Tydzień według Dyplomacji vol. 4

Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Nie tylko następstwa wizyty wiceprezydenta USA Joe Bidena w Izraelu skupiały uwagę obserwatorów wydarzeń międzynarodowych. W podsumowaniu tygodnia powrócimy jeszcze do relacji amerykańsko-izraelskich. Pojawią się także inne, istotne problemy. Przypominam, że za pośrednictwem Dyplomacji na Facebooku można śledzić politykę międzynarodową na bieżąco , a co tydzień na blogu Dyplomacja prezentuję wyselekcjonowane materiały, które polecałem w trakcie mijającego tygodnia.

1. Izraelskie Haaretz i Jerusalem Post, amerykańskie Politico i Washington Independent, internetowa gazeta Asia Times oraz prof. Stephen Walt na swoim blogu na portalu magazynu Foreign Policy odnoszą się do amerykańsko-izraelskiego sporu wywołanego osobliwym przyjęciem wiceprezydenta Joe Bidena w Izraelu.

2. Brytyjski Economist informuje o porażce prezydenckiej partii UMP w wyborach lokalnych we Francji. Zabawnie brzmią komentarze i analizy, według których wynik wyborów to nie okazanie braku zaufania do Nicolasa Sarkozy'ego a kwestia czysto lokalnych spraw i problemów zwykłych Francuzów.

3. Brytyjskie BBC , w oparciu o raport Stockholm International Peace Research Institute, donosi o wyścigu zbrojeń w Azji Południowo-Wschodniej . Państwa regionu, do którego ma należeć dwudzieste pierwsze stulecie wydają coraz więcej na swoje siły zbrojne i zakup broni. Czy może to doprowadzić do konfliktów w przyszłości?

4. Amerykański New York Times apeluje w komentarzu redakcyjnym o wspólny front Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wobec Chin , aby wymóc na Pekinie zaprzestanie manipulacji kursem własnej waluty. Zdaniem niektórych ekonomistów sztucznie zaniżony kurs juana stymuluje chiński eksport i uderza w amerykański i europejski przemysł, który staje się mniej konkurencyjny. Czy jednolity front jest możliwy, a jeśli nawet, to czy skłoni Chiny do ustępstw?

5. Internetowa gazeta Asia Times, której siedziba główna znajduje się w Hong Kongu, przedstawia historię amerykańsko-indonezyjskich relacji w przeddzień wizyty Baracka Obamy w kraju, w którym spędził część swego dzieciństwa. Czy Obamie uda nawiązać się bliższe stosunki z trzecią największą demokracją świata i zrozumieć problemy oraz wyzwania, przed którymi stoi Indonezja?

6. Ponownie przywołam brytyjskie BBC, które donosi o przedłużeniu oferty dialogu z Iranem, jaką prezydent Obama przedłożył w drugim już przesłaniu z okazji irańskiego nowego roku . Amerykański przywódca stwierdził, że irański rząd zdecydował się izolować swój kraj , ale Ameryka nadal jest gotowa do rozmowy. Osobiście uważam, że jest słowa Obamy są bardzo istotne, gdyż irańskim twardogłowym dużo łatwiej izolować swój kraj w sytuacji, gdy Stany Zjednoczone grożą Iranowi sankcjami i nie wykluczają ataku zbrojnego, niż gdy z Waszyngtonu płynie jasny sygnał o gotowości do dialogu. Spodziewam się także, iż władze irańskie ofertę odrzucą.

Powyższe materiały stanowią wartościową strawę intelektualną dla każdej osoby zainteresowanej polityką międzynarodową. Zapraszam codziennie na Dyplomację na Facebooku . Podsumowanie zbliżającego się tygodnia w przyszły weekend na blogu Dyplomacja . Zachęcam także do dołączenia do społeczności Dyplomacji na Facebooku , do której należy już ponad 190 osób. Bądź zawsze na bieżąco z polityką międzynarodową, komentuj, dyskutuj, polecaj interesujące artykuły - dołącz do Dyplomacji na Facebooku!

Piotr Wołejko

 

grafika: Tomasz Wojdała

Brak głosów