Wojna polsko-polska: kolejna bitwa Moniki Olejnik

Obrazek użytkownika foros
Kraj

 Kryska zwrócił uwagę na kolejny artykuł najlepszej polskiej dziennikarki politycznej, laureatki licznych nagród środowiskowych, autorki flagowego programu publicystycznego najwyżej ocenianej polskiej telewizji informacyjnej.

 
Monika Olejnik zdecydowała się skomentować najważniejsze wydarzenia ostatnich dni czyli wybrane aspekty dzialań opozycji. 
W swojej analizie polskiej polityki zagranicznej najwybitniejsza polska dziennikarka polityczna rysuje dwa obozy i dwie wizje działań międzynarodowych. Obóz pierwszy to obóz prezydencko rządowy. Jest to obóż racjonalnych fachowców, którym przyświeca patriotyzm, polska racja stanu. Obóz drugi to nienawistni psychopaci, ich celem jest niszczenie ludzi pierwszego obozu poza wszelką racjonalnością i interesami Polski. 
 
W jaki sposób Monika Olejnik argumentuje swoją nie postawiona wprost tezę?
1. Mamy b. dobrego prezydenta, który właśnie osiągnął rzadki sukces spotykając się w ciągu kilku dni z prezydentami Rosji, Niemiec i USA. a opozycja nazywa tego prezydenta przypadkowym (oczywista obraza)
2. W chwili gdy prezydent w ostry zdecydowany sposób walczy o polskie interesy w sprawach wiz, opozycja określa tę wizytę jako bez znaczenia.
3. Rząd traktuje Rosję w sposób bardzo ostrożny a szef opozycji mówi o "niebezpiecznym zbliżeniu"
4. Rząd nigdy nie zachowywał się wobec związanego z opozycja prezydenta nieracjonalnie. Były co prawda jakieś kłótnie o samolot, były róznice zdań, ale rząd nie dezawuował działań głowy państwa ani jej nie obrażał. Tymczasem szef PiS uważa urzędującego prezydenta za osobistego wroga, nienawidzac go do tego stopnia, że dezawuuje jego piękna kartę opozycyjną. 
5. Nienawiść opozycji jest tak wielka, że organizuje publiczne wysłuchanie w sprawie śledztwa smoleńskiego wyłącznie po to, by "ukąsić" prezydenta (nikt z zagranicy nie interesuje się sprawą.)
 
 
Spróbujmy przyjrzeć się argumentom Moniki Olejnik.
1. Spotkania z prezydentami 3 bardzo ważnych państw w przeciągu tygodnia to niewątpliwie duże osiągnięcie prezydenckiej dyplomacji, nawet jeśli nie przyniosły one konkretnych umów. Osobiście mam jednak niski poziom zaufania do prezydenckich urzędników. Przez pół roku zanotowali oni tyle wpadek, na ile kancelarie poprzedników potrzebowały lat. W związku z tym zastanawiam się raczej ile będziemy musieli za ten niewątpliwy sukces prezydenta zapłacić i kiedy.
 
2. Kwestia wiz. Skutecznie wykpił ją np. B. Węglarczyk. Zresztą po otwarciu europejskich rynków pracy atrakcyjność wiz spadła. Został jednak, formularz gdzie trzeba np. odpowiedzieć "tak/nie" na pytanie, czy było sie terrorystą  i osobą związaną z partia komunistyczną. Jakby nie było prezydent USA nie ma w  kwestii wiz zbyt wielu instrumentów do działania. Sądzę więc, że raczej mieliśmy do czynienia z theatrum odgrywanym przez Bronisława Komorowskiego na wyłącznie polski użytek.
 
3. Jak to jest z niezależnościa Polski od Rosji? Co jest tutaj istotniejsze? Raport amerykańskich dyplomatów o opinii ministra Sikorskiego sprzed kilku lat czy np.darowanie Gazpromowi miliardowych długów, oddanie Rosji kontroli nad polskimi gazociągami, długoterminowa, niekorzystna finansowo umowa gazowa, oddanie Rosjanom kontroli nad śledztwem smoleńskim, zatrudnianie przez kancelarię prezydenta RP postsowieckich aparatczyków?
 
4. Przypomnijmy, że kłótnie o samolot nie były ot awanturami. Była to próba odebrania prezydentowi wpływu na politykę zagraniczną np. poprzez odmówienie mu możliwości uczestniczenia w szczytach UE. Ostatecznie sprawa oparła sie o rozstrzygnięcie trybunału konstytucyjnego.co zakończyło tzw. "spory o samolot". 
W kwestii obrażania prezydenta Kaczyńskiego. Nie robili tego ministrowie. Robili to wyspecjalizowani w tych zadniach posłowie PO: Palikot i Niesiołowski. Pijak, cham, dureń, głupek, psychicznie chory, to część sugestii czy bezpośrednich określeń padających pod adresem głowy państwa z obozu PO. Prezydentowi odmawiano też demokratycznej legitymacji wskazując na zbyt niską liczbę popierających go wyborców.  Dzisiejsza opozycja nie kwestionuje legalności wyboru prezydenta, twierdzi jednak, że był to wybór wynikający z oszukania wyborców, stąd określenie "przypadkowy prezydent". Negatywnego stosunku do osoby prezydenta nie ukrywa również lider opozycji, wskazując na konkretne polityczne posunięcia. 
Jakiej postawy oczekujemy od naszych polityków? Otwartego sporu, czy kłucia szpilami zza uśmiechniętej twarzy? Niech każdy oceni sam. 
 
5. Dlaczego część rodzin smoleńskich wzięło udział w publicznym wysłuchaniu w PE? Dlaczego żądają one międzynarodowej komisji śledczej? Ich celem jest walka z prezydentem i rządem? Wątpię. Biorąc jednak pod uwagę skalę zaniedbań i dezinformacji POwskich instytucji w kwestii smoleńskiej każda próba niezależnego śledztwa będzie jednocześnie atakiem na czy to rząd, czy prezydenta. W tym aspekcie pani redaktor ma rację. 
Czy PiS wspiera rodziny wyłącznie dlatego, by atakować PO? W Smoleńsku poległo zbyt wielu zbyt ważnych przedstawicieli tej partii by mogła ona sobie pozwolić na zwykłe ukręcenie sprawie łba. 
 
 
W polityce działają dwie siły: obóz światła i obóz ciemności. Ten pierwszy jest dobry, mądry, kompetentny , ten drugi nienawistny, zaczadziały, zły. Dlaczego taką wizję rodem z bajek dla dzieci serwuje czytelnikom GW słynna z niezależności dziennikarka Monika Olejnik? Czyżby sądziła, że ich umysłowość i zdolność osądu nie przekracza poziomu liceum?  
 
Brak głosów

Komentarze

że nie warto zajmować się tym co jest napisane w GWno.Tym bardziej na stronach niepoprawni.pl

#114588

czy w ten sposób nie wpisywalibyśmy się w logikę dwóch żyjących obok siebie światów?

#114645

pzdr

antysalon

#114599

W materiale który przedstawiasz widzę rękę Sławomira Nowaka, obecnie sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta ds. kontaktów z Rządem i Parlamentem; poprzednio lidera PO w okręgu gdańskim, szefa gabinetu politycznego premiera, wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, szefa sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich. Był on przez dziesięć lat specjalistą od reklamy, co widać obecnie gdy przywołuje metaforę o "obozie światła" i "obozie ciemności", zapewne sądząc podobnie jak producenci filmów kasowych w Stanach, że wypowiedź na wyższym od tego poziomie percepcji może być dla istotnej części odbiorców niezrozumiała. Coś jak opowieści o "proszku do prania firmy XXX" i "zwykłym proszku". Odbiorców, których poziom intelektualny "trzeba" traktować jak zbliżony to poziomu "psa Pawłowa" (był taki radziecki uczony eksperymentator) gdy się chce osiągnąć maksymalną sprzedaż.
O wpływie takich "koncepcji" na wypowiedzi Gajowego próbowałem napisać tutaj, dwukrotnie, pod tytułem "o przyzwoitości inaczej" i podobnym.

#114623

może jest w tym racja, jednak, dychotomiczny podział świata znany jest wielu redaktorom z ul. Czerskiej jeszcze sprzed Nowaka, co zresztą jest widoczne w ich publicystyce.
Wcale nie zdziwiłbym się, gdyby część z nich było wyznawcami zoroastryzmu.
Zresztą, by być uczciwym, nie oni jedni są zwolennikami widzenia świata jako dwóch zwalczających się obozów. Niewielu jednak wyznacza różnice tak ostre i nieuczciwe jak GW.

#114639

Zauważ, że od Michnika oni wszyscy, od Lisa po Olejnik, piszą tak samo. To muszą być manichejczycy. Siły światła, czyli my - siły ciemności, czyli nie my. Reszta to drobiazgi.
Piotr Franciszek

Piotr Franciszek

#114637

sam pomyślałem o zoroastryźmie
Cóż się dziwić ich krytycznemu stosunkowi do kościoła katolickiego?

#114640

To "pijar" (dla mnie to słowo ma wydźwięk pejoratywny, stąd taka pisownia). To dziedzina w której wkład cywilizacji "zachodniej" jest wyjątkowo bogaty (skuteczna sprzedaż produktów) choć rozwijano ją zarówno w Związku Sowieckim jak w hitlerowskich Niemczech ("doktor" Goebbels). Niestety, nadzwyczaj skutecznie, co Polacy odczuli i nadal odczuwają na własnej skórze.
Co od Lisa po Olejnik: "piszą tak samo", bo korzystają z tego samego systemu organizacji i preparowania informacji. Tu głownym "macherem", jak mi się zdaje, jest Tomasz Lis którego "dziennikarstwo" jest jedynie dodatkiem do właściwej działalności.

#114647

I to nie Podstawówka z czasów gdy szkoła jeszcze czegoś uczyla.Zatem i tak nie przeczytają eMO,co najwyżej streszczenie wyTuskowane.
"Znana z obiektywizmu" piękne,chyba że chodzi o obiektywizm w jego esbeckiej odmianie.
Pozdrowienia
zib1

Pozdrowienia
zib1

#114641

cóż, sądzę, że taką ma opinię wśród większości rodaków.

#114648

jer
Ja tam nie mam problemu z Olejnik: GW-na nie kupuję i nie czytam. Jeżeli ktoś nazywa Olejnik niezależną dziennikarką to niech się leczy na głowę. Niezależnych dziennikarzy GW-no nie drukuje.

jer

#114650

"Krzysiu, jeśli ty chcesz tu robić wolną gazetę, to po moim trupie."
Michnik do Leskiego

#114655

Co się jednak tyczy osoby MO, to wszelkie jej działania nazwałabym raczej tarzaniem się w gównie niż staczaniem bitew.

#114664

Pewnie wynika to z kierunku wykształcenia MO. Taki sobie zoologiczny punkt widzenia. A że niewiele to ma wspólnego z dziennikarstwem na odpowiednim poziomie? No cóż...

Szpilka

#114797

pecunia non olet

#114965

"serwuje czytelnikom GW słynna z niezależności dziennikarka Monika Olejnik?"-

napisal autor.

SORRY dla kogo ona jest niezalezna?

Wielka mi dziennikarka - przeciez jej ojczulek byl bardzo wysoko postawionym MILICJANTEM,we wladzach PRLu

wiec w pewien sposob MOlejnik jest dobrze znana Gienieralowi.

Na zdjeciu powyzszym sa jak rodzina - MOnia z Wujkiem Wojtkiem.

Zeby choc uczciwie powiedziala

"tak bronie generala bo to dziedzictwo mojego ojczulka, to jego dobroczynca"

a tu oplacana grubo przez Michnika i TVN czy inne telewizornie

udaje tylko obiektywizm a NIGDY taka nie byla

#114665

sądzę, że większość rodaków, zwłaszcza młodszego pokolenia, byłaby przeciwnego zdania

#114966

List otwarty !!

do wszyskich obecnych tu "Blogownikow".

Podpisuje sie „oboma recami" pod tym co powyzej napisal foros i co pisza pozostali blogierzy.

Tylko moi kochani w mojej ocenie jest to "bicie piany".

Zamiast ujawniac kolejne prawdy powiniscie zastanawiac sie tu i na „cmetarzach” - zdala od sluzb wirnych nawiedzonemu przez Boga Cudakowi-tuskowi, jak doprowadzic do tego, aby MAFIA, ktora czyni spustoszenia w umyslach rodakow, ktora doprowadza do ich zubozenia i to z perspektywa na kilka nastepnych pokolen, zostala natychmiast odsunieta od wladzy.

Wszyscy - po wyborze gajowego herbu WSI chyba nie wszyscy- zdajemy sobie z tego sprawe, ze dla czesci z nich to "byc albo nie byc", bo z taka iloscia brudu za pazurami, to drzwi Trybunalu Stanu i Sądów Karnych nie powinny (i nie będą) się zamykac.

A grzeszków jest wiele. Poczynając oczywiscie od oddanie "przyjaciolom" Moskalom sledztwa smolenskiego, poprzez to co Wy tutaj nazywacie "umowa gazowa", a jest to poprostu zdrada stanu i swiadome dzialanie na szkode Polski - na co są odpowiednie zapisy w prawie karnym – do krecenie lodow i waty cukrowej na „cmenrarzach” na kazdym poziomie "wladzy” – bo oni to tak widza: maja władzę apsolutna, jak kacyk w Afryce.

To co tu robicie jest sluszne, ale zasieg Waszej dyskusji jest ograniczony do grupy osob piszacych i komentujacych i stad - „bicie piany”.

Jest to zdecydowanie za malo w obliczu ilosci cyngli na polskim rynku medii – Przykład: opisana przez foros miss WSI+24 stokrotka PRL-u MO .. nie, nie Milicja Obywatelska tylko Monisia Olejkowa)
Czyny kochani, czyny.
Taczka to za mało. Oni nie pozwolą się do niej wrzucić.
Kosy na sztorc. Lanie benzyny nie tylko do baku i czekac na dogodny moment.
Niektórzy (większość) chce czekać.
Na co pytam? Po co? – aż zabraknie octu w centrach handlowch (w Warszawie w Supersamie przy Puławskiej), gdy będzie wysyp grzybów.

wk..ny e X trema-lnie

rodak zza zachodniej miedzy

P.S.
Wyczytałem tez i sie strasznie ... nie powiem co, że ten ze zmierzajacej we właściwym kierunku zostania „wPrOst-BIS”, czyli Igor Janke z Rzepy (nie znam palanta), wyciął Łażacego Łazarza.
Tlumaczy kanalia swój postępek, jak ta „nawiedzona przez Boga” kaszubska łajza (do samych Kaszubów nic nie mam).
A ja na kilku blogierach, w tym oczywiście z tego co pisze Aleksandr Ścios i ŁŁ, uczyłem sie na obczyźnie nowej historii PR (moja córcię też).
Do tego gnida działając z ukrycia i bez zapowiedzi, pozbawił go (ŁŁ) możliwości pozostawienia sobie tego co „nabazgrał” w tvn24, o przepraszam w salonie24.

Na rp.pl juz mnie tez nie dopuszczają. Działa jakis „Ryszard C.” i tnie.
TVN+24 też. Tam od października ubiegłego roku i za to jedynie, że pisałem im, jak piękne zdjęcia pokazuja kaszuba, a jak jakoś im nie wychodzi w przypadku innych (był okres, że na zdjęciu z Kamiński (ten od CBA) wystarczyło dorysowac wąsiki i hitlerek jak sie patrzy.
Platworma ich mać.

#114705

nie wiem po co to, ale rosnie mnie liczba punktow.
Wkurza mnie to.
Kojarzy sie z komuna przypatujaca sie i punktujaca OBYWATELA Kowalsiego.
A ja wyjechalem, bo nie chialem, zeby ten slepy zdrajca mowil mi co jest dla mnie dobre i oczywiscie dla moja mlej wowczas corci.

#114708

nie da się natychmiast odsunąć PO od władzy, udowodniły to choćby wybory smoleńskie.
Droga do odsunięcia PO to, moim zdaniem, przekonanie o tym rodaków. W jaki sposób?
Przyznam, że ja raczej piszę, bo lubię pisać, niż czuję misję polityczną.

#114970

To jest wojna polsko - rosyjska, a nie polsko - polska!
członków promoskiewskiej partii w Polsce nie brakuje. Niestety są we wszystkich naszych partiach i środowiskach.

Jadwiga Chmielowska

#114743

Witam.

Skoro już o wojnie to może bardziej konkretnie. Ja się absolutnie nie czepiam! Ja tylko mam dylemat ( zawsze to się tak tylko mówi, żeby wybrnąć z opresji... więc, powiem :jestem w opresji) cytat: "To jest wojna polsko - rosyjska, a nie polsko - polska!" To jest jasne, poniekąd. Tylko: która Rosja- bo ja akurat chyba widzę trzy rodzaje i jaka Polska, bo tu jest skromniej, dwa skrzydła. ? Kto z kim się bije?
Mówimy o pani Monice. To szeroki temat. To jest temat mediów i "propagandy" i jak tam sobie kto chce. Poza tym przemysłem są jeszcze ludzie. Przecież nie wszyscy kupują Opla nawet jeśli reklama tej marki jest na pierwszych i ostatnich stronach wszystkich gazet nie wyłączając The Sun i innych brukowych gazet z Bangladeszu, niezależnie od tego kto i gdzie Opla produkuje... ( cynizm i kpina- wiadomo). Może nie dajmy się zwariować.
Po pierwsze- nie róbmy wojny! Po drugie i to jest chyba zasadnicze- nie dajmy się w nią wciągnąć! Po trzecie- spokojnie róbmy to co robimy- gwarantuję ( choć nie wiem na jakiej podstawie), że to wystarczy. :)

Luźna dygresja dla tych, którzy będą chcieli przeczytać.
Przez ponad 70 lat robiono z Polaków faszystów. Pokolenie, właściwie dwa, wychowały się na takim przekazie. Nie odkręcimy tego w jeden dzień!
Przez około 40 lat nieudolnie ( właściwie dlaczego?!) robiono z obu narodów przyjaciół- nieudolnie? bo skończyło się Stanem Wojennym- to raczej wpadka niż spisek ;) ( a czy my jesteśmy wrogami? tak... ja się też x lat zastanawiałem nad tym dlaczego tak to musi wyglądać. Dzisiaj wiem. To kwestia manipulacji świadomością "mas" jak powiedziałby komunistyczny poeta, manipulacji historią w obu przypadkach- nie chcę nazywać tego po imieniu, wybaczcie.) Mamy 2010 i jak ktoś tutaj świetnie powiedział: mówienie prawdy w tych czasach to czyn rewolucyjny. Nie wiem czy mówię prawdę, nie mam zamiaru być rewolucjonistą, widzę, że to o czym rozmawiamy na co dzień to tylko wierzchołki gór lodowych bo nie sposób podnieść skrawka spódnicy historii- oceanu)
Nie mam zamiaru płakać z powodu, że mieszkam między młotem a kowadłem, przyzwyczaiłem się do stukania. Może nie popełniajmy błędów stale i wciąż tych samych. :)
Pozdrawiam

#114914

niestety polsko-polska, i jakby na to nie spojrzeć większość Polaków, przynajmniej tych aktywnych politycznie, jest popiera stronę Moniki Olejnik.

#114975

przebieżkę po TVN24 i sądzę, że GW i znana z rzetelności dziennikarka wykonały kawał "dobrej roboty". To się po prostu w pale nie mieści.

#114860

Jeśli ten artykulik Olejnik to "dobra robota", to bardzo źle o nas świadczy.

#114989

opisałeś..czym sobie Olejnik zasłużyła na "Wont stąd,ścierko!"nad morzem zniczy pod Pałacem Prezydenckim po śmierci Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego..Zapracowała na to-i czyni to samo nadal..Koniunktura..idzie taka,że za chwilę..radośnie i szczerze ..zawoła:"Taaaak!! To ja byłam Stokrotką"!! I..zaproszą ją do Belwederu..do jakiegoś.."ciała"Jaruzelski już w RBN jest..Dziwię się..co się tu wyrabia..Bo..na temat Krzyża na Krakowskim-który symbolizował niewiarę Polaków w przypadkowość katastrofy smoleńskiej-na temat krzyża-Kościół miał..usta pełne wody..I..tak dalej milcząc-potajemnie i znienacka-krzyż do Św.Anny-przeniósł..Z Komorowskiego-rozumiem-inicjatywy..Jak..Kościół ..trawi Jaruzelskiego-symbol czasu,gdy polski ksiądz-patriota-lądował w Wiśle;zmasakrowany i z rękami związanymi z tyłu-u boku polskiego prezydenta?Jak..Kościół..może Komorowskiemu ulegać-i wobec takiego obrotu spraw-dalej..dławić się tą..nabraną w usta wodą?Za komuny-mieliśmy Kościół..jako sojusznika w -z komuną -walce..Dziś-gdy..zapewne 20 lat temu uzgodniony plan-pozostawienia Polakom złudzenia wolności-właśnie na lat 20-i teraz.."komuchy-reaktywacja"-Kościół ..milcząco popiera tego..nowego prezydenta..Może mi to ktoś wytłumaczyć? I..czy nie widzicie,co się stało??Polska padła..ofiarą nowej Jałty!Za porozumieniem Europy;USA i Rosji! Po to..niezbędnym był..trup polskiego Prezydenta! Worek z międzypaństwową i międzykontynentalną "miłością"-rozwiązał się i..dyplomatyczne,puste deklaracje bez pokrycia-można wiązać w pęczki!Uśmiechy;kolacje;popijawy;ruski kawior na lodzie;świętowanie..sukcesu! Bo..on jest..trzeba było..przejść po trupie Polaków i polskiego Prezydenta-by go osiągnąć..Sukces..Już nikt..w unicestwianiu tego..śmiesznie idealistycznego,szlachetnego Narodu..nie przeszkodzi..Lecz Kaczyński-ten..niepozorny człowiek-o sercu lwa,zdolnego walczyć o dobro swej Ojczyzny-i..niepodległość innych-był..na tyle wielki,że tym zdradzieckim planom unicestwienia-stał na drodze..z potęgą Goliata!
Myślę,że..wielu nie dostrzeże tego,co czyni się z Polską..Jak im będzie już..nie do wytrzymania-wyjadą..i się za siebie nie obejrzą..(Patriotyzm i miłość do Ojczyzny-zabijano wszak w młodym pokoleniu..metodycznie;nie mogąc znieść powstania Muzeum Powstania Warszawskiego-które..dla morderców polskości-było ,jak prawdziwa..belka w oku!Kto ją wbił?Wiemy;kto..Co roku szwadrony lemingów..dyskredytują ofiarę życia w walce o Warszawę;o Polskę -naszych Bohaterów!Zatruwają..lawinowo plwając na Warszawskie Powstanie;Jego cel i walczących..Metodycznie;propagandowo i..celowo!)Po to..są m.in. potrzebne te wizy do Ameryki..Reszta-bez szans na żadną walkę-tu umrze;zapewne;okradziona ze swych pieniędzy emeryckich-w nędzy-więc..umrze szybko..I..unicestwienie Polski-nad którym pracuje już..cały Świat-osiągnie swój założony cel..

Patria Opressa

#114908

Celem kościoła jest przede wszystkim poszerzanie i ugruntowywanie wiary. To jego pierwsza i najważniejsza misja. Niesposób jednak zauważyć, że w polskiej tradycji często ludzie kościoła wypowiadali się w kwestiach politycznych. Moim zdaniem mają do tego prawo, bo też są obywatelami.
I tutaj nie sposób zauważyć nieobecności kościelnych dostojników na wielkim "wejściu" B. Komorowskiego do polityki wewnętrznej, jakim było rozdanie Orderów Orła Białego. Ta uroczystość została przez władze kościelne zignorowana.

#114986

i odnowi oblicze TEJ Ziemi"-nie traktowało o sprawach jedynie wiary!Wręcz..nie traktowało o niej ..przede wqszystkim!I..wzniesiona z krzyżem ręka księdza Skorupki w bojowym ferworze;i msze "za Ojczyznę"księdza Jerzego..Ci duchowni,którzy gromili ludzi za "używanie krzyża do walki politycznej" na Krakowskim-..albo nie znają hitorii-albo..już mieli usta wody..niemal pełne..A głowy-trocin..Miału Komorusko-Tuskowego..Ignorowanie?A..jaka jest różnica między "ignorowaniem",a gębą pełną wody?Wygoda przede wszystkim..Księdza Jerzego..czynią świętym..Niech pomyślą;co działoby się na Krakowskim Przedmieściu,gdyby On żył!! Czy..milczałby,jak oni??"Ignorowałby"?Czy..ksiądz Jerzy..wziąłby karnie krzyż na plecy-i odniósł do kościoła?Jak chce..kumpel Jaruzelskiego?Oni..milczą..Gdy zwierzchnik Jego katów-siedzi w rewerencjach-przy stole-z polskim prezydentem!Mnie to..śmierdzi!

Patria Opressa

#115050

księża i biskupi nie powinni być liderami ruchów politycznych.

#115066

że komunę obozu Europy wschodniej..rozwalił polski papież-trzeba by zweryfikować..

Patria Opressa

#115086

nie, papież tchnął w ludzi nadzieję i wiarę, obecność tłumów na mszach uświadomiła ludziom ich siłę i słabość aparatu sowieckiego.

#115111

ogólnoświatowa.I zamach na papieża-jest tej prawdy potwierdzeniem.

Patria Opressa

#115556