Tydzień według Dyplomacji

Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

W ciągu tygodnia zazwyczaj brakuje czasu na przeczytanie wszystkich artykułów, które chciałoby się przeczytać. Dyplomacja na Facebooku ułatwia zapoznanie się z wyselekcjonowanymi przez autora najważniejszymi materiałami znalezionymi w sieci. Tym, którzy nie chcą lub nie mogą skorzystać z opcji śledzenia Dyplomacji na popularnym portalu społecznościowym, będę przedstawiał niektóre spośród polecanych w ostatnich siedmiu dniach interesujących tekstów w cotygodniowym podsumowaniu dokonywanym na blogu. Poniżej wybór z minionego tygodnia:

1. Turecka gazeta Hurriyet przedstawia, jak przygotowuje się grunt pod wojnę , tym razem Stanów Zjednoczonych z Iranem. Autor tekstu przywołuje niepokojące dane z badań opinii publicznej, wedle których zdecydowana większość Amerykanów uważa Iran za istotne zagrożenie dla amerykańskich interesów narodowych.

2. Brytyjski The Economist zabiera głos w debacie o zmianie układu sił pomiędzy Zachodem a Wschodem. Tygodnik przypomina, że przewaga gospodarcza Azji była w poprzednich stuleciach oczywistością, a nagły wzrost ekonomicznej potęgi Zachodu to "wynalazek" dość niedawnej przeszłości. Na ten sam temat pisałem w ubiegłym tygodniu .

3. Internetowy dziennik Asia Times zwraca uwagę na aresztowanie przez Irańczyków szefa organizacji terrorystycznej Jundallah , podejrzewanej o przygotowanie skutecznego zamachu na kilku wysokich rangą dowódców Korpusu Strażników Rewolucji, który miał miejsce kilka miesięcy temu. Pojmanie terrorysty przychodzi w momencie narastającej presji Ameryki i jej sojuszników na Teheran w sprawie irańskiego programu atomowego.

4. W Birmie bez zmian, liderka opozycji Aung San Suu Kyi pozostanie w areszcie domowym - zdecydował Sąd Najwyższy, o czym informuje Agencja Reutera .

5. Amerykański New York Times poddaje pod rozwagę propozycję stworzenia zasad wykorzystywania bezzałogowych samolotów bojowych , intensywnie wykorzystywanych w trakcie zwalczania terrorystów. Zwiększenie roli dronów na polu walki, a także rosnąca ilość cywilnych ofiar spowodowanych użyciem bezzałogowców, stawia wiele pytań i dylematów domagających się odpowiedzi. Więcej o wykorzystaniu samolotów bezzałogowych pisałem w ubiegłym miesiącu .

6. Dwóch ekspertów amerykańskiego think-tanku Council on Foreign Relations, James Lindsay i Ray Takeyh, dyskutuje o konsekwencjach zdobycia broni jądrowej przez Iran . Jakie mogą być posunięcia Teheranu w regionie i co Stany Zjednoczone będą musiały zrobić, aby powstrzymać państwo ajatollahów.

7. Stephen Walt, profesor politologii i jeden z głównych zwolenników teorii realistycznej w stosunkach międzynarodowych, napisał na swoim blogu, na łamach amerykańskiego magazynu Foreign Policy, dwa ciekawe artykuły. Pierwszy traktuje o zamieszaniu dotyczącym miejsca osądzenia Khalida Szejka Mohameda, terrorysty zaangażowanego w zamach z 11 września 2001 roku. W drugim Walt przypomina Sekretarzowi Obrony USA Robertowi Gatesowi podstawowe zasady tworzenia i funkcjonowania sojuszy, odnosząc się do narzekań Gatesa na niewystarczające zaangażowanie Europy w Afganistanie.

Powyższe materiały stanowią wartościową strawę intelektualną dla każdej osoby zainteresowanej polityką międzynarodową. Zapraszam codziennie na Dyplomację na Facebooku . Podsumowanie zbliżającego się tygodnia w przyszły weekend na blogu Dyplomacja .

Piotr Wołejko

Brak głosów