JAPONIA ZAKŁADA MOŻLIWOŚĆ PĘKNIĘCIA OBUDOWY REAKTORA NR 3

Obrazek użytkownika sigma
Blog

W poniższym artykule z NYT wstrząsnęła mną informacja o podnajętej przez TEPCO ekipie naprawczej.Ci ludzie dalej naprawiali instalację, mimo że radioaktywna woda nalała im się do butów. Dopiero jak skończyli robotę, wzięto ich do szpitala. Tzn.tylko dwóch. Trzeci nie został hospitalizowany.

Japonia zakłada, że materiał radioaktywny MOX – mieszanka tlenków uranu i plutonu – mógł się wydostać z reaktora nr 3.
Wskazuje na to fakt, że w czwartek, kiedy trzej pracownicy próbujący podłączyć kabel elektryczny do pompy w budynku z turbiną przylegającego do reaktora i weszli do wody, okazała się ona zdecydowania bardziej radioaktywna, niż można się było spodziewać w reaktorze.
Reaktor nr 3 – jedyny spośród reaktorów w Dai-ichi Fukushima, który używa paliwa MOX został 14 marca zniszczony wybuchem wodoru.
Próbowano go schłodzić polewając wodą morską, a także próbując ostatnio przywrócić system chłodzenia.
Obecnie rząd japoński zaczął nieoficjalnie namawiać ludność do opuszczenia terenu w promieniu 12-19 mil wokół elektrowni atomowej. Wskazuje to wyraźnie na nikłą nadzieję szybkiego rozwiązania problemu.
Już 15 marca zostali ewakuowani mieszkańcy w promieniu 12 mil od elektrowni. Zamieszkujący dalsze tereny zostali zobowiązani do przebywania w domach.
USA zaleca, aby obywatele amerykańscy przebywali w odległości przynajmniej 50 mil od elektrowni.
Nikomu nie nakazano ewakuacji i każdy może zdecydować się pozostać na miejscu, jednak wielu już opuściło okolicę obawiając się skażenia. Równie wielu jest uwięzionych na miejscu, ponieważ nie mają jak się przemieścić z powodu braku benzyny. Nie mają też gdzie robić zakupów, gdyż okoliczne sklepy nie są zaopatrywane przez dostawców, którzy nie chcą wjeżdżać do skażonej zony.

W zewnętrznej zonie 12-19 mil od elektrowni przebywa obecnie około 10 000 ludzi.

Oficjalnie uznaje się, że od 11 marca na skutek trzęsienia ziemi i tsunami śmierć poniosło około 10 000 ludzi, zaś 17 500 jest zaginionych.

Poziom radioaktywnego izotopu jodu 131 wykryty w wodociągach Tokyo w czwartek spadł o połowę, dzięki czemu woda ta znów nadaje się dla niemowląt.

Przewentylowanie systemu chłodzenia reaktora nr 3 z zalegającego tam radioaktywnego powietrza sprawi, że teren zostanie dodatkowo skażony, a silny wiatr i deszcz rozniosą skażenie po okolicy.
Ogłoszono zakaz spożywania żywności i mleka z tych terenów.

Trzech napromieniowanych pracowników podnajętej ekipy naprawczej w reaktorze nr 3 uległo poparzeniom, kiedy wlekli kabel elektryczny przez skażoną wodę usiłując uruchomić pompę. Skażona woda wlała się do kaloszy.

Dwóch z nich wzięto do szpitala w Fukushimie, skąd zostaną przeniesieni do Narodowego Instytutu Nauk Radiologicznych w Chiba. Trzeci pracownik nie został hospitalizowany.

Udało im się przywrócić oświetlenie w centralnym pomieszczeniu kontroli reaktora nr 3.

Temperatura w komorze ciśnieniowej wciąż rosnie

opracowane na podstawie artykułu w New York Times March 25, 2011
http://www.nytimes.com/2011/03/26/world/asia/26japan.html?_r=1&ref=global-home

Brak głosów

Komentarze

Cząstki alfa mają zasięg 5 mikronów (o.oo5mm). Więc z zewnątrz NICZYM nie grożą. W tej wodzie musiały być izotopy promieniujące beta i gamma. Charakterystyczne, że nie podają nigdzie składu izotopowego. Możnaby wydedukować i jakości przecieków.

#146687

Dziękuję za fachową interpretację. Czy można coś domniemywac n/t składu izotopowego? Przekopuję się przez światową prasę i ten artykuł to jest wszystko, co znalazłam. Nie jest on zbyt konkretny.
Korzystając z okazji, przepraszam za wczorajsze uwagi ad personam. Naprawdę staram się, jak mogę przetłumaczyć wszystko, co znajdę, ale w dwa tygodnie fizykiem atomowym nie zostanę ;)
Pozdrawiam

Sigma

#146697

Nie spaceruj...

Nie spaceruj dziś mała po deszczu!
Niech poczeka przesyłka z Japonii.
Coś dziwnego jest dzisiaj w powietrzu.
Przecież nikt Cię na pocztę nie goni.

Jeśli musisz - weź stary parasol,
ten najgrubszy, największy, zza szafy.
Widzisz - jeszcze przydał się na coś.
Wyrzucimy go. Nie będzie straty.

Nieprzyjemnie jest dzisiaj na dworze,
zacisnęły się pąki kasztanów.
Powiedzieli, że może być gorzej,
a nie znamy ich prognoz i planów.

Teraz wszystko skrywają, mataczą.
Moderują pomiary, wyniki.
Sivertami dziś chmury płaczą -
Nie powiedzą, by nie siać paniki,

Zawsze wiecej gdzieś nagle spaść może -
to się równo tak nie rozkłada.
Oby nas ominęło! Daj Boże!
Chodź do domu, zaczyna już padać.

Marek Gajowniczek

#146689

"okazała się ona zdecydowania bardziej radioaktywna, niż można się było spodziewać w reaktorze"
To świadczy, jak niewyuczalni są ci decydenci. I jak wierzą własnym kłamstwom. BO ci ludzie powinni wejść w butach ciężkich z ołowiem, do pasa, jak rybacy. I NIC by im się nie stało, jak sądzę.

#146693

Jak to jest Panie Profesorze, ze swiat sie niewiele nauczyl od czasow Czernobyla.

Mozna by przypuszczac ze teraz takie akcje beda organizowane profesjonalnie: tam gdzie mozna wchodza roboty, tam gdzie roboty nie daja rady wchodza ludzie ale maksymalnie chronieni.

A tutaj puscili ludzi w kaloszkach. Tragedia...

#146698

To mi przypomina tylko, jak w Czarnobylu ekipy zabezpieczające chodziły w gazowych maseczkach na twarzy.
Pozdrawiam

Sigma

#146701

(...)presence of radioactive cobalt and molybdenum in water samples taken from the basement of the turbine building of reactor No. 3 raised the possibility of a very different leak.

Both materials typically occur not because of fission but because of routine corrosion in a reactor and its associated piping over the course of many years of use, he said.

These materials are continuously removed from the reactor’s water system as it circulates through a piece of equipment called a condensate polisher, which is located outside the reactor vessel. The discovery of both materials in the basement suggests damage to that equipment or its associated piping, as opposed to a breach of the reactor vessel itself(...)
http://www.nytimes.com/2011/03/26/world/asia/26japan.html?pagewanted=2&ref=global-home
Pozdrawiam

Sigma

#146708

Komentarz Wiesława P:
" Uaktualnienie z 25-3-2011 godz. 10.40 W holenderskiej telewizji podano dzisiaj informacje wraz z materiałem wideo, że sytuacja w reaktorze 3, w Fukushimie znacznie się pogorszyła. Okazało się, że jednak sam reaktor jest poważnie uszkodzony i sytuacja jest już całkowicie poza kontrolą. Okazało się też, że w tej sytuacji, wydobywający się już od kilku dni z reaktora dym niesie ze sobą ogromne ilości radioaktywnych materiałów, których spora część unosi się w wyższe partie atmosfery i jest przenoszona na duże odległości. To są bardzo złe wieści dla Japończyków i dla reszty świata, tym bardziej że nie ma już żadnych wątpliwości, iż między innymi właśnie w tym reaktorze stosowano nieprawdopodobnie toksyczne paliwo typu MOX (mieszanka Uranu 235 z Plutonem 239). Niech na ten moment wystarczy porównanie, że tylko kilka miligramów cząsteczek MOX uwolnionych do atmosfery, jest porównywalne do sporego wycieku zwykłego paliwa jądrowego, składającego się z samego Uranu 235. Wdychanie nawet najmniejszych, mikroskopijnych ilości cząsteczek MOX jest śmiertelne dla człowieka. Okres połowicznego rozpadu Plutonu 239 to 24 tys. lat, co oznacza, że cząsteczki tego pierwiastka będą krążyły po świecie przez cały ten okres, doprowadzając swą ogromną siłą radioaktywności do skażania środowiska."
Pozdrawiam

Sigma

#146725

No to sie wpierdolilismy w bagno.

Przepraszam za jezyk, ale jest adekwatny do emocji.

I co na to oswieceniowe madrale? Zapanowanie nad silemi natury to pestka. Nauka was wyzwoli? Wszelkie apele o rozwage i liczenie sie z tym ze czlowiek jest omylny i niedoskonaly kwitowane byly przez was madrale smiechem i oskarzeniem o sypanie piachu w tryby nowoczesnosci.

To teraz KURWA macie, oswieceniowe madrale. I co zrobicie?

Moze sie pomodlcie jak kazdy normalny czlowiek. Ale wy przeciez gardzicie wiara i duchowoscia. Chcieliscie byc madrzejsi od Pana Boga i ta pycha zgubi nie tylko w was ale takze i nas.

 

 

#146731

tym bardziej, że dusz ludzka jest nieśmiertelna, a każdy z nas dostać nowe ciało i mieszkanie w Państwie Boga jak uczy Biblia, ale wulgaryzmy na pewno w tym nie pomogą.

#146760

Wydaje się, że mamy dwie możliwości:

1 NIE LĘKAJCIE SIĘ
i
2 POLITYKA MIŁOŚCI- czyli MIŁOŚĆ W CZASACH ZAGŁADY

No z tym reaktorem to poważna sprawa, niewesoło.
Pozdrawiam
Sigmo, bardzo dziękuje za info i pracę nad tym tematem! BARDZO!

#146790

Dziękuję za miłe słowa. A na Wielki Post można w charakterze rekolekcji obejrzeć "Ostrów":
http://www.videobb.com/video/48RI9y8hmp96
Dawno żaden film nie zrobił na mnie takiego wrażenia
Pozdrawiam serdecznie

Sigma

#146809

Chodzi Ci o "Wyspę" z 2006?
Ten film widziałem... wczoraj, no niestety znam takich, którzy go "zoczyli" dwa lata temu i nic nie powiedzieli! ;)
Tak, owszem, rekolekcyjny film. Czy tylko w prawosławiu?
Równie serdecznie pozdrawiam

#146856

Wlaśnie obejrzałam przepiękny film "Ostrów" - wręcz metafizyczny. Właściwie mozna go traktować jak rekolekcje wielkopostne. wersja z polskim lektorem:
http://www.videobb.com/video/48RI9y8hmp96
Pozdrawiam serdecznie

Sigma

#146806

Przepraszam, nie wytrzymalem.

Jak sie slucha tych wszystkich madrych "naukowcow" co to pozjadali wszystkie rozumy to sie czlowiek potrafi troche zagotowac.

Pamietam jak w madrych telewizorniach wysmiewano wszystkich przeciwnikow atomowek mowiac: co tam Czarnobyl teraz taka katastrofa jest niemozliwa, bo wspolczesne technologie sa takie doskonale.

Takie doskonale jak Tytanic...

Oni sa tak przepelnieni pycha ze jest pewne ze cos narozrabiaja. Pycha jest najgorsza i najbardziej zgubna z ludzkich przypadlosci. Najwiecej ludzi na swiecie zginelo wlasnie przez pyche. Ale jak widac nie nauczylo to tych madrali za wiele.

Niech ci wszyscy eksperci ktorzy zachwycali sie energetyka atomowa i jej bezpieczenstwem jada teraz do Japonii i niech pomoga podlaczac chlodzenie do reaktora.

#146816

Myślę, że pycha załatwi im nie tylko życie doczesne, ale i wieczne
Pozdrawiam

Sigma

#146820

za pomagierow Sarkozy i Tusk

i pare "gwiazdek celebrytek" do podawania kanapek, napoji  i ocierania spoconego czola

#147599

Poruszyłby ktoś ten wątek ww. forum?

#146771

Tak mi sie wlasnie pamietalo - wydawalo, ze czastki ALFA to zatrzyma kartka papieru.

Gorzej z Gamma lub tym co moze do nas dofrunac z wiatrami w postaci mikroczastek pozostajacych dlugo promieniotworczymi.

W sumie jestesmy na tej samej polkuli w podonych szerokosciach geograficznych wiec po wybuchach cos moze dotrzec nad San i Warte.

Pytanie co , ile i o jakiej szkodliwosci oraz polowicznym rozpadzie.

#147593