Rosja nawiązała stosunki dyplomatyczne z Osetią Płd. i Abchazją

Obrazek użytkownika Inicjatywa Solidarni z Gruzją
Świat

Rosja nawiązała we wtorek oficjalne stosunki dyplomatyczne z Osetią Południową i Abchazją,

dwiema samozwańczymi republikami, które przy wsparciu ze strony Moskwy oderwały się od Gruzji. Wcześniej Dimitrij Miedwiediew wydał polecenie rozmieszczenia tam baz wojskowych. W każdej z republik ma stacjonować po 3800 rosyjskich żołnierzy.
 

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wymienił oficjalne noty w tej sprawie z ministrami spraw zagranicznych Osetii Płd. i Abchazji – Muratem Dżiojewem i Siergiejem Szambą.

Ławrow oświadczył, że Rosja, Osetia Płd. i Abchazja będą sobie wzajemnie udzielały wszelkiej pomocy, w tym wojskowej. Zdaniem rosyjskiego ministra krok ten będzie sprzyjać pokojowi i bezpieczeństwu na Kaukazie.

Szef MSZ Rosji poinformował też, że parafował z Dżiojewem i Szambą projekty traktatów o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy między Rosją a Osetią Płd. i Abchazją. Minister zapowiedział, że na mocy tych traktatów w obu republikach będą stacjonowały rosyjskie wojska. Ławrow zaznaczył, że będą to żołnierze regularnej armii, a nie sił pokojowych, jak miało to miejsce przed niedawnym konfliktem z Gruzją.

Minister obrony Rosji Anatolij Sierdiukow poinformował wcześniej, na spotkaniu z prezydentem Dmitrijem Miedwiediwem, o planach rozmieszczenia w bazach wojskowych w Osetii Płd. i Abchazji po 3800 rosyjskich żołnierzy. Szef resortu obrony przekazał, że w Osetii Płd. rosyjskie bazy usytuowane będą w stolicy republiki – Cchinwali i w Dżawie.

Sierdiukow powiedział, że w Abchazji rosyjskie wojska na razie rozlokują się w miejscach, w których stacjonują siły pokojowe Rosji, a miejsca dla stałych baz zostaną wybrane później.

PAP

Brak głosów

Komentarze

Pzdrwm

triarius

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Optymizm jest tchórzostwem. (Oswald Spengler)

Vote up!
0
Vote down!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#3895