma takie poparcie bo jest partią obrotową i dzięki temu wielu urzędników w gminach wiejskich jest pewnych pracy po każdych wyborach.
Tę samą metodę zastosowała PO. Patrz wyniki wyborów w Warszawie gdzie z rdzenni mieszkańcy Warszawy stanowią mniejszość, większość stanowią napływowi urzędnicy pracujący w strukturach administracji państwowej, wojewódzkiej i gminnej. Wyniki w Warszawie każdy zna.
Tak więc PIS do czasu aż nie zdobędzie przyczółków na zachodzie kraju w samorządach nie ma co liczyć na wygraną w tamtych rejonach.
To dlatego Tusk tak rozbudowuje administrację. Dzięki temu ma zapewniony byt i wynik wyborów.

-----------------------------------------------------------
"Polska Niepodległa to Polska niebezpieczna" Lenin

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------------------- "Polska Niepodległa to Polska niebezpieczna" Lenin

#192571