A jednak zmiany w OFE?

Obrazek użytkownika Bartosz Wasilewski
Gospodarka

Szczerze mówiąc propozycje pani minister Fedak aby obniżyć wymiar składki emerytalnej inwestowanej przez OFE nie potraktowałem do końca serio.

Pomyślałem sobie, że padła ona mimochodem, co zresztą później przyznawała pani Fedak. Przypomnijmy powiedziała ona między innymi: Zamierzam się wzorować raczej na Szwecji (...) Tam uznano na przykład, że tylko około 2 proc. składki powinno być aktywnie inwestowane.

Sprawa obniżenia składki do OFE nabiera jednak tempa i, jak się wydaje, powagi. Głos w sprawie zajął minister finansów Jacek Rostowski: Proponujemy, aby podzielić II filar na dwie części. Zamiast 7,3 proc. OFE otrzymywałyby 3 proc. I tak jak dotychczas, pieniądze te mogłyby być inwestowane w akcje (...) Pozostałe 4,3 proc. trafiałyby na dodatkowe indywidualne konto w ZUS i pieniądze w dalszym ciągu byłyby inwestowane w papiery skarbowe. Argumenty rządu są proste: większość pieniędzy (zgodnie z ustawą) OFE inwestuje w obligacje skarbowe. Minister Finansów słusznie wskazuje, że nie trzeba zbyt wielkiej wiedzy inwestycyjnej, aby kupować obligacje, a OFE pobierają od tych skąłdek opłatę za zarządzanie. MF chce więc ulżyć biednym emerytom, których skąłdki są ograbiane przez bezczynne OFE. Brzmi szlachetnie, prawda?

Nikt nie pomyślał, że odebranie OFE lwiej części składki oznaczałoby dla nich zachętę do większego ryzyka. Obecnie największe i najbardziej odpowiedzialne OFE inwestują tylko częśćz 40% (dozwolonych przez ustawę) składek w akcje. Jeśli rząd zabierze im 4,5% składki, to awersja do ryzyka spadnie. OFE będą miały mniej do stracenia i mniejsze pole manewru.

Przede wszystkim zaś taki ruch spowodowałby gigantyczne obciążenie dla budżetu. Składki przetransferowane w ten sposób do ZUS miałyby być waloryzowane do wysokości stopy procentowej obligacji. A więc co roku państwo ze swego budżetu musiałoby dokładać do nich grube miliardy. Czy Pan minister Rostowski uważa, że ZUS kosztuje Polskę zbyt mało? Przypomnijmy więc: już dziś nasz budżet wydaje 1,4 miliarda złotych rocznie na pensje dla urzędników ZUS.

Prawdziwych intencji ministra finansów nie próbowano zresztą specjalnie ukryć. Pozwoli to jednak obniżyć dotację do ZUS o 13 mld zł - powiedział o reformie Rostowski. Oczywiste jest, że rząd chce załatać pośpiesznie olbrzymią dziurę budżetową. Ale nie może się do tego zabierać po omacku! Tym bardziej, że koszty takiej reformy trudno nawet oszacować. Poniosą je również, jeśli nie przede wszystkim, przyszli emeryci, którym rzekomo rząd chce zrobić dobrze tą reformą.

 

Bartosz Wasilewski

Brak głosów

Komentarze

To jest tylko i wyłącznie skutek tego, jaki pasztet jest w budżecie na rok przyszły.
To, że jest makabra to raczej już widać. Osobiście przewidywałem tak złą sytuację a właściwie jej ujawnienie już w zeszłym roku, ale pierwszemu post-rządowi udało się to przewlec aż do tej pory.
Próba dobrania się do naszych składek jest próbą dalszego przewlekania ujawnienia całemu społeczeństwu prawdy, a w każdym razie znacznej jej części, o sytuacji gospodarczej kraju.
Andrzej.A

Vote up!
0
Vote down!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#36100

To są notowania naszej kochanej waluty wersus CHF z wczoraj

 

 

Bodek Moher

Vote up!
0
Vote down!
0

Bodek Moher

#36202

Gdyby bylo to za premiera Kaczynskiego, nazwano by akcje Piso-bolszewizmem, antygospodarczym posunieciem etc...

Vote up!
0
Vote down!
0
#36120

doszliśmy do ściany 60% zadłużenia :))))))
te manewry to udawanie że ściana jest z gumy .
A KONSTYTUCJA mówi:
Art.216
5.Nie wolno ........ długu do 3/5 dochodu ...
Tyle że i na to sposób jest : sposób oblicznia dochodu ustawą . :)))))))))))))))))

Vote up!
0
Vote down!
0
#36157

Polacy apeluję do Was logiczne o myślenie a nie obronę

wybranej opcji politycznej i walka o nią jak o niepodległość . Politycy to w większości oszuści i złodzieje, ale ,,tępy lud to kupi" i im wierz. Obietnica PO w wyborach z 2007r.: "będzie dziedziczenie kapitału z OFE oraz emerytury małżeńskie". Ustawa z 21.11.2008r. jest zaprzeczeniem tych obietnic! PO oszukała nas Polaków w 2007r.! Koalicja PO-PSL uchwaliła ustawę z 21.11.2008r., która pozbawia nas Polaków prawa do dziedziczenia kapitału z OFE oraz emerytur małżeńskich. Jeśli by ktoś wątpił, czy w/w ustawie doszło do nadużycia władzy przez rząd oraz koalicję PO-PSL, proszę zajrzeć do Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego (Art.31,p.3) "Do majątku wspólnego należą w szczególności: 3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków". W szczególności obecna koalicja w sposób bezprawny pozbawiła Polaków majątku zebranego w OFE, nadużyła władzy, nie dopełniła obowiązków, a do tego naraziła Skarb Państwa (z naszych podatków) na gigantyczne odszkodowania w przyszłości. Osobną sprawą jest złamanie ustawy zasadniczej regulującej w odpowiednim zakresie prawa podstawowe, które w przypadku Polski są zapisane w Konstytucji RP. Konstytucja pośród praw podstawowych wymienia zakaz dyskryminacji kogokolwiek ze względu na rasę, narodowość, wiek itd. Chcę również zauważyć, że jeśli współmałżonek chce zachować stan posiadanego majątku zgodny z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, to ze względu na ustawę z 21.11.2008r. jest zmuszony rozwieść się przed osiągnięciem wieku 65 lat. Można stąd wywieść, że ustawa ma na celu zmuszanie Polaków do rozwodów przed osiągnięciem wieku 65 lat - czyli kolejne nadużycie władzy, złamanie prawa, totalne bezprawie i odszkodowania na koszt budżetu państwa. POza tym ETS w Strasburgu wydał wyrok na Polskę, ze PTE zarządzające OFE nie mogą wyprowadzić naszych pieniędzy za granicę, gdzie mogłyby spokojnie "zniknąć" w operacjach typu sub-prime. Naszych emerytur PO prostu nie będzie!!!

 

Bodek Moher

Vote up!
0
Vote down!
0

Bodek Moher

#36204

To że okradają w majestacie i na naszych oczach -wiemy (chyba) .
Artykuł nawiązuje do szopek z przesuwaniem środków -tak aby budżet iluzoryczną poprawność zachował .:)
Co do emerytur - "Ubezpieczajta się " -powiedział idol z puszczy białowieżańskiej .
POsłuchałem - trzeba wziąć sprawy w swoje ręce , las zasadzić , ziemie kupić inwestować w nieruchome ,coby Ci żadna zarraza nie zeżarła :))))))

Vote up!
0
Vote down!
0
#36209

Pisałem o tym: http://www.niepoprawni.pl/blog/404/likwidacja-zus-krus-i-oferm

Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#36194