O czym nie nada debatować w Kurii na Czerskiej?

Obrazek użytkownika PS
Idee

Grafika ze strony niepoprawni.pl/grafika/komsomolskaja-prawda-gazeta-wyborczaadamdee. Tym, którzy nie uczyili się rosyjskiego wyjaśnię, że kiedyś wychodziła w ZSRR (CCCP) Gazeta o wdzięcznej nazwie ]]>PRAWDA]]> (ros. Правда). Napis po polsku ]]>KONSOMOLSKAJA PRAWDA]]>

W niedzielę 15 września obchodziliśmy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Gazeta Wyborcza poinformowała o tym raczej zdawkowo. Niemniej jednak uważny czytelnik bez trudu zauważy, że problem dotyka prawdy. A przecież tzw. media są powołane do tego, by ujawniać prawdę i pomagać w docieraniu do prawdy. Jakiż sens mają informacje, czy publicystyka rozmijające się z prawdą?

„- Media są najlepszym przykładem, że w epoce skrajnego subiektywizmu odrzuca się pojęcie prawdy. W konsekwencji wielu dziennikarzy przeżywa konflikt sumienia w związku z tym, co im każą robić - stwierdził w niedzielnej homilii biskup warszawsko-praski Henryk Hoser. I w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana modlił się za dziennikarzy.”

W tym aspekcie informacja o tym, że jakiś bp po prawie dwóch latach po objęciu schedy po abpie ]]>Józefie Życiński]]>m  w Lublinie wprowadza swoje porządki w kurii metropolitalnej wydaje się jakby mniej znacząca. A nawet może się jawić zasłoną dymną przesłaniającą rzeczywistość lub co gorsza jakąś projekcją... Gazeta usiłuje przedstawić się jako autorytet dostrzegający drzazgę w oku Kościoła i podejmujący kroki zmierzające do jej [tej drzazgi] usunięcia, a nie dostrzega belki w swoim oku.

Ewangelia wg św. Mateusza   Mt 7, 1 -6

]]>Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka [tkwi] w twoim oku? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata. Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały2]]>. 

Podobnie też znajduję zamieszanie wokół domniemanej niestosowności rzekomego zapytania o obrzezanie księdza Lemańskiego. Nawet jeśliby takie pytanie faktycznie padło to ksiądz jako podwładny abpa, zobligowany złożoną przysięgą posłuszeństwa z szacunkiem należnym władzy powinien grzecznie odpowiedzieć, zgodnie ewangeliczną zasadą

 Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi.” (Mt 5, 37)

a nie stawać okoniem i robić zadymę. Kościół, jak powszechnie wiadomo zbudowany jest na skale i moce piekielne Go nie przemogą. Czemu zatem mają służyć te bezproduktywne ataki i insynuacje mediów (oprócz Gazety ksiądz Lemański pokazuje się np. w TVN) oraz pozyskanych do współpracy neo księży patriotów? Chyba się nie łudzą, że nie są w stanie, mogą zaszkodzić Kościołowi, a jeśli nawet są tak naiwni, że tego nie wiedzą to po co ta akcja? Zadanie jakieś? W głowie, ani w sercu im nie siedzę, więc spekulacje na temat intencji i motywów utnę brzytwą Ockhama.

Natomiast gołym okiem widać, że działania te stanowią zasłonę dymną i przykrywkę dla istotnych spraw i problemów w kraju, w szczególności też dotykających stanu dziennikarki. Przesiewa się muchę, a słoń łamie porcelanę. Czymże jest domniemane zapytanie o obrzezanie w porównaniu z łamaniem kręgosłupów dziennikarzom i dziwnymi zmianami personalnymi w mediach.

Zacznę od Lublina. Z doniesień sieciowych wynika, że w 2013 roku nastąpiła zmiana na stanowisku Red. Nacz. "Gazety Wyborczej Lublin". Małgorzatę Bielecką-Hołdę zastąpiła Joanna Żarnoch-Chudzińska, poprzednio z-ca redaktora naczelnego "GW" w Poznaniu. A Gosia Bielecka-Hołda przeszła podobno na etat redaktora. Joanna Żarnoch-Chudzińska zrobiła błyskotliwą karierę w bardzo młodym, jak się wydaje, wieku. I do tego jeszcze ostatnio dochodzi ta bulwersująca i mrożąca krew w żyłach informacja, że to właśnie ta od niedawna piastująca stanowisko tamtejszej Red. Nacz. "Gazety Wyborczej Lublin" Joanna Żarnoch-Chudzińska stała się ofiarą akcji antysemickiej - w tym Lublinie.

A to jeszcze nie koniec dziwnych zwolnień i przetasowań w Agorze.

Wojciech Jachim pożegnał "Gazetą Wyborczą Szczecin", a Maciej Krzyślak z wydaniem "GW" w Zielonej Górze. W ramach redukcji  m.in. Piotr Pacewicz i Michał Ogórek stracili etaty w "Gazecie Wyborczej". Podobnie jak mniej znana dziennikarka działu kultury Dorota Jarecka – wynika z nieoficjalnych informacji "Presserwisu".

Michał Pol z Agorą związany przez wiele lat z Gazetą podobno został zdymisjonowany, a dyrektorem i wydawcą w zespole Agora Sport został prawie nikomu nie znany „Marcin Gadziński”.

 

25 lutego 2013 sam były już prezes Spółki Agory SA ]]>Piotr Niemczycki]]> pożegnał się z pracownikami firmy. Oficjalnie powodu zmian nie ujawniono. W przeciwieństwie do szeroko komentowanych zmian w kurii:

„… kadencyjność funkcji w kurii metropolitalnej, którą wprowadził abp Stanisław Budzik. Od tej pory urzędy kurialne duchowni będą mogli pełnić przez pięć lat.”.


Zatem zmiany w kurii uzasadnia kadencyjności i nie powinny one specjalnie nikogo dziwić, a jednak są komentowane. Odejście Niemczyckiego w tym aspekcie wydaje się tym dziwniejsze, ponieważ jego kadencja wygasała dopiero w czerwcu tego (2013) roku. Pozostało mu jeszcze około 4 m-cy na tym przecież lukratywnym stołku. Nasuwa się pytanie o przyczynę odejścia - dlaczego konkretnie nie mógł lub nie chciał dotrwać do końca kadencji.

]]>Parkiet.com]]> sugeruje, że mogło dojść do sporu, czy też nawet do awantury. Sam Niemczycki jakby nie chciał tego komentować, możliwe zatem, że rozmowa w trakcie której doszło do scysji była prywatna. Wspomina się też o odejściu dotychczasowego wiceprezesa Zbigniewa Bąka, który przez kilkanaście ostatnich lat pracował w Agorze:

„- Już kiedy swoje odejście z zarządu zapowiedział Zbigniew Bąk (wiceprezes Agory pod koniec ubiegłego roku podał, że nie będzie się ubiegał o miejscem w zarządzie nowej kadencji –red.), dla mnie to był jasny sygnał, że w tej firmie się coś dzieje. Tryb ogłoszenia obecnej zmiany jest zaskakujący. Nic na nią nie wskazywało. Nie wiadomo jednak czy jej powodem jest kłótnia, jakaś biznesowa decyzja, która przesądziła sprawę czy też zwyczajne zmęczenie ustępującego prezesa – trudno jest restrukturyzować firmę, w której ma się znajomych, wielu z nich także jeszcze z dawnych czasów – mówi „Parkietowi" szef jednej z firm działających w sektorze mediowym.”

Prezesem AGORA S.A. podobno jest obecnie [lub była?] Pani Wanda Rapaczynski - wg informacji na stronie Agory. Pewności jednak nie ma. Wikipedia dla odmiany utrzymuje, że to ex (była) prezes. Informacji szczegółowych w tej materii niestety nie znalazłem na wyspecjalizowanej podstronie GazetyLudzie i firmy w krs - krs.wyborcza.biz – chyba trzeba zapłacić za info.

Kto zatem konkretnie dzisiaj rządzi tym potężnym koncernem nasuwa się w tym świetle zasadnicze pytanie.

Kluczowe stanowiska w Gazecie jak się wydaje stracili ludzie mianowani przez Red. Nacz. Adama Michnika. W szczególności zdumiał mnie brak informacji o Sewerynie Blumsztajnie, który wg mojej najlepszej wiedzy zajmował do niedawna stanowisko stołecznego redaktora Gazety. Zasłużony ten bojownik o demokrację w Polsce poprzednio - w latach 2002–2006 kierował krakowskim dodatkiem tego pisma (– wg Wiki).

 

Chodzi zatem o najważniejsze funkcje w strukturze Gazety: stanowisko red. nacz. wydania stołecznego i głównego ekonoma  prezesa spółki AGORA S. A.

Również w innych mediach nastąpiły niemniej dziwne przetasowania. Czystka w telewizji publicznej nosi znamiona totalitaryzmu i jakby nikogo już nie dziwiła. Usuwanie „pisiorów” nie napotyka jakby na opór społeczeństwa. A przecież na PiS głosuje porównywalna liczba wyborców, jeśli nie większa – wg ostatnich trendów i sondaży – niż na PO.

Znany radiowiec Jarosław Budnik, który znakomicie i wspólnie z Markiem Starybratem prowadził niemniej znaną i lubianą oraz słuchaną poranną audycję "Dzień dobry bardzo",  stracił pracę w Radiu Zet. Chociaż to mąż aktorki Jowity Budnik ("Plac Zbawiciela").  Decyzję o rozwiązaniu umowy z Budnikiem miał podjąć Mateusz Kirstein, redaktor naczelny i dyrektor programowy Zetki - wg press.pl.

 

Sprzedaż Gazety gwałtownie spada (wg info lokalnej kioskarki więcej schodzi Polskiej niż Wyborczej) i pogarszają się wyniki finansowe Spółki. Sytuację ratują wprawdzie ogłoszenia rządowe i prenumerata, ale w przypadku przejęcia władzy przez PiS sytuacja ta może jeszcze dodatkowo ulec zmianie, czy wręcz nie bójmy się tego słowa - pogorszeniu.

Gazeta jednak jakby nie dostrzegając tego oraz innych zagrożeń realnych – np. lokalnym faszyzmem i antysemityzmem w okręgu lubelskim zamieszcza znamienne podtytuły w publikowanym nie wiedzieć po co tekście o sytuacji w kurii lubelskiej:

„Teolog moralny nowym kanclerzem”
„Proboszcz z Bełżyc nowym ekonomem”.


Gazeta wydaje się martwić faktem, że w wyniku decyzji abp. Stanisława Budzika odszedł z ważnego stanowiska w kurii dotychczasowy ekonom archidiecezji ks. Tadeusz Pajurek. Sugeruje się jakoby bliskie znajomości z politykami mogły mieć wpływ na karierę w kurii. Tymczasem na podwórku Gazet dzieją się takie jak wyżej wspomniane dziwne rzeczy, wskazujące na potrzebę rzeczowej debaty o tym co tak naprawdę się dzieje z polską dziennikarką.

 

Nasuwa się tu zatem poważna i uzasadniona wątpliwość, czy zachodzące zmiany nie nastąpiły przypadkiem w wyniku lub na skutek niedopuszczalnych nacisków, tzw. „przyjaźni”, czyli „bliskich znajomości z najważniejszymi” lokalnymi i centralnymi politykami. Tezę tę wydaje się potwierdzać wypowiedź Andrzeja Wajdy o mediach „zaprzyjaźnionych” z obozem władzy. Nie bez znaczenia wydaje się tu też informacja ujawniona przez samego Red. Nacz. Michnika o i powstaniu Gazety w mieszkaniu szczególnego - jak się wyraził - „przyjaciela” i „towarzysza” Andrzeja.

 

„- Andrzej jest dla nas bardzo szczególnym przyjacielem i towarzyszem drogi - powiedział redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" ]]>Adam Michnik]]>. Przypomniał, że to właśnie w mieszkaniu Wajdy podpisano pierwszą umowę o powstaniu "Gazety Wyborczej".”

 

Wajda Człowiekiem Roku 'Gazety Wyborczej'

]]>http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,5213416.html]]>

 

Gadają „lekarzu lecz się sam” i że szewc też w butach chodzi.

 

Analizując najnowszy tekst Agnieszki Kublik

'Sklejałem modele', 'Widziałem wybuch w szopie'. Kompromitacja ekspertów Macierewicza

]]>http://wyborcza.pl/1,76842,14617664,_Sklejalem_modele____Widzialem_wybuch_w_szopie___Kompromitacja.html]]>

trudno nie zauważyć, że to jednostronne opowiedzenie się po stronie ZOMO, czyli jak ktoś woli po tzw. stronie rządowej w sprawie Smoleńska poprzez zmanipulowane przedstawianie ekspertów Macierewicza jako niekompetentnych baśniopisarzy.  Przypomina to mi wytyczne PDT z 19.01.2011: „wygrać prawdę” i twitterowy wpis jednego z Ministrów obecnego rządu:

„Przestrzegam przed dawaniem wiary urojeniom Antoniego Macierewicza.”.
 

Jak to się ma do deklarowanych wartości takich jak prawda, tolerancja, czy niezależność?

Nasze wartości i zasady ]]>http://www.agora.pl/agora/1,108806,9439650,Nasze_wartosci_i_zasady.html]]>.  

 

Oczekuję zatem ewentualnego wyjaśnienia przedstawionych wyżej wątpliwości i rzetelnej debaty o faktycznym stanie niezależnej dziennikarki (i dziennikarstwa) w Lublinie i szerzej w Polsce. Oczywiście nie żądam, bo musi to na Rusi. Niemniej jednak status legendarnego bojownika o demokrację w Polsce jakim zasłużenie zapewne cieszy się Red. Naczelny Gazety pozwala mi oczekiwać, że ten mój apel może zostać przeczytany ze zrozumieniem.  

 

Szalom.
Inspiracja:

 

O czym wolno mówić w Kościele | Niepoprawni.pl

http://niepoprawni.pl/blog/3153/o-czym-wolno-mowic-w-kosciele

 

Duchowni mianowani przez abp. Życińskiego tracą funkcje w kurii  ]]>http://wyborcza.pl/1,75248,14609536,Duchowni_mianowani_przez_abp__Zycinskiego_traca_funkcje.html#ixzz2f5JRbYeB]]>

 

Kto gratulował abp. Hoserowi? Ks. Lemański: - To nie były gratulacje od parafian z Jasienicy  ]]>http://wyborcza.pl/1,75478,14617560,Kto_gratulowal_abp__Hoserowi__Ks__Lemanski____To_nie.html]]>

 

O czym wolno mówić w polskim Kościele? - debata 'Gazety Wyborczej'  ]]>http://wyborcza.pl/1,75478,14583027,O_czym_wolno_mowic_w_polskim_Kosciele____debata__Gazety.html]]>

 

Co wynika ze sprawy ks. Lemańskiego? Kościół potrzebuje debaty  ]]>http://wyborcza.pl/1,75515,14294173,Co_wynika_ze_sprawy_ks__Lemanskiego__Kosciol_potrzebuje.html]]>

 

Inne źródła:

 

Biblia Tysiąclecia - Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - Mt 7  ]]>http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=250&werset=7#W7]]>

 

Kuria na Czerskiej? ]]>http://www.opoka.org.pl/biblioteka/P/PS/idziemy201337_kuria_czerska.html]]>

 

47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu - RadioMaryja.pl  ]]>http://www.radiomaryja.pl/kosciol/47-swiatowy-dzien-srodkow-spolecznego-przekazu/]]>

Orędzie Papieża Benedykta XVI na 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu - RadioMaryja.pl  ]]>http://www.radiomaryja.pl/kosciol/oredzie-papieza-benedykta-xvi-na-47-swiatowy-dzien-srodkow-spolecznego-przekazu/]]>

 

Inter mirifica ]]>http://www.kns.gower.pl/vaticanum/inter.htm]]>

 

Abp Hoser modli się za dziennikarzy: Deformacje mediów jak węże o palącym jadzie

]]>http://wyborcza.pl/1,75248,14606593,Abp_Hoser_modli_sie_za_dziennikarzy__Deformacje_mediow.html]]>

 

Niemczycki pożegnał się z pracownikami Agory - Prasa - Newsy - Press.pl - najnowsze informacje z branży medialnej, marketingowej, reklamowej i public relations

]]>http://www.press.pl/newsy/prasa/pokaz/41045,Niemczycki-pozegnal-sie-z-pracownikami-Agory]]>

 

Piotr Niemczycki zrezygnował ze stanowiska prezesa Agory | parkiet.com  ]]>http://www.parkiet.com/artykul/1305796.html]]>

 

WANDA RAPACZYŃSKA - informacje podstawowe - Ludzie i firmy w krs - krs.wyborcza.biz  ]]>http://krs.wyborcza.biz/osoba/szczegoly/wanda-rapaczynski-1000169933]]>

 

Biznesowa nestorka Wanda Rapaczynski wraca na ratunek "Gazety Wyborczej" i Agory | NaTemat.pl  ]]>http://natemat.pl/66461,biznesowa-nestorka-wanda-rapaczynski-wraca-na-ratunek-gazety-wyborczej-i-agory]]>

 

Nowy zarząd Agory. Wanda Rapaczyńska ponownie prezesem  ]]>http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nowy-zarzad-agory-wanda-rapaczynska-ponownie-prezesem#]]>

 

Agora S.A. – Zarząd ]]>http://www.agora.pl/agora/0,108813.html#TRNavSST]]>

 

Agora S.A. - Struktura organizacyjna ]]>http://www.agora.pl/agora/0,110760.html#TRNavSST]]>

 

Strony lokalne ]]>http://www.agora.pl/agora/1,110864,8734904,Strony_lokalne.html]]>

 

Pożegnanie z elitarnym zawodem | itvl.pl  ]]>http://www.itvl.pl/news/pozegnanie-z-elitarnym-zawodem]]>

 

Zwolnienia w Agorze: Pacewicz i Ogórek stracili etaty w "Gazecie Wyborczej" - Prasa - Newsy - Press.pl - najnowsze informacje z branży medialnej, marketingowej,...

]]>http://www.press.pl/newsy/prasa/pokaz/39997,Zwolnienia-w-Agorze_-Pacewicz-i-Ogorek-stracili-etaty-w-Gazecie-Wyborczej]]>

 

Zmiany w Agora Sport. Michał Pol odchodzi - Sport - polskieradio.pl  ]]>http://www.polskieradio.pl/43/279/Artykul/889821,Zmiany-w-Agora-Sport-Michal-Pol-odchodzi]]>

 

Naczelna "Gazety Wyborczej Lublin" obiektem antysemickiej akcji - Prasa - Newsy - Press.pl - najnowsze informacje z branży medialnej, marketingowej, reklamowej ...  ]]>http://www.press.pl/newsy/prasa/pokaz/42817,Naczelna-Gazety-Wyborczej-Lublin-obiektem-antysemickiej-akcji]]>

 

Co się zalęgło w Sewerynie Blumsztajnie  ]]>http://www.warszawskagazeta.pl/polityka/35-polityka/1146-co-si-zalgo-wnsewerynie-blumsztajnie-]]>

 

Polityczna czystka wśród prezenterek TVP Info? Holecka, Lewandowska i Żochowska znikają z wizji | wPolityce.pl | codziennie ważne informacje ze świata polityki  ]]>http://wpolityce.pl/artykuly/58116-polityczna-czystka-wsrod-prezenterek-tvp-info-holecka-lewandowska-i-zochowska-znikaja-z-wizji]]>

 

Czystki w TVP. Dziennikarze wylądują w firmie zewnętrznej na 12 miesięcy. Koniec telewizji? | wPolityce.pl | codziennie ważne informacje ze świata polityki  ]]>http://wpolityce.pl/wydarzenia/53634-czystki-w-tvp-dziennikarze-wyladuja-w-firmie-zewnetrznej-na-12-miesiecy-koniec-telewizji]]>

 

Andrzej Wajda. Komuno wróć. „Gazeta Wyborcza”. 406, s. 12, 1990-10-13. Agora S.A.. ]]>ISSN]]> ]]>0860-908X]]>.

 

Redakcja ]]>„Gazety Wyborczej”]]> w uznaniu zasług Andrzeja Wajdy wyróżniła go tytułem ]]>Człowieka Roku 2008]]>]]>[163]]]>. 

 

Wajda Człowiekiem Roku 'Gazety Wyborczej'  ]]>http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,5213416.html]]>

 

Wajda znowu sypie! - Salon24 | Niezależne Forum Publicystów  ]]>http://seawolf.salon24.pl/375749,wajda-znowu-sypie]]>

 

Wystąpienie Andrzeja Wajdy podczas prezentacji honorowego komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego. Przyjaciele z TVN – YouTube  ]]>http://www.youtube.com/watch?v=0zLXJlD0Xts]]>

 

Oświadczenie Antoniego Macierewicza po ataku "Wyborczej" ! - Salon24 | Niezależne Forum Publicystów  ]]>http://puli.salon24.pl/534368,oswiadczenie-antoniego-macierewicza-po-ataku-wyborczej]]>

 

Brak głosów

Komentarze

Od lipca br. prezesem Agory jest powtórnie Wanda Rapaczynski:
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nowy-zarzad-agory-wanda-rapaczynska-ponownie-prezesem . Nie trzeba płacić ;-).

Pozdrawiam

#380920

Pozdrawiam PS

#380924