Polska Rozbija Grupę Wyszehradzką?

Obrazek użytkownika Nathanel
Blog

Polska zapowiada wycofanie się z obronnego programu radarowego tzw. Grupy Wyszehradzkiej.Tak więc lament o zagrożeniu inwazją Rosji kończy się osłabieniem zdolności obronnych nie tylko Polski, ale Czech, Węgier i Słowacji. 

Polska jest o krok wyjścia ze wspólnego projektu obronnego sojuszników z Europie Środkowej. Wycofanie będzie ciosem niweczącym do dotychczasowe wyniki współpracy w czasie, gdy rosną obawy o bezpieczeństwo w regionie.

Grupy, która spotyka się w Pradze w poniedziałek, planowała wspólnie opracować nowy mobilny  system radarowej obrony powietrznej mający zastąpić przestarzałe urządzenia z okresu zimnej wojny. Ale projekt jest poddany w wątpliwość przez prawdopodobnie wycofanie się Polski, która postanowił opuścić porozumienie. Tak wynika z wypowiedzi dwóch osób mających  wiedzę na temat- informuje Financial Times. ]]>http://www.ft.com/intl/cms/s/0/27f4138a-3be3-11e4-a6ce-00144feabdc0.html#axzz3DKyi8Xl]]>

Władze polskie podobno uznały że pozostałe (małe) kraje członkowskie niewiele partycypują w kosztach projektu unowocześniania struktury obronnej.  

Rzecznik Ministerstwa Obrony Polski zaprzeczył,że kraj ma wycofaćsięz projektu, mówiąc,że dyskusje dotyczyły " rozważań będących w trakcie".

Związek państw powstał w wyniku spotkania  prezydentów Polski (Lech Wałęsa) i Czechosłowacji (Václav Havel) oraz premiera Węgier (József Antall)  15 lutego 1991 na zamku w węgierskim mieście Wyszehrad. Spotkanie to zostało zaplanowane specjalnie właśnie w tym gronie, gdyż państwa te miały nie tylko zbieżne główne cele ich polityki zagranicznej, ale także podobne możliwości jej realizacji. Miejsce spotkania nawiązywało do spotkań królów Polski, Czech i Węgier w Wyszehradzie w 1335 i 1338 roku.

Początkowo tworząc tzw. Trójkąt Wyszehradzki, po rozpadzie Czechosłowacji (styczeń 1993 r.), członkami grupy stały się Czechy i Słowacja. Jedyną instytucją grupy jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund). Co pół roku odbywają się spotkania premierów (przeważnie: czerwiec i grudzień), a co roku spotkania prezydentów (najczęściej wrzesień) i przewodniczących parlamentów (czerwiec).

Wycofanie się Polski z kosztów prac rozwojowych oznacza dla trzech pozostałych partnerów, dalsze opóźnienie projektu i ewentualnie początek jego upadku. Jego brak zaszkodzi głównie  Republice Czeskiej, ponieważ przestarzałe radary sowieckie kończą służbę  w 2017 roku.

Czyżby na Czechy spadała kara za brak wsparcia sankcji EU i NATO przeciwko Rosji?"Teraz mamy dwie opcje. Kontynuować projekt z Węgrami i Słowacja, lub otworzyć ofertę dla innych," powiedział  w wywiadzie dla Financial Times urzędnik Ministerstwa Obrony Czech. Jeśli wycofanie Polski się potwierdzi byłoby również zagrożenie dla projektu rozbudowy przemysłu obronnego wspólnie uzgodnionego przez cztery kraje w czerwcu.

" Wycofanie się Polski oznacza koniec projektu prędzej niż później, i to na pewno. Tak długo, jak Polska była na pokładzie, istniała szansa, że system może być gotowy na czas. Ale teraz koszty R&D będą dramatycznie rosły," powiedział przedstawiciel branży wykonawczej przemysłu obrony znający przebieg  rozmów.

"Nie sądzę, że Polska potrzebuje tych trzech krajów tak bardzo jak te trzy państwa potrzebują Polski," powiedział.Najbardziej nowoczesna wersja mobilnej obrony powietrznej to radar nowoczesnej technologii pozwalającej uzyskiwać obrazy o wysokiej rozdzielczości które można przekazywać do ośrodków kontroli na duże odległości. Republika Czeska rozważa, zakup gotowych systemów  takich firm jak Saab i Thales.

Czy nie stanowi to uszczerbku dla producentów systemów radarowych w Polsce?

Wzajemna współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego stała się na tle aneksji Krymu przez Rosję i konfliktu w Ukrainie priorytetem.

Jeszcze 15 maja br. w wywiadzie dla Polskiego Radia w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską nie kto inny jak minister Tomasz Siemoniak mówił: "Sądzę, że Grupa Wyszehradzka jest zbudowana na bardzo mocnym fundamencie bliskości interesów, bliskiej współpracy przez kilkanaście lat. Do tej współpracy od jakiegoś czasu, od polskiej prezydencji dołączyliśmy mocno wątki współpracy obronnej, przygotowuje się Grupa Wyszehradzka bojowa w Unii Europejskiej. Więc myślę, że to dzisiejsze spotkanie +premierów pozwoli tutaj wyjaśnić stanowiska i zapewnić tę jednolitość. Myślę, że jest to bardzo ważne, ta jedność Zachodu, takżejedność Grupy Wyszehradzkiej w tej sytuacji."

Polska, największa gospodarka Grupy i de facto lider, zamierza przeznaczyć w przyszłym roku na obronę wydatki ponad 2 procent PKB w przyszłym roku, ale pozostali trzej partnerzy zostają dość daleko w tyle w osiągnięciu tego poziomu. 

Warszawa jawi się w Grupie nie tylko jako orzeł ale jako agresywny jastrząb wobec Rosji i patrzy niecierpliwie niecierpliwie na to, co widzi, jako na przeciąganie wdrażania sankcje przeciw Rosji, szczególnie ze strony Pragi i Bratysławy.

              

Niektórzy uważają że ten jastrząb jest zakapturzony i na sznurku.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4 (13 głosów)

Komentarze

Wg mnie nakłada sie tu na siebie kilka czynników.

Zapewne brak wsparcia sankcji w jakimś stopniu decyduje w sprawie, ale nie chodzi o same sankcje, tylko o brak posłuszeństwa. 

Po drugie pani Merkel wyraźnie powiedziała, że Tarcza w Polsce, to zbędna instalacja, która będzie jedynie drażnic Rosjan. Ja nie wiem, czy projekt, o którym piszesz jest częścią Tarczy, ale to nie ma znaczenia. Niemieckie plany nie przewidują silnych i bezpiecznych państw w Europie.

Jeżeli ten radarowy projekt nie jest składową Tarczy i mam tu na myśli jego kombatybilność z jakimś skutecznym systemem antyrakietowym, to jest on nic nie wart. No, a czy posiadamy jakiś system antyrakietowy?

 

Pozdrawiam.

 

PS Jastrząb zapewne jest na sznurku i jest zakapturzony, a do tego jest ślepy.

Vote up!
5
Vote down!
-7
#1440043

Zgadzam się z Tobą. Będą teraz szukać wszelkich metod, żeby uderzyć w coraz bardziej samodzielne państwa, które mają honor i chociaż geograficznie dużo  mniejsze od Polski, to są WIELKIE SWOJĄ I  SWOICH PRZYWÓDCÓW MĄDROŚCIĄ.

 

 

Pozdrawiam.

Vote up!
8
Vote down!
-5

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1440045

Tak to jest, kiedy wariata będżacego w ataku furii  dopuści się i pozwala na zarządzanie misternie zbudowaną konstrukcją.To, co z trudem przez wiele lat budowali poprzedni prezydenci - polscy durnie dopuszczeni do zabawy w politykę - zniszczyli.

 

Skutki już obserwujemy, a może być już tylko gorzej, jeśli nie nastąpią zmiany.

Polityka uprawiana przez "fajnych" polityków wygląda, jak zabawa granatem z odbezpieczonym lontem.

 

Nathanelu!

Ilustracja, jaką uzupełniłeś swój wpis jest najlepszym tego obrazem.

Proponuję pierwszego sokoła podpisać: Polska za prezydentury ś.p. Profesora Lecha Kaczyńskiego;

Pod drugim...... - jest szeroka gama tekstów do wyboboru.

 

Pozdrawiam.

Vote up!
8
Vote down!
-5

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1440044

Musi, jakaś płatna dziewka trollowska urzęduje od rana.

Wczoraj "cretino" nie mógło zasnąć, bo mnie waliło "piątką" nawet o 3,46.

Teraz też waruje.

Będzie "toto" cięło wszystko, co jest pisane w interesie Polaków i z troską o Polskę.

Alergicznie  ścierwo na prawdę być musi usposobione, a wyjątkowo wysoki stopień alergii ma na polskość.

W nocy też urzędowali kundelki 2-punktowe.

Kto nocą krzywdzi innych ????

K...WA .I ZŁODZIEJ.

(Przepraszam, ale tak się te zawody - źródła "nieczystego zysku" nazywają ,)

Porządny Człowiek nocą może tylko miłe niespodzianki podkładać pod poduszkę.

 

 

Pozdrawiam.
 

 

 

 

Vote up!
6
Vote down!
-9

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1440046

naczelnym zadaniem PO-PSL było niszczenie wszystkiego co związane było z Lechem Kaczyńskim.

Ten proceder trwał przez cały okres "Tuskowania" i zapewne się szybko nie skończy.

Wszystko rozstrzygną wybory, lecz czy naród jest gotowy na zmiany czy dojrzał?

Wątpię.

Pozdr.

Vote up!
5
Vote down!
-1

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1440086

Dlatego w Polsce jest jak jest. !!!!  "Mendia" cicho nie podają zakodowanych instrukcji to część społeczeństwa  jest 'zagubiona "???

Też stawiam sobie pytanie??? CZY NARÓD DOJRZAŁ??? a jesli nie to czy choć trochę przejrzał na oczy????

Vote up!
2
Vote down!
-2
#1440204

mydla jak zwykle w cztery litery.

Dlaczego tez Polacy mialeiby placic za ochrone czeskiej dupy jak ci co raz to wbijaja nam noz w plecy .

Ostatnie czeskie ataki na Polske w ich prasie dobitnie o tym dowodza.

Vote up!
6
Vote down!
-1
#1440215