"OFE - święte krowy?" - Chłodny Żółw ratuje emerytów

Obrazek użytkownika Chłodny Żółw
Gospodarka

Był 1999 rok.  Wielkie żniwa w instytucjach finansowych.

W roli akwizytorów - żniwiarzy zatrudnieni zostali politycy. Postawili nas w sytuacji bez wyboru. Do dziś musimy utrzymywać nie tylko państwo z jego ZUSem, ale też prywatne fundusze emerytalne. 

(Na szczeście mam pewną receptę na złagodzenie skutków dotychczasowych działań polityków. Ale o tym na koniec...)

Przymus tego rodzaju nie robi już na ludziach wielkiego wrażenia. W końcu politycy na całym świecie zajmują się akwizycją dla banków i instytucji finansowych. Troszczą się o bankowe zyski i mówią najróżniejsze bzdury, które tę troskę (zabieranie naszych pieniędzy) mają uzasadniać.

Ważniaki na całym świecie troszczą się o zyski finansistów? A w Polsce? Zauroczyli sie nimi znacznie wcześniej. Konsultowali się w tej sprawie  z kolegami z zagranicy, i z najpopularniejszymi aktorami. Nawet z tymi, którzy nie zajmowali się wcześniej polityką! Kondrat, Malajkat, Machalica, Linda, Zamachowski... Wszyscy przekonywali, że dla emerytów nadchodzi złota era!

Politycy, akwizytorzy aktorzy... wszyscy wzięli co swoje. Zarządy OFE przez lata cieszyły się z 7 procent prowizji (bez względu na wyniki zarządzania anszymi pieniędzmi!) od góry pieniędzy pompowanych funduszom przez pańśtwo. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Entuzjazm wobec OFE słabł każdorazowo przy omawianiu perspektyw samych emerytów. OFE nie zapewnią nam luksusowego życia? Jak to? Dlaczego? Kto winien? Podobno znaleziono winnego. Kryzys.

Otwarte fundusze emerytalne w 2008 roku straciły łącznie ponad 22 miliardy złotych z pieniędzy przeznaczonych na nasze emerytury.  Na szczęście fachowcy ciągle nas pocieszali."Nie ma powodów do paniki, po gorszym okresie wrócą wzrosty"- podtrzymywał na duchu swych klientów jeden z wiceprezesów funduszu reklamowanego przez Kondrata.

Panowała powszechna zgodność, że gdy tylko ceny akcji wzrosną, największy musi być wzrost wartości tych spółek, które wykupili w naszym imieniu cudotwórcy z OFE. Wtedy dopiero nadejdzie Eldorado dla emerytów! Przecież płacimy cudotwórcom za to, ze potrafią to czego nie potrafi jakiś zwykły śmiertelnik... 

Po wzroście giełdowych indeksów, nie było jednak tak różowo. Dlaczego? OFE większość naszych pieniędzy inwestują w... obligacje państwowe!

W uproszczeniu wygląda to tak: Geniusze i cudotwórcy z OFE dostają od państwa zabrane nam pieniądze, kasują swoją prowizję, a to co im zostanie przekazują do...  skarbu państwa, aby zakupić obligacje!

MAM POMYSŁ NA POPRAWĘ STANU FINANSÓW PAŃSTWA I WZROST WARTOŚCI PRZYSZŁYCH EMERYTUR!

Polepszenie wyników OFE może być bardzo łatwe. Proszę tylko pana ministra Rostowskiego, aby całość pieniędzy zebranych dla OFE przelewał na moje konto. Obiecuję, że zakupię za nie obligacje państwowe, a prowizję wezmę O POŁOWĘ MNIEJSZĄ!

I co Pan na to panie Ministrze?

Brak głosów

Komentarze

OFEry należy zlikwidować, podobnie jak ZUS i KRUS. Pisałem: http://niepoprawni.pl/blog/404/ofery
Pozdrawiam. Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#63553

Choćbyśmy zgodnie do władców wystąpili, to i tak nie pozwolą. Lud nie ma nic do gadania. Jest demokracja. Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#63556

Demokracja jest tylko pozorna. W rzeczywistości w Polsce mamy ustrój mafiokratyczny, a wyborca może sobie wybrać, która mafia według niego najwięcej zrabuje resztę narodu na jego rzecz, po uwzględnieniu tego ile ta mafia zrabuje jego na rzecz innych. W każdym razie jak by wyborcy nie głosowali rzadzić będą któreś mafie, bo w ordynacji proporcjonnalnej nikt spoza mafij nie może zostać posłem.
Pozdrawiam. Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#63566