Ucieczka dzieci z piekła wojny

Obrazek użytkownika Inicjatywa Solidarni z Gruzją
Kraj

Pierwsza grupa gruzińskich dzieci przyleciała wczoraj wprost z Tbilisi do Rzeszowa, rozpoczynając tym samym swój dwutygodniowy pobyt w Polsce. Mali Gruzini do Polski zostali zaproszeni przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz marszałka województwa podkarpackiego Zygmunta Cholewińskiego.

 

- Dzieci mają się dobrze, choć lot był długi, a samolot wystartował z opóźnieniem.- mówi Anna Pakuła- Sacharczuk, koordynatorka całej akcji.- Co prawda mamy teraz mały problem, bo nie tolerują one w ogóle zup, ale jakoś sobie z tym poradzimy.- dodaje ze śmiechem.

Dzieci przebywają w hotelu "Laworta" w Ustrzykach Dolnych, do którego zaprosił ich jego właściciel.- Warunki są naprawdę dobre. Pokoje są z łazienkami, w każdym jest telewizor. Myślę, że gruzińskie dzieci mają tutaj znacznie lepsze warunki, niż niejedno polskie dziecko na koloniach.- zachwala hotel Pakuła-Sacharczuk.- Widoki i położenie jest świetne. Dziećmi zajmują się głównie wolontariusze i ludzie dobrej woli. Obecni są również psycholodzy.

Mali Gruzini pochodzą z kilkunastu tysięcy gruzińskich rodzin, które w wyniku działań wojennych musiały uciekać ze swoich domów, często tracąc przy tym cały swój dobytek.- Co prawda dostaliśmy już jakieś ubranka dla dzieci, szczoteczki do zębów, różnego rodzaju środki czystości itp., jednak wciąż jest tego za mało. Czekamy na więcej.- apeluje koordynatorka akcji.

Pobyt małych uchodźców potrwa 2 tygodnie podczas których czekać będzie na nich wiele atrakcji, jak m.in. lot balonem czy wizyta w rzeszowskim parku zabaw dla dzieci.

Brak głosów