Emigranci do parlamentu!

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

Emigranci polscy, Polonia, Polacy mieszkający za granicą składają się z wielu grup. Najprostsza linia podziału, to czas pobytu za granicą. Stara emigracja, która głęboko, przez dziesiątki lat zapuściła korzenie i nowa, której korzonki są na tyle płytkie, że daje to nadzieję na powrót tej znacznej części polskiego jeszcze, młodego pokolenia. Oczywiście nie jest to możliwe w obecnych warunkach politycznych, nadal wypychających z kraju kolejnych Polaków.

Trudno żeby interesy emigrantów reprezentował ktoś, kto nie mieszka za granicą. Kto nie je tego gorzko - słodkiego chleba. Kto nie czuje na własnej skórze emigranckiego losu. Kto nie żyje problemami tej specyficznej grupy Polaków. Przy dotychczasowym traktowaniu ich przez rządzących i generalnie takiej jak dotąd jakości rządów w Polsce, wkrótce, w kolejnych pokoleniach już tylko Brytyjczyków, Irlandczyków, Holendrów, Norwegów polskiego pochodzenia, często bez znajomości języka przodków.
Jak dotąd, politycy wszystkich możliwych opcji przyjeżdżali jedynie do emigracyjnych centrów aby proponować głosowanie na nich, przez nas. Wystawienie przez PiS, co prawda na dalekim 31 miejscu Sławka Wróbla, młodego emigranta z nowej, największej fali emigracji do sejmu jest pierwszą jaskółką zmiany tego podejścia, która jednak jeszcze wiosny nie czyni.
Jest co prawda jeszcze propozycja szefa PiS ustanowienia pięciu mandatów w senacie dla emigrantów w ujęciu terytorialnym, wzorowana na Włoszech. Stanisława Michalkiewicz już w 2007 proponował 4 rech posłów w okręgach jednomandatowych wielkości 1-2 kontynentów. Ja nie mam nic przeciw jednej i drugiej propozycji. Choć biorąc praktycznie pod uwagę stosunek do okręgów jednomandatowych głównych sił politycznych, w sejmie możliwy będzie jedynie kilkumandatowy, emigrancki okręg w głosowaniu proporcjonalnym. Polaków za granicami jest wiele milionów, powinni mieć swoją reprezentację w parlamencie.

Co dotychczas dali politycy emigracji? Jedynie likwidację podwójnego opodatkowania na początku kadencji PO i na tym się skończyło. To o wiele za mało.

W Polsce nawet ktoś mieszkający w innym województwie, wystawiany do parlamentu nazywany jest „spadochroniarzem”. Co mają powiedzieć Polacy mieszkający w innych krajach, czy na innych kontynentach? Mogą głosować wyłącznie na jedną z list warszawskich, choć pochodzą z np. Przemyśla a mieszkają np. w Irlandii. Sam pobyt za granicą, niezależnie gdzie się jest, też tworzy pewne wspólne wszystkim emigrantom problemy.
Ich realne interesy, to poprawa warunków życia jako emigranta w kraju pobytu, ułatwienie łączności z krajem i w większości wypadków, zwłaszcza wśród nowej emigracji taka zmiana warunków życia w Polsce aby ich powrót był możliwy.

Młodzi Polacy w naszej obecnej sytuacji ludnościowej, to jedyne co może nas uchronić przed katastrofa demograficzną. Ja stety niestety widzę więcej polskich mam z dziećmi, na deptaku mojej londyńskiej dzielnicy, niż mojego polskiego miasteczka.

http://www.bibula.com/?p=43437
http://polonia.wp.pl/country,0,title,Jaroslaw-Kaczynski-pisze-list-z-obietnicami,wid,13751329,wiadomosc.html?ticaid=1d16c&_ticrsn=5
http://sarthran8.salon24.pl/345917,emigranci-pomagaja-polsce-bardziej-niz-unia

Grafika z Wikipedii

Brak głosów

Komentarze

Doosz

zgadzam się pod jednym warunkiem , że bedą to emigranci mający bloga na Niepoprawnych

Vote up!
0
Vote down!
0

Dobosz

#186738

Niektórzy są lepsi w działaniu, niż w pisaniu.
Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#186748

 Zgadzam sie. Tylko obawiam sie,ze tylko 5 % maja bloga na Niepoprawnych.

Rozmawialem z kilkom wykszalciuchami z Wielkich Miast. Slowo OJCZYZNA  nie przechodzi im przez gardlo.

Vote up!
0
Vote down!
0
#186768

Witam i dziękuję za interesującą analizę ważnego tematu, sprawy.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#186761

Tak w uzupełnieniu sporo się ostatnio pisze o tym, że Polki w UK przegoniły w dzietności wszystkie inne grupy emigrantek, mają dwa razy wiecej dzieci, niż średnio Polki w kraju. Emigrantki pokazały, że w Polsce nie miały warunków do macierzyństwa, wina polityków i polityki jest tu oczywista.
Nie napiszę co się za to rządzącym należy, bo nie chcę mieć budzenia o 6.00. I nie ma tu wielkiego znaczenia ani nie jest usprawiedliwieniem poziom dobrobytu, wystarczy popatrzeć na przykład Rumunii. A teraz te [....] dowaliły rodzicom jeszcze canami przedszkoli.

Vote up!
0
Vote down!
0
#186766

Popieram Pańskie stanowisko.
Reprezentacja taka mogłaby stac się języczkiem uwagi, skierowanej na problemy Rodaków poza granicami kraju.
A jednoczesnie, jako nie skażona sowietyzmem, mogłaby
w odpowiednim momencie reagować na zagrożenia naszej suwerennosci, czy ewidentnego łamania prawa w kręgach rządzących.
Pozdrawiam myślących.

Vote up!
0
Vote down!
0
#186769

Ludzie z emigracji byliby znakomitymi pasami transmisyjnymi dobrych rozwiązań z krajów ich pobytu, łącznikiem między Polonią a krajem,emigranckim lobby.

Vote up!
0
Vote down!
0
#186792

Ludzie z emigracji byliby znakomitymi pasami transmisyjnymi dobrych rozwiązań z krajów ich pobytu, łącznikiem między Polonią a krajem,emigranckim lobby.

Vote up!
0
Vote down!
0
#186793

Polonia to 21 milionów Polaków - 36% ludności polskiej na świecie. Te pięć mandatów nalezy im się z klucza

Vote up!
0
Vote down!
0
#186772

Jak psu micha.

Vote up!
0
Vote down!
0
#186791

Którzy? PSL na przykład nie zasypia gruszek w popiele i zgłosiło przynajmniej dwoje kandydatów z listy w Toronto, w Kanadzie. Są to Pani Małgorzata Jedlewska i Pan Rozbicki (imienia nie pamiętam).

Są to ludzie zamieszkali w Kanadzie od ponad dwudziestu lat i są dość czynni i aktywni w środowisku polonijnym. Rozpoczęli dość późną kampanię w polonijnych mediach. Nie słyszałem by PiS robił coś podobnego. Ale PSL już może namieszać w wynikach. Jeśli ta "partia" może ocierać się o być albo nie być w Sejmie, to z pewnością nadaje się do odebrania PiS kilku głosów.
Pan Rozbicki jest nauczycielem muzyki w szkole średniej oraz dyrygentem orkiestry symfonicznej. Co jakiś czas organizuje koncerty muzyki poważnej dla polonii. Pani Jedlewska począwszy od lat osiemdziesiątych prowadziła przez kilkanaście lat audycje polskojęzyczne w jednej z rozgłośni radiowych.
Nie znam ich obecnych poglądów politycznych, ale wygladają mi na tzw pożytecznych idiotów.

Vote up!
0
Vote down!
0
#186796

Tak jak napisałem, uważam że liczy się głównie młoda emigracja, ta która ma najsilniejsze związki z krajem i może do niego wrócić.

PSL nie popieram, to szkodliwa dla Polski partia ale popieram wystawianie przez partie emigrantów.

Vote up!
0
Vote down!
0
#186809