Służby - Bohaterowie drugiego planu

Obrazek użytkownika jwp
Blog

Borodziej i ich potomkowie są wśród nas i mają się wyśmienicie, a nawet coraz lepiej.

Warto przypomnieć kiedy płk. Borodziej zakończył oficjalnie pracę dla Ojczyzny Ludowej.

Było to 31.07.1990 roku.

W czerwcu 1989 roku płk. Borodziej otrzymuje następujące zapytanie...

Towarzysze radzieccy zwracają się z prośbą o rozpoznanie warunków, możliwości i ew. Korzyści płynących z przystąpienia ZSRR do Banku Rozrachunków Międzynarodowych, kolejnej szemranej szwajcarskiej, ale i też międzynarodowej instytucji finansowej - więcej danych na końcu notki.

Najpierw jednak zwróćmy uwagę na następujące fakty.

Pułkownik Dobrodziej rozpoczął służbę w MBP i skończył swoją służbę w MSWiA w Departamencie I.

Linki do części istotnych informacji.

Departament I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – organ w strukturze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (PRL) część Służby Bezpieczeństwa MSW zajmujący się m.in. zdobywaniem tajnych dokumentów i informacji dotyczących politycznych, ekonomicznych, militarnych i wywiadowczych planów i zamierzeń skierowanych przeciwko Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i krajom obozu socjalistycznego, w latach 1956-1990. W maju 1990 r. zadania Departamentu I MSW przejął nowo utworzony Zarząd Wywiadu UOP.

Wcześniej zatrudnił się w jego poprzedniku Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego.

Pracował w Wydziale VIII, który zajmował się doborem i werbunkiem agentury na terenie kraju i kierował pracą grup operacyjnych na terenie województw w kontakcie z innymi departamentami.

W 1961 roku Wydział VIII objął zadanie rozpracowywania ośrodków emigracji politycznej i dywersji ideologicznej.

Jest zatem jasne, że jego zagraniczne wojaże, zarówno służbowe jak i wakacyjne służyły pracy na takim właśnie odcinku. Nietrudno sobie wyobrazić rozszerzenie tej działalności na rodzinę. W sposób mniej lub bardziej bezpośredni.

Dlaczego zatem płk. Uniwersał w imieniu towarzyszy radzieckich zwraca się do płk. Borodzieja o takie analizy i informacje. Choćby ze względu na jego rozbudowaną agenturę w różnych kręgach.

Cele Moskwy wydają się jasne, w obliczu nadchodzących przemian należy włączyć się w światowe instytucje finansowe. Szczególnie takie jak Bank Rozrachunków Międzynarodowych, który w zasadzie nie podlega żadnej oprócz własnej i udziałowców kontroli.

Płk. Borodziej w swoje stajni posiada takie gwiazdy rezydentury i wywiadu jak TW „DIK” i oficer rezydentury wiedeńskiej ps. „Baczyński”.

"DIK" to jak wiemy nie kto inny jak Miś FOZZI - Grzegorz Żemek, a Baczyński to Wiedeń, a Wiedeń to Kuna, Żagiel, Mazur, Baranina i wielu innych u oczywiście Ałganow.

Baranina w sosie WSI.

Mało znany opinii publicznej płk. Borodziej z ubogiej chłopskiej rodziny nie dość, że z oddaniem służył Polsce Ludowej, mając swój udział w wielu ważnych przedsięwzięciach polskich i radzieckich służb, to na dodatek wychował jak na oficera bezpieki przystało swojego syna na równie wspaniałego obywatela.

Obywatela jak mi się wydaje PRL.

Jaki ojciec, taki syn ?

Jak widać prawdziwi bohaterowie afer FOZZ, akcji Żelazo jak zwykle, chyba z wrodzonej skromności nie pokazali swoich twarzy, a i wymiar sprawiedliwości jakoś nieskory był. Wielu funkcjonariuszy służb już  nie żyje, inni spokojnie dożywają starości w otoczeniu rodzin, dzieci i wnuków. Co nie było dane wielu Polakom, zarówno tym z Katynia, jak i z Poznania, Grudnia czy też Wujka i wielu innym, którzy zginęli z rąk polskich i sowieckich oprawców. Ich dzieci korzystają z dobrodziejstw ich służby, emerytur, nielegalnych majątków. A my mamy sobie po raz kolejny, po 22 latach wypruwać żyły by całe to towarzystwo bawiło się dobrze naszym kosztem ? Gdybym był synem takiej kanalii z MBP, UB czy SB to będąc normalnym człowiekiem, z sumieniem i moralnościę, musiałbym palnąć sobie lub takiemu ocju w łeb, lub go po prostu ukręcić. Najwyższy czas zrouzmieć, że oprócz katów Polski i Polaków bardzo groźne są ich rodziny. Zakładam, że nie wszystkie, byłoby niesprawiedliwym tak sądzić. Nie mniej jednak są groźne i szkodliwe. Jedni kontynuują dzieło swoich rodziców, a inni byćmoże tylko konsumująjego owoce. W interesie jednych i drugich jest linia programowa GW i TVN24, PSL-u, SLD i PO. Jak tak dalej będziemy nadstawiać "drugi policzek" to będą nas zeskrobywać z Polskiej Ziemi, nie wiem zresztą po co. Jest pewna kolej rzeczy, jest czas pokoju i czas wojny. Nie ma na co czekać. Agentura i jej spadkobiercy nie przepuszczą żadnej okazji. A jest ich naprawdę wielu i są silni naszą słabością.

Polecam ostatnie wpisy Ghost Writera i proszę mi wierzyć,  że są warte przeczytania, o Radku, Gradzie itp.

A co słychać u płk. Uniwersała, tak gorliwie spełniającego prośby towarzyszy z Moskwy.

Płk. Ryszard Uniwersał do dzisiaj ma się dobrze.

Czy Uniwersał będzie szefem UOP

16.03.1996, AM

Odkrycie Siemiątkowskiego

Zbigniew Siemiątkowski, minister spraw wewnętrznych, chce, by nowym szefem UOP został Ryszard Uniwersał, wieloletni oficer wywiadu -- dowiedziała się nieoficjalnie "Rz".

Uniwersał był przez pięć lat przedstawicielem polskich służb w Waszyngtonie. Tam też przed rokiem poznał go Siemiątkowski, który jako kandydat SLD na członka Sejmowej Komisji ds. Kontroli Służb Specjalnych przebywał w USA na szkoleniu w odpowiednich agendach. Teraz Uniwersał był w delegacji polskiego MSW i UOP, która pojechała do Stanów na zaproszenie FBI i CIA, by pomóc nowemu szefowi resortu.

Jak ustalił korespondent "Rz" w USA, Ryszard Uniwersał oficjalnie pracował jako radca Ambasady Polskiej ds. kontaktów ze związkami zawodowymi. W kręgach polityków i dziennikarzy wspominany jest z sympatią. Opinie na temat 48-letniego Ryszarda Uniwersała w UOP są natomiast podzielone. Według jego kolegów z wywiadu to bardzo zdolny

Sprawa Oleksego - rok 1995

„...Zaś inny kolega z SLD, nowy szef MSW Siemiątkowski, w marcu udał się do Waszyngtonu, gdzie w planach miał rozmowy w Departamencie Stanu i Narodowej Radzie Bezpieczeństwa oraz FBI i CIA. W wyprawie towarzyszyli mu oficerowie UOP w tym również Kapkowski. Po powrocie z tej wizyty Siemiątkowski mówił, iż najlepszym kandydatem na szefa UOP będzie Ryszard Uniwersał. Uniwersał towarzyszył Siemiątkowskiemu w tej delegacji, a wcześniej przez 5 lat był pracownikiem polskiej delegatury wywiadu w Waszyngtonie. To przy tej okazji poznał Siemiątkowskiego, który jako członek sejmowej komisji służb specjalnych przebywał w USA na szkoleniu...”.

Notes dyplomatyczny 22/2005

Natomiast zastępcą ambasadora, w Kopenhadze, będzieRyszard Uniwersał, dyrektor Sekretariatu ds. Służb Specjalnych. Jego szefem będzie obecny wiceminister - Jakub Wolski. Ten duet zastąpi w Danii Barbarę Tuge-Erecińską, która była wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka.

IV Zjazd Federacji "Polonia”

W sobotę 19 listopada 2005 roku w Domu Polskim w Maribo odbył się IV Zjazd Federacji Organizacji Polskich i Polsko - Duńskich „Polonia” w Danii. Zjazd zaszczycili swoją obecnością m.in. Burmistrz Maribo Liljan Køcks i I Radca Ambasady RP w Królestwie Danii Ryszard Uniwersał.

POSTANOWIENIE

PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 7 października 1997 r.

o nadaniu orderów i odznaczeń.

(M.P. z dnia 18 lutego 1998 r.)

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

za wybitne zasługi w działalności na rzecz umacniania bezpieczeństwa wewnętrznego kraju

20. ppłk Chętko Tadeusz s. Antoniego, 21. płk Kopka Sławoj s. Henryka, 22. płk Uniwersał Ryszard s. Stanisława.

 Notes dyplomatyczny

Poza tym fala odwołań z placówek schodzi w MSZ w dół. Ostatnio odwołany został do kraju Ryszard Uniwersał, zastępca ambasadora RP w Kopenhadze. To jest zresztą ciekawe, bo walizki pakuje również ambasador - Jakub Wolski. Kto więc zastąpi ich w Danii?

Bank Rozrachunków Międzynarodowych

Centralbahnplatz 2, 4051 Basel, Szwajcaria +41 61 280 80 80 () ‎

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (ang. Bank for International Settlements (BIS)) - najstarszy bank międzynarodowy, utworzony 20 stycznia 1930 roku na konferencji w Hadze.

Jego głównym celem jest ułatwienie współpracy banków centralnych i organizacji rozliczeń, które związane są z reparacjami wojennymi Niemiec. BIS przyjął formę spółki akcyjnej, w której udziałowcami są banki centralne. Łącznie jest ich 56 (w tym Narodowy Bank Polski). Siedziba organizacji znajduje się w Bazylei.

"Najstarszym międzynarodowym bankiem jest Bank Rozrachunków Międzynarodowych – BIS. Nazywany jest bankiem banków centralnych. Liczy już ponad 80 lat

Początki Banku Rozliczeń Międzynarodowych sięgają 1930 roku, gdy rządy i banki centralne Belgii, Francji, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz Stanów Zjednoczonych zdecydowały, że Niemcom łatwiej będzie spłacać wszelkie należności po I wojnie światowej, jeśli zajmie się tym bank o zasięgu międzynarodowym. Na jego główną siedzibę obrano Bazyleę w Szwajcarii. Udziałowcami zostały banki centralne kilku krajów. Do akcjonariatu nie weszła amerykańska Rezerwa Federalna. Natomiast udziały objęło kilka banków komercyjnych z USA"

 Rzeczpospolita.

To najstarszy międzynarodowy bank, spółka akcyjna, założona 1930, z siedzibą w Bazylei; jest forum międzynarodowej współpracy walutowej, centrum prac badawczych i publikacji danych statystycznych, bankiem banków centralnych, pełni funkcję agenta i powiernika w stosunku do różnych funduszy międzynarodowych; do Banku Rozrachunków Międzynarodowych należy 56 banków centralnych, w tym NBP.

Encyklopedia PWN

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements, BIS) - najstarsza międzynarodowa organizacja finansowa (powstała w 1930r.), mająca na celu wspieranie współpracy w dziedzinie polityki monetarnej i finansów; głównie pomiędzy zrzeszonymi 56 bankami centralnymi (I 2010) a także z międzynarodowymi organizacjami finansowymi. Jest nazywany "bankiem banków centralnych". Cel wspierania stabilności systemu finansowego stara się osiągnąć poprzez:

 • w nagłych przypadkach zapewnia instrumenty dodatkowej płynności dla banków centralnych

 •  zapewnianie wsparcia dla ekspertów z banków centralnych i narodowych agencji nadzoru finansowego w budowie standardów międzynarodowej architektury finansowej, zwłaszcza międzynarodowego nadzoru bankowego.

Bank nie przyjmuje depozytów, ani świadczy usług finansowych osobom fizycznym czy przedsiębiorstwom.

Bank to :

 • forum współpracy między bankami centralnymi i międzynarodowymi organizacjami finansowymi

 • centrum badań na temat ekonomii i polityki monetarnej

 • strona w transakcjach z bankami centralnymi

 • pośrednik w operacjach z międzynarodowymi instytucjami finansowymi.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych ma siedzibę w Bazylei, w Szwajcarii. Posiada także dwa reprezentacyjne biura: w Hong Kongu (od 1998r.) i w Meksyku (od 2002r.).

Struktura organizacyjna Banku dzieli sie na trzy departamenty: Deportament Monetarny i Ekonomiczny, Departament Bankowości i Sekretariat Ogólny. Organy decyzyjne Banku to:

 • Zgromadzenie Ogólne (56 banków centralnych członkowskich)

 • Rada Dyrektorów - 19 członków (I 2010)

 • Zarządzający Bankiem - Menedżerem Ogólnym jest Jaime Caruana

Członkowskie banki centralne:

Obecnie (I 2010) BIS liczy 56 członkowskich banków centralnych z następujących krajów: Algeria, Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Kanada, Chile, Chiny, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Hong Kong, Wegry, Islandia, Indie, Indonezja, Irlandia, Izrael, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Macedonia, Malezja, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Norway, Filipiny, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Arabia Saudyjska, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Południowa Afryka, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Tajlandia, Turcja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Europejski Bank Centralny.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych został założony w 1930r. w celu sprawnego administrowania i podziału reparacji wojennych, które Niemcy musiały wypłacić na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego jako rekompensatę za zniszczenia wojenne podczas I wojny światowej(Plan Younga). Państwa założyciele banku to: Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Bank miał być także powiernikiem w procesie przekazywania Pożyczek Dawes'a i Young'a (pożyczki międzynarodowe utworzone w celu sfinansowania reparacji) oraz wzmacniać współpracę między założycielskimi bankami centralnymi.

Przez ponad 30 lat BIS był blisko związany z procesem europejskiej integracji monetarnej,

stanowiąc platformę dyskusji między europejskimi bankami centralnymi i współtworząc techniczna infrastrukturę dla europejskiego systemu wymiany walut. Fundusz Europejskiej Współpracy Monetarnej został założony w 1973r. w celu wsparcia działania mechanizmu "węża walutowego" ("currency snake"). W latach 1988-89 kilku członków Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej brało udział w pracach Komitetu Delorse'a. Komitet wydał w 1989r. raport będący podstawą utworzenia niezależnego banku centralnego, którego zadaniem byłoby utrzymywanie stabilności cen. Rekomendacje zawarte w raporcie miały zasadniczy wpływ na koncepcyjne ramy Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej, która była wpisana jako docelowy etap europejskiej współpracy w Traktacie z Maastricht w 1992r. Europejski Instytut Monetarny, prekursor Europejskiego Banku Centralnego, mieścił się w BIS do czasu przenosin do Frankfurtu nam Menem w 1994r (3).

"Stabilność monetarna i fiskalna" jest jednym z celów współpracy banków centralnych w BIS. Przedstawiciele banków centralnych spotykają się w Bazylei co dwa miesiące w celu omówienia i dyskusji powyższych problemów. W banku pracują komitety odpowiedzialne za przygotowywanie analiz i rekomendacji dla polityki monetarnej:

 • Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego

 • Komitet Globalnego Systemu Finansowego

 • Komitet Płatności i Systemów Rozliczeniowych

 • Komitet Rynków

 • Komitet Statystyk Banków Centralnych Irvinga Fisher'a

Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego sformułował pewne zasady międzynarodowej działalności bankowej i nadzoru nad bankami. Zasady te dotyczą między innymi adekwatności kapitałowej banków i współczynnika wypłacalności czy podejścia do ryzyka (kredytowego, rynkowego i operacyjnego). Najnowsze wydanie zaleceń bazylejskich pochodzi z 2006r. (wyd. popr. z 2004r.) i nosi tytuł: "Bazylea II: Międzynarodowa Spójność Pomiaru Kapitału i Standardów Kapitałowych".

Bank prowadzi także działalność badawczą w zakresie finansów: stabilności monetarnej i fiskalnej, polityki monetarnej i kursów walutowych, instytucji finansowych i infrastruktury finansowej, rynków finansowych, bankowości centralnej. Publikuje: "The Quarterly review", "BIS Papers" i "Working Papers".

Za stroną Encyklopedia Zarządzania.


 

 

The mission of the Bank for International Settlements (BIS) is to serve central banks in their pursuit of monetary and financial stability, to foster international cooperation in those areas and to act as a bank for central banks.

In broad outline, the BIS pursues its mission by:

 • promoting discussion and facilitating collaboration among central banks;

 • supporting dialogue with other authorities that are responsible for promoting financial stability;

 • conducting research on policy issues confronting central banks and financial supervisory authorities;

 • acting as a prime counterparty for central banks in their financial transactions; and

 • serving as an agent or trustee in connection with international financial operations.

The head office is in Basel, Switzerland and there are two representative offices: in the Hong Kong Special Administrative Region of the People's Republic of China and in Mexico City.

Established on 17 May 1930, the BIS is the world's oldest international financial organisation.

As its customers are central banks and international organisations, the BIS does not accept deposits from, or provide financial services to, private individuals or corporate entities. The BIS strongly advises caution against fraudulent schemes.

Brak głosów

Komentarze

Właśnie dlatego różnym takim, głosami posłów oczywiście, zależy na zamknięciu, likwidacji IPN. A pomyśleć tylko ile dokumentów krąży lub sobie spokojnie leży w innych miejscach. Ten świat jest ciekawie urządzony i dalej się go urządza na wzór i model moich ulubionych pisarzy: Orwella i Kafki

Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
0
Vote down!
0
#169582

Witam,
ujawnienie nawet znikomej części dokumentów przemeblowałoby nie tylko Polskę. Choć obawiam się, iż przy dzisiejszym stanie dusz i umysłów wielu Polaków mogłoby to nic nie zmienić.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#169615