Komunikat o błędzie

Notice: Undefined index: safe_value w similar_handler_argument_nid->query() (linia 310 z /var/www/niepoprawni2/sites/all/modules/similar/views/similar_handler_argument_nid.inc).

Czy za 10 lat Śląsk będzie jeszcze polski?

Obrazek użytkownika Rewizor
Blog

Podczas spotkania z mieszkańcami Bytomia 17 lipca  J. Kaczyński zarzucił parlamentarzyście PO Kazimierzowi Kutzowi łamanie konstytucji i podważanie terytorialnej integralności kraju. Prezes PiS odniósł się do wypowiedzi Kutza zacytowanej w "Rzeczpospolitej", w artykule z maja tego roku, poświęconym śląskim autonomistom. - Kaczyńscy to ostatnia runda polskiego nacjonalizmu. Kiedy minie dziesięć lat i wreszcie zejdą ze sceny, Polska stanie się na Śląsku abstrakcją. Liczyć się będzie Heimat, matka, dom, kawałek ziemi, sąsiad - mówił wtedy śląski poseł PO i reżyser filmów o tematyce śląskiej.

Na tego rodzaju słowa trzeba powiedzieć bardzo zdecydowane "nie" - oświadczył J. Kaczyński. Tego rodzaju ludzi trzeba z polskiego życia publicznego eliminować, stawiać ich na marginesie, bo tylko na marginesie polskiego życia publicznego mogą być ci, którzy łamią konstytucję, którzy podważają terytorialną integralność Polski, którzy są także - bo i tak można to interpretować - w konflikcie z tym wszystkim, co stanowi polskie prawo karne Skoro Tusk nie zareagował na słowa Kutza – argumentuje J. Kaczyński - można założyć, że się z nimi zgadza, a w każdym razie nie ma nic przeciwko".

Na marginesie tej sprawy warto przypomnieć, że pos. Z. Girzyński (PiS) zwrócił się w grudniu ub. roku do Donalda Tuska z następującą interpelacją :

Sz. P. Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów

Interpelacja w sprawie publicznych wypowiedzi posła Platformy Obywatelskiej Kazimierza Kutza o zamiarze wprowadzenia autonomii dla Śląska

W grudniowym numerze jednego z kolorowych magazynów ukazał się obszerny wywiad z Posłem na Sejm RP z ramienia Platformy Obywatelskiej panem Kazimierzem Kutzem. Stwierdził on w nim, że jednym z warunków jakie postawił przed wyborami Panu Premierowi, wówczas jako liderowi PO aby zostać kandydatem do Sejmu z list Platformy, była zgoda Pana Premiera na przyznanie autonomii dla Śląska. Wypowiedz ta nie odnosiła się do ogólnego zwiększenia kompetencji wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce (co także wymagałoby spokojnej analizy i zapewne rodziłoby liczne zastrzeżenie), ale wyraźnie zakładała stworzenie odrębnego statusu dla Śląska poprzez przyznanie mu autonomii.

W związku z powyższym pragnę uzyskać od Pana Premiera odpowiedzi na następujące pytania:

Czy prawdą jest, że Pan Premier złożył tego typu obietnicę, a jeśli tak to w jaki sposób chce się z niej wywiązać?

Czy nie uważa Pan Premier, że tego typu deklaracje mogą prowadzić do naruszenia integralności terytorialnej państwa?

Dlaczego o tak poważnych planach Pan Premier nie poinformował opinii publicznej przed wyborami oraz nie wspomniał o nich w swoim dość obszernym expose 23 listopada tego roku?

Jak ma zamiar pogodzić Pan Premier tego typu obietnice z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącej w art. 3, że „Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym”?

Czy wypełnienie tych obietnic nie będzie stało w sprzeczności z art. 5 Konstytucji zakładającym, że „Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium”?

Czy tego typu zmiany nie wykraczają poza ramy rozdziału VII Konstytucji określającego zakres działania samorządu terytorialnego w Polsce?

Czy Pan Premier składał inne tego typu deklaracje o których nie została poinformowana opinii publiczna, a które zakładają poznanie autonomii innym częściom Rzeczypospolitej?

Czy plany te przybrały lub przybiorą charakter zmian ustrojowych lub ustawowych, a jeśli tak to jakich i w jakim terminie Rada Ministrów lub Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej mają zamiar z nimi wystąpić?

Proszę o jak najszybszą odpowiedź na zadane przeze mnie pytania.
Z najwyższym szacunkiem

dr Zbigniew Girzyński,Poseł na Sejm RP

 

Interpelacja pos. Z. Girzyńskiego do dziś nie doczekała się żadnej odpowiedzi Donalda Tuska – zamiast niej nadeszło jedynie wykrętne i pozbawione treści pismo podpisane przez urzędnika Kancelarii Premiera. Nie zawiera ono odpowiedzi na postawione w interpelacji pytania.

Brak głosów

Komentarze

widać, że takim typom to nie powinno się zarządzać nawet kurnikiem.

Śląski patriota Kutz. Pewnie kasę na boku od jakiegoś BdV dostaje albo jest agentem BND, dlatego tak gada.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Vote up!
0
Vote down!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#549

Pierwszy akapit w niczym nie narusza integralności Państwa Polskiego. Dla przykładu w Teksasie ludzie identyfikują się przede wszystkim ze stanem, a potem jest jakieś tam USA.

[quote]Wypowiedz ta nie odnosiła się do ogólnego zwiększenia kompetencji wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce (co także wymagałoby spokojnej analizy i zapewne rodziłoby liczne zastrzeżenie)[/quote]RAŚ postuluje powołanie Polski regionów, więc samorządność dostanie także Lubelszczyzna.

[quote]ale wyraźnie zakładała stworzenie odrębnego statusu dla Śląska poprzez przyznanie mu autonomii.[/quote]Śląsk była autonomiczny od prawie 900 lat.

[quote]Czy nie uważa Pan Premier, że tego typu deklaracje mogą prowadzić do naruszenia integralności terytorialnej państwa?[/quote]Pytanie bezpodstawne:

STATUT RAŚ
§ 9
Działania Ruchu na rzecz autonomii Śląska nie zmierzają do zmiany granic państwowych.

PROJEKT STATUTU DLA AUTONOMII ŚLĄSKIEJ:
§2
Region Autonomiczny Górny Śląsk stanowi część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

KONSTYTUCJA ŚLĄSKA Z 1920
Art. l. Województwo Śląskie będzie obejmowało wszystkie ziemie śląskie przyznane Polsce, czy to ze Śląska Cieszyńskiego, czy też na mocy art. 88 Traktatu Wersalskiego z Niemcami z 28 czerwca 1919 r. (Dz. Ustaw z 26 kwietnia 1920 r. No 35, poz. 200).
Województwo Śląskie będzie nieodłączalną częścią składową Rzeczypospolitej Polskiej i będzie posiadało prawa samorządne stosownie do przepisów niniejszego statutu organicznego.

[quote]Jak ma zamiar pogodzić Pan Premier tego typu obietnice z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącej w art. 3, że „Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym”?[/quote]Pytanie bezpodstawne. Art. 3 nie zabrania istnienia autonomii. Włochy też są jednolite i mają 5 regionów autonomicznych; Chiny są jednolite, a mają chyba 6 regionów autonomicznych; Dania też i ma 2.

[quote]Czy tego typu zmiany nie wykraczają poza ramy rozdziału VII Konstytucji określającego zakres działania samorządu terytorialnego w Polsce?[/quote]Nie, art. 166 ust. 2. bodajże.

[quote]Czy plany te przybrały lub przybiorą charakter zmian ustrojowych lub ustawowych, a jeśli tak to jakich i w jakim terminie Rada Ministrów lub Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej mają zamiar z nimi wystąpić?[/quote]Program PO mówi o decentralizacji.

[quote]Śląski patriota Kutz. Pewnie kasę na boku od jakiegoś BdV dostaje albo jest agentem BND, dlatego tak gada. [/quote]Tak, tak, a Piłsudski był agentem Hitlera.

Vote up!
0
Vote down!
0
#128434

Czuję to niejako pod skórą że mamy tu "przyjemność" obcowania z przedstawicielem RAŚ , bądź pokrewnej "instytucji" ..
W rzeczy samej cały ten ruch nabiera rozmachu .

Bardzo skutecznie wspierany przez wysoko postawionych przedstawicieli administracji państwowej.
Niejako stał się "modny" na śląskich , kaszebskich a i "warsiawskich" salonach ..

By zobrazować sytuację w mojej części Polski (opolskie) posłużę się pewnym wpisem który powstał pod artykułem na stornach NGO Waszego hajmatu tu nie ma..

Poniższy komentarz dowodzi jawnej korupcji politycznej jaka miała miejsce w Opolu tuż przed II turą wyb. prezydenckich

1) http://ngopole.wordpress.com/2011/01/08/waszego-hajmatu-tu-nie-ma/#comment-154

W tym komentarzu poruszona sprawa dotyczy umowy bilateralnej w kwestii praw mniejszości narodowych tak niemieckiej w Polsce jak i polskiej w Niemczech ..

2) http://ngopole.wordpress.com/2011/01/08/waszego-hajmatu-tu-nie-ma/#comment-156

Jak z powyższego wynika że nie wszystko jest tak oczywiste na jakie wygląda ..

pozdrawiam

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" idź wyprostowany wśród tych co na kolanach.."
/Z.Herbert/

/Klub Gazety Polskiej w Opolu/
http://andruch.blogspot.com
http://ngo.opole.pl/

Vote up!
0
Vote down!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#128440

To gwoli przypomnienia w kwestii "propolskich" działań Mniejszości Niemieckiej i jej przedstawiciela w kontekście niedawnych wyborów prezydenckich ..

Ze swej strony pragnę jedynie przypomnieć fakt kupczenia obietnicami wyborczymi . Chodzi tu o spotkanie, na kilka dni przed II turą wyborów prezydenckich w 2010 roku ,doszło do spotkania przedstawiciela obecnej administracji rządowej pana min.B.Zdrojewskiego z posłem Mniejszości Niemieckiej z Opola panem Ryszardem Gallą . Jak wiadomo ten ostatni jest również v-ce przew.związku reprezentującego Mniejszość Niemiecką na Śląsku Opolskim. W zamian za uzyskanie akceptacji uchwały gminy Dobrzeń Wlk. Uchwały leżącej od dwóch lat w szufladzie ministerstwa Administracji a dotyczącej uzyskania zgody na wymianę dotychczasowych tablic z nazwami miejscowości na tablice dwujęzyczne niemiecko-polskie. Po spotkaniu poseł Galla niemalże natychmiast ogłosił w lokalnych mediach że Mniejszość Niemiecka na Śląsku Opolskim popiera pana Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta RP. I jak widać jedni i drudzy dopięli swego. Mamy od niedawna iście pokraczne nazwy , którym co poniektórzy nawet Ślązacy wielce się dziwią . Ale to już inna para kaloszy .
http://ngopole.wordpress.com/2011/01/17/czy-mozna-stracic-w-wolnej-polsce-mieszkanie/#comment-282

pozdrawiam

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" idź wyprostowany wśród tych co na kolanach.."
/Z.Herbert/

/Klub Gazety Polskiej w Opolu/
http://andruch.blogspot.com
http://ngo.opole.pl/

Vote up!
0
Vote down!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#128447

[quote]Czuję to niejako pod skórą że mamy tu "przyjemność" obcowania z przedstawicielem RAŚ , bądź pokrewnej "instytucji" ..[/quote]Nie, nie należę do żadnej organizacji.

[quote]Waszego hajmatu tu nie ma..[/quote]Artykuł pisany przez osobę, nie mającą zielonego pojęcia o problematyce górnośląskiej. Widać to od razu.

[quote]Jak z powyższego wynika że nie wszystko jest tak oczywiste na jakie wygląda ..[/quote]A co to wszystko ma wspólnego z samym Śląskiem?

[quote]Uchwały leżącej od dwóch lat w szufladzie ministerstwa Administracji a dotyczącej uzyskania zgody na wymianę dotychczasowych tablic z nazwami miejscowości na tablice dwujęzyczne niemiecko-polskie[/quote]Dwujęzyczne tabliczki wprowadza się na mocy ustawy o mniejszościach narodowych.

[quote]Po spotkaniu poseł Galla niemalże natychmiast ogłosił w lokalnych mediach że Mniejszość Niemiecka na Śląsku Opolskim popiera pana Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta RP.[/quote]A miał wybór? Kaczyński to nacjonalista.. Komorowski dobry nie jest, ale przynajmniej nie tak szkodliwy jak ten pierwszy

Vote up!
0
Vote down!
0
#128479

[quote]Uchwały leżącej od dwóch lat w szufladzie ministerstwa Administracji a dotyczącej uzyskania zgody na wymianę dotychczasowych tablic z nazwami miejscowości na tablice dwujęzyczne niemiecko-polskie[/quote]

Dwujęzyczne tabliczki wprowadza się na mocy ustawy o mniejszościach narodowych.

Gratuluję zatem znajomości prawa ..

Tak na przyszłość nie chwal się pan tak tym "odkryciem" bo pierwszy z brzegu prawnik pośle pana do wszystkich diabłów ..

[quote]Po spotkaniu poseł Galla niemalże natychmiast ogłosił w lokalnych mediach że Mniejszość Niemiecka na Śląsku Opolskim popiera pana Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta RP.[/quote]

A miał wybór? Kaczyński to nacjonalista.. Komorowski dobry nie jest, ale przynajmniej nie tak szkodliwy jak ten pierwszy
[/quote]

W tej kwestii rzeczywiście poparlibyście nawet samego belzebuba byleby nie przeszedł Kaczyński..

W związku z tym daliście póki co odpowiedź na to jak należy w przyszłości traktować ..wasze środowisko.

pozdrawiam

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" idź wyprostowany wśród tych co na kolanach.."
/Z.Herbert/

/Klub Gazety Polskiej w Opolu/
http://andruch.blogspot.com
http://ngo.opole.pl/

Vote up!
0
Vote down!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#128501

[quote]W tej kwestii rzeczywiście poparlibyście nawet samego belzebuba byleby nie przeszedł Kaczyński..[/quote]
Czyli wy byście woleli zagłosować na Panią Steinbach niż na pana Komorowskiego? Tak?

[quote]Gratuluję zatem znajomości prawa ..

Tak na przyszłość nie chwal się pan tak tym "odkryciem" bo pierwszy z brzegu prawnik pośle pana do wszystkich diabłów ..[/quote]Art. 12.

Vote up!
0
Vote down!
0
#128523

 A ja myslalem, ze Slazacy to grupa etniczna tak jak Luzyczanie (tez czesc Slaska) posiadajaca pomimo zycia przez wiele pokolen w granicach Prus, czy Saksonii swoj luzycki jezyk, swoja luzycka kulture! Jak przy tym wygladaja ci Rasiowi Slazacy z niby niemiecka mowa? kultura? Znaczy Niemcy? czy Slazacy? I dlaczego ta grupa ma stanowic o przyszlosci czy statucie Slaska? Cos mi to wyglada na nowa piata kolumne!

Vote up!
0
Vote down!
0
#128541

[quote=Aleksy]W tej kwestii rzeczywiście poparlibyście nawet samego belzebuba byleby nie przeszedł Kaczyński..[/quote]

Czyli wy byście woleli zagłosować na Panią Steinbach niż na pana Komorowskiego? Tak?

To odpowiedź czy prowokacja ? Odniosłem wrażenie że wyczerpaliśmy możliwość dalszego merytorycznego dialogu ..

[quote]Art. 12.[/quote]

Czyli to wg pana uchwała rady gminy jest po prostu zbędną formalnością..bo wystarczy sam zapis umowy bilateralnej?

pozdrawiam

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
"idź wyprostowany wśród tych co na kolanach"..
/Z.Herbert/

/Klub Gazety Polskiej w Opolu/
http://andruch.blogspot.com
http://ngo.opole.pl/

Vote up!
0
Vote down!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#128571

[quote]A ja myslalem, ze Slazacy to grupa etniczna tak jak Luzyczanie[/quote]Bo tak jest.

[quote](tez czesc Slaska)[/quote]Łużyce to nie część Śląska. Ziemia śląsko - łużycka to obszar, który był jedynie administracyjnie śląski.

[quote]Jak przy tym wygladaja ci Rasiowi Slazacy z niby niemiecka mowa? kultura? Znaczy Niemcy? czy Slazacy?[/quote]Mogę prosić o coś na czym mógłbym się oprzeć? Bo na podstawie czegoś stwierdza Pan, że w RAŚ są sami Niemcy.

[quote]To odpowiedź czy prowokacja ? Odniosłem wrażenie że wyczerpaliśmy możliwość dalszego merytorycznego dialogu ..[/quote]Nie, to pytanie. I jest częścią dalszego merytorycznego dyskutowania.

[quote]Czyli to wg pana uchwała rady gminy jest po prostu zbędną formalnością..bo wystarczy sam zapis umowy bilateralnej?[/quote]Rada gminy ma obowiązek przedstawić to ministrowi, jeżeli zechce tego mniejszość, która spełnia wymagania.

Vote up!
0
Vote down!
0
#128598