Białorusini, przepraszam! Беларусаў прабачце !

Obrazek użytkownika tutejszy
Kraj

Niesłychane jest, doprawdy niesłychane, co rząd Donalda Tuska i liczne grupy interesu, które go popierają, robią z naszym krajem. Zostawmy na chwilę katastrofalny stan finansów państwa, rozgrzebane drogi i stadiony, na których inwestorzy udają, że inwestują, a izby kontroli udają, że kontrolują. Zostawmy już na chwilę rosnące podatki, galopującego franka, fikcyjną służbę zdrowia, infantylną edukację, wojsko na drzwiach od stodoły i plagę samobójców wśród ważnych osobistości.

Są przecież takie cechy państwa i narodu, których nie da się uchwycić liczbami, nie da się ogarnąć wykresami i słupkami sondaży. Bywało w Polsce źle, gościła tu nieraz bieda i różne nieszczęścia galopowały wzdłuż i wszerz naszego kraju, ale czy było tak kiedyś, żeby cały naród płonął ze wstydu?

Jest co prawda od XVIII wieku taka grupa Polaków, która się za Polskę wstydzi notorycznie, za jej tradycjonalizm i katolicyzm, za patriotyzm i odmienność, za jej dumę i wiarygodność, ale tych pozostawmy w spokoju, oni są tu od stuleci, są, byli i będą, nie ma co wyważać otwartych drzwi.

Ale znajdźcie mi teraz człowieka z polskim paszportem, który by się nie wstydził tej zdrady, jaką Polska zafundowała białoruskiej opozycji. Polska, nie inny kraj, podkreślam! Polska, która kiedyś dotrzymywała słowa spiesząc na odsiecz oblężonemu Wiedniowi, Polska, która podnosiła sztandary „za wolność waszą i naszą”, Polska „first to fight”, jak wypisywano w 1939 roku na plakatach propagandowych, które widział cały świat. Polska, która niosła wolność, która tą wolność rozumiała i która tej wolności broniła, która stawała na jej straży i zwyczajnie niosła ją innym.

Jakże mi wstyd teraz za tę Polskę!

Przekazanie białoruskiej władzy danych bankowych członków opozycji napawa mnie autentycznym wstydem. Tak jak wtedy, gdy zatrzymano przywódcę czeczeńskiego rządu emigracyjnego, Ahmeda Zakajewa (a zrobiono to 17 września 2010 r.), by pokazac wierność Rosjanom. Wstyd mi jest tak jak wtedy, gdy śledztwo w sprawie śmierci polskiej delegacji do Katynia przekazano w ręce Rosjan. Każdy z tych upokarzających gestów miał znamiona większej lub mniejszej zdrady – raz zdradzono Czeczenów (ale zdradzono odrobinkę), potem zdradzono Polaków chcących poznać prawdę o katastrofie (tu zdradzono bardziej, ale chociaż nas samych), a teraz Białorusinów. Gdyby tak Wielka Brytania sprzedawała władzom PRL dane o polskiej emigracji to dziś wyspy brytyjskie zapadłyby się ze wstydu pod wodę. Tymczasem nasz premier, tak – nasz, nie unikajmy odpowiedzialności – nasz premier mówi, że to z powodu „głupoty”, że on oczekuje konsekwencji, że to źle i strasznie i że w ogóle nie za dobrze. A tymczasem władze białoruskie mają upragniony dostęp do kont bankownych swoich politycznych przeciwników, by w ten sposób formułować procesy sądowe i skazywać Was wedle niejasnych reguł Łukaszenki! Będą ich więzić, szantażować, będą ich teraz szkalować i ośmieszać, a Polska dostarczyła im potrzebnych do tego procederu danych!

Chciałem z tego miejsca, ja, tutejszy, ot zwykły sobie obywatel, z dziada pradziada na tej ziemi, wrośnięty w tradycję swoich ojców i dziadów,, z tego miejsca chciałbym przeprosić wszystkich Białorusinów.

Nie znam realiów Waszej opozycji, może nie jest tak doskonała, może się okaże michnikami, ale jakakolwiek by nie była, to moja ojczyzna nie miała prawa zdradzać ludzi, którzy mojej ojczyźnie zaufali. Dlatego, drodzy Białorusini PRZEPRASZAM WAS i zapewniam, że nie zdarzały się nam takie straszne zdrady, byśmy byli z tych przyjaciół, co to lepiej ich nie mieć, bo są gorsi od wrogów. PRZEPRASZAM BIAŁORUŚ, wstydzę się tego co zrobił kraj, w którym nie potrafię zmienić władzy i za mało się staram, by przestała ona przysparzać mi wstydu. Uwierzcie, drodzy Białorusini, że bieda u nas bywała zawsze, ale takiej zdrady pleniącej się co krok, u nas nad Wisłą jeszcze nie było!

 

Białorusini, przepraszam!

Беларусаў прабачце !

Brak głosów

Komentarze

to po polsku mowiacy ludzie rozmaitej masci i narodowosci, najwiecej ich jest tej jednej. Tej, ktora wije sobie wygodne gniazdo na naszych ziemiach a POLAKOW rozgonili po swiecie , wpoili nienawisc do ojczyzny, wytepili patriotyzm niemal do zera, rozrabowali majatek narodowy. Dobijaja POLSKICH PATROTOW< " wyrzynaja watache".!!!!   Ktos madrze kiedys powiedzial, "gdyby nie bylo Katynia nie byloby, Kwasniewskich, Michnikow, Balcerowiczow, Cimoszewiczow,Walesow,Kiszczkow, Jaruzelskich i setek innych szuj, nie byloby OKRAGLEGO STOLU, nie byloby zlodziejskiej prywatyzacji. BYLABY POLSKA

Vote up!
0
Vote down!
0
#176502

Tez mi wstyd
faxe

Vote up!
0
Vote down!
0

faxe

#176513

""Przepraszam w imieniu Rzeczpospolitej. Karygodny błąd pomimo ostrzeżeń MSZ. Zdwoimy wysiłki na rzecz demokracji na Białorusi" - napisał w piątek Sikorski na Twitterze."

O analogicznej nocie MSZ do władz Białorusi jednak ani słowa...

http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/538272,sikorski_przeprasza_za_przekazanie_bialorusi_informacji_o_opozycjonistach_to_blad_rzeczpospolitej.html

Pozdrawiam.
contessa

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#176518

Teraz widać jak na dłoni kto rządzi Polską,POlszewcy ubecy POmogli ubekom z Białorusi niszczeniu opozycji,wstyd i hańba na cały śwtat,wszyscy będą nas wytykali jako sprzedawczyki,i teraz POlszewiki mogą przepraszać aż do bulu,i tak POszło w świat

Vote up!
0
Vote down!
0
#176530

 Też się dołączam do przeprosin dla białoruskiej opozycji i popierającego ją społeczeństwa białoruskiego. Nie chciałabym aby uważali, że Polacy popierają wysługiwanie się Łukaszence czy Putinowi.

Ten, który przekazał poufne dane białoruskiego opozycjonisty reżimowi Białorusi nie zrobił tego bezmyślnie. Wiedział dobrze co robi, zresztą wykonywał tylko rozkaz a przeprosiny Sikorskiego to bajki dla naiwnych.

Vote up!
0
Vote down!
0
#176532

"Polska, która kiedyś dotrzymywała słowa spiesząc na odsiecz oblężonemu Wiedniowi, Polska, która podnosiła sztandary „za wolność waszą i naszą”, Polska „first to fight”, jak wypisywano w 1939 roku na plakatach propagandowych, które widział cały świat. Polska, która niosła wolność, która tą wolność rozumiała i która tej wolności broniła, która stawała na jej straży i zwyczajnie niosła ją innym".

Akurat w kontekście politycznym, jak pokazała historia była to głupota i krótkowzroczność, co nam splendoru nie przynosi.

Z resztą się zgadzam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#176538

ten przykład swiadczy o głupoćie naszych władz ale nietylko ich . rząd cieszy się poparcię chyba 40% Polaków i te procenty chyba też .W końcu to ich reprezentanći .

Vote up!
0
Vote down!
0

krenpel

#176553

  I Ja  PRZEPRASZAM.

Jaka jest mozliwosc tych drani postawic przed sadem ???

 A Narod  Polski czy jeszcze istnieje. ???

 Bo ogladajac TVN,TVP i POLSAT widzac smiejaca sie widownie w programach KABARETOWYCH to chyba osobnicy pozbawieni uczuc i moralnosci.

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#176549

Wstyd!!!
skrzekul

Vote up!
0
Vote down!
0

"Jeżeli zapomnimy o nich,
Niech BÓG zapomni o nas" - Adam Mickiewicz

skrzekul

#176594