Rosja vs. Gruzja. Dogrywka?

Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

" Ministerstwo Obrony Rosji zastrzega sobie prawo do wykorzystania wszelkich dostępnych sił i środków w celu ochrony obywateli Republiki Osetii Południowej i rosyjskich żołnierzy." - poinformował rosyjski MON w dzisiejszym (1 sierpnia br.) komunikacie na swojej stronie internetowej .

Rosjanie przestrzegają Gruzję przed prowokacjami , takimi jak ostrzał stolicy Płd. Osetii, Chchinwali.

W ostatnich dniach zaginął również południowoosetyjski policjant. Nie był widziany od 24 lipca (informacja z 28 lipca). Podejrzenia oczywiście padają na Gruzję, przy granicy z którą podobno pracował zaginiony. Jest to druga informacja, obok ostrzału Chchinwali , która zdaje się potwierdzać ponowne zaognienie sytuacji na Południowym Kaukazie.

W połowie lipca br. stolicę Osetii Południowej odwiedził prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew. Kilka dni po nim w byłej zbuntowanej gruzińskiej prowincji pojawili się ministrowie rządu Putina: spraw wewnętrznych R. Nurgalijew, ds. sytuacji kryzysowych S. Szojgu oraz prokurator generalny J. Czajka. Również w lipcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował o zwiększeniu pożyczki dla Gruzji o ponad 400 milionów dolarów. We wrześniu ub.r., po wojnie rosyjsko-gruzińskiej, fundusz obiecał Tbilisi 750 milionów.

W czerwcu w Abchazji miał miejsce zamach na członków misji obserwacyjnej Unii Europejskiej, wysłanej w niespokojny region. Kierowca jednego z pojazdów konwoju misji EUMM zginął w wyniku detonacji zdalnie sterowanego ładunku wybuchowego. " Był to bez żadnych wątpliwości atak na EUMM ", stwierdził jeden z jej członków, Steve Bird z brytyjskiego Foreign Office. Brytyjski Telegraph pisze, że Rosjanie zmusili już do opuszczenia regionu przez dwie inne misje obserwacyjne , w tym jedną wysłaną przez OBWE. Czy to tylko zbieg okoliczności, że EUMM znalazła się na celowniku po stwierdzeniu, że Gruzini przestrzegają warunki zawieszenia broni wynegocjowanego przez prezydenta Sarkozy'ego, a Rosjanie tych warunków nie przestrzegają?

Wkrótce po wizycie w Osetii Dmitrija Miedwiediewa gruzińskie oraz tureckie, a także gruzińskie i amerykańskie okręty przeprowadziły wspólne ćwiczenia w pobliżu portu w Poti (położony najbliżej Abchazji istotny gruziński port). Również w lipcu Tbilisi (a także Kijów, o którym będzie dalej mowa) odwiedził amerykański wiceprezydent Joe Biden. Unikając jasnych deklaracji Biden wyraził amerykańskie poparcie dla Gruzji oraz wskazał na konieczność dalszych reform i demokratyzacji kraju. Pełne wsparcie dla " bezpiecznej, wolnej, demokratycznej i ponownie zjednoczonej Gruzji " nie jest jednak warunkowane twardą siłą . Biden miał w rozmowach z gruzińskim prezydentem Saakaszwilim wykluczyć jakiekolwiek militarne gwarancje bezpieczeństwa.

W rosyjskich przekazach o tej wizycie podkreśla się w szczególności wezwania Bidena skierowane do Rosji, aby ta wycofała swoje siły z Abchazji i Osetii Południowej. Tymczasem, zostały one w ostatnim czasie wzmocnione. Natomiast rosyjscy żołnierze znajdują się w byłych gruzińskich republikach w celu ochrony rosyjskich obywateli. Większość Abchazów i Osetyńców posiada rosyjskie paszporty.

Kończąc wątek amerykański, należy przytoczyć słowa demokratycznego deputowanego do Izby Reprezentantów Williama Delahunta: " Jeśli mamy zresetować nasze relacje [z Rosją], dlaczego dolewać oliwy do ognia? ". Pytanie Delahunta było skierowane do Pentagonu, jednak bardziej z retorycznymi zamiarami. Kongres stanowczo sprzeciwia się sprzedaży uzbrojenia do Gruzji. Sprawy nie ma w tej chwili na stole, powiedział podczas przesłuchania na Kapitolu reprezentant Pentagonu. Nie tyczy się to jednak przyszłości, zaznaczył.

Kolejnym elementem układanki jest kontynuacja zaopatrywania Gruzji w broń przez Ukrainę . Tbilisi odebrało m.in. 20 czołgów T-72B oraz transportery opancerzone BTR-70DI. Oprócz tego Gruzja otrzymała rakiety przeciwczołgowe. Dziwi brak reakcji Rosji , która ustami prezydenta Miedwiediewa groziła sankcjami zaopatrującym Gruzinów w uzbrojenie. Czy jest to Rosji na rękę? Oprócz Ukrainy także Izrael sprzedaje Gruzji broń. Jerozolima stara się jednak obłaskawić Rosjan sprzedażą, wbrew zdecydowanym protestom Waszyngtonu, nowoczesnych samolotów bezzałogowych. Swoją drogą, wiele wskazuje na to, że Rosja może je wykorzystać przeciwko Gruzji.

Dziwnym trafem, rosyjskie władze już tydzień temu przewidywały gruzińskie prowokacje, z okazji pierwszej "rocznicy" starć. Wiceszef MSZ G. Karasin stwierdził, że posiadane informacje wskazują, że Gruzini " szykują rozmaite 'eventy' na granicy Gruzji z Osetią Południową ". Zaskakująco, rosyjskie Ministerstwo Obrony ostrzega właśnie Gruzinów, że prowokacje mające miejsce w dniach 29 lipca - 1 sierpnia muszą się zakończyć. W innym wypadku Rosja rezerwuje sobie prawo użycia wszelkich sił i dostępnych środków.

Wszystko wygląda jeszcze ciekawiej, jeśli włączymy do naszych puzzli także Izrael i Iran. Odpowiedź na pytanie, dlaczego Izrael blisko współpracuje z Gruzją można znaleźć właśnie w Teheranie. Irańczycy uważają, że Gruzja może udostępnić swoje terytorium izraelskiemu lotnictwu podczas misji mającej na celu zniszczenie irańskich instalacji nuklearnych. Iranowi byłoby na rękę wyeliminować "opcję gruzińską" , utrudniając tym samym Izraelowi zadanie, którego wykonanie może być wkrótce nieuniknione.

Spekulując o "dogrywce" nierozstrzygniętego spotkania z zeszłego roku, należy brać pod uwagę wszelkie możliwe hipotezy. Za wyeliminowaniem Gruzji z wielu układanek przemawiają przede wszystkim interesy Moskwy. Oczywiście Rosja może wystawić Iranowi rachunek za pomoc (najpewniej ceną będzie ustępstwo/współpraca w dziedzinie energetyki), jednak nawet bez tego usunięcie Saakaszwilego jest dla Rosji wystarczającą nagrodą. Gruzja jest sercem, a jednocześnie piętą achillesową Zachodu w jego planach ominięcia Rosji w kwestii dostaw ropy i gazu znad Morza Kaspijskiego . Nie powinno więc nikogo dziwić, że Moskwa chce za wszelką cenę powstrzymać realizację takiego scenariusza.

Ciekawe, czy Rosji uda się znaleźć polityka gruzińskiego, którego uda się osadzić jako prezydenta w Tbilisi i który będzie akceptowany przez elity polityczne oraz przez społeczeństwo. W zasadzie jest to jedyny problem, który Miedwiediew & Putin muszą rozwiązać. Nie ma bowiem wątpliwości, że nikt w Europie ani Waszyngtonie nie kiwnie nawet palcem, aby pomóc Gruzji w wypadku kolejnej "interwencji humanitarnej" mającej na celu "obronę życia ludności cywilnej oraz rosyjskich żołnierzy".

Czy rzeczywiście szykuje nam się "dogrywka" i wykorzystanie "piłki setowej", poprzez ponowną rosyjską interwencję? Słowa Bidena w Tbilisi dodały tylko Rosjanom animuszu. Znowu mamy do czynienia z prowokacjami, ostrzałem i tym podobnymi historiami. Grzechem byłoby nie wykorzystać takiej okazji.

Piotr Wołejko

 

Wcześniejsze wpisy dotyczące wojny gruzińsko-rosyjskiej:

 

Dyplomacja jest dostępna także na Twitterze . Krótkie komentarze oraz linki do artykułów i tekstów, które warto przeczytać. Śledź Dyplomację na bieżąco!

 

 

 

Więcej tekstów oraz autorów na portalu Polityka Globalna :

Brak głosów

Komentarze

Nabucco + Mołdawia za Gruzje?
ps.
Co w Mołdawii grały Chiny?

"prawda przeciw wszystkim"

"prawda przeciw wszystkim"

#27193

Ponowna agresja Rosji na Gruzję jest już praktycznie pewna,

Sądząc po tym co podaje wp.pl to już kwestia dni. Gruzini są zdesperowani.

"Gruzja oskarżyła siły rosyjskie w Osetii Południowej o przesunięcie granicy Gruzji z tą separatystyczną republiką. Zdaniem Tbilisi Rosjanie zajęli nieco więcej terytoriów gruzińskich.

- Żołnierze rosyjscy weszli 2 sierpnia na teren wsi Kweczi w rejonie Gori, by przesunąć tak zwaną granicę z Osetią Południową - oznajmiło MSZ w Tbilisi.

Ministerstwo przypomniało piątkowe oświadczenie prezydenta Osetii Płd. Eduarda Kokojtego, który zażądał od Tbilisi oddania "dawnych ziem osetyjskich". MSZ dodało, że będzie uznawać Rosję za winną "wszelkich następnych prowokacji"."

#27202

... wszystkie teksty, jakie publikuje Piotr Wołejko i muszę się przyznać bez bicia, że mój obraz świata coraz bardziej kształtowany jest właśnie przez te teksty. Świetny warsztat, duża wiedza i taki... realizm i trzymanie się ziemi w wydawanych opiniach. Piątka z plusem (czy też dziesiątka na niepoprawnych).

Co do Gruzji - najgorsza jest bezsilność. Ja jednak - mimo wszystko - uważam, że tym razem Rosjan może spotkać w Gruzji przykra niespodzianka.

Dlaczego tak myślę? W punktach:

1. To co się działo w Gruzji w zeszłym roku było splotem wielu rosyjskich działań, przede wszystkim (moim zdaniem) armia gruzińska nie do końca była pod kontrolą gruzińskiego rządu. Myślę, że bardziej przypominała to co mamy obecnie w Polsce, z dowództwem częściowo spenetrowanym przez rosyjski wywiad. To uległo zmianie w dość brutalny sposób w ciągu ostatniego roku.

2. Sprzęt wojskowy Gruzini pozyskali w międzyczasie z różnych źródeł, sporo w to inwestując pieniędzy własnych i cudzych.

3. Armia rosyjska to nie jest żadne poważne wyzwanie dla normalnie zorganizowanego wojska - jak pokazuje wojna w Czeczenii. To rozpita, zdemoralizowana i źle dowodzona grupa młodych ludzi. Nadaje się doskonale do represjonowania i okupowania sporych połaci zacofanego rosyjskiego imperium, ale raczej nie do ich zdobywania.

4. Morale Gruzinów jest bardzo wysokie, Rosjan - myślę, że kiepskie, i szybko opadnie do wartości ujemnych, w razie skutecznego gruzińskiego oporu.

5. Komunikacja do Gruzji realizowana jest zaledwie kilkoma wąskimi trasami, więc Gruzinom łatwo będzie (jeśli uda im się związać Rosjan na dłużej) po prostu odciąć lub sparaliżować rosyjską logistykę.

Torchę może na przekór wszystkiemu jestem optymistą :) Zobaczymy jak potoczy się sytuacja. Trzymam mocno kciuki za Gruzinów. Oby udało im się upokorzyć Rosjan. Jeśli rosyjski blitzkrieg utknie - to po jakimś czasie konieczna będzie pokojowa interwencja NATO. I pewnie nawet Rosji będzie na tym zależało, żeby zachować resztki twarzy.

Pozdrówka,

#27215

Przykro mi, ale nie podzielam Twojego optymizmu. Jeżeli będzie wojna ( a wszystko ku temu zmierza) tp Rosja ją wygra. Jakieś trzy tygodnie temu zamieściłem notkę http://www.niepoprawni.pl/blog/287/druga-wojna-gruzinska

w której pokusiłem się o opis "drugiej wojny gruzińskiej". Przytoczę tu kilka fragmentów:

Pretekst do wojny:

Problemem może być pretekst do rozpętania nowej wojny – Saakaszwili raczej nie da już się podpuścić, jak rok temu. Może zatem urządzi się coś w rodzaju „prowokacji gliwickiej”, albo gruzińska opozycja poprosi w odpowiednim momencie o interwencję… Albo wkroczy się, od tak, bez pretekstu. Zachód to przełknie, tak jak mimo bezsilnych wrzasków przełyka kolejne rosyjskie działania w posowieckiej strefie wpływów. 

Cele Rosji:

Nie sądzę, by Rosja chciała inkorporować Gruzję, w każdym razie jeszcze nie teraz. Zadowoli się obaleniem „amerykańskiego pachołka” Saakaszwilego, osadzeniem w Tibilisi jakiegoś posłusznego reżimu i przejęciem rurociągu Baku - Tbilisi – Ceyhan, jedyną w regionie drogą przesyłu ropy nie pozostającą jeszcze pod moskiewską kontrolą. Słowem, celem agresji będzie wasalizacja krnąbrnego sąsiada. 

Sytuacja ogólna:

Rosja w konfrontacji z Gruzją ma sytuację jeszcze korzystniejszą, niż rok temu. Osłabiona Gruzja, sparaliżowane struktury międzynarodowe, bezwolny i szamoczący się z kryzysem Zachód… Rosja nie zwykła przepuszczać takich okazji. 

Mam nadzieję, iż tak się nie stanie - ale, po prawdzie, coraz bardziej krucha ta nadzieja... 

pozdrowienia

Gadający Grzyb

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#27246

Gruzinow spotka los Powstania Warszawskiego. Wszystkie sprawy sa juz ustalone. Obrzydliwi jak zwykle jankesi pod przywodztwem czarnego Buraka dogadali sie juz i z carem Putinem i z kitajcami. Jakie to byly ustalenia dowiemy sie juz niebawem.

Zbyszek Lowcakangurow

#27249

Jankesi nie są obrzydliwi. Po prostu dali się zmanipulować podczas ostatnich wyborów, do czego zresztą przyczyniła się wewnętrzna słabość Republikanów. To Obama jest obrzydliwy, dając de facto Rosji wolną rękę w jej ludobójczo - imperialistycznych zapędach.
Zdrowy rozum Jankesów przejawia się m.in. w tym, iż mimo nieustającej medialnej klaki, notowania Obamy spadają.
Ja zaś czekam na prezydenta na miarę Reagana - ale taki zdarza się raz na sto lat...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#27251

Dodam jeszcze kilka "ad-vocem" do waszych wypowiedzi:

1. Kryzys owszem, dotknął Zachód, USA i nas samych - ale Rosjan też. A wojna jest droga.

2. Gruzja ma długą granicę górską z Rosją, i ma dwa obce, kontrolowane przez Rosję organizmy na swoim terytorium. Ale ma też sporą granicę morską i długaśną granicę z członkiem NATO - Turcją.

3. Sprawna wojna ofensywna wymaga naprawdę dobrej organizacji i logistyki i pieniędzy. Rosjanie nie są w tym mocni. A ich tradycyjna siła - ilość, masa - tutaj raczej nie wystąpi.

Myślę, że Rosjanie mają bardzo ograniczone środki wojskowe, i ich ofensywa posypie się momentalnie, jeżeli nie będzie to prawdziwy blitzkrieg. A sugerowałem w moim poście, że to na pewno blitzkrieg nie będzie - Gruzini nie dadzą się już zaskoczyć i sprowokować.

Cały czas jestem niepoprawnym optymistą. Najważniejsza jest postawa samych Gruzinów - jeśli nie będą kombinować, tylko bronić się i pokazywać ostry, militarny chcarakter działań Rosjan (którzy znowu muszą występować jako "siły pokojowe"), i jeśli wojna zacznie się ciągnąć - to Rosja przegrała. Moim zdaniem już przegrała.

#27257