Jak Polacy pomagali Niemcom

Obrazek użytkownika Kuki
Blog

Mam już tego dosyć. Kto czuje taką potrzebę, to niech przeprasza Żydów za wyrządzone im zło, ale niech to czyni w swoim imieniu. Niech nie waży się tego robić ani w moim, ani w imieniu mojej rodziny.

Ci co dobrze pamiętali okupację, moi i mojej żony dziadkowie, wujostwo i rodzice nie żyją i nie mogą bronić swego honoru. Mam prawo mówić w ich imieniu. Oświadczam, że nie zamordowaliśmy, nie pobiliśmy, nie ograbiliśmy, nie zadenuncjowaliśmy niemieckim oprawcom żadnego Żyda, a kto twierdzi inaczej i nie potrafi tego udowodnić jest podłą, kłamliwą kanalią

Gdy czytam, że Jan Tomasz Gross pisze o pomocy udzielanej Niemcom przez Polaków, to odnoszę to do losów mojej rodziny. Tak! - pomagali Niemcom, prawie wszyscy.

Mój teść pracował u chłopa w Rzeszy, jadł ze świniami z koryta, spał ze świniami i stracił zdrowie. W Niemczech na robotach była też moja ciotka, która wyszła za mąż za podobnego jej "pomocnika" z Polski. Oboje robili amunicję dla III Rzeszy. Moja teściowa pomagała jak mogła w obozie koncentracyjnym, gdzie znalazła się po Powstaniu Warszawskim. Moi dziadkowie kopali dla Niemców rowy przeciwczołgowe - jeden, ten z AK - uciekł przed frontem Mierzeją Wiślaną, a drugiego zgarnęli Ruscy, którzy wzięli go za Niemca i o mało nie przepłacił to śmiercią głodową.

Prawdą jest, jak twierdzi J. T. Gross, że Polki "gotowały pożywne obiady dla wachmanów". Akurat tak się złożyło, że dwie moje babcie miały okazję gotować dla Niemców. Do gospodarstwa babki mojej żony - łączniczki AK - z racji jego położenia często zaglądali żołnierze niemieccy. Chyba nie tylko dlatego, że babcia była sama z dziećmi, nie potrafiła odmówić im poczęstunku, gdy tego żądali.
Moją babcię wyznaczono do gotowania dla stacjonującego we wsi oddziału "rekonwalescentów", jako, że przebywając tam "tymczasowo" nie miała stałych obowiązków. Za grzeczną odmowę podania Niemcowi posiłku, który nie był jeszcze gotowy, dostała karabinowy postrzał w okolice wątroby. Przeżyła.

Tak pomagali Polacy Niemcom. Każdy Polak może dać podobne świadectwo.

Brak głosów

Komentarze

Moja Babcia też pomagała Niemcom, w podobny sposób...

za to dziadka siłą wcielili do Wermachtu,

w styczni 1945,

nigdy nie wrócił,

nie było od niego żadnych wiadomości.

.... jest dużo takich przykładów.

Jan Tomasz Gross, niech lepiej Napisze jak to Żydzi pomagali Niemcom,

 unicestwiając Swoich Współbraci w różnych Obozach Zagłady....!!!

 

 

Amen.....

Vote up!
0
Vote down!
0
#141495

wyżądzają tacy jak schechter,czy gross dlatego że zabijają empatję u ludzi swymi kłamliwymi publikacjami.Przez nich człowiek na chwilę się zapomina i z  rozpędu musi zakląć, że taka kanalia jakiś pojedyńczy przypadek  rozdmuchują do niebotycznych rozmiarów.Jeden przypadek. Ruski zbir ,kat i morderca-kim się posłużył w zamordowaniu Romanowów?Pytanie- kto pomagał wysyłać polaków na Sybir?Jest tych niechlubnych historii wiele ale nikt o nich głośno nie mówi- bo to niepoprawne politycznie.Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

staryk

#141510

Sympatyczka p.p. Kaczyńskich

U mnie w rodzinie to najbardziej jednak sowietom "pomagali": 3 stryjowie matki powieszeni, brat teściowej-"Pan Jan" we wspólnej mogile z ludźmi "Orlika", a major "Cezary" nadal żyje (z Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta od Nieodżałowanego Pana Prezydenta)
Sami "polscy bandyci". Dopóki za nich nie przeproszą...

Vote up!
0
Vote down!
0

Sympatyczka p.p. Kaczyńskich

#141507

mój ojciec pomagał Niemcom,zrzucając ze strychu kamienicy ich prezenty,małe ,fosforowe bombki zapalające...potem pomagał dziadek,ba! ,kooperował nawet-Niemcy dostarczali skórę a zakład dziadka szył buty oficerskie,ściśle określony limit miesięcznie. Stryj tylko niekiedy zachowywał się dziwnie..." A co ty ,Zbiniuś,śniadania nie jesz?"- "nie,mamo,nie jestem glodny.." - " To może herbatki się chociaż napij..." -"Nie,mamo,dziękuję" ...żołądek i jelita musiały być puste przed akcją.
"Likwidówka" zajmowała się również szmalcownikami.
Kto nas przeprosi za Karola Marksa,Berię,Bermana,Kamińskiego,Dirlewangera,,półkownika Różańskiego,Minca ,Stefana i Adama Szechterów, Wolińską,Salomona Morela...itd.itd...długa to lista.

Vote up!
0
Vote down!
0
#141525

wraz z domem  "oddal" moj Dzadek w Wlkp i jeszcze wyslal starsze dzieci do bauerow do pomocy a sam pojechal walesac sie po Polsce z reszta rodziny....

Vote up!
0
Vote down!
0
#141508

Nawet nie wiem jak to skomentować tyle emocji jest w tym tekście ...
Żydzi maja własna unikalna filozofie przetrwania ,doskonale się adaptują i wzajemnie wspierają . Dlatego są jakimś elementem naszej historii .Trzeba wiele społecznej świadomości by stopniowo wyeliminować ich z naszego życia politycznego,medialnego,bankowego .... Tylko czy kiedykolwiek naród zdecyduje się oddać pełnie władzy ludziom którzy wiedzieli by jak to zrobić ???

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#141515

"Oświadczam, że nie zamordowaliśmy, nie pobiliśmy, nie ograbiliśmy, nie zadenuncjowaliśmy niemieckim oprawcom żadnego Żyda, a kto twierdzi inaczej i nie potrafi tego udowodnić jest podłą, kłamliwą kanalią"
Podpisuję się pod powyższym obiema rękami. Moi Dziadkowie już nie żyją, czynię to w ich imieniu.
Dama Pik

Vote up!
0
Vote down!
0

Dama Pik

#141516

nie wydaje swojej książki w Izraelu, nie wydaje jej w Stanach . Miałem napisać, że i Niemcy też nie wchodzą w rachubę , ale........ tu już nie mam 100% pewności. Wydaje ją gdzie ?,,,,, podpowiem...w Polsce ? ... tak... w Polsce !                            Na naszych oczach odgrywa się  tragikomedia,  gdzie reżyserem i jednocześnie suflerem jest oczywiście Gross , wielkim mecenasem i widzem jest Niemiec a jedynym aktorem komediantem grającym tragiczną postać jest Polak.         . Sztuka teatralna przeistacza się w tasiemcowy serial w którym aktor powoli utożsamia się  ze swoją rolą i zaczyna wierzyć w dwoistość swojej jaźni, a krytycy dopełniają reszty stwierdzając iż sztuka i aktorstwo jest na światowym poziomie.

Już wielokrotnie widziałem na Niepoprawnych znane powiedzenie: "psy szczekają, a karawana jedzie dalej". Ileż ich już było, a ile jeszcze będzie?                         

Przestańmy w końcu robić za konia

JA  TEŻ  MAM JUŻ  DOŚĆ !

Pozdrawiam

 

Vote up!
0
Vote down!
0

komar

#141530

Moja Babcia była świadkiem kolaboracji ludności żydowskiej w Hajnówce, tuż po wkroczeniu Armi Czerwonej. Wielu sąsiadów (żydów) pilnowało Polaków i donosiło Rosjanom, aby Polacy nie uniknęli wywózki na Syberię.
Mimo tego moja Babcia pomagała Żydom na terenie GG i Warszawy. Również po wojnie twierdziła, że Żydzi to po prostu ludzie, tak jak i Polacy.
Wypowiedzi Grossa, Bartoszewskiego i Blumsteina z GW-czej to podłe oszczerstwa pod adresem osób, które nie przeżyły okupacji.
Dodam jeszcze, że cała rodzina mojej Babci (oprócz jednej siostry) została zamordowana w Oświęcimiu.
Pozdrawiam
p.s.
Przed wojną najlepsza koleżanka mojej Babci była Żydówką. Moja Babcia często gościła w jej domu.
Gdy czytam Grossa to czuję, że budzą się we mnie najgorsze uczucia i instynkty. Gross uosabia zło.
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#141521

O działalności Żydów po wkroczeniu sowietów powinno powstać zbiorcze opracowanie...Pamiętam jak lata temu, "poszedł " w 1PR wywiad ,jeden tylko raz , ze świadkiem z Jedwabnego,który tłumaczył niechęć mieszkańców Jedwabnego do Żydów: " Jak weszli ruscy,to znajomy Żyd mówił -teraz my do waszego kościoła będziemy chodzili srać..."
Nigdy więcej echa tego wywiadu nie ukazały się...

Vote up!
0
Vote down!
0
#141527

z relacji moich rodziców i dziadków wynika tyle, że przed wojną albo Żydzi coś kupował od nich, albo oni u Żydów. nie pałali nienawiścią i żyli w zgodzie czy niezgodzie, jak z każdym, choć istniała odrębność kulturowa, ale to nie wina Polaków.

na początku okupacji do mojej babci, która mieszkała w niewielkim mieście, przyszedł znajomy Żyd, sklepikarz. powiedział, że wie o tym, że wojny nie przeżyje. prosił, żeby "przechować" jego córkę (koleżankę mojej mamy), a w zamian ofiarowywał swój dom ze sklepem. babcia odmówiła - miała cztery córki. nie wiem co stało się z tą zydowską rodziną.

Vote up!
0
Vote down!
0
#141631

Moja sw.pamieci Babcia tak pmagala,ze na liscie stracen byla.O Majdanek sie doslownie otarla,Zamek w Lublinie zwiedzila doglebnie.Dziadek,swiec Panie nad jego Dusza,tak pomagal niemca,ze ukrywac sie musial.

Vote up!
0
Vote down!
0
#141522

Moi dziadkowie tak pomagali Niemcom, że nie dane było mi poznać co oznacza pojęcie dziadek.
Po prostu obaj umarli jeszcze przed moim urodzeniem.
Jeden tuż po wojnie, drugi nieco później bo po wojnie starał się jeszcze budować PRL - konspiracyjna przeszłość przeganiała go z miejsca na miejsce, tylko dzięki dobrym ludziom, którzy w porę ostrzegali go o rosnącym zainteresowaniu ze strony kadr, uchodził cało.
Obu nadszarpnęło zdrowie pomaganie Niemcom.

Jak analizuję losy mojej rodziny to widzę, że dramat wojny w prostej linii dotyka nawet mnie i będzie dotykać moich dzieci...
Absurdalne sześćdziesiątparę lat po wojnie ?
Absurdalne ale prawdziwe.

Dlatego gdybym miał niefart wysłuchać ze strony grossopodobnych śmieci oskarżeń pod adresem Polaków, a tym samym mojej rodziny, miałbym do zakomunikowania jedno, proste przesłanie:

S P I E R D A L A Ć !

Zatem przyłączam się - nie w moim imieniu również.

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#141539

Moja rodzina z dziką rozkoszą słała Niemcom kontyngenty żywnościowe. Ci w uznaniu zasług zafundowali wycieczkę do Majdanka.

Vote up!
0
Vote down!
0
#141540

to był perfidny bardzo, bo Niemcom pomagał/nie pomagał. U niego świnie same się przekolczykowywały nocą i za cholerę nie chciały stać się pełnoletnie, coś jak Oskar z Blaszanego bębenka, choć one z chlewika były. Worki z ziarnem dziwnie się mu wypełniały, na dnie było ziarno, w środku worka poślad lub otręby, a na wierzchu znowu porządne ziarna. Jak tam z dziadkiem było, to już nie do ustalenia, bo i jego i ojca już nie ma.

Vote up!
0
Vote down!
0
#141542

to był dosyć powszechny proceder niepomagania Niemcom, ale z drugiej strony możnaby moje dwie babcie i tak zaliczyć do kolaborantek, bo mając na garnuszku dosyć liczne potomstwo wolały dać czasami Niemcom się nażreć i nachlać, żeby tylko nie zaglądali do chlewika i obórki.

Vote up!
0
Vote down!
0
#141625

Też pomagali Niemcom,a co!W 42 zostali wysłani na roboty przymusowe,do polski wrócili dopiero w 45.Nigdy nie dostali pełnej sumy odszkodowania,a zdrowie stracili i już nigdy go nie odzyskali.Do tego wielu moich krewnych straciło życie w walce z 3 Rzeszą.Wszyscy oni załamali się jakby ujrzeli że braciszek adasia w podzięce za uratowanie życia będzie mordował polskich patriotów.Załamali by się gdyby zobaczyli samego adasia i grossa do spółki z blumsztainem,jak szkalują pamięć ZAMORDOWANYCH 6 MILIONÓW POLAKÓW.Te mendy wmawiają polakom rzeczy jakich nie popełniliśmy,obwiniają polaków za HOLOKAUST i sprzyjanie HITLEROWSKIM NIEMCOM.Te lewackie gnoje i śmieci,te liberalne sk.....le ŻĄDAJĄ kajania się za zbrodnie popełnione przez NIEMIECKICH sługusów ATOLA hitlera.A kiedy Polacy doczekają się przeprosin od ŻYDÓW za ich pomoc SOWIETOM w zamordowaniu 2 MILIONÓW Polaków!?Kiedy żydzi przeproszą Polaków za ich masowy udział w STALINOWSKIM APARACIE TERRORU i MORDOWANIE PATRIOTÓW walczących z tym aparatem!?Kiedy żydzi uderzą się w piersi i przeproszą innych żydów za pomoc NIEMCOM w przeprowadzeniu HOLOKAUSTU na ich własnym narodzie!?Kiedy Polacy usłyszą PRZEPRASZAM z ust adasia,grossa i blumsztaina!?DOMYŚLAM się że NIGDY!Dlatego powiem tym lewacko-liberalnym ŚCIERWOM że należy napluć im w mordy,mordy bo lewacko-liberalne ŚCIERWA nie mają twarzy mają MORDY!Marzę o dniu w którym napluję im w MORDĘ!Pozdrawiam wszystkich.PS."kij w oko wrogom Polski"

Vote up!
0
Vote down!
0

Tylko umarli widzieli koniec wojny.

#141544

Spokojnie Kuki - to wszystko prowokacje. Z jednej stron w kontekście zbliżających się wyborów, z drugiej - w kontekście próby bezprawnego wyłudzenia 65 Mld $ przez różne grupy wiadomego przemysłu o którym pistał Prof. Norman Finkelstein w "Przedsiębiorstwo Holokaust"

Kolejny atak mający na celu zaniżenie samooceny Polaków, ich Poczucia Własnej Wartości, próba degradacji tożsamości i postmodernistyczna dekonstrukcja symboli koncentrujących w sobie i transportujących tożsamość przez wieki i pokolenia dorastających Polaków.

Wszystko to wpisuje się w kolejne przedwyborcze "upokarzanie Polski na arenie międzynarodowej" - dla przypomnienia:

W dniu 19.04.1996r. Izrael Singer - wieloletni sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów , oskarżony później o różne defraudacje majątku - ogłosił , że jeśli Polska nie spełni jego żądań , będzie upokarzana na arenie międzynarodowej . Tak zaczął się atak Przedsiębiorstwa Holokaust na Polskę . W istocie , akty antypolonizmu są coraz częstsze - próbuje się relatywizować i zakłamywać historię . Bohaterski naród polski zrównuje się z niemieckimi nazistami . Wmawiane są nam zbrodnie , których nigdy się nie dopuściliśmy . Wszystko to , by wymusić na Polsce wypłatę odszkodowań w wysokości co najmniej 65 mld $ .

Co robić - moja odp: nie unosić się emocją, edukować, publikować, robić filmy, multiplikować je na świat, budować swoją własną narrację, budować świadomość kulturową, historyczną i społeczną - np tak jak to robi J.R. Nowak.

Argumentować rzeczowo, bezemocjonalnie, suwerennie, nie popadać w emocje, zachować zimną krew i np sprowadzić tego typu ataki do poziomu kategorii i retoryki przedwyborczo-socjotechnicznej. Tak jak to robi np socjolog Fedyszak-Radziejowska, która określa działania Großa i jemu podobnych w kontekscie wyborów jako próby ataków na samoocenę Polaków, na ich Poczucia Własnej Wartości, próbę degradacji polskiej Tożsamości, dumy narodowej oraz dekonstruowania symboli w okół których krystalizuje się ta tożsamość narodowa. Wysoka samoocena pociąga za sobą wyższe wymagania w stosunku do elit, czyli wzmacnia mechanizmy kontroli elit i rozliczenia ich z dbania o interes społeczny lub narodowy. Ataki na tożsamość i PPW widzę jako próbę rozerwania naszej wspólnoty, wprowadzenia podziałów, osłabienia kraju, osłabienia obrony naszych wspólnych interesów.

Dalej: należy odowływać się do naszej wspaniałej historii fundamentu tej tożsamości. A historię mamy wspaniałą, wyśmienitą tak dalece, że staje się solą w oku tych środowisk, których palnem jest Supermocarstwo Europejskie i dlatego muszą rezygnować z tożsamości narodowych. Dekonstrukcja tych tożsamości uwolni miejsce, stworzy próżnię, którą będzie można wypełnić nową ideologią np Stanów Zjednoczonych Europy - pytanie tylko: pod czyim przewodnictwem i dominacją?

Środowiska te sprowadzają tożsamość narodową nierzadko do poziomu "egoizmów narodowych". Ostatnio z pewną dozą frustracji obserwują one jak proces europejskiej integracji zdaje się dreptać w miejscu - a w niektórych krajach, nawet "cofać się" tj ulegać regresji do wcześniejszej "prymitywnej formy" państw narodowych czy Europy Narodów.

Tożasmość narodowa staje się więc tu zagrożeniem dla integrującej się Europy. Historia - pasem transmisyjnym tych tożsamości. Stąd redukcja godzin historii w szkołach, oraz pomysły typu "regionalizacja Europy" czy "Europa regionów" wynoszące na piedestał tożsamości regionalne, którym - jako bardziej rozczłonkowanym i słabszym - łatwiej jest narzucać warunki.

Zamiast więc wzmacniać tożsamość narodową, lepiej żeby Polacy byli przekonani, że o mało co to staną się autorami II wojny światowej, twórcami polskich obozów koncentracyjnych, holokaustu, a w ogółe to są nienawistnym, ksenofobicznym, antysemickim, narodem z którym są wiecznie kłopoty, a za którego przeszłość należało by się już tylko wstydzić.

Wtedy pójdą do wyborów i wybiorą polityka, który nie będzie pretekstem do jeszcze większych kompleksów, którego Europa lubi, a część tego uczucia spłynie na nich - w końcu to oni ich wybierali - i pozwali wreszcie w końcu się dobrze poczuć: docenionym, ważnym, wartościowym bo poklepywanym po plecach.

Książka Großa to właśnie taki atak na PL samoocenę.

Vote up!
0
Vote down!
0
#141549

że prowokacja i starannie wyreżyserowana nagonka. Ale proszę zauważyć, że nawet znakomity prof. Nowak wykazuje wobec niej emocje, co nie przeszkadza mu przecież jednocześnie argumentować w sposób arcyrzeczowy i trafny. Emocji nie da się tu chyba całkiem wyeliminować, bo wszak naturalne, że człowieka szlag trafia na takie łajdactwo. I pewnie - co łączy się ze wspomnianymi wyżej powodami natury finansowej - o to też w całej tej nikczemnej propagandzie chodzi: a nuż uda się powołać na jakieś nowe wybuchy "odwiecznych polskich nastrojów antysemickich wysysanych z mlekiem matki" i jeszcze więcej na nich wytargować. Tezy przerażająco prawdopodobne stawia na ten temat pan Michalkiewicz.

Vote up!
0
Vote down!
0

Rebellis

#141569

żydowskich nizin społecznych. Sklepikarzy, dzierżawców, pachciarzy i biedoty. To ich, nazywali Germanie szczurami roznoszącymi dżumę. Najbogatsi, bankierzy i przemysłowcy, wspierali Hitlera w jego dziele, niszczenia własnej rasy. Im, włos z głowy nie spadł. Ci wszyscy pejsaci baronowie i hrabiowie, do dziś rządzą światem. Do dziś są ŚWIATOWĄ ELITĄ!. To iluminaci. To oni chowają do kieszeni, ćwierć dolara, z każdego wydrukowanego banknotu dolarowego. Oni wypowiadają wojny światowe i prowokują rewolucje. DOMINUJĄ!, ZNIEWALAJĄ I OGŁUPIAJĄ, CAŁE NARODY. Naszym obowiązkiem Polaków, jest antysemityzm i piętnowanie tego draństwa.

Vote up!
0
Vote down!
0
#141554

kitciwucho; Jezeli ktos albo caly narod zachowuje sie agresywnie , to wiadomo , ze mozna go znienawidzic i to sie wlasnie dzieje. Nie wiem  z jakimi oczami przyjada tu mieszkac ,osiedlac sie tacy prowokacyjni nienawistnicy.

Vote up!
0
Vote down!
0

kitciwucho

#141556

Swietny tekst. Powinien trafić jako przedmowa do "dzieła" tego bydlaka Grossa.
Pozdrawiam!

Vote up!
0
Vote down!
0

___________________ Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#141579

nigdy dość przyzwoitości i honoru

Świetny tekst ,jeden z najlepszych od roku ,bo od tego czasu tu zaglądam,mam takie samo zdanie na ten temat.Od siebie dodam ,że Żydzi palili w krematoriach obywateli Polskich(co prawda  już nieżywych ,ale według takich jak Gross to szczegół,liczą się fakty ),Żydzi denuncjowali innych Żydów oraz Polaków Niemcom również za pieniądze i żywność,Żydzi rozkopywali groby swoich współziomków w celu uzyskania złotych zębów i innych fantów aby zapłacić za schronienie i żywność Polakom ale też Żydowskim pośrednikom jeszcze nie wykrytych przez Niemców,poza tym Żydzi w strukturach NKWD mordowali i prześladowali żołnierzy AK oraz innych Polaków,jednym słowem Oni maja chyba w genach ,przynajmniej ich duża część mordowanie i represjonowanie Polaków,czy Żydzi są potworami bez serca i ludzkich odruchów?,czy Żydzi za pieniądze i inne granty są zdolni do wszystkiego?,takich pytań można zadawać setki(ciekawe czemu ich nikt nie zadaje biorąc przykład z szemranych historyków).Takie jest moje może subiektywne zdanie w tym temacie po lekturze różnych artykułów.

Vote up!
0
Vote down!
0

nigdy dość przyzwoitości i honoru

#141823

nigdy dość przyzwoitości i honoru

Zapomniałem o czymś bardzo ważnym ,nasuwa mi się taka puenta ,jeżeli znalazł bym się w takich czasach ,jak II wojna światowa,zastanowię się sto razy nim pomogę jakiemukolwiek czy to Żydowi,Niemcowi,Anglikowi,Francuzowi czy Amerykaninowi,nie chcę później dostać takiej zapłaty za przyzwoitość od uogólniających kanalii i paszkwilantów Polaków.

Vote up!
0
Vote down!
0

nigdy dość przyzwoitości i honoru

#141825

są winni mordowania Zydów. Czy wystarczy tylko to pokazywać? Warto chyba zauważyć winy narodu wybranego wobec Polakow- i nie chodzi tylko o "stawianie bram powitalnych w 1939 r."   - jak to czasem zauważają  niedouczeni (chyba) internauci, dodatkowo  onieśmieleni własną odwagą polegającą na tym, ze "krytykują" święte krowy politycznej poprawności.

Tresura której wszyscy jakoś wszak podlegamy, "zezwala" na pewne wentyle bezpieczeństwa. Oczywiście - wedle tejże tresurv - Żydzi w trakcie II wojny i w ogóle w całej historii, mają status wyłącznie ofiary i są bez winy wobec kogokolwiek, jak nowo narodzone dziecko:). Jeśli jednak jest jakaś wina z lat wojny - to tresujacy nas zezwalają dostrzegać wyłącznie te bramy dla Armii Czerwonej, przy czym wina jest bagatelizowana, gdyż stawianie bram było usprawiedliwione strachem przed Niemcami.

Tymczasem trzeba dostrzec postawy Żydów obywateli polskich, zakres i jakość ich kolaboracji na Kresach wschodnich z Sowietami, no i udział w tworzeniu w „ludowej ojczyzny” od 1944 r.. Ale nie tylko - także zachowania Żydów sowieckich, Żydów europejskich i amerykańskich - przy czym w tym ostatnim wypadku warto zwrócić uwagę na ich antypolskie działania, a nie tylko na to, że nie udzielili pomocy swym pobratymcom w Europie (a głównie to dostrzegają nawet "prawicowi" blogerzy i publicyści, to chyba też efekt tresury).

Dygresja: wiadomo, na te tematy nie jest łatwo znaleźć materiały, ale możliwe. (pamiętam, że wspominał o tym kurier Marek Celt „W raporcie z podziemia 1942” –facet którego trudno posadzać o tzw. antysemityzm). No i szukając tego łatwo otrzymać łatkę antysemity – cokolwiek te słowo ma oznaczać (z reguły zależy to od interpretacji przypinającego łatkę)  J)).. Blogerów jeszcze za to nie wsadzają – choć wciąż ograniczana jest swoboda, na youtube żeby się zalogować trzeba wręcz podać (od niedawna) numer komórki – ale dla publicystów zawodowych, taka łatka to praktycznie wyrok cywilnej śmierci. Nawet jak im pozwolą pisywać w jakis małym medium quasiprawicowym bez reklam - czyli za niskie pieniądze, to i piszący i redaktor sprawdzający będą się bardzo pilnowali i stosowali autocenzurę.

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#142062