W PAŃSTWIE ROSYJSKIM COŚ GNIJE NIE OD DZIŚ

Obrazek użytkownika sigma
Blog

Jeżeli chcemy zrozumieć inną cywilizację, szczególnie cywilizację nam wrogą, tak jak turańska cywilizacja rosyjska, która od czasów carycy Katarzyny nagle zaczęła mieć pretensje do miana europejskiej cywilizacji łacińskiej, powinniśmy przeczytać markiza de Custine „Listy z Rosji”.

Rzecz została wydana w 1839 roku, a czytając przysiągłbyś, że w roku 2011.

„Zdaje się im, iż wzbudzają w cudzoziemcach zazdrość; sądzą nas po sobie samych.” – pisze markiz o typowym i dla wspólczesnych Rosjan skrzywieniu psychologicznym związanym z pretensjami do bycia przedstawicielami cywilizacji łacińskiej utożsamianej z Europą.

 

Dalej bezlitośnie wypunktowuje barbarzyństwo mniemanych „Europejczyków”.

Wyobraź sobie wypróbowaną przez wieki ćwiczeń przebiegłość europejskiej władzy oddanej w służbę społeczeństwu młodemu i dzikiemu; wyobraź sobie zręczność zachodniej administracji wspomagającą całym swym nowoczesnym arsenałem wschodni despotyzm; wyobraź sobie europejski rygor podtrzymujący azjatycką tyranie; policję ukrywającą barbarzyństwo nie po to, by je stłumić, lecz by je utrwalić; zdyscyplinowaną brutalność i okrucieństwo, taktykę wojskową Europy w służbie polityki Lewantu, półdziki, nieucywilizowany lud wcielony do armii. Jeśli potrafisz to sobie wystawić, pojmiesz stan moralny i społeczny narodu rosyjskiego.”(s.90)

Nieustające akty tyranii, jakimi naznaczone jest tu życie każdej jednostki, są podstawą tak zwanego porządku publicznego – ponurej harmoni i straszliwego spokoju, będącego spokojem grobu. Rosjanie są jednak bardzo z niego dumni. Dopóki człowiek nie pogodził się z życiem na kolanach, musi mieć jakiś powód do dumy, po to chociaż, by zachować swoje prawo do tytułu istoty myślącej.(s.142)

Przechwałki na temat rzekomej wyższości rosyjskiej dyplomacji już wtedy budziły irytację markiza. Też nic się tu nie zmieniło.

Jeżeli między Rosjanami znaleźć można lepszych dyplomatów aniżeli wśród narodów bardziej cywilizowanych, to jedynie dlatego, iż nasze gazety informują ich o wszystkim, co się u nas dzieje i planuje. Zamiast przezornie ukrywać nasze słabostki, co dnia namiętnie je odsłaniamy, podczas gdy polityka rosyjska, równie skryta jak bizantyńska, starannie ukrywa, co się w Rosji myśli, co się czyni i co budzi obawy. (s.113)

Skąd my znamy tę żywiołową nienawiść do prawdy?

Tutaj kłamstwo jest ochroną społeczeństwa, a prawda - zamachem na państwo. (s.98)

Rosjanie wciąż wierzą w skuteczność kłamstwa. Zdumiewające złudzenie u ludzi, którzy tylekroć się do niego uciekali. Nie wynika to z braku bystrości czy pojętności, lecz w kraju, gdzie rządzący jeszcze nie zrozumieli, jakie korzyści płyną dla nich samych z wolności, rządzeni muszą się wzdragać przed bezpośrednimi skutkami szczerości. (s.117)

Opisując Rosję markiz de Custine pisze też słowa, które można żywcem przenieść na współczesną polską scenę polityczną i które zresztą wskazują na stopień rusyfikacji naszej obecnej władzy.

Specyficzne barbarzyństwo rosyjskie de Custine opisywal jako zielony owoc, który zamiast dojrzewać, zgnił.

Brak duszy widać tu wszędzie. Na każdym kroku czuć, że jest to kraj, w którym ludzie nie mają swobody.(...)Jedyna dziedzina, w jakiej tyrania wykazuje inwencję to sposoby utrwalania swej władzy. (s.193)

I prognostyk dla Europy:

W oczach Rosji Europa jest łupem, który wczesniej czy później dzięki naszym niesnaskom, wpadnie jej w ręce. Rosja sieje w naszych krajach anarchię w nadziei, iż wykorzysta popierany przez siebie i zgodny z rosyjskimi zamiarami rozkład; to powtórzenie dziejów Polski – tyle że w większej skali. (s.199)

Astolphe Louis Leonor markiz de Custine , Listy z Rosji. rosja w 1839 roku, Wydawnictwo Krąg,Warszawa 1988, przeł..Beata Geppert

Brak głosów

Komentarze

Realizm w ocenie jest jak najbardziej pożądany, bo realna ocena pozwala stosować realną politykę względem Rosji. Nasi opisywacze Rosji najczęściej posuwają się do skrajności, począwszy od totalnego potępienia czy obśmiania do kompletnej afirmacji.
Pięknie, choć dość prześmiewczo opisał rosyjskiego "nowego człowieka" Sergiusz Piasecki w "Zapiskach oficera Armii Czerwonej". Szczególnie porusza tzw. czarna niewdzięczność głównego bohatera względem dziedziczki, która za Polski go przechowywała prawie, że go usynowiając, a ten odpłacił się z nawiązką, kiedy znowu przyszli swoi.
W tym względzie też nic do dzisiaj się nie zmieniło

Vote up!
0
Vote down!
0
#173662

Zaraz po "Listach z Rosji", wgryzłam się we Friedmana "Następne 100 lat" i byłam zdumiona, jak podobnie obaj panowie opisują Rosję, mimo dzielącej ich 200-letniej różnicy.Obaj uważają, że Rosja nigdy nie wyrosła ze stanu barbarzyństwa, tyle że Friedman jest przekonany, że lada chwila nastąpi koniec Rosji, w czym Polska ma mieć sporą zasługę przy pełnym poparciu USA.
Zastanawia mnie, biorąc pod uwagę fakt, że Friedman wydal rzecz w roku 2009, czy to co nastąpiło po publikacji "Następnych 100 lat", czyli wybór Obamy i zamach smoleński - nie były przypadkiem próbą uniknięcia przez Rosję i Europę Zachodnia przewidywanych w książce skutków.

Vote up!
0
Vote down!
0
#173683

Cyt.: W oczach Rosji Europa jest łupem, który wczesniej czy później dzięki naszym niesnaskom, wpadnie jej w ręce.

Coś się jednak zmieniło - Rosja pozyskała nowego (starego!) sojusznika, który ją wspomaga. Chodzi mi o dozbrojenie armii i sprzedaż najnowszych technologii. W tym świetle całkiem realne są poniższe stwierdzenia:

Na chaosie i ruinach starego porządku świata, powstanie New World Order z bazą wojskową w Rosji i  Europie jako centrum politycznym.
Niemcy, Francja i Wielka Brytania to trzy kraje uważane przez elity jako najważniejsze na świecie. Potem Rosji i Chiny, a następnie Stany Zjednoczone (na szóstym miejscu). Rosja jest uważana za ważniejszą, ponieważ przez lata „służyła” lepiej Iluminatom, niż USA. Kiedy nastąpi kryzys i zaczną sie wielkie zmiany, wielu amerykańskich przywódców przeniesie się do Europy. Rosja po kryzysie będzie bazą wojskową  Illuminatów, bo ich dowódcy uważani sa za najlepszych i najbardziej zdyscyplinowanych na świecie.Wszyscy wojskowi przywódcy i trenerzy Iluminatow byli szkoleni w Rosji. W New World Order, Rosja będzie ważniejsza niż Ameryka.

„Światowa Rada Najwyższa” już istnieje jako prototyp dla rządu światowego ,ktory zostanie powołany w okresie chaosu …..(podejrzewam,ze chodzi tu o Council on Foreign Relations, CFR).
ONZ została powołana, aby wprowadzenie  jednej światowej wspólnoty odbylo sie bez przeszkód . Największą barierą, która musi zostać usunięta to nacjonalizm, czyli duma z twego kraju. Dlatego też media przez wiele lat prowadzą pranie mózgów ludów świata po to aby każdy był za zniesieniem granic. (np. UE), a w rezultacie wszystkie nacjonalistyczne uczucia muszą zostać zniszczone. ONZ robi tylko prace przygotowawcze. Po zainstalowaniu New World Order, ONZ straci ważność.

Oni nienawidzą Izraela, i czekaja na okazję, aby całkowicie zniszczyć ten kraj. Podczas kolejnego przejmowania władzy ONZ zaprezentuje (jedną z wielu) mylącą”gałązkę oliwną”, mianowicie, że przejęcie władzy ma zapobiec  wielkiej wojnie na Bliskim Wschodzie.

Za:monitorpolski.blog

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#173664

Wielkie dzięki za suplement do tekstu;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#173684

Zdaje się, że to cywilizowani Europejczycy z Zachodu wymyślili hasło: "Wolność, równość, braterstwo". Wolność do gwałtu, równość na gilotynie, braterstwo zbójców.

Vote up!
0
Vote down!
0
#173672

Cywilizowani Europejczycy z Zachodu mają w tej chwili tyle wspolnego z cywilizacją łacińską i chrześcijaństwem, co kot napłakał. Mam na myśli brukselską wierchuszkę u władzy, rzeczywiście opanowaną przez stanistyczno-komunistyczne porządki NWO.

Vote up!
0
Vote down!
0
#173686

Zdaje się, że to cywilizowani Europejczycy z Zachodu wymyślili hasło: "Wolność, równość, braterstwo". Wolność do gwałtu, równość na gilotynie, braterstwo zbójców.

Vote up!
0
Vote down!
0
#173673

człowiek uczy się całe życie ;)))
___________________________
jam... z tego, co mnie boli

Vote up!
0
Vote down!
0

___________________________
jam... z tego, co mnie boli

#173680

A to jeszcze zachęcam do drugiej;
George Friedman "Następne 100 lat"
Oderwać się nie mogłam, obowiązki zaniedbałam, sen zarwałam, a przeczytałam obie ksiązki w jednym ciągu;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#173687

Rządzącej prostackiej hołoty.Jest rządzony przez złego.(z malej litery).

Vote up!
0
Vote down!
0
#173722