Blogerzy kontra blagierzy.

Obrazek użytkownika jwp
Blog

...Szarego czasu zgaśnie wokół nas życie,

Gdy inne dzieje, niż, ten ból zaciemni,

Ty przetrwasz, aby ludziom znów mówić: Widzicie?

Piękno jest prawdą, prawda pięknem”- tylko tyle

Można wiedzieć i warto wiedzieć, tu na ziemi.”

Oda do Urny Greckiej - ]]>John Keats]]> - tłumaczenie ]]>Zygmunt Kubiak]]>.

Jaka jest natura kłamstwa, jej pochodzenie i jaką rolę pełni ?

Czy kłamstwo ma naturę ludzką, czy też Boską ?

Pierwsza myśl, że ludzką. Gdy popatrzymy na kłamstwo przez pryzmat Gnozy w kontekście Religii i Nauki oraz wymowę symboli Jing i Jang, dostrzegamy, iż jak wszystko co ludzkie i pozornie nieludzkie może się mieścić w Absolucie Doskonałej Natury Boskiej i jako takie stało się częścią Natury Ludzkiej.

Kłamstwo to fenomen na skalę świata, a może nawet Wszechświata, mało który owoc bytności ludzkiej na Ziemi zrobił tak oszałamiającą karierę. Kłamstwo jest przeciwieństwem prawdy, ona jednak samotna w swej walce nie ma takich sióstr i braci jak kłamstwo. Ich imiona to fałsz, manipulacja, pomówienie, półprawdy, plotka, mit, to wielka rodzina. Mówi się, iż prawda sama się obroni, a w walce z taką armią jaką dysponuje kłamstwo, czyli nieprawda, przeciwieństwo prawdy, w takiej walce prawda bywa osamotniona. Kłamstwo często pełni rolę magiczną.

Jakie mogło być pierwsze kłamstwo, w ustach, czy być może w myślach pierwszego człowieka ? Otóż sądzę, iż najpierw okłamywał sam siebie. Czując niezdefiniowany jeszcze lęk przed otaczającym go światem, załóżmy po wygnaniu z Raju, musiał go przezwyciężyć, musiał się sam okłamać, udając, że się nie boi. Inaczej umarłby z głodu sparaliżowany lękiem przed wszystkim czego nie znał i nie rozumiał. Nie mógł przecież w naiwny sposób zaufać temu czego nie znał i nie pojmował, musiał się z tym oswoić, Czy aby nie pojawił się wtedy po pierwszych często zakończonych śmiercią próbach choćby zdobycia pożywienia, świetny doradca jakim jest cwaniactwo. Czy niewątpliwie szybko ucząca się istota nie postąpiła jak szczury, które wysyłają do sprawdzenia pożywienia słabsze osobniki, czyż nie zachęcił brata lub siostry swojej do skosztowania owocu zakazanego. To też ciekawy wątek, polecam poczytać ]]>Sitchina]]> ( ]]>strona autora]]> ). Czy tak zrodziło się pierwsze kłamstwo ? A potem już poszło...

]]>]]>Rola kłamstwa w rozwoju cywilizacji, kultury, nauki i sztuki to temat rzeka. Jest to także jedno z fundamentalnych zagadnień literatury. Bez kłamstwa nie byłoby prawdy, a raczej to kłamstwo rodzi się, gdy objawia się prawda. Któż nie pisał o kłamstwie, a czasem któż nie kłamał pisząc. Nawet nasze zmysły nas okłamują, oszukują, wprowadzają w błąd. Czy wymyślono lepsze narzędzie do sprawowania władzy nad ludźmi, nad społeczeństwem ? Otóż nie. I tu kłania się postać Szatana z jego podszeptami, kuszeniem do grzechu, jakim niewątpliwie jest kłamstwo. Na domiar złego kłamstwu nie jest łatwo się oprzeć, szatan potrafi uwieść, zbałamucić, oczarować, sprowadzić na manowce, szatan potrafi być piękny, wiedział coś o tym ]]>John Milton]]>, a opisał to w „Raju utraconym” ( ]]>wersja angielska]]> ).

Nie będziesz wystawiał fałszywego świadectwa bliźniemu swemu... I tak by można przez tysiące stron, tak jak kłamstwo, którego historia liczy dziesiątki tysięcy lat a może dłużej, gdyż może być nieodłączną częścią natury ludzkiej ale i też Boskiej. Od wieków toczy się walka Dobra ze Złem, Prawdy z Kłamstwem i my w niej chcąc nie chcąc bierzemy udział. Zaczynając od drobnych kłamstewek (Mamo ja nie zepsułem tego samochodzika, to Jasiu ), do kłamstw pełną gębą ( Proszę Wysokiego Sądu, mnie tam w ogóle nie było, Ale przecież złapano Pana za rękę, to nie była moja ręka ).

Grecy uważali, iż kłamstwo jest wynikiem braku - deficytu prawdy. I to chyba jest klucz do zrozumienia naszej blogerskiej misji.

Jesteśmy TU i Teraz, jednak bez zrozumienia roli kłamstwa, poznania jego niechlubnego życiorysu, ale jakże skutecznego w działaniu nie zrozumiemy naszej roli, roli niezależnych blogerów ( choć to też nie jest prawda, w końcu jesteśmy tylko ludźmi i mamy swoje życie ) w walce o prawdę.

Jak to powiedział kiedyś znajomy webmaster – Internet to narzędzie Szatana. Miał sporo racji, pamiętajmy jednak, iż w walce o prawdę należy stosować oręż adekwatny do przeciwnika, niekoniecznie kłamstwo. Już nie tylko młodzi ludzie korzystają z sieci i jej możliwości, wielu blogerów to dojrzali ludzie, często w tzw. Wieku poprodukcyjnym. To dobrze, oswoili się z nim i wykorzystują je do komunikacji na skalę o której nawet wynalazca telegrafu nie marzył.

Można mieć awersję do noża, czy też widelca, ale chleb czymś trzeba pokroić. Osobiście wolę urwać ze świeżego wiejskiego chleba piętkę, tak kiedyś dzieli się chlebem ludzie. Demokracja w necie ma wady i zalety, pisać może każdy kto ma do niego dostęp, niestety bez względu na kompetencje, czy też poziom intelektualny, sam nie wiem czy powinien pisać. Rządzą nami emocje, chwila, czy też zwykła chemia naszego ciała. To i dobrze i źle, na szczęście nie jesteśmy jeszcze bezdusznymi maszynami. Najgorszy jest jednak brak odpowiedzialności za nasze słowa, anonimowość, wygodna dla bluzgaczy, prymitywów, trollów, czasem niezbędna dla nas ze względu na nasze, bliskich czy też informatorów bezpieczeństwo. My też nie jesteśmy niewiniątkami, czy nie marzy się wielu z nas pojechać po bandzie, w prostych żołnierskich słowach rozprawić się z naszymi oponentami, z nie lubianą partią lub władzą, choć często na to zasługują. Czy nie prościej byłoby użyć słów powszechnie uznanych za obraźliwe by oddać stan naszego ducha i przywalić w słusznej sprawie prosto w ten... ryj. Tak też można, a być może czasem trzeba dla własnej higieny. Nie dajmy się jednak sprowokować, jak mówi klasyk kłamstwa, choć tym razem cenna myśl, trawestując jego słowa – Blogerze i ty jego pióro – klawiaturo, nie idźcie tą drogą. Drogą kłamstw, pomówień, plotek, manipulacji, obsobaczania, knucia i szczucia.

Wiem, że to nie łatwe, ale nie dajmy sobie wytrącić z ręki oręża jakim jest PRAWDA. Bo prawda to część ludzkiej i Boskiej natury. Ważna o ile nie najważniejsza, często bolesna, ale zawsze PRAWDA. Droga grzechu i kłamstwa prosta i wygodna, droga prawdy ciernista i kręta, towarzyszy jej przepaść z każdej strony, lecz prawdziwa otchłań czeka na nas na końcu ścieżki kłamstwa, Oni już tam dochodzą i Władza i IV Władza. Nie wiedzą jednak lub nie dopuszczają do siebie jednej prostej prawdy – jest nas w necie coraz więcej, po wielu stronach barykady, bo jak się okazuje barykada ma więcej niż dwie strony, to dopiero fenomen. I stanowimy coraz większą siłę, jak widać po poczynaniach służb wobec niezależnych blogów oraz fakcie iż nasz wpisy czytają bardzo często „dziennikarze” GW czy też TVN-u, siłę jaką są media obywatelskie, takie nowoczesne powielacze.

To my stajemy się częścią owej IV Władzy, a właściwie I-szej, jaką powinien być DEMOS. Jest wśród nas przekrój całego społeczeństwa, swoista reprezentacja, prawie narodowa, w przeciwieństwie do funkcjonariuszy w „wiodących mediach”. I to właśnie my blogerzy możemy zwyciężyć w tej walce, walce o prawdę, nasz kraj, nasze rodziny, w walce o naszą Ojczyznę. I widać Czarno na Białym, iż Blagierzy w walce z nami nie mają szans, choć stoją za nimi służby, wielkie koncerny medialne, aparat władzy, mafia i może nawet V Kolumna, choć ponoć to my.

Dostojewski ponoć powiedział - „...Kłamstwo jest formą gościnności...”, to ja dziękuję za taką gościnę, gośćcie się sami.

A wasza prawda to Konsomolskaja Prawda.

Więc balansujcie na cienkiej linie kłamstwa, a upadek będzie bolesnym, o ile nie śmiertelny.

I niech Mocz będzie z wami.

A teraz z innej beczki.

Brak głosów

Komentarze

Wielce ciekawe zagadnienie. Bo kiedy zaczyna się kłamstwo ?
Czy czasami nie od "tzw" półprawdy ? Jaka musi być procentowa zawartość tego substratu by wystarczyło prawdę uznać za kłamstwo ? Ale to dylematy "wielkich i wybitnych", a jam marny żuczek tylko i dlatego dla mnie prawda to prawda, a kłamstwo to kłamstwo. I nie ma tu miejsca na to tamto.
W. red

W. red

#130733

Lepiej być Marnym Żuczkiem, ale za to z zasadami. temat jest obszerny. Dlatego nie poruszyłem wielu moich i nie tylko moich przemyśleń dotyczących tego o czym piszesz. Warot by kiedyś wrócić do tematu.
Mamy jeszcze zaprzaństwo, drobne kłamstewka, kłamstwo ma wiele imion i łatwo się go nauczyć.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#130737

1) Postęp właściwy dąży do tego aby głos prawdy zrealizowany był w ojczyźnie swojej i w domu rodziców swoich.

 

2) Przez wcielanie dobra i rozjaśnianie prawd przyprowadzimy do

UNIEPOTRZEBNIANIA MĘCZEŃSTW.  

                                                      

C. K. NORWID

 

„ Promethidion”

 

*

 

(…) prawda jest świadectwem wolności, (…) po kłamstwie rozpoznaje się niewolę (…).

 

Czesław Miłosz

„Tygodnik Powszechny”  29 V 2005

 

To tyle jeśli chodzi o "moje" zdanie w przedmiotowej sprawie.

 

 

#130741

I słusznie, można by przytoczyć tysiące cytatów o prawdzie i kłamstwie, a prawda jest prosta. Wystarczy mieć kręgosłup moralny.
P.S. Wyedytuj swą notkę i wywal z niej śmieci nie tekstowe.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#130747

Niestety nie potrafię.

Przykro mi i przepraszam , zawsze jak wklejam cytaty z worda muszę Ctrl+V i się śmieci.

Pozdrowienia

#130774

Mysz i kopiuj i wklej.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#130775

gdy byt WIE, ŻE wchodzi w stan, w którym nie POwinien być...
- być winą, szkodą, wadą odrażającą (!)- POdrażającą drogę do prawdy > cechy praw, centrum najwyższej wartości bytu - wzorca czystości bez skazy...

Kłamstwo, tchórzostwo, wiarołomstwo władzy - łamie państwo WIARY - w PrawDOrządność...

#130792

kitciwucho; Powiem najprosciej mnie klamstwo mierzi ,od razu wymiotuje , gdy kogos przylapie na klamstwie. Chyba jestem prosty czlowiek.

kitciwucho

#130864