FUKUSHIMA WYMKNĘŁA SIĘ SPOD KONTROLI?

Obrazek użytkownika sigma
Blog

Dotychczasowe próby powstrzymania skażenia skończyły się w niedzielę fiaskiem, kiedy to gwałtownie podskoczyły wskaźniki promieniowania w zalanym budynku turbiny koło reaktora nr 3

Poziom radioaktywności w zalanym budynku turbiny wynosił 1000 milisievertów/godzi. i przekroczył czterokrotnie dozwoloną dawkę promieniowania dla pracowników elektrowni (normalnie wynosiła ona 100 milisievertów/godz, a z powodu katastrofy została podniesiona do 250 milisevertów/godz.).
Problem polega na tym, że na 1000 milisievertach/ godz. kończyła się skala miernika, którego używał pracownik, więc trudno powiedzieć, o ile ją przekroczył rzeczywisty poziom radioaktywności.
A i tak nawet 1000 milisievertów/godz. przekracza 100 000 razy normalny poziom radioaktywności w elektrowni atomowej.
Jednak tak wysoka radioaktywność oznacza, że ekipy remontowe nie będą się mogły zbliżyć do reaktora na dłużej aniżeli 15 minut..
Alarm z powodu podwyższonej radioaktywności został podniesiony dopiero w czwartek, kiedy dwaj pracownicy ekipy naprawiającej zasilanie ulegli radioaktywnemu poparzeniu na skutek zamoczenia nóg w napromieniowanej wodzie w budynku turbyny reaktora nr 3.. Jak się okazuje, nie otrzymali oni właściwego ekwipunku do prac na skażonym terenie.
W sobotę wieczorem pracownik próbował zmierzyć poziom radioaktywności wody w reaktorze nr 2 i kiedy zobaczył, że strzałka skoczyła do końca skali wynoszącej 1000 milisievertów, oddalił się pośpiesznie – jak to dostojnie ujął rzecznik TEPCO.

Wystawienie się na promieniowanie rzędu 1000 milisievertów na godzinę powoduje nudności i wymioty. Jednak już trzykrotnie wyższa dawka może być śmiertelna.

Ekipy remontowe wciąż pozostają na miejscu.

Według rzecznika rządu japońskiego wysoce radioaktywna woda pojawiła się, kiedy w reaktorze nr 2 rdzenie zostały wystawione na działanie powietrza, jednak nie sądził on, aby doszło do ich stopienia i był pewien, że zdołają je schłodzić. Z czego wynikała ta pewność, nie powiedział.

Według ekspertów wyciek z rdzeni reaktora nastąpił albo z basenu poniżej reaktora, albo na skutek uszkodzenia instalacji, albo pęknięcia obudowy reaktora.

W niedzielę rano wykryto w pomiarze radioaktywny jod 134, którego czas połowicznego rozpadu wynosi tylko 53 minuty , lecz jego obecność w dużych ilościach wskazuje na wznowioną reakcję rozszczepienia atomu. To zaś by wskazywało na alarmującą możliwość, że proces ten wymknął się spoza kontroli.
Kilka godzin później operator elektrowni oznajmił, ze odczyt owych wyników był błędny, a powtórne pomiary wykazały dozwolony poziom jodu 134.

Jednak wciąż nie znamy źródła wysokiej radioaktywności. W próbkach wody morskiej pobranej w pobliżu reaktora nr 2 wykrytow dużych ilościach inne radioaktywne izotopy, takie jak cez, bar, kobalt i lantan.

Wciąż nie wiadomo, czy – mimo polewania wodą ruin – rdzenie reaktora i zużyte pręty paliwowe są chłodzone.

Autorytety w branży odmawiają odpowiedzi na pytanie, jaki może być najgorszy wariant dalszego ciągu wydarzeń.
Zarówno przedstawiciele rządu, jak TEPCO unikają też odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest, że pluton wyciekł z jednego z reaktorów.
W razie gdyby do tego doszło – oznajmił jeden z nich – podejmiemy odpowiednie kroki.

Wciąż przepompowywana jest woda z turbiny reaktora nr 1 do głównego kondensatora i ekipy przygotowują się do wykonania tego samego zadania w reaktorze nr 2
Ekipy rozważają też, jak możnaby wypompowac wodę z budynków turbin reaktorów nr 3 i 4.
Reaktory 5 i 6 nie zostały uszkodzone.

Dwaj skażeni radioaktywną wodą w czwartek pracownicy mają rozległe poparzenia na nogach. Poziom ich napromieniowania wyniósł od 2 do 6 sievertów .
Mimo że pacjenci nie wyamagją hospitalizacji, lekarz postanowili ich przetrzymać w szpitalu pod obserwacją – oświadczył rzecznik szpitala.

Cały czas Japonię nękają kolejne wstrząsy ziemi, a także niska temperatura. W poniedziałek rano nastąpił kolejny wstrząs o sile 6,5 w pobliżu Honshu. Ogłoszono nawet alarm przed tsunami, ale nie nastąpiło.

Radioaktywny jod jest obecny w krewetkach i jadalnych wodorostach tzw.kelp.
Jod, cez i stront koncentrują się w organizmach .ryb morskich.

Jedyną, jak na razie , pozytywną wiadomością z Japonii jest zniszczenie w wyniku tsunami centrum połowów wielorybów. Wielorybnicy są niepocieszeni, bo sezon połowów zaczyna się w kwietniu.

- W tym roku nici z połowów - narzekają.

Brak głosów

Komentarze

Ja bym powiedzial tak: Sytuacja publikowania wiadomosci, wymknela sie spod kontroli.
Tak naprawde to nic nie wskazuje, zeby sytuacja w japonskich elektrowniach atomowych byla od poczatku katastrofy pod kontrola. To wszystko sie rozwija i nie ma oznak zeby sie zatrzymalo, badz zmiejszalo. Teraz jest gorzej niz bylo i co dzien jest gorzej.

#147561

Żeby im się tylko publikowanie wiadomości wymknęło, to by było pół biedy. Im się wymknęła kontrola nad katastrofą - o ile kiedykolwiek ją mieli
Pozdrawiam

Sigma

#147637

Od kilku dni, co dzien otwieram zarowno strone pogodowa, jak i "radioaktywna". Martwi mnie tylko, ze gdy otwieram Europe, wiedze, ze radiacja poprzedniego dnia w Stanach jest znacznie wieksza niz pokazywali wczoraj dla Stanow.
Mickiewicz pisal: "Kazdemu inna grzecznosc sie nalezy", ale to odnosi sie do innych relacji rowniez, np., prawdy.
Pozdrawiam

#147970

Tu jest zbiór danych n/t sytuacji w Polsce
http://bezkropki.nowyekran.pl/post/8454,proba-zebrania-danych-z-monitoringu-bezpieczenstwa-radiologicznego-polski
Jeśli chodzi o USA, podrzuciłam ten link na Miami - zobaczymy, co rzeknie
Pozdrawiam

Sigma

#148037

Za ostatni akapit dodałabym jeszcze jedną 10. ;-)

#147576

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie ;)

Sigma

#147640

Czy starodawni Bogowie podziemi i morza wsciekli sie na Japonczykow za trzebienie Wielorybow?

I poslali im Tsunamii ?

A tak na powaznie - co naprawde sie dzieje w reaktorach i czy bedzie to mialo skutki dla ludzi w Europie?

Czy tamte skazenia zdolaja do nas dotrzec droga atmosferyczna i w jakim stopniu moga nas skazic i zagrozic?

Czy oficjele puszcza farbe i powiadomia nas jaka jest "najprawdziwsza prawda"?

#147587

Jak na razie - my jesteśmy bezpieczni - zapewnia tak prof.Dakowski i jemu ufam.
Ale Japończycy to zupełnie inny scenariusz. Tam może być kiepsko.
Postawienie tej elektrowni na brzegu morza - to był jeden błąd. Drugi - to składowanie zużytego paliwa na strychu reaktora. Istny dom wariatów.W dodatku ten projekt jest amerykański - czyli Amerykanie też tak mają składowane zużyte paliwo w starszych reaktorach. Trzeci - używanie paliwa MOX
Pozdrawiam

Sigma

#147643

... ryby się cieszą? Czy też nie?

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://triarius.pl - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#147601

Nie wiem, rzecznik wielorybów nie udzielił wywiadu do New York times ;)Ale wygląda na to, że wreszcie będą miały spokojny rok
Pozdrawiam

Sigma

#147645

..się cieszą, ale czyją się "Kijowo". Taki dowcip po Polsce krążył w czasie Czernobyla: "Hej! wyglądasz promiennie! - Tak, ale czuję sie kijowo..."

#147719

To mi przypomina inny dowcip:
-Jak się czujesz?
- Po japońsku. Jako tako.
Pozdrawiam

Sigma

#147747

Dzięki Sigmo za monitorowanie wydarzeń. I wcale nie jestem ciekaw opinii entuzjastów energetyki jądrowej. Technologia jest coraz bardziej super - tylko zawiódł "czynnik ludzki"
 "Czynnik ludzki" zawodzi do tego stopnia, nie tylko w tej sprawie, że biorąc pod uwagę i przeszłość i teraźniejszość, chyba niewiele możemy się spodziewać dobrego w przyszłości. 
Chcę sobie na Twoim blogu westchnąć i przypomnieć, że każdy łańcuch jest tak mocny, jak najsłabsze jego ogniwo.

O wspomnianej hekatombie wielorybów (i delfinów) się nie wypowiadam. - Level 0, Skylight, czwarty korytarz w prawo pokój nr.  
 

Serdecznie pozdrawiam:-)

  drago

#147689

"Jak zostać fizykiem atomowym w weekend" - to jest mniej więcej to, co przerabiam bez specjalnych efektów, bo czego, jak czego, ale z mediów jeszcze nikt się niczego nie nauczył. No popatrz, wyszło mi potrójne zaprzeczenie - nasza specjalność.
Byłam dziś na Michalkiewiczu i jestem zdołowana do reszty, bo on uważa, że nawet gdyby wygrał PIS, to służby już tak się osadziły na pozycjach, że chyba granatem się je da oderwać od władzy
Pozdrawiam serdecznie

Sigma

#147739

... i tak się nie da - co to za odkrycie?

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://triarius.pl - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#147772

Może to i nie odkrycie, ale - jak powiada Seneka - walcząc schodzi sie na poziom przeciwnika. Koniecznie mamy zostać bandytami, żeby zwalczyć to cholerstwo? Chyba nie tędy droga
Pozdrawiam

Sigma

#147824

 Jedni mają swojego Schopenhauera, inni swoich szopenfeldziarzy.

Zdarzyło Ci się zapoznać z tym materiałem? http://www.nicek.info/2011/02/01/restytucja-polski/ - JKM tu (i zawsze) wyraźnie nie w formie, audytorium mikre, ale całość, jak na leśną konspirację naprawdę znośna.
Sigmo, wszystkim chodzi po głowie to samo. Na Niepopkach np. u @Juranda o Nowej Konstytuancie: http://niepoprawni.pl/blog/438/kierunek-republika-czas-skonczyc-dualizm-wladzy-zmiana-konstytucji.
W lesie, na pikniku i na poważnie - ludzie rozważają restytucję Reczypospolitej. Na przykład na wzór francuski. Widziałem (widziałaś?) w przekaziorze "Minę Donka Biedronka w Lotosie" (rebus taki)? - Z miny wynika, że należy natychmiast ustanowić rozdzielczość majątku od państwa! Żartuję:(
Bo na to z czego kpię sił już nie mam, sił już mi brak.
 Sorry za OT.

  Weekendowy fizyk atomowy... Nawet najbardziej rozbrykane Tygryski poważnieją. Ze stronki http://odlinfo.bfs.de/ robię co jakiś czas zrzuty, strefa "zakurzenia" opadem poszerza się, nie wiem, czy zapewnienia, że nie ma powodów do niepokoju, są równie wiarygodne jak świat według TEPCO: (...)na terenie elektrowni atomowej Fukushima I znaleziono na ziemi pluton. Według eksploatującej elektrownię spółki Tepco, pluton wykryto w próbkach, pobranych tydzień wcześniej, a jego koncentracja nie jest szkodliwa dla zdrowia.(...)

Serdeczności zasyłam

  drago
 

#147780

Wygląda na to, że absolutnie nic nie jest szkodliwe dla życia i zdrowia według mediów. Trzeba im to przyznać, że myślą pozytywnie. Sposób, w jaki ujmują słowami rzeczywistość też mnie zachwyca - widzę, że też przetłumaczyłeś to "znaleziono na ziemi pluton".Leżał, biedaczek, na tej ziemi i kwilił. Uczciwy znalazca może liczyć na nagrodę, jak mniemam.
Nie wiesz przypadkiem, jak się zostaje państwem autonomicznym? Tak sobie myślę, że nasz domek z ogródkiem liczyłby się akurat do jednego z mniejszych, ale niezaleznych od UE państw,gdzieś między Andorą i San Marino. Tylko z obsdzeniem gabinetu cieni mogą być kłopoty, ale najwyżej częśc ministerstw połączymy, a część zlikwidujemy, dzięki czemu od razu zwalczymy biurokrację i staniemy na czele sił postępu. Muszę obmyślec jeszcze rózne drobne szczegóły, a reszta pójdzie jak z płatka

Pozdrawiam najserdeczniej

Sigma

#147839

 ... i Ty również to wiesz. I przepraszam, że na Twą uroczą retorykę odpowiem jak buc. Odpowiedzią jest  oświecone społeczeństwo. Wyśrubowane standardy edukacyjne przedmiotu "Historia i Współczesność".  Inaczej nasze  gabinety cieni nie będą miały szansy zastąpić gabinetów cieniasów. Ale zajdziemy dalej niż się spodziewamy Sigmo. Dzieciaki dorosły do tworzenia społeczeństwa, my na wysokich obrotach, niestarzy przecież, "moherowa koalicja" stoi w szeregu, gotowa parasolką przebić ropień systemu. Wkrótce. Co daj Panie Boże!

Serdeczności

 drago

#147857

1/Tak jak to na razie wygląda, to wygląda, jakby ludzkość już nie musiała się oświecać, bo sama będzie świecić własnym światłem.
2/Ale masz rację, dzieci dorosły do tworzenia - czasami az mnie zaskakują dojrzałością i mądrością sądów, (choć nie powinny, bo niby jakim cudem miałyby być inne mając takich rodziców ;))
3/Nawet parasolek ze szpikulcem już się nie produkuje, tylko jakieś takie kompakty jednorazowego użytku. Ani porządnych wałków, którymi można niejedno zdziałać ;)
Oni naprawdę rozbroili nasze społeczeństwo.

Pozdrawiam serdecznie

Sigma

#147870

samtex, wynalazek naszych braci Czechów, jest bardziej selektywny i odrobina między władzę a stołek i sruuu.

#147790

ja nie mogę co tydzień zmieniać profesji! Dopiero co się szkolę na fizyka atomowego, a już mam być saperem? Nawet w USA podobno obywatele zmieniają zawód około sześciu razy
Pozdrawiam

Sigma

#147841

Blogerka żadnej pracy się nie boi. ;)

#147847

Ja się też pracy nie boję, ale czasu nie starcza. Przecie się nie rozdwoję, jak ta żaba;)
Pozdrawiam

Sigma

#147873

Czy ty Sigmo czasem Krupską nie lecisz?

#147902

Nie panimaju, co masz na myśli?
Pozdrawiam

Sigma

#147915

Beata Krupska. "Sceny z życia smoków"

Nawet nie wiem jak długo tam byłam, bo nie mam zegarka. Nawet gdybym go miała, to też bym nie wiedziała, bo nie umiem odczytywać
godziny. A wy umiecie?
- Pewnie - odpowiedział niepewnym głosem Antoni. - Teraz jest trzecia.
- A gdzie masz zegarek? Przecież nawet nie spojrzałeś.
- I nie będę patrzył. Na zegarek patrzy się wtedy, kiedy nie wie się, która jest godzina. A ja przecież wiem.

 

#147920

A, ta Krupska! W porządku; miałam wrażenie, ze coś zachachmęciłam z Nadieżdą ;)
Pozdrawiam

Sigma

#147944

Materiał musi być czeski ze względu na rodzaj rażenia. Przydałoby się jeszcze skaptować węgierskich strzelców, jak już u siebie wysprzątają.

Pozdrawiam

 drago

#147848

Wróciłam z zakupów i mogę spokojnie obejrzeć do końca ten piknik trzech panów bez łódki i psa, coś go był polecił. Strasznie przerywa.
No i własnie, Michalkiewicz mówił wczoraj, że na wariant węgierski jest za późno, bo to nie ten etap rozwoju
Pozdrawiam serdecznie

Sigma

#147877