Izrael – cud gospodarczy dzięki służbie wojskowej i bezczelności

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Świat

Można do tego dodać jeszcze „mały czarny notes”. Rozwój Izraela jest o tyle ciekawy, że następował podczas ciągłych wojen. Żydzi przybywali do Palestyny, stawali się tam coraz większą siłą a w końcu ją za pomocą broni, wojny, czasem terroru zdobywali.
Izrael budował swoją siłę poprzez napływ emigrantów żydowskich. W 1950 mieszkało tam 1,3 mln Żydów a gospodarka była warta 4 mld $, a w 1996 już 5,7mln i 95 mld $ = 20ta gospodarka świata. PKB skoczyło z 3 tys $ na głowę do 16,6 tys. W 1950 brytyjski czy szwedzki dochód na głowę był ponad 2 razy większy, teraz są one prawie równe. W ciągu tego czasu państwo stopniowo wycofywało się z gospodarki, w której początkowo odgrywało dominująca rolę. Ich legendarny minister finansów Pinhas Sapir, czy jak kto woli Pinchas Kozłowski rodem z Suwałk, a potem mieszkający w Warszawie miał jeszcze bardziej legendarny “mały czarny notes”. I za pomocą tego oryginalnego narzędzia ekonomicznego “decydował jaka fabryka będzie budowana, gdzie, przez kogo i z jaką formą pomocy państwa”. Za czasów Kozłowskiego, w latach 50tych, 60tych gospodarka rosła w tepie 10 procent rocznie. Obecnie tempo jest około 5%. Przy czym na obronnośc idzie 4 razy więcej pieniędzy, niż u nas.
W latach 90tych zaczęto iść zdecydowanie w kierunku wolnego rynku. Zlikwidowano dotacje, poza tymi dla transportu publicznego i rolnictwa. Sprzedano udziały w największym państwowym banku, telekomie.
Izraelski cud gospodarczy opierał się w dużym stopniu na innowacjach. Ważnym, jeśli nie kluczowym elementem był przemysł obronny, elektronika. W 1967 gaullistowska Francja, z którą Izrael od lat 50 tych współpracował na polu obronności, w tym budowy bomby atomowej, nie dostarczył nawet zapłaconych samolotów tuż przed wojną. Żydzi doszli do wniosku, że muszą mieć własny przemysł obronny. I mają teraz jeden z najlepszych na świecie, który jest lokomotywą gospodarki.

Są nr. 1 w ilości zatrudnionych w badaniach i rozwoju na świecie - 140 na 10 tys mieszkańców, następnie USA z 85 osobami, Japonia z 83. Centra badawcze są w całym kraju. USA mają “Silicon Valley”, Izrael “Silicon Wadi”, a Polska co ma? Silicon cycki Dody? Jest tam najwięcej start-upów. „Izrael ma więcej firm na NASDAQ niż Korea, Japonia, Singapur, Chiny, Indie i cała Europa razem wzięte”. Nawet na terytoriach palestyńskich sektor IT wzrósł z 0,8 do 5% PKB tylko między 2008 a 2010.

Autor książki „Naród start upów...” która właśnie ukazała się o polsku, do recenzji do niej link zamieszczam, widzi jeszcze inne a właściwie głębsze, podstawowe przyczyny rozwoju Izraela. Służbę w armii, kulturę, czyli tzw „chupę”.
„Potrafią zapytać o wiek, cenę samochodu lub mieszkania osobę, którą ledwie znają. Bez żadnego oporu zwrócą obcej osobie uwagę, że ich dziecko jest ubrane nieadekwatnie do aktualnej pogody. Taki sposób bycia został skutecznie przyswojony w armii, gdzie zadawanie pytań, kwestionowanie rozkazów i polemika z wyższymi stopniem jest na porządku dziennym. Takie zachowanie określane jest słowem "chucpa", czyli bezczelność, arogancja, tupet.”

„Chucpa obecna w życiu codziennym, biznesie i wojsku sprawia, że nawet najlepsze rozwiązania są analizowane i poddawane krytyce, chucpa powoduje, że zanika klasyczna hierarchia szef – pracownik czy dowódca – szeregowy. Ten brak zasad i hierarchii powoduje, że dobre pomysły częściej wypływają i szybciej wchodzą w życie, niż w klasycznych modelach, gdzie pomysł musi przejść przez kolejne szczeble.”

„Zdaniem autorów jednym z najważniejszych czynników (rozwoju) jest armia. Tylko w trzydziestu krajach na świecie służba wojskowa jest obowiązkowa dłużej niż 18 miesięcy. Większość z nich to kraje niedemokratyczne lub rozwijające się. Pozostałe trzy to Izrael, Korea Południowa i Singapur. W Izraelu służba wojskowa jest obowiązkowa zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt. W wieku 22 – 23 lat młodzi Izraelczycy mają już za sobą wojsko - najcięższą z możliwych szkół, która nauczyła ich odpowiedzialności za podejmowane decyzje (za te niepodjęte również), wytrwałości i umiejętności myślenia pod presją czasu. W tak młodym wieku są o wiele bardziej dojrzali i świadomi niż ich rówieśnicy z Polski, USA, Kanady czy Szwecji.”

Izrael, to kraj w dużym stopniu kulturowo polski. Tworzyli go ludzie w Polsce wychowani. Żydzi przed wojną uważani u nas za kiepskich żołnierzy, migający się od wojska jak mogli, stworzyli armię, która polską by bezproblemowo pokonała. Jest podstawą państwa, jak w II RP była. Wywiad, na miarę przedwojennej „dwójki”. Czym Kozłowski różnił się od Kwiatkowskiego? Można powiedzieć, że wzorcem dla Izraela była II RP i I RP. Dlaczego dla III RP nie są?

http://izrael.org.il/ksiazki/3718-recenzja-narod-start-upow-historia-cudu-gospodarczego-izraela.html

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

rekami dokonali cudu gospodarczego w Palestynie.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#393385

To są fakty, propagandę, to ty masz w głowie.

Vote up!
1
Vote down!
0
#393397

faktami niewiem ile ci zaplacili za szerzenie klamswtwa o promujacego Zydow ale jesli piszesz to z niewiedzy lub glupoty to jestes rozgrzeszony.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#393490

Ja tam jestem antysemitą (wedle norm antygojów), ale nie ślepym.
Izrael jest wyjątkowo skuteczny w każdej dziedzinie.
Aż dziw i warto się uczyć na jego przykładzie.
"Pecunia non olet", a mądrość tym bardziej.
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Vote up!
1
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#393494

A konkretnie - fakty, liczby?

Vote up!
1
Vote down!
0
#393640

Eee, no to w III RP też mamy hucpę.
"Ten brak zasad i hierarchii..." - wszystko się zgadza!

"„Potrafią zapytać o wiek, cenę samochodu lub mieszkania osobę, którą ledwie znają."
- To ci odwaga cywilna! Polacy tego zapewne nie potrafią...

"Bez żadnego oporu zwrócą obcej osobie uwagę, że ich dziecko jest ubrane nieadekwatnie do aktualnej pogody".
- Nie wiem czy to jest takie wyjątkowe, poza tym jak to się ma do tego braku zasad?

Sorry ale to jest takie jakieś dorabianie teorii (to nie jest zarzut pod adresem autora tego bloga).

Oczywiście w Izraelu mogą sobie prywatyzować, przedsiębiorstwa, banki itp. do woli - i tak wszystko zostaje w rodzinie.

Mimo wszystko - oczywiście nacjonalizmu-patriotyzmu od Żydów można się uczyć, choć wg mnie Żydzi lepiej sobie jednak radzą za granicą i paradoksalnie ich państwo wcale nie powala - straszny bałagan i niechlujstwo. Poza tym z takimi wpływami i z taką ilością faktycznie utytułowanych ludzi to powinna być technologiczna potęga - dom największych światowych koncernów/marek - tak nie jest.

Vote up!
0
Vote down!
0
#393465

Kultura jest po części polska, ludzie w tej kulturze wychowani tworzyli to państwo, dezerterzy Andersa armię.

Też tam się sypie trochę.http://www.magnum-x.pl/czasopismasec/ntw/2485

Vote up!
1
Vote down!
0
#393644

Proste przeliczenie pokazuje , ze na jednego Polaka

wyeksportowano uzbrojenia za 8,2 Złotego

natomiast Izraelczycy na jednego Żyda/Palestyńczyka

wyeksportowali uzbrojenia za 2947 Złotych czyli 358 RAZY więcej.

PS. Powtórzę: „. Prawie połowa izraelskiego eksportu broni przypada na radary, rakiety i systemy obrony przeciwlotniczej Głównym odbiorcą są kraje regionu Azji i Pacyfiku.” Czyli, nie sa to wygórowane technologicznie rzeczy, które również w Polsce wytwarzamy. Czy my nie możemy w czymś naśladować Żydów?

pisalem o ty kiedys

http://niepoprawni.pl/content/eksport-uzbrojenia-porownanie-polski-i-izraela

jest tam sporo sznurkow do dalszej lektury

Vote up!
1
Vote down!
0
#393502

Wiem, bo znam profesorów z AGH.
Nawet to "ktoś" spieprzył za drobne pieniądze na łapkę.
Jak to u Tuska.
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Vote up!
1
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#393505

Moglibyśmy, gdybyśmy mieli równie niezależny rząd.

Vote up!
1
Vote down!
0
#393645

Wrzuciłem twoją notkę on grupę OT na FB - zapraszam do dyskusji. https://www.facebook.com/groups/obronatotalna/

Vote up!
1
Vote down!
0
#393648

Izrael, podobnie jak UE jest tworem sztucznym i podtrzymywanym ogromnym wysiłkiem finansowym wielu narodów. Samo USA daje miliardy, rok po roku. Każde państwo by kwitło przy takich dotacjach.

Może, dla przykładu, ktoś mi powie, dlaczego żydowskie ziemniaki, wyhodowane w izraelskich szklarniach, wybudowanych ogromnym kosztem na jałowej ziemi, są w hipermarketach w Polsce tańsze od naszych, wyhodowanych w Polsce o wiele mniejszym kosztem w naturalnych warunkach?

Do czyich kieszonek pójdzie kasa kosztem polskich rolników, którzy czasami muszą czekać ponad rok, aby im zapłacono za zbiór, który oddali do skupu?

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Vote up!
0
Vote down!
-1

Lotna

 

#393550

ktory lyka bajke.

Ja tez tu napisze troche bajecznie.

"Izrael – małe państwo na Bliskim Wschodzie, mające mocne poparcie na górze (Synaj) i na Zachodzie (USA), skoro jeszcze istnieje.

Położenie

Dziwną rzeczą jest to, że pomimo tego, że Izrael leży w Azji, to gra w Lidze Mistrzów i bierze udział w Eurowizji. Stało się tak dzięki krajom arabskim, które stwierdziły, że nie chcą przegrywać z Izraelem nawet w piłkę nożną i śpiewaniu kiczu, toteż przegłosowano jego wydalenie z federacji azjatyckich. Izrael został jednakże w ekspresowym tempie przyjęty przez federacje europejskie. W dodatku dostał więcej kasy niż u Azjatów.

Starożytność

Żydzi jako starożytny naród przewijali się przez całą historię. Jako że ich dłużnicy nie mieli z czego spłacać wypisanych im weksli, to państwo Izrael wielokrotnie przestawało istnieć. Pierwszymi niezadowolonymi dłużnikami byli Asyryjczycy, którzy podbili potem pół świata, ale po zwiększeniu stóp procentowych musieli ogłosić upadłość. Następnie Żydzi udzielili pożyczek pod budowę 7 cudów świata, ale kiedy w Egipcie okazało się, że są niewypłacalni – zabrali co było pod ręką i uciekli, zostawiając wcześniej 7 plag budżetowych.

Po tym incydencie Żydzi podpisują umowę z Bogiem, który daje im za darmo 10 przykazań. Ale im było za mało, więc im rabini dorzucili „lekką” rączką jeszcze ok. 600 różnych przykazań. Po 40 latach chodzenia po pustyni bez mapy trafili, jakimś cudem – do Izraela, gdzie wybijając wcześniejszych mieszkańców, założyli własne państwo, zbudowali Świątynię (obecnie Bank Światowy) i interes się kręcił.
Jezus Chrystus Superstar

W roku 6 B.C.[1] urodził się Jezus Chrystus, który okazał być się plugawym Rebeliantem i mącicielem. Robił cuda, wygłaszał kazania i twierdził, że Królestwo Jego jest nie z tego świata i nie będzie odprowadzać podatków. „Pałka się przegła”[2], kiedy zebrał uczniów i chciał spisać nową umowę z Bogiem jako Jego Syn. Reszta Żydów wykazała się wtedy ogromnym antysemityzmem i ukrzyżowali Jezusa. Jak się potem okazało, Jezus naprawdę był Synem Boga, więc Żydom zrobiło się łyso i od tej pory noszą jarmułki.

Diaspora

Żydów rozpędzono na 4 wiatry, świątynię spalono, a potem często pożyczali pieniądze nie temu, co trzeba. Światowy Kryzys Gospodarczy dotknął dwa razy, na szczęście Adolf zdarzył się tylko raz. Po II wojnie światowej udało im się sprywatyzować większość Palestyny, ale do dziś zostało tam pełno piromanów z Hamasu, którzy lubią wysadzać się w miejscach publicznych. Od czasu do czasu dla podkreślenia swojej pozycji wygrywa bohatersko mniejsze lub większe wojny wywołane przez sąsiadów, lub częściej – przez obywateli ze Strefy Gazu.

Ten kraj jest dziwny, pomimo braku surowców mineralnych i całkowitej pustyni jest najbogatszym państwem świata, ma najlepszą armię i super sprzęt. Większość podludzi uważa, że ich kapitał jest głównie zagraniczny, dostają kasę od Niemców, Polski, Rosji i USA od roku 1945 i otrzymują nadal grożąc, że jak cofną finanse to ogłoszą ich antysemitami, doprowadzając do wojny. Duży udział w bogactwie Izraela mają też żydowskie banki.
Każdy z pełnoletnich obywateli Izraela posiada dwa miejsca zatrudnienia: w Mossadzie i gdzieś jeszcze (chyba, że jest bezrobotny, wtedy pracuje tylko w Mossadzie).

Typowe produkty izraelskie:

wyroby codziennego użytku: karabiny, granaty, czołgi, samoloty bojowe, wyrzutnie rakiet, gaz łzawiący,
wyroby użytku religijnego: kapelusze, kapelusze, kapelusze, kapelusze i sztuczne pejsy,
wyroby mieszane: zwoje Tory z wbudowanym granatnikiem,
wyroby spożywcze: maca, karp po żydowsku, wódka koszerna, banany pustynne, wojskowe racje żywnościowe,
wyroby znane na całym świecie: weksle.

Izrael charakteryzuje się świetnym jedzeniem, przystojnymi mężczyznami z pejsami, pięknymi imigrantkami bez pejsów ale za to z kontami w bankach swoich mężczyzn. Jest krajem skrajności – uczestników parady miłości traktuje się niekiedy nożem, ale generalnie nikogo nie dziwi para gejów całujących się na ulicy. Potrawami narodowymi są trufle smażone na wybornym winie z piwnic południowej Toskanii oraz kawior, który jest często składowany beczkami w piwnicach mieszkańców tego kraju. Ortodoksi, stanowiący zaledwie 90% społeczeństwa wyzywają izraelską policję od nazistów, gestapo i obrzucają ich kamieniami."

Vote up!
0
Vote down!
-1
#393560

Sorry, to nie mój poziom.

Vote up!
1
Vote down!
0
#393649

Dotują rolnictwo i komunikację, poza tym chyba nic.

Pomoc się zaczęła, gdy ten kraj wygrał kilka wojen, zbudował gospodarkę, okazał się być silnym partnerem - od lat 70- 80tych. Dotyczy właściwie tylko sfery militarnej, zakupów amerykańskiego sprzętu. Utrzymywanie tego "lotniskowca" jak każdego, kosztuje.

http://en.wikipedia.org/wiki/Israel%E2%80%93United_States_relations

Vote up!
1
Vote down!
0
#393646

PS. Sowiety pomagały krajom atakującym Izrael w niemniejszym stopniu, bilans jest na zero.

Vote up!
1
Vote down!
0
#393647

Tutaj są dane o formach pomocy dla Izraela. Proponuję to najpierw przestudiować, a potem opowiadać historie o wyrównanych bilansach i o cudzie gospodarczym Izraela.

http://ifamericansknew.org/stats/cost.html
http://ifamericansknew.org/stats/130bill.html
http://ifamericansknew.org/stats/cost_of_israel.html

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Vote up!
0
Vote down!
0

Lotna

 

#393654

barjere propagandy tak jak u leminaga ze PIS jest jedynie Polska partia.
Izralel jest wielkosci wojewodztwa w Polsce bez zadnych zasobow mineralnych ilosc ludnosci okolo 7,5 milionow z czego Zydow jest tylko 5,5 milona.Czynna armia to 170tys. ale tak naprawde to ponad 500tys.
Pracujacych Zydow moze byc wlacznie z ramia okolo 2miolonow
ale ci co cos wytwarzaja moze byc tylko miedzy 500tys a 1 milonem,
Izrael nie jest samowystarczalny gdyz nie ma wystarczajacych terenow do upraw zboz i chodowli bydla.Jego deficyt z wymiany handlowej wynosi okolo 3mld$.
Juz te dane swiadcza o niby cudzie jak taka wielka armie super uzbrojone panstwo z deficytem handlowym moze utrzymac tak mala ilosc ludzi w jakiejs dochodowej produkcji.

Prawda jest ze Izraelczyzcy zyja na wysokim poziomie socjalnym tzn sluzba zdrowia lekarstwa opieka nad starymi osobami jest najlepsza na swieciei i to za darmo.

Pytanie skad te pieniadze skoro maja deficyt a zarazem propagandowy cud.

Otoz ten cud to to ze Izrael jest tylko zakamufolwana baza militarna USA a zarazem jednym z ich stanow.

Ktory jest utrzymywany poprzez rozne dotacje.

Co roku juz od samego poczatku Zydzi dostawali kolosalne sumy glupi by uwierzyl ze dzieki kibucom czyli PGRom postawili na nogi od podstaw panstwo.

tA dotacja oficjalna to okolo 3mld$ roczni drugie tyle to zkamyuflowane dotacje w sprzecie wojskowym i innych towarach.

Nastepne strumienie piemeidzy to biznes holokaustu,teraz pieniadze nawet spadkobiercy dostaja nie tylko domniemane niby ofiary ktore przezyly.

Od poczatku powstania Izraela wszyscy Zydzi na swiecie byli opdatkowani na rzecz ich nowego panstwa w zaleznosci od dochodu to sa nastepne miliardy,podatek koszerny ktory jest na calym swiecie wlacznie z Polska i to niekoniecznie na produktach koszernych 1% od ceny produktu towar z takim podatkiem na Izrael jest oznakowany wystaarczy obejrzec zakamuflowane znaczki na opakowaniu zeby sie o tym przekonac,
ludzie placa characz niewiedzac na co i dlaczego.
Firmy ktore odmowia tego podatku na swoich towarach czesto znikaja z rynku bankrutuja bo hurtownie nie chca ich towarow - to zwykly sznataz zydowskiej mafi ktora kontroluje swiatowy handel..

Dochody z broni to nie dochody z broni wyprodukowanej bo to maly oprocent, a z swiatowego obrotu tej broni czesto nielegalnej, poza bronia Zydzi kontroluja swiatowy obrot djamentow wielce zreszta dochodowy,ale to nic w porownaniu z ich swiatowymi wplywami w przemysle farmaceutycznym nie wspominajac o wplywach z sektora bankowych i gield na calym swiecie.

Moze dochod ze swiatowej produkcji pornografi ktora Zydzi maja prawie w calosci w rekach utrzymuja ta armie?

A zapomnialem od pracownikow wytwarzajacych trzeba odjac okolo 100tys z Mosadu.Wywiadu najsilniejszego na swiecie ktory pochlania niebotyczne sumy jak armi,
I co ich wszytkich utrzymuje ten 1milion wytwarzajacych dobra?

Jedno jest pewne cudow nie ma tam gdzie sa fakty.

Jak by Polska w przeliczeniu na 1 mieskznca dostawala takie pieniadze to by byla najbogatszym krajem na swiecie.

A teraz co do kulturu Polskiej w Izraelu to juz smiech.

Zydzi w Polsce zawsze wlaczyli z kultura polska oparta na bazie chrzescijanskiej sprzecznej calkowicie z ich wiara i filozofia tak ze auto dokladnie nie wie co pisze, mowiac ze izrael czerpal albo oparl sie na kulturze polskiej prz rozwoju.

Wsieci jest pelno propagandy zydowskiej ktora to autor przepisal i tutaj propaguje toczka w toczke jak nijaki Singer.

Vote up!
1
Vote down!
0
#393713

Pański wpis nie tylko fałszuje obraz Izraela, ale na dodatek każe Polakom wpędzać się w kompleksy. Polakom, którzy są okradani przynajmniej tak długo, jak długo jest dotowany Izrael, każe Pan porównywać swoje porażki i niedociągnięcia, będące nieuniknionym wynikiem rabunkowej gospodarki, do osiągnięć mieszkańców Izraela, dotowanych przez USA i inne kraje, w skali dotąd nie spotykanej.
Jaki ma Pan w tym cel?

Jak chodzi o zbieżność z polską kulturą, to chyba ten, już tu przysłowiowy, karp po żydowsku i może kilka innych potraw łączy nas z żydami mieszkającymi w Izraelu. Zupełnie inna mentalność, inna religia i inny system wartości.

Proponuję w przyszłości bardziej starannie dobierać źródła.

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Vote up!
0
Vote down!
0

Lotna

 

#393734

Izrael to wszelkie zło tego świata, dlatego od dziś nie kupuje produktów z Izraela, nie będę kupował produktów okupanta Polski! Nie wolno kupowac produktów z tym kodem 729, to kod zaborcy naszego kraju!

 

Nie kupuje produktów z Izraela: https://www.quantectherapy.com/pl/od-dzis-nie-kupuje-izraelskich-produktow-w-polsce/

Vote up!
2
Vote down!
-1
#1581203