Warszawa za Albanią (najinteligentniejsze miasta świata)

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Świat

Na pewno żadne z Polski, nawet Warszawa, a może zwłaszcza Warszawa nie jest najinteligentniejsza. Nigdy nie było żadnego naszego miasta nawet w 21 nominowanych, 7miu z nich wybranych. Do 21 udało się sporadycznie dostawać chińskim miastom, w tym roku Tiranie, stolicy przysłowiowej Albanii. Jedyne miasto z sowieckiej postkomuny, które kiedykolwiek załapało się do 7 ki to Tallin. A udało mu się to już ładnych kilka razy. W tym roku 7ka wyglądała tak.

Columbus, Ohio, United States
Oulu, Finland
Stratford, Ontario, Canada
Taichung City, Taiwan
Tallinn, Estonia
Taoyuan County, Taiwan
Toronto, Ontario, Canada

Wygrało miasto, o którym nikt nie słyszał. Taichung City to na pozór nic ciekawego. Milion mieszkańców, jedna linia metra. Miasto to jednak wytwarza produkty wartości 30 mld $. Tyle co tak z ¼ polskiego przemysłu. Nagroda została przyznana za doskonale zaplanowany, wizjonerski rozwój. Połączenie rozwoju ekonomicznego - tego konglomeratu 1500 producentów - głównie maszyn precyzyjnych i tysięcy ich dostawców, z rozwojem kulturowym miasta. Jest to 3ci na świecie eksporter w tej dziedzinie. Tajwan w przeciwieństwie do Japonii czy Korei opiera gospodarkę na niewielkich przedsiębiorstwach.
Co do atrakcji kulturalnych, to ze względu na to, że jest ono ośrodkiem kaligrafii, odwiedza je rocznie 400 tys. turystów.
„Miasto to agresywnie rozwija klastry przemysłowe poprzez rozwój Centralnego Korytarza Technologicznego składającego się z parków naukowych, parków przemysłu precyzyjnego i parków programistycznych, w celu stworzenia możliwości zaspokojenia jego globalnych ambicji”. Ło matko. Co to za dziwna nowomowa? A u nas to, ten tego, to we Warszawie stadion postawili, nawet dwa.
Władze miasta we współpracy z firmami telekomunikacyjnymi doprowadziły do objęcia 90 % ludności hotspotami WiFi 4G. Itd. Itp.

Tirana postępuje podobnie. Ich premier stwierdził, że Albania wkrótce zmieni się w regionalną potęgę w zakresie technologii informatycznych. W Tiranie bardzo szybko rośnie dostęp do Internetu, i równie szybko spadają jego ceny. „Idziemy po was” , sorry to nie ten kraj. „Idziemy w kierunku elektronicznej Albanii, Albanii wiedzy” napisał ich prezydent na fejsie.

Ciekawy jest też plan rozwoju stolicy Albanii - prosty, o zrozumiałych od razu zasadach, nastawiony na ściągnięcie inwestorów, zapewnienie im optymalnej infrastruktury i jasnych reguł gry. Porównałem go z planem Lecha Kaczyńskiego dla Warszawy, bo żadnego HGW nie znalazłem i wypadł na plus.

Zasady, kryteria przyznawania tytułów i opis osiągnięć Tallina są tu:

http://gazetaobywatelska.salon24.pl/480048,tallin-jedna-z-najbardziej-inteligentnych-spolecznosci

http://eng.taicung.gov.tw/ct.aspx?xItem=12561&ctNode=852&mp=1

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2303962/Most-intelligent-cities-Worlds-seven-smartest-cities-named-vie-title-Intelligent-Community-Year.html#ixzz2bbVz53JD

https://www.intelligentcommunity.org/index.php?src=gendocs&ref=ICF_Awards&category=Events

Brak głosów

Komentarze

Trwać i dorobić się fortuny!. Wzmocnić władzę centralną platformy, zatrudnianiem na wszystkich wakatach rodzin i powinowatych, twardego elektoratu Tuska. Tak samo było za komuny!. Stołki były wyłącznie dla członków PZPR i ich rodzin. Nikogo z nich nie obchodzi Polska!. Korzenie jakie posiadają, są ulokowane nad Morzem Martwym!...

Vote up!
0
Vote down!
0
#384129

Gierek jednak miał znacznie większe ambicje a to sobie ludzie sami wybrali.

Vote up!
0
Vote down!
0
#384179