Refleksje po filmie Ewy Stankiewicz "Krzyż", okiem świadka.

Obrazek użytkownika Demokracja
Kraj

Film jest wstrząsającym dokumentem rodzenia się faszyzmu w Polsce. Rzesze rozwrzeszczanej, chuligańskiej młodzieży usiłującej na wszelką cenę zgasić modlitwy zanoszone pod krzyżem Smoleńskim, ośmieszyć i przestraszyć zgromadzonych tam ludzi, chowały się za rozłożystym transparentem z pryncypialnym napisem: „Też jesteśmy Polakami”. Serce pękało na widok poziomu zdemoralizowania naszych młodych Rodaków. Ludzie pytali się przez łzy: gdzie i kiedy się to stało?, jak to możliwe, że nasi obywatele stoczyli się tak nisko? Czy po śmierci Papieża Polaka, w czasie której wszyscy przepraszali Boga za grzechy narodowe, obiecywali poprawę, jeszcze raz wsłuchiwali się w najważniejsze przesłania Wielkiego Rodaka – wszystko zostało tak radykalnie zaprzepaszczone i zapomniane?

W obliczu skomasowanego ataku na krzyż, kiedy na Krakowskim Przedmieściu było nie mniej niż sto, dwieście osób, dziś, po kilku miesiącach trzeba stwierdzić, że podobne sytuacje, mają charakter incydentalny. Co to pokazuje?

Stoję dziś na słabo oświetlonym, wilgotnym chodniku Krakowskiego Przedmieścia, otoczona kręgiem modlących się. Miarowo i równo odmawiamy kolejne wezwania drogi krzyżowej. W skupieniu i ciszy klękamy na słowa „Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie…” , by za chwilę powstać zasłuchawszy się w głębokie rozważania tej modlitwy. Kultura i powaga udziela się wszystkim. Słowa rozważań drogi krzyżowej trafiają głęboko i poruszają najskrytsze zakamarki naszych serc. Przyglądam się skupieniu malującemu się na twarzach modlących. Myślę o tym, że każdemu kto z taką uwagą chłonie każde słowo wypowiedziane przez kapłana, tajemnica Drogi Krzyżowej jest szczególnie bliska. Tylko ktoś, kto sam jest zżyty z cierpieniem, kto na sobie doświadcza niesprawiedliwości, odrzucenia, samotności, odnajduje w rozważaniach męki Pańskiej otuchę i pocieszenie. Modlitwa ta jest tak uniwersalna, tak – powiedziałabym nieinwazyjna, że przechodnie też zachowują się godnie. Co jakiś czas można zaobserwować większe grupy młodzieży, przechodzącej ulicą. Poza przykrymi incydentami, część z nich albo przechodzi drugą stroną ulicy, nie przeszkadzając nam, albo przystaje na chwilę z zaciekawieniem. Wielu czyni znak krzyża, w milczeniu zatrzymując się na moment. Inni pozostają w pewnej odległości cicho odmawiając z nami słowa modlitwy. Nikomu z tych przechodniów nie przychodzi jakoś do głowy, by organizować masowy atak na nas, by nas popychać, przeklinać, obśmiewać. Tak zachowują się Polacy. Jest to ich pierwsza, spontaniczna reakcja i postawa. Nie przeszkadza im modlitwa, wręcz przeciwnie: pociąga ich i wywołuje szacunek. Jakże wobec tego zjawiska zorganizowane ataki okazują się sterowane i podsycane! Jakże jest to wymowne i gorszące świadectwo o siłach, które zrzeszały tylu młodych ludzi, podpuszczały ich w nienawiści i dawały zezwolenie na bezkarne stosowanie przemocy na niewinnych ludziach…
Ps. Modlitwa przed pałacem ciągle trwa, co dzień między 21.00 a 22.30, więcej na stronie:
http://www.krajski.com.pl/

Brak głosów

Komentarze

Kiedys o takiej mlodziezy mowiono: mlodziez z marginesu.

Jednak od tej pory wiele sie zmienilo, dzisiaj to zaden wstyd zachowywac sie jak ostatnia szmata, byc wulgarnym i chamskim. Dzisiaj to wrecz powod do dumy.

I sie niestety nam ten "margines" bardzo rozrosl i ma spore pretensje do dyktowania Polakom jak ma wygladac ich kraj. Pytanie czy Polacy zgodza sie na takie dyktum, czy pokaza "marginesowi" gdzie jego miejsce.

Vote up!
0
Vote down!
0
#144779

Mix
Sie ma, nara,spoko,co drugie słowo w konwersacji to przekleństwo,brak szacunku do nauczycieli,wpływ programów
telewizyjnych z głównym udziałem takich autorytetów jak Wojewódzki,kultura przez Q, wpływ internetu, dragi, narkotyki demokracja pojęta w ten sposób że wszystko jest wolno bo jest demokracja.
Próba chorego dowartościowania przez zwrócenie na siebie uwagi, a na końcu pustostan czaszki.
Postawa w domu, przykład inteligentów głosujących na Komorowskiego.
Osadzeni ,skazani mają, telewizję, siłownię,świetlicę, panienki na zamówienie a powinni mieć talerz zupy, kamieniołom do wyprostowania charakteru i plan do wykonania prac na rzecz własnego kraju za to że dostają jeść.
Wszystko postawione na głowie.Dochodzą do tego pieniądze bogatych tatusiów, i się przewraca w czaszkach.
Postawa części młodego pokolenia to smutna prawda nie rokująca dobrze dla kraju na przyszłość.Za łatwo młodzi mają dostęp do wszystkiego nie dając w zamian nic.
Dobrze że jest jeszcze grupa młodzieży broniąca honoru naszego biednego kraju, widać to na pochodach 10 każdego miesiąca.

Vote up!
0
Vote down!
0

Mix

#144824

Mam nadzieję że ten film niedługo zobaczę Z R

Vote up!
0
Vote down!
0

Z R

#144842

nigdy dość przyzwoitości i honoru
Co do młodzieży Tarasowej mam skojarzenia z dawnych lat,a mianowicie przychodzi mi do głowy pewne określenie ''Bananowa młodzież''.Nie muszę chyba się rozpisywać kim byli ci młodzieńcy,należy tylko dopowiedzieć że oprócz latorośli dyrektorów,należeli do niej też młodzieńcy z tak zwanymi układami i możliwościami również przestępczymi.Otóż wytworzyli pewną subkulturę, która według mnie miała jako podstawowy cel,odróżnić się od tak zwanego motłochu i cienkich bolków,w dzisiejszym języku byli ''Cool'', a reszta to dzisiaj ''Mohery'' lub ciemnogród i zacofańce.Miałem kontakt z nimi za młodu z powodu zawodu rodziców a częściowo że nie pękałem,szczególnie przed nimi, no byłem dobrze widziany.Dodając do bycia trendy z zasadą nam ma być dobrze (a może lepiej niż innym)tu i teraz i po nas choćby potop,czyli fajne życie jest najważniejsze kreowanie takiej postawy przez celebrytów i opiniotwórcze media z autorytetami włącznie mamy właśnie taki pasztet,pobłażanie w takich zachowaniach jak na spędach Tarasa demoralizuje najbardziej,wspomnę też kupców spacyfikowanych przez Bufetową (swoją drogą trochę się sami wcześniej przysłużyli do takiego traktowania popierając Gronkowca),w tym przypadku był pierwszy jasny i dobitny przekaz obecnej władzy ,będziesz protestował nawet w słusznej sprawie to my cię zglanujemy nawet z naruszeniem prawa,zauważcie że górników się boją(dostęp do materiałów wybuchowych i umiejętność obchodzenia się nimi ?),ale malutkimi krokami rok po roku też ich neutralizują .Do puki będą w przestrzeni medialnej tacy jak Wojewódzki,Figurski,Marczuk Pazura,Doda ,Miecugow,Lis,Olejnik,Kuc,to będzie się taki stan młodzieży jeszcze utrzymywał.

Vote up!
0
Vote down!
0

nigdy dość przyzwoitości i honoru

#144862

Biją chamy - polska swołocz"
cyt:gen.Stanisław Skalski"
Haka Wolińska atakuje:
http://www.youtube.com/user/janolsza?feature=mhum
Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

JAN OLSZEWSKI

#144872

Dziękuję, nie znałam tego. Dobre, mocne. Dzięki!

Vote up!
0
Vote down!
0
#145040