Druga Japonia, druga Irlandia, a tu przez okno zagląda trzeci świat

Obrazek użytkownika Błąd w systemie
Kraj

Niedawno minęły 22–lata od pierwszych, częściowo wolnych wyborów roku 1989-tego. Rozpoczęliśmy marsz ku niepodległości. Pokolenie pamiętające tamten okres, przypomina sobie doskonale tamten nastrój nadziei, bezgranicznej wiary, że teraz może być już tylko lepiej, że po okresie komunistycznego zniewolenia w sferze politycznej i gospodarczej, na fundamencie odzyskanej wolności zbudujemy sprawiedliwe państwo. Jest przecież Solidarność, jest Wałęsa, jest potencjał, jest entuzjazm, jest nadzieja – musi się udać, nie może być inaczej.

Minęło ponad dwadzieścia lat i jak spełniły się nasze nadzieje? Gigantyczne zadłużenie finansów publicznych, biurokracja paraliżująca prywatnych przedsiębiorców, nędza emerytów żyjących za kilkaset złotych miesięcznie, sprzedany (rozgrabiony) majątek narodowy, prawie dwa miliony dzieci żyjących w ubóstwie, brak perspektyw dla młodego pokolenia. Druga Japonia, druga Irlandia, a tu przez okno zagląda trzeci świat. Czy o spełnienie takich marzeń chodziło? Pewnie zdecydowana większość zaprzeczy i powie że to nie tak miało być. Gdzie więc leży przyczyna tego, że tak dramatycznie marzenia rozminęły się z rzeczywistością? Odpowiedzi na to pytanie można szukać też w rocznicy 4-czerwca, ale już nie 1989-tego roku, ale 1992-go. Wtedy upadł rząd Premiera Jana Olszewskiego. Z tego okresu pamiętam tytuł „Olszewski odchodzi agenci zostają”, z nieistniejącej już gazety „Nowy Świat”. Upadek tamtego rządu to był znak (niestety jedynie nieliczna część społeczeństwa to dostrzegła), że schodzimy z prawidłowego kursu. Olszewski odszedł, a pozostawieni bezkarni agenci nabrali wiatru w żagle i wykonywali swoją robotę dalej, pomawiając, szkalując a przy okazji ustawiając siebie i swoich bliskich. W tzw. demokratycznej już Polsce wygrać z nimi nie było łatwo, niektórzy to przeszli, kilka lat procesów sądowych, aby udowodnić, że nie jest się wielbłądem. Tych kapusiów były całe zastępy, także tu w Bełchatowie. (Polecam ubiegłoroczną publikację IPN-u pt. „NSZZ Solidarność w Bełchatowie w dokumentach SB w latach 1980-1989”).

Wyższość człowieka jako istoty myślącej nad innymi stworzeniami, polega m.in. na umiejętności posługiwania się analizą przyczynowo-skutkową. Narzekając na dzisiejszą sytuację w Polsce, panujący (bardzo delikatnie ujmując) chaos, warto pamiętać, że na czele obecnego rządu PO-PSL stoją osoby, które grały pierwsze skrzypce w obalaniu rządu Jana Olszewskiego, panowie Tusk, Pawlak, Niesiołowski, Boni, itd. (Polecam film „Nocna zmian” Jacka Kurskiego). Warto także dla lepszego zrozumienia wydarzeń zachodzących w Polsce, przejrzeć inne publikacje IPN, poszukać w internecie tzw. listy Macierewicza, listy Wildsteina. Znajomość umieszczonych tam nazwisk pozwoli każdemu lepiej zrozumieć „logikę” zachodzących w Polsce procesów ekonomicznych i społecznych oraz dlaczego tak niewiele marzeń udało się spełnić.

W następnym roku kolejna rocznica 4-tych czerwców. Czy wrócimy na prawidłowy kurs? Podobno nadzieja umiera ostatnia i tego stwierdzenia należy się trzymać. Chociaż czas mija, a jak powiedział kiedyś Albert Einstein „Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić” i przypominając dzisiaj te rocznice, tego stracone czasu najbardziej żal, ale żeby nie kończyć zbyt pesymistycznie zakończmy św. Augustynem. CIERPLIWOŚĆ JEST TOWARZYSZEM MĄDROŚCI.

Dr Piotr Grabowski

http://piotrkovskie.pl/index.php/glowna/kraj/209-druga-japonia-druga-irlandia-a-tu-przez-okno-zaglada-trzeci-swiat

Brak głosów

Komentarze

podsumowania jak w tytule tego wpisu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#178376

Tytuł był inny, moim zdaniem miałki jak Bronek. Dlatego wybrałem to zdanie.

Pozdrawiam Ossalo!

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#178380

Właściciele III RP czują się lepiej w III świecie.

Vote up!
0
Vote down!
0

ixi band

#178381

Ja zasłaniam natychmiast szczelnie okna i barykaduję drzwi. Na cholerę mi jeszcze III Świat jak ma Świat III RP.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#178389

dycha

Pozadrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#178464