Singapurska koncepcja „Obrony Totalnej”

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

TD - Singapurska „koncepcja Obrony Totalnej - (kompletnej, całkowitej) została zbudowana na podstawie doświadczeń takich krajów jak Szwajcaria, Austria i Szwecja”. „Konflikty pomiędzy krajami nie mają już obecnie wyłącznie militarnego charakteru. Potencjalni agresorzy i nieprzyjaciele mogą używać mniej rażących i niekonwencjonalnych metod (np. niszcząc społeczeństwo poprzez rozgrywanie różnic rasowych, językowych, religijnych, kulturowych, antagonizując klasy społeczne czy ekonomiczne, niszczy narodową odporność. Poprzez użycie broni psychologicznej grać na lękach i uprzedzeniach. Używać nacisków ekonomicznych, stosując bojkot, sankcje handlowe lub akty sabotażu, by pogrążyć gospodarkę.”
System Totalnej Obrony przewiduje całościową i kompleksową obronę przed wszelkimi zagrożeniami. Niezależnie od tego czy jest to epidemia, wojna, czy terroryzm.
„Ma on 5 aspektów (wzorowanych na austriackich „4 obronach”) Obronę Militarną, Obronę Cywilną, Obronę Ekonomiczną, Obronę Społeczną, Obronę Psychologiczną. Te 5 kierunków dotyczy kluczowych dziedzin działania społeczeństwa. One pomagają też zrozumieć Singapurczykom, jak oni mogą być zaatakowani.” Oraz, że ich działania w dla wzajemnej tolerancji i integracji wzmacniają obronność kraju. Obrona militarna i cywilna nie wymagają komentarza. U nas pełnią podobne funkcje, przy czym ta militarna praktycznie jest w likwidacji.
Obrona Ekonomiczna - ma zagwarantować, że w momencie ekonomicznego światowego kryzysu gospodarka narodowa nie upadnie, że szybko i sprawnie się odrodzi. Ma utrzymywać konkurencyjność w obliczu ciągłych zmian światowej gospodarki, min poprzez ciągłe uczenie się, Zapewnić poprzez ochronę środowiska, energooszczędne technologie, by kraj nie był w przyszłości w gorszym stanie niż teraz.
Obrona Społeczna - ma zapewnić by tkanka społeczna była silna i harmonijna. Wspieranie słabszych jej członków w tym pomaga. Podobnie jak unikanie konfliktów niszczących dla wspólnoty społecznej.
Obrona Psychologiczna –„Jestem Singapurczykiem, i jestem z tego dumny” dotyczy lojalności, oddania dla Singapuru, i siły, by przezwyciężyć zewnętrzne naciski. Decyduje o tym, że Singapurczycy staną do walki o kraj, gdy będzie zagrożony. Siła narodu jest taka, jak silni i odporni są jego obywatele.
U nas, choć do krajów na których Singapur się wzorował mamy całkiem blisko, myślenie pełną skalą tych kategorii nie istnieje. A wygląda nawet na to, że powinniśmy, co zresztą w pewnym wymiarze robimy, stosować część z tych obron, wobec rządzących nami z wyboru większości właścicieli mediów i wyborców.
Rządzący zadłużając kraj ponad miarę, niszcząc gospodarkę biurokracją, osłabiają jego obronę ekonomiczną. Sztucznie tworząc wewnątrzspołeczne konflikty, osłabiają jego obronę społeczną. Promując „europejskość”, postawy antypatriotyczne, osłabiają obronę psychologiczną.
http://en.wikipedia.org/wiki/Total_Defence_(Singapore)
http://www.totaldefence.sg/imindef/mindef_websites/topics/totaldefence/about_td/5_Pillars/pd.html
http://merln.ndu.edu/whitepapers/Austria-2001.pdf

obronność, system, singapur, polska,

Brak głosów

Komentarze

a Polska tak, szczególnie w aspekcie mentalnym "obywateli".

Vote up!
0
Vote down!
0
#273144

Nie wszystkich ale niestety większości, jak pokazują wybory.

Vote up!
0
Vote down!
0
#273156

smoleńskiej jaką obłożone sa nasze władzunie, a efekt czego dotkną to w perzynę obracają , a o czym pomyślą to się wali , albo sypie......W takim wypadku pozostaje tylko usunąć klątwą dotkniętych - ale jest ich sporo to nie bedzie łatwe, ale to jak z murem wyciągniesz jedną cegłę a cały mur się wali........

pozdrawiam stara czarownica xana

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrawiam
stara czarownica
xana

#273150

A mury runą ...

Vote up!
0
Vote down!
0
#273157

TD - zbudowana na podstawie doświadczeń takich krajów jak Szwajcaria, Austria i Szwecja”.

achem, achem... IZRAEL... achem, achem...

patrz pan, jak kraj w 30% muzulmanski moze nie miec oporow, gdy chodzi o sprawy wyzsze.

Vote up!
0
Vote down!
0
#273154

Jak Izrael, to pewnie kopia z II RP. To by się nawet zgadzało. Wychowanie patriotyczne, COP, Gdynia, FON, nie oddamy ani guzika, itd.

Vote up!
0
Vote down!
0
#273158

kamaraderia, duma i charakternosc.

od szeregowca do jenerala.

Vote up!
0
Vote down!
0
#273249