Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie.

Obrazek użytkownika jwp
Blog

Nie mogą ci kochać Rzeczypospolitej, którzy w niej nic swojego nie mają - Ignacy Krasicki.

Ma prawo lis zostać - lisem,
Jastrząb - drapieżnym być ptakiem,
Tygrys być musi - tygrysem,
A Prusak - zostać Prusakiem...
Nie bronią żabie żyć w błocie,
A myszy - myszą być polną...
Mnie tylko - nędznej istocie –
Polakiem zostać... nie wolno!

Te wersy mają nie jedno znaczenie. Autor - Aleksander Kraushar (1843–1931) – polski adwokat, historyk, publicysta, poeta, działacz kulturalno-oświatowy pochodzenia żydowskiego, jak sądzę zawarł w nich również proste pytanie - dlaczego odmawia się nam prawa do polskości, szeroko pojętej. Bo wpis w dowodzie osobistym o niej nie stanowi. Nie jest ona niejako z nadania. Rodzimy się Polakami i to dopiero początek naszej polskiej drogi.

"„…W trudnych czasach polskość przetrwała w rodzinach…”.
Paweł Chojecki.

Dzieciom Naszym. Nadziei i Dumie Dedykuję.

Słowa Romana Dmowskiego - „...Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie…”, które uczyniłem tytułem mojej notki oddają w pełni to, co czuję i wiem o Polskości. Jednak ta Polskość jest tak wielka i różnorodna jak Polska od Bałtyku do Tatr. Nie to, że niejednolita, tak bogata. Są w niej kolory, dźwięki i smaki z naszych polskich domów i sadów. Ślady polskości prowadzą koleinami wiejskich dróg do małych sadyb i wielkich dworów. Skrywają się w cieniu kamienic i kościołów. Trwają dumnie na Wawelskim Wzgórzu i jemu podobnych warowniach. W prochach przodków naszych i malwami malowane. Gdy spyta nas dziecko, a może gość w naszym kraju - Jaka jest Polska ?, pokaż mi ją, nie trzeba wielu słów.

„…Długie doświadczenie naucza,

że tylko Polacy są zdolni do rządzenia Polakami…”.
Stanisław Staszic

Pomimo wielu starań tych, co Polska zadrą jest im w sercu, w każdej wiosce i mieścinie, w metropoliach jest tej Polski jeszcze wiele. O wiele za dużo by zginęła i o wiele za mało, niż winno być. Czy to w sercach, czy też w domowych zagrodach, kuchniach i na pólkach z książkami. Po prostu w rodzinach, tych naszych i tej wielkiej, jaką jest nasza Ojczyzna.
Zaszczepiajmy Polskość naszym dziatkom od maleńkiego. Nie cytrusem z promocji w markecie, a jabłkiem polskim. Nie tak pięknym jak woskowane z importu, ale pełnym cudnego smaku, bo tak jak ono smakuje Polska. Jak krystaliczna woda z wiejskiej studni, nieprzebrane jej zasoby. Tylko może łańcuch za krótki, a i nasze wiadro podziurawione przez kule wroga. Którego głównym zadaniem jest wyzuć nas z Polskości.
Codzienny gest, poranna modlitwa, nie tylko słowem, znak krzyża na chlebie. Wspólny stół i serdeczny uścisk dłoni. Te błahe z pozoru gesty mają wielkie znaczenie, to Nasz znak rozpoznawczy i siła więzi. Słów nam brakuje, a wiele ich mamy. Tylko w pędzie ku nowoczesności zagubione i one i ich znaczenie.

„…A wiesz ty, co będzie z Polską za lat dwieście ?...”.
Adam Mickiewicz

Tak piękny nasz język chyli się ku upadkowi w mailach i sms-ach. Kciuki rosną naszej młodzieży, a głowy pustoszeją. Sienkiewicz obciachowy, a zakonnicę spotkaną na ulicy mało kto pozdrawia - Niech Będzie Pochwalony. Szczęść Boże, Serwus, zastępuje - Się masz ziomal. A nie łaska - Ziomku, Rodaku. Na ścianie miast Krzyża wisi Plazma 3D HD, a w niej Cielce Szczerozłote. Pchają się nam do domów w sowieckich buciorach, sprytnie ustrojonych w fatałaszki postępu. Jak słusznie zauważył bloger Dixi piszę Jeremiady, a jest nad czym lamentować. Nad Polską utraconą. Nad tym, co oddajemy za marne szelągi. Lombardy pełne Polski, zastawionej przez „domorosłych włodarzy”. Tylko z jakiego domu oni wyrośli. Bo nie polskim on mi się jawi.
To nie ten sen, to zaiście koszmar jakowyś. Niech będę jak Dziad Kalwaryjski, ale o Polskę żebrzę u Was, przed Waszym progiem. Tym, co krył drzewiej prochy przodków, a i diabłu drogę zastępował. Myślą, że kominem się wkradną w przebraniu  Coca Colowego Dziadka Mroza. Nietęgo z nimi musi być, skoro nie stają przed solidnymi drzwiami, jaką dalej jest nasza Polskość.

"…Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych…”.
Napoleon Bonaparte

Zaklęta w wierzbie płaczącej, a i rosochatej jak nasza Dusza. Strojąc sztuczne choinki światełkami Made In China mieniącymi się ferią barw nie wiemy już co to ]]>podłaźnik]]>.

„Zawsze zawieszał go Gospodarz. Najpiękniejsza gałąź, ozdobiona jabłkami, „kulistymi światami”, różnobarwnymi łańcuchami i kolorowymi opłatkami sklejanymi śliną pozostawała w izbie. Inne zatykano lub przybijano nad drzwiami wejściowymi chałupy, stajni, w owczarni i w innych pomieszczeniach. Miały przynieść ludziom dobrobyt, szczęście, urodzaj i zdrowie, chronić przed złymi urokami.”

„…Polaków nie zdobywa się groźbą, tylko sercem…”.
Kardynał Stefan Wyszyński

Wystrugany ręką Dziadka konik na biegunach i drewniana szabelka, wieczorne bajanie i szmaciana lalka szyta wieczorami przy świetle naftowej lampy. Drobiazgi, bibeloty, Babcina Kamea i Chusta Strojna. Spodnie z manszetem zaprasowane w kantkę. Szczegół, który czyni więcej niż niejedna parada. Stary drewniany młynek do kawy, ręcznie malowane fajansowe talerze i te zapaski. Portret przodka i pamięć o nim. Ułani Polscy w kolorze sepii na kartach rodzinnego albumu. Rzeczy i sprawy pozornie błahe, a z nich Polska właśnie.

Taka nasza, swojska. W Niebiesiech i w Ziemi, co pod stopami. I tak trudno ją ujrzeć, gdy prze wieki na celowniku sił wrażych. Co nam jeszcze zostało z Polskości ?, gdy barchany już nie polskie, a chińskie, a może jeszcze posmakujmy francuskich koronek i croissantów. A wtedy łeb pod topór. I tyle z Nas zostanie. Nie będziesz już żuru kwaśnego, ni płucek. Schabowego zastąpi żaba z oczami Sarkozego i z zadem Angeli. A zamiast sałatki z domowej grządki przyjdą Chipsy. Tylko znowu ze Wschodu i w cuchnących onucach. A co poniektórym wanieją swojsko.

„…Słynęła Polska z zamożności, a z hojności jeszcze bardziej. Każdy się tu cudzoziemiec czegoś dorobił, a niejeden per pedes apostolorum przyszedłszy powracał poszóstno. Trafia się to przybyszom i dzisiaj: my tylko jedni poszóstno wyjeżdżamy, żeby powrócić z torbami, często jeszcze wstydu pełnymi...”.
Józef Ignacy Kraszewski.

Bo ja jak i Wy mam Polskie Obowiązki, a wtedy dopiero prawo mam do Polski. Jeszcze mi w Duszy gra stara nuta, a dzieciom podaję na obiad ozorki w sosie chrzanowym. Pod papierówką polskie zioła mi rosną, a w drewutni kulka do przyciągania gałęzi, kosz wiklinowy na złote i szare renety, najlepsze do wypieku jabłecznika. Na kuchni rosół pyka, a szynka duszona w smalcu z żurawiną dochodzi. Jak ja do wniosku, że Polskości nie da się wyzbyć, ni ją zastawić, czy też przepić w przydrożnym barze. Krąży w Krwi Naszej, boli nas czasem, lecz żywiej krąży, gdy syn prosi o trzecią dolewkę płucek. A potem na deser rwie z krzewów maliny.

W jego pokoju Flaga Polska na poczesnym miejscu i portret Prezydenckiej Pary. A popiersie Marszałka kładzie Go do snu. Każdą swoją myślą i uczynkiem daje odpór lewactwu. Ma wizję Polski i siebie w niej widzi, jak nasi Ojcowie. Zasypia i budzi się w Polsce i w Polskim Domu. Z Tradycją, Wiarą i Orderami, które jak i wiele innych pamiątek budzą w nim Polskość.

„…Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, Jedno wiem tylko: sprawiedliwość będzie, Jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie…”.
Zygmunt Krasiński

Zacznijmy to Wielkie Dzieło jakim jest Nasza Ojczyzna od znaku Krzyża przed przydrożną Kapliczką, gdzie Chrystus zafrasowany mieszka. Tak jak w nas Polska. W każdym okruchu, w każdej rzeczy i czynności. W słowie zapomnianym, w obrządku i pracy. Na rzecz i dla…. Bo tam gdzie My i Nasze Ziarno zasiane, tam zakwitnie Polska. W przecudnych kolorach. Nie tylko jak krew i powietrze. Jak stokrotki i niezapominajki. Przebiśniegi przebiją lawę, która nas pęta. By w końcu zakwitnąć pełnią barw Polskości. Jak Malwy, bratki i Bławatki.

Zatem Bratki do siewu, skiba za skibą sypmy to ziarno. Bo bez orki nie ma żniwowania. A Ziemia Polska zroszona krwią i potem na nowo zakwitnie.
„…W trudnych czasach polskość przetrwała w rodzinach…”.
Paweł Chojecki

Dzieciom Naszym. Nadziei i Dumie Dedykuję.
A teraz z innej beczki.

Brak głosów

Komentarze

Malwy,bratki i bławatki......pięknie.Polską zapachniało,kolorami zawirowało,wspomnieniami zamruczało.Słyszę głos mojej babci,która nam,czyli mnie i moim braciom bajki do snu opowiadała,nawet nasze najstarsze dzieciaki jeszcze się załapały co do dziś wspominają.W dzień Zaduszny wieczorem po powrocie z kościoła i cmentarza babcia po mistrzowsku o duchach i strachach opowiadała.Słyszę głos mojego taty który czyta nam do snu "Trylogię" Ale jak czyta , tak,ze oczami dziecięcej wyobrażni widzę i słyszę wszystko. Stepy,Halszka,Zagłoba.....
Zabawki na choinkę ,robione ,przez czas adwentu,choinka ,barwna ,strojna w jabłka, orzechy,ciasteczka i pierniczki upieczone przez mamę....................... Nocne adoracje w kościele ,poranne roraty,lane poniedziałki ,kiedy w domu wszystko pływało.W końcu radio z zielonym okiem i tata pochylony nad nim słuchający ciągle zagłuszanego"Radia Wolna Europa" Dużo ,dużo takich dobrych wspomnień jest we mnie,dzięki nim moje dzieci dostały ładunek polskości ,który przekażą swoim dzieciom.Tego jestem pewna.Ale to nie tylko moja zasługa,to zasługa całej mojej kresowej rodziny,ciotek ,stryjów,babć,kuzynów itd.To zasługa moich rodziców którzy Polskę kochali w sposób wyjątkowy i tą miłością potrafili zarazić dzieci i wnuki.

Dzięki Ci za ten wspaniały tekst,Bo przecież ta Polska to "nasze mieć i nasze być"Więc przypominajmy ,że trzeba ją kochać,szanować ,cenić i żyć tak aby polskość była naszą największą dumą naszym towarem eksportowym.

Pozdrawiam wieczornie.

Vote up!
0
Vote down!
0

Ania

#216909

Malwy sa najpiekniejsze, Podlasianko ;)

Zobacz, co znalazlem w sieci.

Nieznana Babcia wsrod polskich malw .

I podziekowania dla Pulkownika za pogodny txt w jakze smutnych czasach !

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#216920

Znalazlem jeszcze cos... bardzo wiejskiego. Malwy, a w tle stara chata :

z pozdrowieniami.

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#216921

Pięknie dziękuję :)
a dla Ciebie...

Pozdrawiam Serdecznie

RB

Vote up!
0
Vote down!
0

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#216959

...wiem, wiem to był dla Ciebie shock :-))
Ale ,proszę pamietaj - ja jestem Twoim Pierwszym Fanem ...
więc - "wipe the tears".... :-))
miłego Dnia
Marek

Vote up!
0
Vote down!
0
#217006

Nie dokazuj, Miły nie dokazuj:)... i wiedz, że jeżeli jesteś moim Pierwszym Fanem to wynagradza mi to wszystko :)

a tu Babeczka ze specjalną dedykacją dla Ciebie :)

Pozdrawiam Serdecznie

RB

Vote up!
0
Vote down!
0

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#217062

Sikoreczka urocza. Mam nadzieje, ze to Twoja reka :)

Czesto ogladam za oknem takiego oto dziwaka:

Ale to kardynal, wiec nie ma co narzekac ;)

pozdro.

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#217066

Witaj,
 ach te Babcine chałaty do pracy w domu i ogródku.
A w podzięce za kwiaty dla Pułkownikowej załączam zdjęcie mojej polskiej biało czerwonej dalii - autentycznej, z mojego ogródka.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217001

No, nie przesadzaj z tymi babcinymi chalatami.

Taka wiejska babcia to prawdziwy skarb !

Dalie macie piekne. Mam znajoma, ktora uparla sie, ze bedzie miala wszystkie dostepne gatunki dalii. Jest teraz niewolnica tych kwiatow. W wiejskim domku nie ma wolnego miejsca. Wszedzie tylko bulwy ;)

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#217061

Witaj,
 dzięki za tą Twoją Polskę i Dom Rodzinny.  Bogu za takie Rodziny.
Zapomniałem o piwoniach, które zasadzone rękami mojej Babci co roku zakwitają pod moim wiejskim oknem.
Gdy kilka lata temu "dotknąłem" ziemi w sadzie, to ona oddała mi to odradzając się. Znowu kwitną kwiaty i owocują stare drzewa. Taj też może być z Polską. Wystarczy Ją z Serca dotknąć, zadbać o Nią. Wtedy z mocą zakwitnie.
]]>]]>
Pozdrawiam Serdecznie

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#216989

Te piwonie z ogrodka Pulkownika ?

* Mialem kiedys maly, rodzinny incydent z piwoniami.

W ramach pielegnowania ogrodu powycinalem wiekszosc kwiatow dla... sasiadki.

Sasiadka byly zadowolona, ale mama mniej. Nawet nie wiem, dlaczego ;)

Dostalem bana na wycinanie kwiatow ;(

* zamiast piwonii - fotka cytryny Meyera. Slodlawej, o fantastycznym smaku.

Rzadkiej, dostepnej tylko zima:

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#217057

Witaj Pułkowniku:) Ty miałeś osobisty incydent. A ja miałem ciapka o wdzięcznym imieniu Fifka, który wykorzystał jedną noc, na odgryzienie WSZYSTKICH kwiatów. I pewnie by się nie wydało, kto jest sprawcą, tylko biedactwu płatek się do pyszczka przylepił... I tak to, znowu potwierdziło się twierdzenie, że nie ma zbrodni doskonałej, a zbrodniarza demaskują szczegóły...
Pozdrówka z kwiatkiem dla Bacy
]]>]]>
"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart  

Vote up!
0
Vote down!
0
#217070

Fifka musiala byc podenerwowana. Moze nie dostala wieczornej michy z jedzeniem.

Nie wiem, ale fotke jest chyba poruszona. Sprawdz.

No i rewanz zwielokrotniony:

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#217093

Ja tu dniem i nocą poszukuję stosownego zdjęcia, a ten się o szczegóły pyta:) Może jeszcze krater po uderzeniu i "corpus delicti" w całości? Myślisz Pułkowniku, że to tak łatwo znaleźć rozmazane zdjęcie? Wszystkie ruskie służby pracowały, aby ze zdjęć nic nie wynikało. No i żeby pachołki nad Wisłą, miały na czym swój "raport" opierać. Te skubane szczegóły... I ci czepialscy Polacy! Na osłodę dam to:

]]>]]>

 

 

 

I jeszcze może ten kwiatuszek, który z samosiejki, rósł w przydomowym ogródku

]]>]]>

Pozdrówka

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart  

Vote up!
0
Vote down!
0
#217269

Dzieki, 

to moje ulubione "osty"...   i rosna nie tylko na Podkarpaciu.

Takze w Sudetach, w mojej ulubionej Kotlinie Klodzkiej,

m.in. w najpiekniejszych... Gorach Bialskich.

Ciekawy jestem, czy ktos je zna z Niepoprawnych :)

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#217305

O wiele lepiej znam Góry Sowie, które są równie urocze i całkiem blisko.

pozdrawiam germario

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

germario

POLSKOŚĆ to NORMALNOŚĆ !!!

#217501

Witaj,
 te piwonie akurat nie.
Moje podobne i jeszcze kilka innych kolorów, a i chwasty mam niezłe.
A co do sąsiadki, to pewnie było warto.
To masz jeszcze mojego białego tulipana.
]]>]]>
Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217118

Piękne,wzruszające słowa Pisarzu czasów rozbiorów współczesnych.
Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

markiza

#216935

Witaj,
 dzięki za miłe słowa, lecz do Pisarza mi daleko.
Raczej prosty skryba jestem.
Dzisiaj dzielę się moimi kwiatami.
A zatem i dla Ciebie.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217004

Miało być zaborów,ale pora była wczesna i wyszło rozbiorów.
A róża piękna.
Dziękuję Pisarzu!
PS Jak to jest,gdy pisarstwo wywołuje takie pozytywne emocje?
Czy powszechna słodycz jest natchnieniem,czy w nadmiarze bywa męcząca?
Pozdrawiam raz jeszcze.
Ciekawska.

Vote up!
0
Vote down!
0

markiza

#217104

Jedenemu bliskie gremańskie żarło,
Drugiemu bliższe sowieckie tarło.
Obydwa żywią,leczą,drogi budują-
Zwodzą ,smrodzą,mordują...
Sram na ich piękne widoki panoram,
Kiedy codziennie nosem ziemię oram.

Vote up!
0
Vote down!
0

JAN OLSZEWSKI

#216939

Witam,
ludziska już nie raz nabierały się na Moskiewskie Prospekty.
A nam bliższe sercu Polskie.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217022

Szanowny JWP, zachwyciłeś mnie i odpłynęłam... :-)

Mój Boże! Ile w nas tej cudownej polskości, ile dumy, rogatej duszy i wielkiego serca! Tylko wszystko to drzemie gdzieś na dnie przepastnym, uśpione i zahukane, przygniecione kamieniem zdrady, sowieckim buciorem podłości i tandetnym, oświeconym mejkapem lewactwa z importu...
Czas to obudzić, wydobyć na światło dzienne, pokazać nie tyle światu, ile nam samym właśnie, że tu jest Polska, w tej malwie pod płotem, w tym chlebie codziennym, w tym żłóbku, w tym koszyczku wielkanocnym, w Majówkach i światełkach roratnich - unieść wysoko to umiłowanie ideału honoru, każdej piędzi Ojczyzny, każdego oddechu wolności i każdej kropli krwi przelanej w jej obronie. Wolności z Bogiem, nigdy przeciw Bogu.
Si Deus nobiscum, quis contra nos?

Serdeczności z dużą dyszką, JWP :-) Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#216952

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuż stara cerkiew, w niej puszczyk i sowy,

Obok dzwonnicy zrąb zgniły,

A za dzwonnicą chrośniak malinowy,

A w tym chrośniaku mogiły.

 Żartowaliśmy sobie w młodości z tego naszego Adama, żartowaliśmy...cmentarzyk...to lubię... A dzisiej, drogi jwp proszę, napisz też o cmentarzach. Niekoniecznie o tych sławnych i godnych, szacunek wzbudzających już samą swą nazwą nekropoliach: powązkowskiej, rakowickiej, na Rossie, Orląt...Napisz o tych małych, parafialnych, czasem porzuconych, o katolickich, prawosławnych, ewangelickich, żydowskich, tatarskich, napisz o mogiłach leśnych i przydrożnych, napisz o potrzaskanych krzyżach i macewach... Tam jest Polska. Miniona i terażniejsza.

A potem napisz o zapominaniu o nieodległych nawet przodkach. Napisz o wnukach, o dziecia, które zapominają, choć pamięć jest ich obowiązkiem. Rodzinny album to dużo, ale i mało zarazem. Rodzinny album...bez rodziny nie ma rodzinnego albumu, bez rodziny nie ma pamięci o rodzinnych grobach, szczególnie tych, po których już znaku nie zostało...Bez rodziny nie ma pamięci o Polsce. Bez rodziny nie będzie Polski. Polskim obowiązkiem są też Zaduszki, kultywowane codziennie gdzieś w głębi serca. Po cichu, bez zniczy i wieńców. Pamięć nie tylko o Najbliższych, ale i o nieznanych nam bliżej, polskich Przodkach.

  Pozdrawiam serdecznie. 

PS. Ale pisz też o radości kiszenia kapusty, kwaszenia ogórków, marnowania grzybków, peklowania szynki, wędzenia kiełbas. O radości strzelania z kalichlorku na Wielkanoc, której nigdy nie dorówna radość towarzysząca odpalaniu chińskich rac i petard. Napisz też coś o kwietnych dywanach na Boże Ciało, o nabożeństwach "pierwszopiątkowych" i majowych. O nalewkach, samogonie i śliwowicy łąckiej też coś napisz ;-) 

Vote up!
0
Vote down!
0
#216977

Przepraszam, licho mi tekst wcięło. Już go nie odtworzę, bo mogłem i chciałem napisać go tylko raz. Ogólnie rzecz biorąc, chciałem Cię prosić, abyś napisał o polskich cmentarzach. Tych małych, nieraz zapomnianych, nieraz porzuconych. Bez pamięci o poprzednikach zapomnimy o Polsce. 

Pozdrawiam serdecznie.  

Vote up!
0
Vote down!
0
#216982

Witaj,
licho nie śpi i szkoda tekstu, najlepiej dłuższy jednak w notatniku lub wordzie pisać z ustawionym częstym savem.
Cmentarze to temat trudny, choćby ze względu na jego powagę.
Mam jednak kilka pomysłów. Wezmę pod uwagę Twoją prośbę. A Ty przypomnij sobie tekst. Warto.

Pozdrawiam Serdecznie

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217101

Nie jest to temat trudny, drogi jwp, choć poważny. Moja refleksja - w zarysie - była taka: kiedyś cmentarze - te małe, parafialne, a nie wielkie, monumentalne nekropolie narodowe - były swojskie. Tak, jak te Twoje malwy, kapliczki, maliny... Teraz czuję się na nich coraz bardziej obco. Zbyt dużo blichtru, pychy żywych, zbyt mało pamięci... Już od ponad pięćdziesięciu lat patrzę na zmiany, które zachodzą na cmentarzach, gdzie pochowano moich Bliskich, w warszawskich Pyrach,  Wilanowie i  Służewie, przy św. Katarzynie. Od ponad trzydziestu lat 1 i 2 listopada odwiedzam je póżnym wieczorem, aby czuć się na nich u siebie. Jak w Polsce. Cmentarze - wbrew pozorom - mogą być tematem pogodnym, skłaniającym do refleksji nie tylko o przemijaniu...

Pozdrawiam serdecznie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#217106

Pulkowniku,

mam nadzieje, ze mi wybaczysz... za zamieszczenie calej Ballady mistrza Adama.

Rozroznil on puszczyka i sowy, jakby ten pierwszy nie byl sowa~. Ale niech mu bedzie :)

Wiersz jest genialny:

 

 

Spójrzyj, Marylo, gdzie się kończą gaje,

W prawo łóz gęsty zarostek,

W lewo się piękna dolina podaje,

Przodem rzeczułka i mostek.

 

Tuż stara cerkiew, w niej puszczyk i sowy,

Obok dzwonnicy zrąb zgniły,

A za dzwonnicą chrośniak malinowy,

A w tym chrośniaku mogiły.

 

Czy tam bies siedział, czy dusza zaklęta,

Że o północnej godzinie

Nikt, jak najstarszy człowiek zapamięta,

Miejsc tych bez trwogi nie minie.

 

 

Bo skoro północ nawlecze zasłony,

Cerkiew się z trzaskiem odmyka,

W pustej zrąbnicy dzwonią same dzwony,

W chrustach coś huczy i ksyka.

 

Czasami płomyk okaże się blady,

Czasem grom trzaska po gromie,

 

Same się z mogił ruszają pokłady

I larwy stają widomie.

 

Raz trup po drodze bez głowy się toczy,

To znowu głowa bez ciała;

Roztwiera gębę i wytrzyszcza oczy,

W gębie i w oczach żar pała,

 

Albo wilk bieży; pragniesz go odegnać,

 

Aż orlim skrzydłem wilk macha,

Dość "Zgiń, przepadnij" wyrzec i przeżegnać,

 

Wilk zniknie wrzeszcząc:" cha cha cha".

 

Każdy podróżny oglądał te zgrozy

I każdy musiał kląć drogę;

Ten złamał dyszel, ten wywrócił wozy,

Innemu zwichnął koń nogę.

 

Ja, chociaż, pomnę, nieraz Andrzej stary

Zaklinał, nieraz przestrzegał,

 

Śmiałem się z diabłów, nie wierzyłem w czary,

Tamtędym jeździł i biegał.

 

Raz, gdy do Ruty jadę w czas noclegu,

Na moście z końmi wóz staje,

Próżno woźnica przynagla do biegu,

"Hej!" - krzyczy, biczem zadaje.

 

 

Stoją, a potem skoczą z całej mocy,

Dyszel przy samej pękł szrubie;

Zostać na polu samemu i w nocy,

 

"To lubię - rzekłem - to lubię!"

 

Ledwiem dokończył, aż straszna martwica

Wypływa z bliskich wód toni;

Białe jej szaty, jak śnieg białe lica,

Ognisty wieniec na skroni.

 

 

Chciałem uciekać, padłem zalękniony,

Włos dębem stanął na głowie;

Krzyknę; "Niech będzie Chrystus pochwalony!"

"Na wieki wieków" - odpowie.

 

 

"Ktokolwiek jesteś, poczciwy człowieku,

Coś mię zachował od męki,

Dożyj ty szczęścia i późnego wieku,

I pokój tobie, i dzięki.

 

Widzisz przed sobą obraz grzesznej duszy,

Wkrótce się niebem pochlubię;

Boś ty czyscowej zbawił mię katuszy

Tym jednym słówkiem; To lubię.

 

Dopóki gwiazdy zejdą i dopóki

We wsi kur pierwszy zapieje,

Opowiem tobie, a ty dla nauki

Opowiedz innym me dzieje.

 

 

Onego czasu żyłam ja na świecie,

Marylą zwana przed laty;

Ojciec mój, pierwszy urzędnik w powiecie,

Możny, poczciwy, bogaty.

 

Za życia pragnął sprawić mi wesele,

 

A żem dostatnia i młoda,

Zbiegło się zewsząd zalotników wiele,

Posag wabił i uroda.

 

Mnóstwo ich marnej pochlebiało dumie,

I to mi było do smaku,

 

Że kiedy w licznym kłaniano się tłumie,

Tłumem gardziłam bez braku.

 

Przybył i Józio; dwudziestą miał wiosnę,

Młody, cnotliwy, nieśmiały;

Obce dla niego wyrazy miłośne,

Choć czuł miłośne zapały.

 

"Lecz próżno nędzny w oczach prawie znika

Próżno i dzień, i noc płacze;

W boleściach jego dla mnie radość dzika,

 

Śmiech obudzały rozpacze.

 

"Ja pójdę! mówił ze łzami. "Idź sobie!"

Poszedł i umarł z miłości;

Tu nad rzeczułką, w tym zielonym grobie

Złożone jego są kości.

 

"Odtąd mi życie stało się nielube,

Późne uczułam wyrzuty;

Lecz ani sposób wynagrodzić zgubę,

Ani czas został pokuty.

 

Raz, gdy się w północ z rodzicami bawię,

Wzmaga się hałas, szum, świsty,

Przyleciał Józio w straszliwej postawie,

Jak potępieniec ognisty.

 

Porwał, udusił gęszczą dymnych kłębów,

W czyscowe rzucił potoki,

Gdzie pośród jęku i zgrzytania zębów

Takie słyszałam wyroki:

 

"Wiedziałaś, że się spodobało Panu

Z męża ród tworzyć niewieści,

Na osłodzenie mężom złego stanu,

Na rozkosz, nie na boleści.

 

Ty jakbyś w piersiach miała serce z głazu,

Ani cię jęki ubodły.

Nikt nie uprosił słodkiego wyrazu

Przez łzy, cierpienia i modły.

 

Za taką srogość, długie, długie lata

Dręcz się w czyscowej zagubie,

Póki mąż jaki z tamecznego świata

Nie powie na cię choć: lubię.

 

Prosił i Józio niegdyś o to słowo,

Gorzkie łzy lał nieszczęśliwy;

Prośże ty teraz; nie łzą, nie namową,

Ale przez strachy i dziwy".

 

 

Rzekł, mnie natychmiast porwały złe duchy.

Odtąd już setny rok minie,

W dzień męczą, a noc zdejmują łańcuchy,

Rzucam ogniste głębinie;

 

I w cerkwi albo na Józia mogile,

 

Niebu i ziemi obrzydła,

Muszę podróżnych trwożyć w nocne chwile,

 

Różne udając straszydła.

 

Idących w błota zawiode lub w gaje,

Jadącym konia uskubię;

A każdy naklnie, nafuka, nałaje,

Tyś pierwszy wyrzekł: to lubię.

 

Za to ci spadnie wyroków zasłona,

Przyszłość spod ciemnych wskażę chmur:

Ach! i ty poznasz Marylę; lecz ona..."

Wtem na nieszczęście zapiał kur.

 

Skinęła tylko, widać radośc z oczek,

Mieni się w parę cieniuchną,

Ginie, jak ginie bladawy obloczek,

 

Kiedy zefiry nań dmuchną.

 

Patrzę, aż cały wóz stoi na łące,

Siadam, powoli strach mija;

 

Proszę za dusze w czyscu bolejące

Zmówić trzy Zdrowaś Maryja.

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#217286

Wybaczam. Fragment pozostały z tekstu, który mi "zniknął" miał być tylko mottem. W "niemej", czarno-białej ekranizacji "Pana Tadeusza" z 1928 roku (reż. Ryszarda Ordyńskiego) jest taki nastrojowy kadr, zilustrowany napisem "Cmentarzyk, to lubię." Stąd mi się wzięło. 
Pozdrawiam.

PS. Byłbym wdzięczny za eksplikację apostrofy "Pułkowniku". Czym żem zasłużył? ;-) 

Vote up!
0
Vote down!
0
#217320

Witaj,
a cóż tu wybaczać, jak na miejscu i czasie.

Pozdrawiam i do wieczora.

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217434

@jwp, kochany! Ty to się nie wcinaj! ;-) My już sobie "z Bacom pogodamy", a jak nas będą potem knykcie bolały, to obu na dobre wyjdzie. Ja tam @Bacę lubię, choć mu "nie odpusce". A tzw. nić porozumienia" to się już wyrażnie rysuje. Ja po prostu "nie kapuję" niektórych Jego odzywek. Może dlatego, że za stary jestem?

Ty masz dar. Piszesz "dużymi literami", piszesz emocjonalnie, piszesz w sposób egzaltowany, a my, twoi czytelnicy, "kupujemy" to chętnie i jeszcze dokładamy swoje własne egzaltacje. Nie musisz być mediatorem - przynajmniej nie w tym "towarzystwie".

Pozdrawiam bardzo serdecznie! Takoż @bacę. Niech mi tylko wytłumaczy "pułkownika", bo nie kapuję! Naszło tu jakichś "pułkowników", "rotmistrzów" etc. Burzy mi to hierarchię ;-)!

Podpisano:prosty ułan (dałbym sobie "wachmistrza" za wysługę lat, ale skromność nie pozwala ;-)!)  

Vote up!
0
Vote down!
0
#217441

Witaj,
się nie wcinam. Baca pisał do mnie, bo jam Pułkownik w Resorcie. To takie nasze szarże z salonu24, a awanse z tytułu walki z lewactwem i lemingozą.
A co najmniej na Rotmistrza sobie Bracie zasłużyłeś.
Teraz już wiesz mniej więcej co jest na rzeczy.

Pozdrawiam Serdecznie

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217469

Jwp, kochany! To ja już ułan prosty niech zostanę, żebyście Wy - oficeyjery - dowodzić kim miały! Skapowałem! Ale - żem się złośliwości nie wyrzekł - to Wy (a Baca w szczczgólności)to do mnie "adresujta" tł. Małymi literami, bom szarak, i tymiż, bo to moje, autentyczne inicjały.
Serdeczności!

Vote up!
0
Vote down!
0
#217473

Witaj,
Bracie Oficyjerze, toś Swą karnością wobec wyższej szarży co najmniej na Rotmistrza zasłużył.
To tyle Resortowej gwary.
Tu nie ma szaraków, a Ty tym bardziej nim nie jesteś.
Każdy za Nas ma swoją rolę do spełnienia i każda równie ważna.

Ukłony

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217524

Będę stał na "cienkiej czerwonej linii" jak Szkot jaki, albo i Turek. Nie jestem "oficyjerem", choć Bratem chętnie zostanę. Brothers in Arm. Nie wiem, czy to mniej, czy więcej niż "brat Polak". Ale bracia w walce, bracia w Wierze, bracia w ... to wystarczy. Na tym kończę. Na innym wpisie. Baca - też Brat, kombatant. Jak wielu innych. Tak, że się nie martw ;-).

Serdeczności.

Vote up!
0
Vote down!
0
#217552

Resort nie przyjmuje odmowy zasłużonej szarży.
A Bracie - jak najbardziej.

Dzięki Wam mniej się martwię o Polskę, niż kiedyś.

Pozdrawiam Serdecznie

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217564

Witaj,
 nie odlatuj za daleko, bo potrzebni są wszyscy.
A to słonecznik z mojego ogródka.

Pozdrawiam Serdecznie

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217041

Nie ma obawy, JWP, już wróciłam na ziemię i w razie czego jestem na podorędziu ;-)

Już się cieszę i szykuję na wiosenną Ławeczkę :-)

Pozdrowienia.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#217127

Bede Wam zazdroscil tej wiosennej laweczki...

Z zagadka - co to za drzewo... rosnie za wiosenna laweczka ;)

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#217287

Baco, nie zazdrość, tylko przyjedź! Ot, co! :-)
Obiecujesz i obiecujesz...

Nie wiem, co to za drzewo, ale z pewnością jakieś niezwyczajne. Za to zdjątko wyjątkowej urody (podobnie jak inne tutaj :-)

Pozdrowienia.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#217461

Ach, i jeszcze dziękuję za pełnego optymizmu słonecznika z pcółką :-)

Pozdrowienia.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#217129

To jeszcze przydomowe piwonie.

]]>]]>

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?

Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217151

 Chcą nam wydrzeć PAMIĘĆ.

 Dlatego tak ważna jest historia Polski. Historia PRAWDZIWA. Bez niej POLSKOŚĆ uschnie. Nasze wielkie i często bolesne dzieje chcą nam splugawić, zagłuszyć, zadeptać. Ma być tu i teraz. Nawet bez wychylania się w przyszłość (czego nawet chciał - proagandowo - Kwaśniewski). I wtedy z ogłupiałym narodem będą mogli zrobić wszystko. Patriotyzm nazywają ksenofobią, religijność fanatyzmem, przywiązanie do tradycji ciemnotą. To sposób na glajszachtowanie narodowej tożsamości.

............................................

O Bracia Wilki brońmy się, bo nas ta podła hałastra chce wyniszczyć. Oni muszą posługiwać się kłamstwem. To ich plugawa broń. A naszą bronią PRAWDA. 

 

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#216967

Szanowna Ursa Major.
Wiem,że szlachetność Twojego Serca poleca dewizę ,wypowiedzianą na początku Ery Chrystusa , przez św. Pawła z Tarasu :
..."jeśli Bóg z nami,któż przeciwko nam ?...
.....................
Piękne, wartościowe słowa... ale boję się, że "Lemingoland", wszelkiej maści -bierze tę dewizę zbyt dosłownie i ceduje załatwianie spraw naszego rodzimego bałaganu , na Pana Boga ... czy nie ?
Ja polecam "robótkę" naszych Bratanków Węgrów i
słowa Olivera Cromwella :
.... " ufajcie Bogu,ale baczcie,by nie zamoczyć prochu "!..
pozdrawiam
Marek Sosabowski
ps.
.... na Twoje dłonie....Autorowi wysyłam 10* !!

Vote up!
0
Vote down!
0
#216979

"boję się, że "Lemingoland", wszelkiej maści -bierze tę dewizę zbyt dosłownie i ceduje załatwianie spraw naszego rodzimego bałaganu , na Pana Boga"

Furda z Lemingoladem! Nikogo nie naprawimy, jeśli sam tego nie zechce. Trudno być Polakiem na siłę.
Róbmy więc swoje, a ci, co mają uszy, oczy i daj Boże nabędą trochę oleju, sami do nas dołączą.
Najważniejsze, to mieć przed oczami cel i zdążać do niego prawymi drogami.

" ufajcie Bogu,ale baczcie,by nie zamoczyć prochu "!..

Ufamy i baczymy, choć czasem zdarzy się przeoczyć i niechcąco proch zamoczyć ;-)

Pozdrowienia.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#217140

"boję się, że "Lemingoland", wszelkiej maści -bierze tę dewizę zbyt dosłownie i ceduje załatwianie spraw naszego rodzimego bałaganu , na Pana Boga"

Furda z Lemingoladem! Nikogo nie naprawimy, jeśli sam tego nie zechce. Trudno być Polakiem na siłę.
Róbmy więc swoje, a ci, co mają uszy, oczy i daj Boże nabędą trochę oleju, sami do nas dołączą.
Najważniejsze, to mieć przed oczami cel i zdążać do niego prawymi drogami.

" ufajcie Bogu,ale baczcie,by nie zamoczyć prochu "!..

Ufamy i baczymy, choć czasem zdarzy się przeoczyć i niechcąco proch zamoczyć ;-)

Pozdrowienia.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#217143

Witaj,
 nie może zabraknąć Ciebie na Naszej Ławeczce.
Posyłam Ci muzykę zapomnianego gościa i kwitnący rododendron z mojego ogrodu.
]]>]]>

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217146

.... jestem cały czas ,obok "ławeczki"...tylko spróbuj się dostać na "sidzące":-))) nie dopuszczają !!
Wpadłem do Was na chwilę aby Wam powiedzieć ....:

pozdrawiam
Marek
.....może jeszcze dla Twojej Ogrodniczki :
...

Marek

Vote up!
0
Vote down!
0
#217362

Ależ Braciszku:)
Już Ci ustępuję swoje miejsce, i posyłam coś na
Dobry Dzień

Pozdrówka serdeczne

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
 

Vote up!
0
Vote down!
0
#217365

... są momenty ,że chcialłoby się widzieć obok siebie takiego Kumpla -jakim jesteś- Ty !!! Dzięki,że dałeś "znać"... OK !!!
Wpadłem w jakiś "dołek"... jakiś dziwny?? - trzy warstwowy ?
Boby... pilnujcie tej "ławeczki"- oazy prawdziwej przyjażni .
Marek

Vote up!
0
Vote down!
0
#217380

Na dołki:)
Odrobina ucieczki...
Bo każdy, ma w sobie, taki maleńki, sekretny Ogród

Pozdrówka
PS
Dostałem skierowanie "do serwisu".
Zobaczymy, czy po powrocie, będę lepiej palił:)

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
 

Vote up!
0
Vote down!
0
#217408

Dla moich Przyjaciół...

Ściskam mocno!
RB

Vote up!
0
Vote down!
0

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#217425

Witaj,
dziękuję Ci za wizytę i komentarz Jantarze.
Nasza tożsamość jest im solą w oku, dufam, iż ją obronimy.

Pozdrawiam Serdecznie

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217105

Dziękuję za ten wpis. Coś przepięknego!
Łza spływa z oka ale i usta się cieszą.
POLSKA jest w naszych duszach, jest w naszych sercach! Przelewajmy ją na bliźnich a za słowami Zygmunta Krasińskiego: "...Polska zmartwychwstanie...”

___________________________________
...Tobie Polsko!

Vote up!
0
Vote down!
0

___________________________________ ...Tobie Polsko!

#216986

Witam,
a ja za wizytę.
I więcej nas razem, tym bardziej Polska rośnie w siłę.
A nasi wielcy przodkowie pozostawili po sobie wiele pięknych i mądrych myśli. Żeby tylko nam się chciało chcieć...

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217109

A ja dodam do tego Twojego wspanialego kolazu wers moim zdaniem rowniez wspanialego Polaka Kazimierza Przerwy-Tetmajera:

Wole polskie gowno w polu, niz fijolki w Neapolu.

Ludzie nieokrzesani podniecaja sie dosadnoscia autora, a w rzeczy samej ilez to prawdy i jak skompensowana w tak zwyczajnych strofach...

pzdr.

Vote up!
0
Vote down!
0

chris

#216987

"Trzepały się nad tym żywym trupem, wzlatywały, spadały i krążyły wron całe gromady. Zorza szybko gasła. Zza świata szła noc, rozpacz i śmierć."
Twój tekst piękny, prawdziwy... jednak nie zapominajmy kto nas nami krąży.

Vote up!
0
Vote down!
0

Podłe słowa bolą !

#216992

Witaj,
daleki jestem od braku czujności. Nawet na wieży strażniczej warto o Polsce mówić.
Od takich rozmów krzepniemy.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217111

Witaj,
to co zacytowałeś warte przypomnienia. Na cudze się oglądamy, a nasze odłogiem leży.

Zapachy, kolory i obyczaje wsi polskiej to elementarz, z którego winniśmy dzieci uczyć.

Serdecznie Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217110

No tak,
tylko ilu z tych pieknych, mlodych, wyksztalconych z duzych miast
jeszcze na te polska wies zaglada?

Wola siedziec w Warsiawce i madrowac...,
zamieniaja to piekno o ktorym piszesz na niusy i inne takie...

Spektrum zycia na codzien jest nieco zawezone.

A gdy juz maja troche czasu ,
to leca na narty w Alpy,
albo na wycieczke do Londynu za "dwie dychy",
no ci z kasa ma sie rozumiec za regularne ceny ;-)

W Polske ,
to jada na Mazury,
lub na Polwysep ,
ewentualnie do Zakopca...troche powariowac...

Teraz Panie Dziejku,
to sie na kwiatki nie patrzy,
teraz to jest dopiero szpan...

A zeby kasy na to wszystko starczylo,
to...
klaszcza tuskiemu i pozostalym...

Takie to chwasty dzisiaj mamy...

rowniez
serd.pzdr.

Vote up!
0
Vote down!
0

chris

#217139

Były już przypadki, ze szkoły organizowały wycieczki na wieś, by dzieci prawdziwą krasulę zobaczyły. Tylko, że ich tam coraz mniej.
Rozpalajmy wici, a może i część z nich się obudzi.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217150

Witaj Braciszku:)
Wrócę do pierwszego cytatu...
Nie mogą ci kochać Rzeczypospolitej, którzy w niej nic swojego nie mają - Ignacy Krasicki.
Bo jest w nim sedno.
Dla Patrioty jasne i zrozumiałe.
Dla pogrobowców sowieckich zwodnicze i niepojęte.
Wedle swojej miary, materialnie okradli nas ze wszystkich dóbr, ba nawet nasze Dzieci i Wnuki zadłużyli ponad wszelką miarę.
Jak na stachanowców przystało, w każdej dziedzinie plan
przekroczyli.
Dziś lekką ręką, rozdają obcym ziemię wraz z kopalinami, pod tą ziemią ukrytymi.
Ale w ich ciasnych, CzeKistowskich czerepach, służących jedynie za podkładkę do czerwonej gwiazdy, nie mieści się
Nasz system wartości.
Będąc tu tylko kupą zwiędłych liści, rzucanych wiatrem,
nigdy nie pojmą, czym dla Polaka są korzenie, przez tysiąc lat wrosłe.
Czym jest bezgraniczne umiłowanie Wiary, Wartości i Tradycji, tych Podstaw Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
Nie na ich umysły, jest zrozumienie, że mają w rękach tylko jakieś tiurliki szmatławe, które z dnia na dzień mogą stać się bezwartościową kupą papierków.
Zostaną wtedy, jak puste opakowanie po człowieku...
A naszej miłości do Polski, żaden złodziej nie wydrze.
I tą miłością silni, każde okowy zerwiemy, każdego najeźdźcę
wygonimy, by ukochaną Polskę odzyskać.
Dla Naszych Przodków i dla naszych Dzieci.
Dla Orłów i dla sikorek.
Dla fiołków, malw i bławatków.
I całego morza Bratków...

Pozdrawiam serdecznie Polską Ławeczkę

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
 

Vote up!
0
Vote down!
0
#217009

Witaj Bracie,
 trudu sobie zadali wiele i wielu im uległo. Taka widać musi być selekcja, by zostało samo zdrowe ziarno.
Nie raz wydawało się, iż po Nas, a jednak odbijaliśmy się jak polskie drzewa gięte wiatrami historii.
Mimo, że zima czuć w powietrzu to coś, a teraz już nie będzie grubej kreski, co najwyżej postronek.
A dla Twojej Rodziny, moje Tulipany
]]>]]>
Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217115

Dla Wszystkich z podziękowaniem, że jesteście :)

Pozdrawiam serdecznie

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
 

Vote up!
0
Vote down!
0
#217440

Pozwól, że dorzucę malutkie conieco do Twego ogrodu:)

]]>]]>

Leśmian "Łąka" (fragm.)

Czy pamiętasz, jak głowę wynurzyłeś z boru,
Aby nazwać mnie Łąką pewnego wieczoru?
Zawołana po imieniu
Raz przejrzałam się w strumieniu -
I odtąd poznam siebie wśród reszty przestworu.

Przyszły do mnie motyle, utrudzone lotem,
Przyszły pszczoły z kadzidłem i mirrą i złotem,
Przyszła sama Nieskończoność,
By popatrzeć w mą zieloność -
Popatrzyła i odejść nie chciała z powrotem...

Kto całował mak w zbożu - nie zazna niedoli!
Trawa z ziemi wyrwana pachnie, lecz nie boli...
Kocham stopy twoje bose,
Że deptały kruchą rosę,
Rozróżniając na oślep chabry od kąkoli.

Serdecznie

RB

Vote up!
0
Vote down!
0

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#217189

Witaj,
 dziękuję i załączam...]]>]]>

Pozdrawiam Serdecznie

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217215

Jeszcze raz dziękuję.Miałeś rację-nie miałam złych intencji.
To może ja już zamilknę :).

Vote up!
0
Vote down!
0

markiza

#217197

Bez przesady, źle Cię zrozumieli.
A ponadto są uczulenie na salon24, trudno się dziwić.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217218

O nich powinien pamiętać każdy, kto w rubryce "narodowość" ma wpisane "polska". To jest zbyt poważna sprawa aby o niej zapominać. A zapomina o tym niestety wielu Polaków przyjmując bez zmrużenia oka narzucany wszelkimi możliwymi sposobami zachodni styl życia, w zasadzie globalny styl dążący do likwidacji pojęcia "naród". Europa jest tylko jednym z ogniw tego planu. Lansuje się hasło aby było łatwo i przyjemnie i aby się dobrze bawić. To kupuje wielu Polaków. Sprzyja temu wypieranie polskości z podręczników historii, aby młodym ludziom skutecznie wyprać mózgi z tego, co o polskości stanowiło. Obserwuję przemiany, jakie następują w codziennym stylu życia młodych ludzi w mojej rodzinie. Jakoś ta rodzina potrafi sobie radzić w wartkim potoku nowej mody życia. Widzę, że wszyscy młodzi pozawierali kościelne związki małżeńskie i nikt, na próbę najpierw, nie mieszkał bez ślubu. Polskość jest po prostu pielęgnowana, jak to niegdyś bywało, w każdym przejawie codziennego życia. Ale o to zadbali rodzice, którzy zawsze powtarzają, że to co dziecko wyniesie z rodziny, to mu zostaje.
Muszę jednak zauważyć, że w środowiskach wiejskich jakoś istnieje większe przywiązanie do naszych polskich tradycji, niż w ośrodkach miejskich. Bądź co bądź są to małe środowiska, w których każda odmienność nie jest dobrze przyjmowana.
Chciałam zadedykować wszystkim fotkę moich białych ciemierników, które akurat teraz kwitną na ogródku bo to jest ich pora kwitnienia od grudnia do lutego, ale gdzieś zapodział mi się kabelek od komórki gdyż zdjęcie mam w komórce. A poza tym nie wiem czy udałoby mi się wkleić bo nigdy tego nie robiłam. Musicie mi wierzyć na słowo, że one są i kwitną. A jak cieszą oko o tej porze!
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#217253

Witaj,

są jeszcze zdrowe środowiska i rodziny.

Nie mało, jednak wielu zbyt łatwo wyzbywa się Polskości z wielu powodów, najczęściej to moda na europejskość, kasa i presja środowiska. Oraz zaniechanie wychowaniu młodzieży w Duchu Polskim i Patriotycznym.

Dawniej nawet przy kielichu nie zapominano o polskich pieśniach, a teraz jakiś multikulti bełkot.

Może nie te same, ale zawsze..., kwiaty zimy...

]]>]]>

Serdecznie Pozdrawiam

jwp

P.S. Od soboty zabieram się do lektury, mam trochę wolnego czasu.

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?

Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217273

Witaj!
To są właśnie ciemierniki! Tylko chyba nieco inna odmiana niż moje, widzę po kształcie zielonych liści i moje mają większe kwiaty. Dziękuję Ci, że wkleiłeś je. One są bardzo sympatyczne o tej porze roku.
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#217282

Szpilko, te piekne kwiaty sa cholernie trujace !  Gdyby slynny ciapek Rospina zerwal choc pare malych kwiatkow, padlby jak trup. 

Zobaczcie, jak wyglada najbardziej poszukiwany z ciemiernikow:

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#217292

Pulkowniku JWP,

Cracovia to moj klub.

Jednak nie popieram takich laweczkowych napisow:

Cracovia. A na  'siedzeniu' :  anty Wisla !

 

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#217304

Witaj,
czuj się jakbyś był...

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217566

Dzieki wielce,

sprawiles mi tym nagraniem wielka niespodzianke.

Toz to chyba caly mecz.

W tym meczu wygrac moze tylko... Cracovia !

* Na zdjeciu ponizej - Cracowia pozera Wiselke ;)

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#217577

A mnie się szalenie podoba ten kwiat, zabójczo piękny!

Baco na dzień dobry:)

Pozdrawiam Porannie
RB

Vote up!
0
Vote down!
0

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#217332

Witaj:) To jak już jesteśmy przy zabójczym pięknie

]]>]]>

Tojad mocny.
Tym "specyfikiem" ruskie służby, mordowały swoich
niepokornych agentów.
Wybacz mi mój dzisiejszy, wisielczy humor,
ale naszło mnie na pozdrowienia dla lemingów, i ich
paśników :)))

Pozdrawiam

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart  

Vote up!
0
Vote down!
0
#217345

Ściskam serdecznie drogi Bracie, za muzykę i zabójczego tojada dziękuję pięknie :)

Pozdrawiam Serdecznie

RB

Vote up!
0
Vote down!
0

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#217385

gość z drogi

Dobrego dnia JWP,Dobrego Dnia Ławeczkowicze

pozdrowienia z dychą i życzeniem,by Nasza Polską BYŁA naszą :)

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#217388

Dobrego Dnia Siostrzyczko:)
Będzie Naszą!
A my tymczasem naładujmy akumulatorki, przy pięknej muzyczce

Pozdrawiam serdecznie

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
 

Vote up!
0
Vote down!
0
#217417

gość z drogi

tyle się wydarzyło przez jeden tylko Dzień,dzisiaj najpiękniejsze kwiaty dla 

tej ktora odeszła,Ona już podziwia świat z drugiej strony,żal

życie jest jak Kwiat,piękny ,ale któregoś dnia odchodzi,jak te kawiarenki z dawnych lat

serdecznie pozdrawiam :)

"Boże błogosław Węgry"

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#217838

Teraz na osłodę:)
Bardzo ładne klify...

Pozdrówka

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
 

Vote up!
0
Vote down!
0
#217415

Tego nie wiedziałam, że są one trujące. Dziękuję za informację. Ale myślę, że ani słynny ciapek Rospina, ani mój kot, nie są amatorami ciemierników. Oni mają lepsze gusta. A tak na marginesie: nie lubię żadnych czarnych odmian kwiatów a i sam kolor czarny nie jest przeze mnie lubiany.
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#217519

Witaj,
 a ]]>bieluń]]> - ]]>daturę]]> znasz. To dopiero jest roślinka. Popularna na wsi polskiej ma takie walory.

Rośliny z rodzaju Datura oraz blisko z nimi spokrewnione z rodzaju Brugmansia (które w Polsce określane są również nazwą bieluń) zawierają duże ilości ]]>alkaloidów]]> tropanowych, takich jak ]]>atropina]]>, ]]>skopolamina]]>, ]]>hioscyjamina]]>. Związki te są antagonistami receptorów muskarynowych, przez co mają działanie antycholinergiczne. Te właściwości mają zastosowanie między innymi w medycynie, stąd wzięło się wiele leków, które jako substancję czynną zawierają atropinę lub pochodne naturalnych alkaloidów tropanowych.

Związki czynne bielunia mają znane od czasów prehistorycznych właściwości psychoaktywne – zaliczane są do ]]>deliriantów]]>. Są nieprzyjemne w działaniu, wywołują ]]>halucynacje]]>. Przedawkowanie jest śmiertelnie niebezpieczne, zwykle wymaga hospitalizacji
]]>]]>

W Indiach i Nepalu bieluń ( zwłaszcza ]]>Datura metel]]> Var. alba i ]]>Datura suaveolens]]> ) uważany jest za roślinę świętą, poświęconą bogu ]]>Śiwie]]>]]>[8]]]> . Nawet współcześnie, asceci ]]>śiwaiccy]]> niektórych tradycji rytualnie palą nasiona datury zmieszane z ]]>konopiami indyjskimi]]>.

]]>]]>

Nie wolno sadzić przy warzywach i drzewach owocowych. Doskonała broń na lemingi.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217551

Ciapek Rospina je, czy raczej jadl kwiaty w jego ogrodzie.

Rospin o tym juz pisal !

* Nie lubisz czarnych kwiatow ???

W czarne tulipany, rzadkie, poszukiwane, pozadane w ogrodkowych kolekcjach ?

* Dla Ciebie - tulipan - "Czarna Papuga" :

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#217579

Pułkowniku:)
Ciapek nie jadł kwiatków.
On je wszystkie poodgryzał i poukładał na jedno miejsce:)
I nie zrobił tego z głodu, bo wolał dojrzały, słodziutki agrest.
A z tym, że agrest jadalny, to podejrzał mnie:)
Nawet marchewkę dokończył, jak widział,że ja ją jadłem.
Konstrukcją przypominał lisa, ale był zupełnie czarny i szczekał jak na psa przystało.
Pozdrówka

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
 

Vote up!
0
Vote down!
0
#217581

Wrzuc kiedys jego zdjecie.

Podoba mi sie jego imie.

pozdrowienia, Rotmistrzu.

baca.

* Czy taki byl Twoj Ciapek ?

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#217584

gość z drogi

jesli idzie o "osiągnięcia naszych piesów,to i tak nikt nie przebije naszej AFtusi,cudnej Suni od lat hasającej po niebieskich łąkach... :)

Dwa kulinarne osiągnięcia ."onej"

1.kg papryki w papierowej torbie,razem  z ogonkami,taki jeden własnie zdradził ją

i uratował synów,od kary

2.jakiś kryzys  typu handlowy,ciężko zdobyte jajka ,cała taca , i znowu zdradziły skorupki przyklejone do pyska

ale była Ukochana,bez względu na pożarte książki,i wiele,wiele innych dziwności

serdecznie pozdrawiam :)

dycha dla Ciapka :)

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#217623

.... może na trochę przenieśmy "ławeczkę", tam gdzie motyle nigdy nie śpią ? :-))
Dzięki R. B.
Marek

Vote up!
0
Vote down!
0
#217439

Witaj Bracie,
ja mało co śpię, ale podobnie jak Ty i wielu z nas dzielę czas między Rodzinę, Pracę, Blog i inne sprawy i pasje.
Się nie rozerwę.

Pozdrawiam Serdecznie

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217470

.... no ale służby ratunkowe, mają nowy -Defibrylator :
sześciostrunny "Srtatocaster", firmy Fender.
Dzięki, piękny clip... właściwie to go znam z -autopsji.:-))
Pozdrawiam
Marek
ps.
wysyłam Ci- White & Black

Vote up!
0
Vote down!
0
#217616

gość z drogi

cudne kwiaty,Cudne Ludzie i cudowne rozmowy Polek i i Polaków :))))

a Muzyka ...boska 

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#217474

Witaj,
jak już mowa o Boskiej Muzyce...
Dla Ciebie i Bliskich Twemu Sercu

Pozdrawiam Serdecznie

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217542

gość z drogi

serdeczności dla Ciebie,dla Muzy i dla ławeczkowej Rodziny :)

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#217626

Ciekawa jestem co Mistrz napisze na weekend?
Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

markiza

#217517

Witaj,
jeszcze nie wiem co mi w duszy zagra.
A póki co takie nastroje dla Ławeczkowiczów.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#217549